poprad.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Poprad

Svet

Z okolia sopky na Bali odchádzajú ďalšie tisíce ľudí

BALI 24. septembra (WebNoviny.sk) - Viac ako 35-tisíc osôb už opustilo oblasť okolo činnej sopky Agung na indonézskom ostrove Bali v obave, že by po viac ako pol storočí mohla vybuchnúť. Počet ľudí, ktorý v nedeľu oznámila zásahová jednotka agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof, je pritom viac ako dvojnásobne väčší ako sa pôvodne predpokladalo. Odporúčame:Úrady vydali najvyšší stupeň výstrahy pred sopkou na Bali, z oblasti evakuovali vyše 9 000 ľudí Indonézske úrady vydali pred Agung najvyššiu výstrahu v piatok a nariadili evakuáciu obyvateľov z oblastí, ktoré by jej erupcia mohla postihnúť, po tom, ako zaznamenali "značný nárast" seizmickej aktivity. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne deväť kilometrov od krátera a do 12 kilometrov na sever, severovýchod, juhovýchod, juh a juhozápad od sopky. Agung naposledy vybuchla v marci 1963, katastrofa si vyžiadala približne 1 100 obetí. V tom čase sopka chrlila popol do výšky desiatich kilometrov. Viac k témam: Bali, evakuácia, sopkaZdroj: Webnoviny.sk - Z okolia sopky na Bali odchádzajú ďalšie tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z okolia sopky na Bali odchádzajú ďalšie tisíce ľudí

Senátne voľby môžu pre Macronovo hnutie skončiť neúspechom

PARÍŽ 24. septembra (WebNoviny.sk) - Voľby do francúzskeho Senátu, ktoré sa konajú v nedeľu, by pre hnutie Republika vpred (La République en marche, LREM) prezidenta Emmanuela Macrona mohli skončiť neúspechom. Odporúčame:Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce Hnutie, ktoré vzniklo ešte len minulý rok a zožalo úspech v júnových voľbách do Národného zhromaždenia, sa uchádza o najmenej 50 z voľných 171 kresiel v hornej komore parlamentu. To mu však môže prekaziť rastúce rozčarovanie spoločnosti z Macronovej vlády. Nespokojní s plánmi Predstaviteľov do Senátu volia starostovia, zákonodarcovia, členovia regionálnych a miestnych rád. O kreslo sa uchádza takmer dvetisíc kandidátov. Pre politických nováčikov z LREM sú to prvé voľby do Senátu, pri ktorých mávajú zvyčajne výhodu predstavitelia tradičných strán. Mnohí miestni vysokopostavení činitelia sú okrem toho nespokojní s Macronovými plánmi znížiť rozpočet lokálnym úradom, čo tiež môže spôsobiť menšiu podporu hnutia. Potrebuje podporu Senátu Pri schvaľovaní zákonov má posledné slovo Národné zhromaždenie. Macron, ktorý plánuje reformy vo viacerých oblastiach, potrebuje však aj väčšiu podporu Senátu, aby mohol sľubované veľké zmeny uskutočniť. Podľa výsledkov prieskumov sa LREM bude v Senáte, ktorý má dovedna 348 kresiel, usilovať o spojenectvo s ďalšími centristami, umiernenými republikánmi a socialistami, aby mu pomohli jeho reformy schváliť. Viac k témam: Emmanuel Macron, voľbyZdroj: Webnoviny.sk - Senátne voľby môžu pre Macronovo hnutie skončiť neúspechom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Senátne voľby môžu pre Macronovo hnutie skončiť neúspechom

Nemci si volia nový parlament, kancelárka Merkelová zrejme obháji svoj mandát

BERLÍN 24. septembra (WebNoviny.sk) - V Nemecku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby, ktoré rozhodnú či kancelárka Angela Merkelová obháji svoj mandát aj do ďalšieho funkčného obdobia. Jej Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) je výrazným favoritom hlasovania a podľa najaktuálnejších prieskumov by tento konzervatívny blok mohol získať 34 až 37 percent hlasov. Schulz je hlavným vyzývateľom Merkelovej hlavný vyzývateľ Martin Schulz je so svojou Sociálno-demokratickou stranou (SPD) na druhom mieste s podporou 21 až 22 percent. Podľa prieskumov by sa do Spolkového snemu dostala aj krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá môže získať 10 až 13 percent hlasov. Odporúčame:Merkelová si to v dueli rozdala so Schulzom, hovorili najmä o utečencoch Ak by sa výsledky hlasovania naplnili, bolo by to prvý raz po 60 rokoch, čo by sa do parlamentu dostala takáto strana. Okrem toho by kreslá v sneme mohli dostať aj ľavicová strana Die Linke s 9,9 percentami, Slobodná demokratická strana (FDP) s 9,2 percentami a strana Zelených so 7,6 percentami. Migrácia bola horúcou témou Voľby sú prvým celonárodným hlasovaním odkedy Merkelovej vláda otvorila dvere Nemecka utečencom v roku 2015, čo viedlo k príchodu takmer 900-tisíc ľudí do krajiny. Práve migrácia a národná bezpečnosť boli v predvolebnej kampani horúcimi témami, ktorým sa kandidáti venovali. Otázka prílevu migrantov do krajiny pritom pomohla AfD, ktorá sa stavia proti migrantom a islamizácii, k získaniu väčšej podpory vo verejných prieskumoch. Odporúčame:Schulz je stále presvedčený, že vo voľbách porazí Merkelovú O budúcnosti nemeckej vlády môže rozhodnúť 61,5 milióna voličov, ktorí majú k dispozícii dva hlasy. Prvý je priamym hlasom pre kandidátov z 299 volebných obvodov, druhý je pre jednu z politických strán. Každý kandidát, ktorý vo volebnom obvode vyhrá, sa dostane do Spolkového snemu, strana však potrebuje päť percent hlasov celonárodne alebo minimálne tri kreslá z volebných obvodov, aby v ňom mohla byť zastúpená. Volebné miestnosti sú otvorené od 8:00 a zatvoria sa o 18:00, krátko potom by mali byť podľa predpokladov známe aj prvé predbežné výsledky. Viac k témam: Angela Merkelová, Martin Schulz, parlamentné voľby v NemeckuZdroj: Webnoviny.sk - Nemci si volia nový parlament, kancelárka Merkelová zrejme obháji svoj mandát © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemci si volia nový parlament, kancelárka Merkelová zrejme obháji svoj mandát

Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia kacírstva

VATIKÁN 24. septembra (WebNoviny.sk) - Niekoľko desiatok konzervatívnych rímskokatolíckych teológov, kňazov a akademikov formálne obvinilo pápeža Františka zo šírenia kacírstva. Toho sa mal dopustiť v roku 2016 vydaním dokumentu Radosť lásky, v ktorom vyjadril otvorenosť voči rozvedeným a občiansky znovu zosobášeným katolíkom. Odporúčame:Pápeža Františka trápia klimatické zmeny, poslal odkaz politikom Obvinenie vo forme 25-stranového listu podpísalo 62 signatárov a odovzdalo Vatikánu ešte minulý mesiac. Teológovia v liste obviňujú pápeža z propagovania siedmich kacírskych postojov súvisiacich s manželstvom, morálnym životom a sviatosťami prostredníctvom spomínaného dokumentu a následných "skutkov, slov a opomenutí". Ako informuje agentúra AP, dožadujú sa v ňom filiálnej korekcie - opatrenia, ktoré cirkev naposledy použila v 14. storočí. V súvislosti s Radosťou lásky zaslali vlani Františkovi list aj štyria konzervatívni kardináli, ktorí ho vyzvali, aby im ozrejmil viacero pochybností. Podľa nich jeho vyjadrenia k tejto téme vyvolávajú mnohé otázky a umožňujú rôzne interpretácie. Na ani jednu z iniciatív pápež zatiaľ nereagoval. Viac k témam: kacírstvo, pápež František I.Zdroj: Webnoviny.sk - Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia kacírstva © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia kacírstva

Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu z Jemenu

DUBAJ 24. septembra (WebNoviny.sk) - Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu, ktorú do krajiny vystrelili šiitski rebeli z Jemenu a ich spojenci. V nedeľu ráno o tom informovala štátna tlačová agentúra s tým, že raketa bola zacielená na mesto Chamis Mušaít na juhozápade Saudskej Arábie, kde sídli letecká základňa kráľa Chálida. Odporúčame:Ministerstvo radí Slovákom opustiť Jemen, cestovné odporúčanie upravilo aj pre ďalšie krajiny Vojenské jednotky podľa stanoviska strelu "zachytili a zničili bez akýchkoľvek obetí" a neskôr zaútočili na miesto jej vystrelenia v Jemene. Koalícia vedená Saudskou Arábiou bojuje s jemenskými šiitskými rebelmi od marca 2015. Rebeli a ich spojenci majú prístup k zásobám rakiet z čias Sovietskeho zväzu a ich lokálne upraveným variantám. Vojna si už vyžiadala životy viac ako 10-tisíc civilistov, pričom Organizácia Spojených národov kritizovala saudskoarabské nálety za ich zabíjanie. Viac k témam: balistická raketa, Jemen, Saudská ArábiaZdroj: Webnoviny.sk - Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu z Jemenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu z Jemenu

V nákupnom centre v Londýne zaútočili na ľudí nebezpečnou látkou

LONDÝN 24. septembra (WebNoviny.sk) - V nákupnom centre v londýnskom Stratforde zaútočila skupina mužov na tamojších návštevníkov zdraviu škodlivou látkou. Incident, ktorý nahlásili ako možný kyselinový útok, sa stal v sobotu vo večerných hodinách. Odporúčame:Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce Podľa svedkov útokom predchádzala hádka medzi dvoma skupinami mužov. Prvotné správy naznačovali, že páchatelia zaútočili na ľudí náhodne. Metropolitná polícia však vysvetlila, že útoky súviseli so spomínanou potýčkou, informuje spravodajský portál BBC. Privolaní zdravotníci ošetrili na mieste činu šiestich mužov, z ktorých troch previezli do nemocnice. Nikto neutrpel život ohrozujúce zranenia. V súvislosti s útokom zatkli 15-ročného mladíka, ktorý je podozrivý z ťažkého ublíženia na zdraví. Viac k témam: Londýn, útok kyselinouZdroj: Webnoviny.sk - V nákupnom centre v Londýne zaútočili na ľudí nebezpečnou látkou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V nákupnom centre v Londýne zaútočili na ľudí nebezpečnou látkou

Americké vojenské lietadlá preleteli blízko pobrežia Severnej Kórey

WASHINGTON 23. septembra (WebNoviny.sk) - Americké bombardéry a stíhačky preleteli neďaleko východného pobrežia Severnej Kórey. Ide pritom o najsevernejšiu časť demilitarizovanej zóny rozdeľujúcej Kórejský polostrov, kam v 21. storočí doleteli takéto americké stroje. Ako informoval Pentagon, bombardéry typu B-1B vyleteli zo základne na Guame a stíhačky F-15 z japonskej Okinawy. Odporúčame:Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu Hovorkyňa ministerstva obrany Dana White v stanovisku uviedla, že prelety majú poukázať na to, ako vážne USA berú "ľahkomyseľné správanie" Severnej Kórey a zároveň majú vyslať správu, že prezident Donald Trump "má vojenské možnosti k zastaveniu akejkoľvek hrozby". "Sme pripravení použiť plný rozsah vojenského vybavenia, aby sme ochránili USA a našich spojencov," dodala. Viac k témam: Donald Trump, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná KóreaZdroj: Webnoviny.sk - Americké vojenské lietadlá preleteli blízko pobrežia Severnej Kórey © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Americké vojenské lietadlá preleteli blízko pobrežia Severnej Kórey

Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce

PARÍŽ 23. septembra (WebNoviny.sk) - Desiatky tisíc ľudí v uliciach Paríža demonštrovali proti reforme trhu práce. Protest, ktorý sa uskutočnil deň po tom ako prezident Emmanuel Macron podpísal päť dekrétov týkajúcich sa reformy, zorganizoval ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon. Davy ľudí pochodovali z Námestia Bastily na Námestie Republiky. Je to pritom už tretí takýto protest v tomto mesiaci. Odporúčame:Macron podpísal dekréty o reforme trhu práce, odborári organizujú sériu protestov Mélenchon, ktorého strana Nepoddajné Francúzsko stojí proti kontroverzným pracovným reformám, je hlasným kritikom Macronovej liberálnej ekonomickej línie. Krajne ľavicový politik tvrdí, že zmeny v zákonníku práce sú útokom na práva pracujúcich. Cieľom Macronových reformných opatrení je uľahčiť firmám prijímanie a prepúšťanie, zjednodušiť vyjednávania medzi zamestnávateľmi a zamestnancami a redukovať moc celoštátneho kolektívneho vyjednávania. Macron povedal, že prvé opatrenia sa začnú uplatňovať na budúci týždeň a ocenil "bezprecedentnú vlnu zmien" francúzskeho sociálneho modelu. Viac k témam: Emmanuel Macron, Paríž, protestZdroj: Webnoviny.sk - Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce

Sýrske demokratické sily dobyli od Islamského štátu najväčšie ropné pole v krajine

BEJRÚT 23. septembra (WebNoviny.sk) - Sýrske demokratické sily (SDF) dobyli od teroristickej organizácie Islamský štát najväčšie ropné pole v Sýrii nachádzajúce sa vo východnej provincii Dajr az-Zaur. Odporúčame:Západ Sýrie ostreľovali izraelské stíhačky, útoku predchádzalo oznámenie OSN Ako informoval zástupca SDF Násir Hádž Mansúr, povstalecké jednotky podporované USA prevzali nad ním úplnú kontrolu v sobotu po niekoľkých dňoch bojov s extrémistami. Sýrske observatórium pre ľudské práva však tvrdí, že SDF ešte ropné pole nedobyli a stále pred ním bojujú. V provincii proti militantom bojujú ako povstalecké sily, tak aj vládne jednotky. Bojovníci SDF postupujú po východnom brehu rieky Eufrat, armáda zase získava s podporou ruskej letky územia na jej západnom brehu. Viac k témam: Islamský štát, SýriaZdroj: Webnoviny.sk - Sýrske demokratické sily dobyli od Islamského štátu najväčšie ropné pole v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sýrske demokratické sily dobyli od Islamského štátu najväčšie ropné pole v krajine

Parašutista dopadol počas prehliadky medzi divákov, zranil dvoch ľudí

PRAHA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Pri skupinovom parašutistickom zoskoku počas vojenskej prehliadky v Prahe dopadol jeden z vojakov medzi divákov, pričom zranil seba aj ďalších dvoch ľudí vrátane dieťaťa. Nehoda sa stala v sobotu počas Dňa s Armádou na Letenskej pláni. "Pre nepredpokladaný poryv vetra došlo k tomu, že výsadkár, ktorý mal dopadnúť do vopred označenej plochy, spadol na oplotenie, za ktorým stáli diváci," uviedla pre portál iDNES.cz hovorkyňa Generálneho štábu Armády Českej republiky (ČR) Vlastimila Cyprisová. Hovorkyňa pražskej záchrannej služby Jana Poštová potvrdila, že záchranári ošetrili dvoch pacientov. "Tridsaťšesťročného muža s pomliaždeným chrbtom a nohami odovzdali záchranári do Ústrednej vojenskej nemocnice. Ženu s úrazom lakťa a pomliaždeninami chrbta previezli do motolskej nemocnice," vysvetlila a dodala, že zranenia utrpelo aj dieťa. To na ošetrenie odviezol dospelý, s ktorým podujatie navštívilo. Nehodu prešetruje Polícia ČR aj vojenská polícia. Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Parašutista dopadol počas prehliadky medzi divákov, zranil dvoch ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Parašutista dopadol počas prehliadky medzi divákov, zranil dvoch ľudí

Študenti obsadili univerzitu v Barcelone, vyjadrili tak podporu referendu

BARCELONA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Niekoľko stoviek študentov obsadilo z piatka na sobotu univerzitu v Barcelone, pričom tak urobili na protest proti snahám španielskej vlády zabrániť referendu o nezávislosti Katalánska. Odporúčame:Od referenda o nezávislosti Katalánska od Španielska odrádza aj tenisová jednotka Rafael Nadal Študenti, ktorí boli súčasťou skupiny asi 2000 ľudí, čo v piatok pred školou protestovali na podporu sporného hlasovania, prenocovali na hlavnej chodbe blízko kancelárií dekana a ďalších predstaviteľov univerzity, informuje agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá. Podľa vyjadrení protestujúcich na sociálnych sieťach by v sobotu mali v škole rečniť politici podporujúci referendum. Katalánski politici plánujú referendum uskutočniť 1. októbra. Centrálna vláda ho však vyhlásila za nelegálne a súd nariadil pozastavenie jeho príprav. Predstavitelia bohatého severovýchodného regiónu však aj napriek tomu od svojho plánu nepoľavili. To viedlo k raziám, zatýkaniu predstaviteľov katalánskeho regiónu aj zhabaniu takmer desiatich miliónov hlasovacích lístkov. Viac k témam: Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, ŠpanielskoZdroj: Webnoviny.sk - Študenti obsadili univerzitu v Barcelone, vyjadrili tak podporu referendu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Študenti obsadili univerzitu v Barcelone, vyjadrili tak podporu referendu

Mexiko zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie, malo epicentrum v štáte Oaxaca

MEXIKO 23. septembra (WebNoviny.sk) - Mexiko v sobotu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdom 6,1. Epicentrum malo v južnom štáte Oaxaca, informuje Geologická služba Spojených štátov (USGS), ktorá pôvodne odhadovala jeho silu na 6,2 stupňov. Odporúčame:Počet mŕtvych po zemetrasení v Mexiku stúpa, z trosiek už vybrali vyše 100 živých ľudí Podľa riaditeľa mexickej agentúry pre zvládanie katastrof ide o dotras silnejšieho zemetrasenia s magnitúdom 8,1, ktoré udrelo pri južnom pobreží Mexika 7. septembra. Otrasy cítili aj v hlavnom meste Mexiko, ktoré sa spamätáva z utorkového ničivého zemetrasenia, ktoré si po celej krajine vyžiadalo najmenej 295 obetí. Škody, ktoré mohli pri sobotňajších otrasoch vzniknúť, zatiaľ nie sú známe. Zobraziť fotogalériu k článku:Zemetrasenie v Mexiku Viac k témam: Mexiko, zemetrasenie, zemetrasenie v MexikuZdroj: Webnoviny.sk - Mexiko zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie, malo epicentrum v štáte Oaxaca © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mexiko zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie, malo epicentrum v štáte Oaxaca

V Severnej Kórei sa triasla zem, otrasy zaznamenali v blízkosti miesta posledného testu

SOUL 23. septembra (WebNoviny.sk) - Územím Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v sobotu otriaslo slabé zemetrasenie s magnitúdom 3. Odporúčame:Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu Ako informoval juhokórejský meteorologický ústav, otrasy zeme zaznamenali v oblasti Kilju, asi 20 kilometrov od miesta, kde severokórejská vláda 3. septembra uskutočnila svoj šiesty a zatiaľ najsilnejší nukleárny test. O otrasoch už skôr informovala aj čínska agentúra Sin-chua, podľa ktorej malo zemetrasenie magnitúdo 3,4 a jeho príčinou bol zrejme výbuch. Odporúčame:Päťdesiat krajín podpísalo dohodu o zákaze jadrových zbraní, KĽDR ani USA ju nepodporili Nemenovaná predstaviteľka spomínaného ústavu, ktorá komunikovala s agentúrou AP pod podmienkou anonymity, však uviedla, že analýza seizmických vĺn a nedostatok zvukových vĺn poukázali na to, že zemetrasenie bolo prírodné a nevyvolala ho umelá explózia. Viac k témam: Severná Kórea, zemetrasenieZdroj: Webnoviny.sk - V Severnej Kórei sa triasla zem, otrasy zaznamenali v blízkosti miesta posledného testu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Severnej Kórei sa triasla zem, otrasy zaznamenali v blízkosti miesta posledného testu

Muž údajne posielal Islamskému štátu drony a infračervené kamery, dostal 25 dní väzenia

KODAŇ 23. septembra (WebNoviny.sk) - Súd v dánskej Kodani odsúdil na 25 dní vo väzení muža, ktorý údajne posielal teroristickej organizácii Islamský štát v Sýrii a Iraku drony, infračervené kamery a súčiastky pre bezpilotné vzdušné stroje. Dvadsaťosemročného muža obvinili na základe protiteroristického zákona po tom, ako ho zatkli pre "silné podozrenie", že sa podieľa na teroristických aktivitách v zahraničí. Odporúčame:Španielska polícia zadržala Maročana v súvislosti s útokmi v Barcelone a Cambrils Tých sa mal dopustiť nákupom a posielaním súčiastok militantom cez Turecko. Muž, ktorého meno ani národnosť nemôže byť pre nariadenie súdu odhalená, popiera svoju vinu. Spolu s obvineným vo štvrtok policajti zatkli aj 29-ročnú ženu, ktorú neskôr prepustili. Zatiaľ nie je známe, či je ešte v tomto prípade podozrivá. Polícia uviedla, že pátra po 31-ročnom mužovi, ktorý sa zrejme nachádza v Turecku a inkriminované zásielky prevzal. Na podozrivého je vydaný medzinárodný zatykač. Viac k témam: Dánsko, Islamský štát, políciaZdroj: Webnoviny.sk - Muž údajne posielal Islamskému štátu drony a infračervené kamery, dostal 25 dní väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž údajne posielal Islamskému štátu drony a infračervené kamery, dostal 25 dní väzenia

Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Kanada uvalila sankcie na popredných predstaviteľov Venezuely za ich "nedemokratické správanie". Štyridsiatim sankcionovaným osobám vrátane prezidenta Nicolása Madura zmrazí účty a Kanaďania s nimi nebudú môcť obchodovať. Rozhodnutie oznámila v piatok ministerka zahraničia Chrystia Freeland s tým, že Kanada nebude počas pretrvávajúcej krízy vo Venezuele "ticho stáť". Ochrana demokracie Freeland uviedla, že ľudia, ktorých sa sankcie týkajú, sú "zodpovední za rozpad demokracie" a varovala pred "zostupom Venezuely do diktatúry". Odporúčame:Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka "Oznámenie sankcií proti Madurovmu režimu zdôrazňuje náš záväzok k ochrane demokracie a ľudských práv vo svete. Kanada solidárne stojí s ľuďmi vo Venezuele, ktorí sa snažia obnoviť demokraciu v krajine," uviedla ministerka. Okrem Madura sa sankcie vzťahujú aj na viceprezidenta Tarecka El Aissamiho či predsedníčku ústavodarného zhromaždenia Delcy Rodríguez. Politická kríza Venezuela čelí zhoršujúcej sa politickej kríze, pričom od apríla v krajine počas protivládnych protestov zahynulo viac ako sto ľudí. Maduro sa snaží o zmenu ústavy, ktorú má zabezpečiť nové ústavodarné zhromaždenie. Cieľom je upevnenie vládnej moci, tieto snahy preto vyvolali ostrú medzinárodnú kritiku. Na Madura ako aj na dve desiatky ďalších venezuelských predstaviteľov pred Kanadou už uvalili sankcie aj USA.   Viac k témam: Kanada, Nicolás Maduro, sankcie, sankcie proti Venezuele, VenezuelaZdroj: Webnoviny.sk - Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov

Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN

TEHERÁN 23. septembra (WebNoviny.sk) - Irán úspešne otestoval novú balistickú raketu, informuje spravodajský portál BBC. Išlo o raketu typu Choramšár s doletom dvetisíc kilometrov, ktorá môže niesť viacero bojových hlavíc. Jej testovanie vysielala štátna televízia. Nie je jasné, kde sa test rakety, ktorú Iránska Revolučná garda predstavila v piatok počas vojenskej prehliadky, uskutočnil. Odporúčame:Trump sa už vo veci dohody s Iránom rozhodol, ale nechce povedať ako Krajina otestovala raketu po tom, ako v utorok americký prezident Donald Trump počas prejavu pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov kritizoval iránsky balistický program a jadrovú dohodu z roku 2015. Trump zaradil Irán medzi "malú skupinu nebezpečných režimov" a o jeho vláde sa vyjadril, že sa zameriava na "smrť a skazu". Iránsky prezident Hasan Rúhání v reakcii na tieto tvrdenia svojho amerického kolegu označil za "nevyspytateľného nováčika v medzinárodnej politike" a odsúdil jeho "ignorantskú, absurdnú a nenávistnú rétoriku". Okrem toho v piatok oznámil, že Irán bude pokračovať v posilňovaní svojej bojaschopnosti. Viac k témam: Donald Trump, Irán, USAZdroj: Webnoviny.sk - Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN

Merkelová zabojuje o štvrtý mandát, vo voľbách môže zavážiť aj téma migrácie a bezpečnosti

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Výrazným favoritom nemeckých parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v nedeľu, je Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej. Hlavným konkurentom je Martin Schulz Voľby, v ktorých môže konzervatívna únia podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky dostať 36,2 percenta hlasov, pritom rozhodnú či jej líderka zotrvá vo funkcii kancelárky v ďalšom funkčnom období. Merkelovej hlavný vyzývateľ Martin Schulz je so svojou Sociálno-demokratickou stranou (SPD) na druhom mieste s 22,3 percentami. Do Spolkového snemu by sa pritom mohlo, po prvý raz od druhej svetovej vojny, dostať až šesť politických subjektov. Odporúčame:Merkelová bola na predvolebnom mítingu terčom paradajkového útoku Okrem konzervatívnej únie Merkelovej a Schulzových sociálnych demokratov by to mohli byť krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá má v prieskumoch podporu 10,2 percenta, ľavicová strana Die Linke s 9,6 percentami, Slobodná demokratická strana (FDP) s 9,5 percentami a strana Zelených. Tá môže podľa najaktuálnejších prieskumov získať 7,8 percenta. Migrácia a bezpečnosť Nedeľňajšie voľby budú prvým celonárodným hlasovaním odkedy Merkelovej vláda otvorila dvere Nemecka utečencom v roku 2015, čo viedlo k príchodu takmer 900-tisíc ľudí do krajiny. Práve migrácia a národná bezpečnosť boli v predvolebnej kampani horúcimi témami, ktorým sa kandidáti venovali. Otázka prílevu migrantov do krajiny pritom pomohla AfD, ktorá sa stavia proti migrantom a islamizácii, k získaniu väčšej podpory vo verejných prieskumoch. Odporúčame:Merkelová deťom prezradila, kedy jej vypadol prvú zub a aké sú jej najobľúbenejšie zvieratá O budúcnosti nemeckej vlády môže rozhodnúť 61,5 milióna voličov, ktorí majú k dispozícii dva hlasy. Prvý je priamym hlasom pre kandidátov z 299 volebných obvodov, druhý je pre jednu z politických strán. Každý kandidát, ktorý vo volebnom obvode vyhrá, sa dostane do Spolkového snemu, strana však potrebuje päť percent hlasov celonárodne alebo minimálne tri kreslá z volebných obvodov, aby v ňom mohla byť zastúpená. Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com, www.theguardian.com a www.telegraph.co.uk. Viac k témam: Angela Merkelová, Martin Schulz, parlamentné voľby v NemeckuZdroj: Webnoviny.sk - Merkelová zabojuje o štvrtý mandát, vo voľbách môže zavážiť aj téma migrácie a bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová zabojuje o štvrtý mandát, vo voľbách môže zavážiť aj téma migrácie a bezpečnosti

Počet mŕtvych po zemetrasení v Mexiku stúpa, z trosiek už vybrali vyše 100 živých ľudí

MEXIKO 23. septembra (WebNoviny.sk) - Mexická agentúra civilnej ochrany zvýšila počet obetí nedávneho zemetrasenia s magnitúdom 7,1 stupňa na 293, pričom len v samotnom hlavnom meste ich počet stúpol na 155. Odporúčame:Počet obetí ničivého zemetrasenia v Mexiku stúpol na 273, z trosiek školy zachránili jedenásť detí Šéf menovanej agentúry Luis Felipe Puente na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že v ostatných postihnutých oblastiach sa počet obetí nezmenil. V štáte Morelos úrady hlásia 73 mŕtvych, 43 ľudí prišlo o život v štáte Puebla, 13 v štáte Mexiko, šesť v Guerrero a jednu obeť si zemetrasenie vyžiadalo v štáte Oaxaca. Podľa úradov je medzi 155 obeťami z mexickej metropoly osem cudzincov. Medzi nimi sú štyri ženy z Taiwanu, muž z Južnej Kórey, Panamčanka, Španiel a Argentínčan. Odporúčame:Foto: Ničivé zemetrasenie v Mexiku zabilo desiatky ľudí Mexické námorné sily informovali, že v hlavnom meste Mexiko ich príslušníci vytiahli z trosiek 115 živých ľudí. Na záchranných prácach sa podieľa 1 300 členov námornictva. Pomoc poskytuje aj kancelária federálneho prokurátora, ktorá vysiela do postihnutých a odľahlých oblastí vrtuľníky s humanitárnou pomocou. Jedna takáto helikoptéra sa na ceste do obce v štáte Oaxaca zrútila. Pri nehode zomrel jeden z členov posádky. Viac k témam: Mexiko, polícia, záchranári, zemetrasenie v MexikuZdroj: Webnoviny.sk - Počet mŕtvych po zemetrasení v Mexiku stúpa, z trosiek už vybrali vyše 100 živých ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet mŕtvych po zemetrasení v Mexiku stúpa, z trosiek už vybrali vyše 100 živých ľudí

Vysokoškoláka omylom zamkli v jaskyni, mladík v nej prežil 60 hodín

BLOOMINGTON 22. septembra (WebNoviny.sk) - Devätnásťročný muž z Indiany strávil v jaskyni 60 hodín po tom, ako ho tam nedopatrením zamkli. Vysokoškolák Lukas Cavar bol s univerzitným jaskyniarskym klubom na prieskumnom výlete v útvare známom ako Sullivan Cave, ktorý sa nachádza asi 16 kilometrov južne od mesta Bloomington a je zabezpečený bránou. Mladík sa vo však vnútri jaskyne od ostatných dvanástich členov skupiny oddelil a omylom ho v jaskyni zamkli. Odporúčame:Tínedžer čelí podozreniu z vraždy, starostovi mal na cintoríne podrezať hrdlo "Trochu mi trvalo bojovať s emóciami, vyriešiť veci analyticky, rozumne a vymyslieť plán prežitia," uviedol mladík s tým, že sa najprv snažil zavolať pomoc mobilom, ale nemal signál. Okrem toho tiež údajne niekoľko hodín kričal dúfajúc, že ho z blízkej cesty budú počuť motoristi. Cavar, oblečený do ľahkého odevu, mal so sebou plastovú tašku, obaly od dvoch tyčiniek, dve prázdne fľaše, mobil a peňaženku. Zámok na bráne sa vraj neúspešne snažil otvoriť sponou na papier a smäd sa zaháňal vodou, ktorú zbieral do obalov a fľaší. Proti dehydratácii tež bojoval tak, že oblizoval vlhké jaskynné steny. Odporúčame:Mladík riskantne predbiehal kolónu áut, čelnú zrážku s Octaviou neprežil Pátrať po študentovi začali až potom, keď jeho rodičia, obaja vysokoškolskí profesori, nahlásili jeho zmiznutie. "Som šťastný, že som nažive. Mám pocit, že som dostal druhú šancu," uviedol mladý muž a dodal, že ďalší výlet do jaskyne už neplánuje. Viac k témam: jaskyňa, študent, USAZdroj: Webnoviny.sk - Vysokoškoláka omylom zamkli v jaskyni, mladík v nej prežil 60 hodín © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vysokoškoláka omylom zamkli v jaskyni, mladík v nej prežil 60 hodín

Počet obetí hurikánu Mária stúpa, búrka sa približuje k ostrovom Turks a Caicos

SAN JUAN 22. septembra (WebNoviny.sk) - Hurikán Maria, ktorý momentálne prechádza ponad Karibik, si už vyžiadal najmenej 27 obetí. Na ostrove Dominika v jeho dôsledku zomrelo 15 ľudí, v Portoriku hlásia šesť mŕtvych. Ako informuje agentúra Associated Press, Maria, ktorá je teraz hurikánom tretej kategórie, pripravila o život aj troch ľudí na Haiti. Dve osoby tam zomreli po údere bleskom a 45-ročný muž skonal po tom, ako sa snažil dostať cez rieku. Úrady hlásia dve obete aj na ostrove Guadeloupe a jednu v Dominikánskej republike. Odporúčame:Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí. Je zázrakom, že ich neboli stovky Maria momentálne smeruje k súostroviu Turks a Caicos, pričom dosahuje rýchlosť vetra 205 kilometrov za hodinu. Hurikán sa pohybuje smerom na severozápad, pričom varovanie pred ním platí okrem Turks a Caicos aj pre juhovýchodné Bahamy. Odborníci predpokladajú, že Maria, ktorá napáchala značné škody na karibských ostrovoch spamätávajúcich sa z následkov ničivého hurikánu Irma, počas nasledujúcich 48 hodín postupne zoslabne. Viac k témam: Hurikán Mária, KaribikZdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí hurikánu Mária stúpa, búrka sa približuje k ostrovom Turks a Caicos © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet obetí hurikánu Mária stúpa, búrka sa približuje k ostrovom Turks a Caicos

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Poprad, Gánovce, Hozelec, Nová Lesná, Matejovce, Svit, Spišská Teplica, Stará Lesná, Švábovce, Tatranská Lomnica, Veľká Lomnica, Veľký Slavkov, Žakovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang