poprad.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Poprad

Aktuálne spravodajstvo

Zomrela slávna československá olympionička Věra Čáslavská

Najúspešnejšia olympionička v histórii bývalého Česko-Slovenska podľahla rakovine. PRAHA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Legendárna československá gymnastka Věra Čáslavská zomrela v utorok v Prahe vo veku 74 rokov. Dlhodobo zápasila s rakovinu podžalúdkovej žľazy, tento rok sa jej stav zhoršil, nepomohli ani viaceré operácie. O jej úmrtí informoval na svojom facebookovom profile historik Pavel Kosatík, webu idnes.cz to potvrdila aj Čáslavskej dcéra Radka. Pražská rodáčka (nar. 3. mája 1942) si na olympijských hrách 1960 v Ríme, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexicu City vybojovala v športovej gymnastike sedem zlatých a štyri strieborné olympijské medaily. Je jediná žena v histórii so siedmimi indivuálnymi najcennejšími kovmi. Čáslavská je aj štvornásobnou majsterkou sveta a jedenásťnásobnou majsterkou Európy. V minulosti bola predsedníčkou Československého olympijského výboru a potom i Českého olympijského výboru. Najúspešnejšej olympioničke v histórii bývalého Česko-Slovenska v roku 2014 udelili čestné členstvo v Slovenskom olympijskom výbore (SOV). V roku 2013 slávnostne darovala dve zo svojich zlatých olympijských medailí do zbierok SZTK - Múzea telesnej kultúry v SR: jednu z OH 1964 v Tokiu a jednu z OH 1968 v Mexico City. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrela slávna československá olympionička Věra Čáslavská

Znížili sa ceny ropy, zlacnelo aj zlato

Vykurovací olej zlacnel o 1,5 centu na 1,471 USD za galón a veľkoobchodná cena benzínu v USA sa znížila o 1,9 centu na 1,448 USD za galón.NEW YORK 31. augusta (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v utorok znížili. Ľahká americká ropa zlacnela o 63 centov na úroveň 46,35 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, si pohoršila o 89 centov a uzavrela na úrovni 48,37 USD za barel. Vykurovací olej zlacnel o 1,5 centu na 1,471 USD za galón a veľkoobchodná cena benzínu v USA sa znížila o 1,9 centu na 1,448 USD za galón. Nedarilo sa ani drahým kovom. Cena zlata oslabila o 10,60 USD a uzavrela na hodnote 1 316,50 USD za uncu. Znížila sa aj cena striebra, ktoré si odpísalo 19 centov a uzavrelo na úrovni 18,67 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Znížili sa ceny ropy, zlacnelo aj zlato

Kim Čong-un dal popraviť vicepremiéra, zastával \'zlý postoj\'

Poprava vicepremiéra je najnovším takýmto incidentom, odkedy vedenie izolovanej komunistickej krajiny prevzal v decembri 2011 Kim Čong-un. SOUL 31. augusta (WebNoviny.sk) - V Severnej Kórei popravili vicepremiéra Kim Jong-čina, informovali v stredu juhokórejské médiá. Pracovník juhokórejského ministerstva pre zjednotenie pre agentúru Jonhap povedal, že 63-ročného vicepremiéra zastrelila popravná čata minulý mesiac. Podľa agentúry DPA Kim Jong-čina obvinili zo "zastávania zlého postoja" na júnovom zasadnutí parlamentu. Severokórejský režim poslal následne tohto šéfa úradu zodpovedného za vzťahy s Južnou Kóreou na mesiac "na prevýchovu" na farmu, oznámil Jonhap. Poprava vicepremiéra je najnovším takýmto incidentom, odkedy vedenie izolovanej komunistickej krajiny prevzal v decembri 2011 Kim Čong-un. Aj jeho strýka Čang Song-tcheka popravili podľa severokórejských štátnych médií v roku 2013 za "protirevolučné" činy. Správy zo Severnej Kórey sa však ťažko overujú. Vo februári tohto roka bol údajne popravený náčelník generálneho štábu ozbrojených síl, generál Ri Jong-gil. Tvrdil to Jonhap. V máji sa však podľa správ objavil na zozname účastníkov zjazdu vládnucej strany. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kim Čong-un dal popraviť vicepremiéra, zastával \'zlý postoj\'

Egypt schválil zákon, ktorý má uľahčiť výstavbu kostolov

Podľa textu zákona guvernéri provincií budú musieť reagovať na akúkoľvek žiadosť o budovy na kostoly do štyroch mesiacov a zdôvodniť, ak žiadosť odmietnu. KÁHIRA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Egyptský parlament v utorok schválil prvý zákon upravujúci výstavbu kostolov v krajine, kde je väčšina obyvateľstva moslimská. Informovala o tom egyptská štátna tlačová agentúra MENA. Citovala predsedu parlamentu Aliho Abdala Ála, ktorý v závere utorňajšieho zasadnutia povedal, že za nový zákon hlasovali dve tretiny 596-člennej Snemovne reprezentantov, prevažne stúpenci prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Predseda parlamente telefonoval hlave koptskej ortodoxnej cirkvi, alexandrijskému pápežovi Tawadrosovi, aby mu zablahoželal k schváleniu zákona. Uviedla to tlačová agentúra DPA. Podľa textu zákona, ktorý zverejnil denník al-Ahrám, guvernéri provincií budú musieť reagovať na akúkoľvek žiadosť o budovy na kostoly do štyroch mesiacov a zdôvodniť, ak žiadosť odmietnu. Egyptskí kresťania, ktorí patria prevažne ku koptskej ortodoxnej cirkvi a tvoria odhadom asi 10 percent populácie, sa už dlho sťažovali na problémy pri vybavovaní povolenia na výstavbu kostolov. Úrady údajne ignorovali ich žiadosti, v niektorých prípadoch údajne v obave z nahnevaných reakcií miestnych moslimov. Snahy o výstavbu kostolov na vidieku v južnom Egypte, kde žije kresťanská menšina, v niekoľkých prípadoch vyústili v sektárske násilnosti. Mnohé dediny v južnom Egypte nemajú žiadne kostoly a kresťania musia do kostola cestovať alebo sa bohoslužby konajú v neschválených budovách, čo tiež vyvoláva napätie. Zrevidovaná ústava z roku 2014 zakotvuje, že parlament schváli zákon o kostoloch. Návrh zákona bol konzultovaný s koptskou ortodoxnou cirkvou a parlament ho schválil bez akejkoľvek úpravy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Egypt schválil zákon, ktorý má uľahčiť výstavbu kostolov

V Stredozemnom mori zachránili za 48 hodín 10 000 migrantov

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že v pondelok pobrežná stráž koordinovala 35 záchranných misií, počas ktorých zadržala 44 člnov, osem malých drevených lodí, jednu loď s 200 a ďalšiu so 704 pasažiermi na palube. RÍM 31. augusta (WebNoviny.sk) - Približne 3000 migrantov smerujúcich do Európy zachránili v utorok v strednej časti Stredozemného mora, čím sa ich počet zvýšil na 10.000 za posledných 48 hodín. Informovala o tom talianska pobrežná stráž, ktorú dnes citovala agentúra DPA. Na záchrane migrantov sa podľa vyjadrenia talianskej pobrežnej stráže podieľali lode talianskeho námorníctva, pohraničnej agentúry Európskej únie Frontex a jej námornej misie Eunavfor Med, ktoré spolu vykonali 30 operácií. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že v pondelok pobrežná stráž koordinovala 35 záchranných misií, počas ktorých zadržala 44 člnov, osem malých drevených lodí, jednu loď s 200 a ďalšiu so 704 pasažiermi na palube. Odporúčame: Pri pobreží Líbye zachránili až 6500 migrantov "Takmer 7000 ľudí za deň je naozaj veľa. Ak je to nie je rekord, potom je to blízko neho," povedal hovorca IOM Flavio Di Giacomo. Talianska pobrežná stráž informovala na Twitteri, že jedna zo žien porodila bezprostredne po svojom zachránení, zatiaľ čo talianske námorníctvo oznámilo, že iná žena zas požiadala o pokrstenie svojej 3-mesačnej dcérky katolíckym kaplánom priamo na palube záchrannej lode. Morská cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Dôvodom je dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom, na základe ktorej sú nelegálni migranti vracaní z Grécka naspäť do Turecka. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Stredozemnom mori zachránili za 48 hodín 10 000 migrantov

Merkelová pripustila chyby v migračnej politike Nemecka

Nemecko dlho nebolo stúpencom toho, aby sa prostredníctvom európskej pohraničnej agentúry Frontex obmedzila suverenita jednotlivých štátov.BERLÍN 31. augusta (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová pripustila chyby Nemecka v oblasti utečeneckej politiky, napísala v utorok nemecká tlačová agentúra DPA. "Aj my Nemci sme tento problém dlho ignorovali a potláčali sme nutnosť spoločného európskeho riešenia," uviedla predsedníčka Kresťanskodemokratickej strany Nemecka (CDU)v rozhovore pre stredajšie vydanie denníka Süddeutschen Zeitung. Odporúčame: Merkelová kritizovala krajiny EÚ, ktoré odmietajú utečencov "Už v rokoch 2004 a 2005 prichádzalo veľa utečencov a my sme nechali Španielsko a ďalších na vonkajších hraniciach, aby sa s tým vyrovnali," pokračovala. "A áno, proti pomernému prerozdeleniu utečencov sme sa vtedy stavali aj my." K tomu, aby sa dnes v Európe dospelo k spoločnému férovému riešeniu je podľa nej treba veľkú výdrž. "Túto skutočnosť sme si dlho patrične nepripúšťali," povedala kancelárka. To isté sa podľa nej týkalo aj otázky spoločnej ochrany vonkajších hraníc Schengenského priestoru. Nemecko - ako uviedla - dlho nebolo stúpencom toho, aby sa prostredníctvom európskej pohraničnej agentúry Frontex obmedzila suverenita jednotlivých štátov. "Namiesto toho sme povedali, že my si to budeme riešiť sami na našich letiskách, pretože Nemecko nemá vonkajšie hranice EÚ, a tiež, že nás sa tento problém nedotýka," uviedla kancelárka. Čas však podľa nej ukázal, že ochranu hraníc Schengenu týmto spôsobom riešiť nemožno. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová pripustila chyby v migračnej politike Nemecka

Putin zúril v supermarkete na Floride, \'zbalila\' ho polícia

Úrad šerifa v okrese Palm Beach obvinil Vladimira Putina, menovca ruského prezidenta, zo slovného útoku a nenásilného kladenia odporu pri zatýkaní.WEST PALM BEACH 30. augusta (WebNoviny.sk) - V supermarkete v americkom štáte Florida zadržali Vladimira Putina. Nešlo však o ruského prezidenta, ale o jeho menovca, napísala v utorok agentúra AP. K Putinovmu zatknutiu došlo ešte 21. augusta v supermarkete Publix v centre mesta West Palm Beach. Podľa polície Putin kričal na zamestnancov a odmietol uposlúchnuť výzvu na opustenie obchodu. Odporúčame: Smoliar či šťastlivec? Muž prežil zásah blesku aj útok hada Úrad šerifa v okrese Palm Beach Putina obvinil zo slovného útoku a nenásilného kladenia odporu pri zatýkaní. Putin sa pred sudcom objavil v pondelok predpoludním a bol pod podmienkou, že sa dostaví na súd, prepustený na slobodu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Putin zúril v supermarkete na Floride, \'zbalila\' ho polícia

\'Nový Neymar\' Barbosa putuje na päť rokov do Interu Miláno

Taliansky denník La Gazzetta dello Sport uvádza, že Brazílčanov nový zamestnávateľ zaplatil za prestup 28-miliónov eur.MILÁNO 30. augusta (WebNoviny.sk) - Taliansky prvoligista Inter Miláno získal do svojho kádra z brazílskeho FC Santos olympijského reprezentanta Gabriela Barbosu. Odporúčame: Tomáš Rosický sa po pätnástich rokoch vracia do Sparty Útočník, ktorý v utorok oslávil dvadsiate narodeniny, podpísal s "Internazionale" kontrakt na päť rokov. Podľa talianskeho denníka La Gazzetta dello Sport zaplatil Brazílčanov nový zamestnávateľ za prestup 28-miliónov eur. Barbosa, ktorého niektorí odborníci prirovnávajú k slávnemu krajanovi Neymarovi, sa v auguste ocitol v hľadáčiku viacerých európskych klubov. Britský Guardian už skôr informoval o tom, že sa o "Gabigola" okrem Interu zaujímal aj anglický Leicester City či taliansky Juventus Turín. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo \'Nový Neymar\' Barbosa putuje na päť rokov do Interu Miláno

Briti a Francúzi posilnia bezpečnostné opatrenia v Calais

V tábore známom ako Džungľa, ktorý vyrástol pri Calais, sa podľa humanitárnych organizácii v súčasnosti nachádza približne 9000 migrantov.PARÍŽ 30. augusta (WebNoviny.sk) - Francúzsko a Británia hľadajú spôsoby, ako posilniť bezpečnostné opatrenia vo francúzskom prístavnom meste Calais, aby tak zabránili tisíckam migrantov v ilegálnom odchode do Británie, uvádza sa podľa agentúry AP v utorok zverejnenom spoločnom vyhlásení francúzskeho a britského ministerstva vnútra. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve a jeho britská kolegyňa Amber Ruddová sa dnes na stretnutí v Paríži dohodli, že v priebehu nadchádzajúcich mesiacov posilnia bezpečnostné opatrenia pri vstupoch do prístavu a eurotunela. Cieľom pripravovaných opatrení je "znížiť migračný tlak" v Calais a zachovať "životne dôležité ekonomické spojenie", uvádza sa v spoločnom vyhlásení britského a francúzskeho rezortu vnútra. V tábore známom ako Džungľa, ktorý vyrástol pri Calais, sa podľa humanitárnych organizácii v súčasnosti nachádza približne 9000 migrantov. Francúzske úrady ich počet odhadujú na 7000. V oboch prípadoch ide o najvyšší počet ľudí, aký sa v tábore od jeho vzniku zdržoval. V Calais momentálne hliadkuje viac ako 1000 francúzskych policajtov, ktorí strážia ostnatým drôtom obohnané vstupy do prístavu a eurotunela spájajúceho Britské ostrovy s pevninskou Európou. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Briti a Francúzi posilnia bezpečnostné opatrenia v Calais

Islamský štát potvrdil smrť svojho hovorcu Adnáního v Sýrii

Abú Muhammad Adnání bol po abú Bakrovi Baghdádím druhým najvyššie postaveným funkcionárom Islamského štátu. DAMASK 31. augusta (WebNoviny.sk) - Hlavný hovorca extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Muhammad Adnání zahynul v severnej Sýrii. Organizácia to potvrdila na sociálnych sieťach, informovala tlačová agentúra DPA. Adnání podľa Spojených štátov patril k vedúcim predstaviteľom IS, za informáciu vedúcu k jeho zadržaniu USA vypísali odmenu až päť miliónov dolárov. Po abú Bakrovi Baghdádím bol druhým najvyššie postaveným funkcionárom Islamského štátu. Adnání bol neslávne známy svojimi zvukovými posolstvami, v ktorých vyzýval k útokom osamelých vlkov na nepriateľov IS vrátane civilných cieľov na Západe. V roku 2014 oznámil zriadenie kalifátu v Sýrii a Iraku. "Šejk odišiel počas kontroly vojenských operácií v provincii Aleppo," uviedol IS označujúc Adnáního za "mučeníka". Žiadne podrobnosti o jeho smrti však neuviedol. IS nedávno ustúpil pred Kurdmi vedenými silami a sýrskymi povstalcami podporovanými Tureckom v oblasti Aleppa, ktorá preň bola kľúčová. Bola totiž vstupnou trasou pre prichádzajúcich zahraničných bojovníkov, ktorí sa chceli pridať k IS v Sýrii a Iraku. Adnání sa podľa Američanov narodil ako Tahá Sobhi Falaha v Sýrii a bol najznámejším hlasom IS. V médiách sa objavoval oveľa častejšie jeho šéf abú Bakr Baghdádí. Odporúčame: Islamský štát pochoval tisíce ľudí do 72 masových hrobov V júni 2014, keď vtedajší Islamský štát v Iraku a Levante dobyl pri bleskovej ofenzíve mesto Mósul a rozsiahle časti na severe a západe Iraku, Adnání oznámil jeho premenovanie na Islamský štát. Bagdádí sa podľa neho stal kalífom a má právo na lojalitu moslimov celého sveta, dodal. Tento rok v máji, pred začiatkom ramadánu, zopakoval svoje výzvy na útoky na západné ciele. Júlový útok s chladiarenským autom na promenáde v Nice v Deň Bastily, ktorý sa skončil smrťou 84 ľudí, je považovaný za reakciu na takéto výzvy. IS v súčasnosti stráca územia v Iraku aj Sýrii: Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily vyhnali jeho bojovníkov z väčšiny severnej Sýrie a iracká vláda dobyla od IS veľké časti území, o ktoré prišla v roku 2014. Podľa analýzy spoločnosti IHS Islamský štát v prvej polovici tohto roka stratil 12 percent svojho územia a utrpel drastický pokles príjmov. Naďalej však má vo svojej moci dve kľúčové mestá - Rakku v Sýrii a Mósul v Iraku. Analytici varovali, že územné straty zrejme prinútili IS, aby zintenzívnila teroristické útoky, na aké vyzýval Adnání. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamský štát potvrdil smrť svojho hovorcu Adnáního v Sýrii

Nišikori na úvod US Open nezakopol, zahrá si v druhom kole

Siedmy nasadený Japonec Kei Nišikori sa v 2. kole stretne s ruským kvalifikantom Karenom Chačanovom.NEW YORK 30. augusta (WebNoviny.sk) - Japonský tenista Kei Nišikori nasadený ako šiesty zvíťazil v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na grandslamových US Open v New Yorku nad Nemcom Benjaminom Beckerom za 130 minút 6:1, 6:1, 3:6, 6:3. VŠETKO O US OPEN Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa US Open Ázijčan je miestnym finalistom zo sezóny 2014, ale v lokalite Flushing Meadows v minulosti zároveň trikrát zakopol na úvodnej prekážke (2011, 2013, 2015). Dvadsaťšesťročný 7. muž renkingu ATP sa v 2. kole stretne s 20-ročným ruským kvalifikantom Karenom Chačanovom (95.). Odporúčame: Halepová na US Open vyškolila súperku, dala jej \'kanára\' Zverenec Michaela Changa a Danteho Bottiniho Nišikori je bronzovým medailistom v singli z nedávnych OH v Riu de Janeiro. Becker je na US Open známy najmä tým, že pred desiatimi rokmi v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center ukončil kariéru slávneho domáceho Andreho Agassiho. Dvojhra mužov - 1. kolo: Andy Murray (V. Brit.-2) - Lukáš Rosol (ČR) 6:3, 6:2, 6:2 Stan Wawrinka (Švaj.-3) - Fernando Verdasco (Šp.) 7:6 (4), 6:4, 6:4 Kei Nišikori (Jap.-6) - Benjamin Becker (Nem.) 6:1, 6:1, 3:6, 6:3 Dominic Thiem (Rak.-8) - John Millman (Aus.) 6:3, 2:6, 5:7, 6:4, 6:3 David Ferrer (Šp.-11) - Alexandr Dolgopolov (Ukr.) 6:5 - skreč, Dolgopolov odstúpil Jared Donaldson (USA) - David Goffin (Belg.-12) 4:6, 7:5, 6:4, 6:0 Nick Kyrgios (Aus.-14) - Aljaž Bedene (V. Brit.) 6:4, 6:4, 6:4 Feliciano López (Šp.-16) - Borna Čorič (Chor.) 3:4 - skreč, Čorič odstúpil Damir Džumhur (Bosna a Herc.) - Bernard Tomic (Aus.-17) 6:4, 6:3, 4:6, 7:6 (0) Steve Johnson (USA-19) - Jevgenij Donskoj (Rus.) 4:6, 1:6, 7:6 (2), 6:3, 6:3 Ivo Karlovič (Chor.-21) - Lu Jen-chsun (Taiw.) 4:6, 7:6 (4), 6:7 (4), 7:6 (5), 7:5 Grigor Dimitrov (Bul.-22) - Ínigo Cervantes-Huegun (Šp.) 6:2, 6:4, 7:6 (7) Nicolas Mahut (Fr.) - Philipp Kohlschreiber (Nem.-25) 6:3, 7:5, 1:0 - skreč, Kohlschreiber odstúpil Alexander Zverev (Nem.-27) - Daniel Brands (Nem.) 3:6, 6:1, 6:4, 7:6 (4) Janko Tipsarevič (Srb.) - Sam Querrey (USA-29) 7:6 (4), 6:7 (0), 6:3, 6:3 Gilles Simon (Fr.-30) - Radek Štěpánek (ČR) 6:3, 6:1, 6:4 Alessandro Giannessi (Tal.) - Denis Kudla (USA) 0:6, 6:4, 6:1, 1:6, 6:0 Joao Sousa (Portug.) - Víctor Estrella-Burgos (Dom. rep.) 6:0, 6:1, 6:1 Viktor Troicki (Srb.) - Radu Albot (Mold.) 5:7, 3:6, 6:4, 6:4, 7:6 (5) Pablo Carreno-Busta (Šp.) - Iľja Ivaška (Biel.) 6:0, 7:5, 6:2 Karen Chačanov (Rus.) - Thomas Fabbiano (Tal.) 6:3, 6:3, 4:6, 6:3 Jérémy Chardy (Fr.) - Michael Mmoh (USA) 6:4, 6:4, 6:1 Daniel Evans (V. Brit.) - Rajeev Ram (USA) 6:2, 4:6, 7:5, 6:1 Paul-Henri Mathieu (Fr.) - Christian Harrison (USA) 6:0, 6:2, 6:1 Ričardas Berankis (Lit.) - Malek Jaziri (Tun.) 3:6, 7:6 (3), 6:4, 6:2 Paolo Lorenzi (Tal.) - Carlos Berlocq (Arg.) 6:4, 6:2, 6:1 Juan Martín Del Potro (Arg.) - Diego Schwartzman (Arg.) 6:4, 6:4, 7:6 (3) Iľja Marčenko (Ukr.) - Ivan Dodig (Chor.) 6:3, 6:4, 6:7 (4), 7:5 Fabio Fognini (Tal.) - Teimuraz Gabašvili (Rus.) 6:7 (9), 3:6, 7:6 (5), 7:5, 6:4 Marcel Granollers-Pujol (Šp.) - Juan Monaco (Arg.) 7:6 (5), 7:6 (2), 6:4 Donald Young (USA) - Jan-Lennard Struff (Nem.) 6:3, 7:5, 4:6, 7:5 Horacio Zeballos (Arg.) - Florian Mayer (Nem.) 6:3, 6:4, 7:6 (7) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nišikori na úvod US Open nezakopol, zahrá si v druhom kole

Delegáciu na Valné zhromaždenie OSN povedie prezident Kiska

Tento rok sa stretnutia budú venovať migrácii a utečeneckej kríze, boju proti klimatickej zmene, úlohe a postaveniu žien a detí či mikrobiologickej rezistencii.BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenskú delegáciu na úvodnej časti 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov, ktoré otvoria 13. septembra v New Yorku, povedie prezident Andrej Kiska. Jeho zástupcami by mali byť minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a stály predstaviteľ SR pri OSN František Ružička. Návrh dnes odsúhlasila vláda. Kiska vo svojom vystúpení predstaví pozície Slovenska k riešeniu zásadných otázok v oblasti udržiavania medzinárodného mieru a bezpečnosti, reakcie na aktuálne výzvy, dodržiavania ľudských práv, princípov demokracie a posilnenia úlohy Odporúčame: Lajčák hájil cestu Fica do Moskvy, Rusko nemožno ignorovať Popri všeobecnej rozprave sa tradične uskutočňujú sprievodné podujatia na vysokej úrovni venované prioritným témam v agende OSN. Tento rok sa stretnutia budú venovať migrácii a utečeneckej kríze, boju proti klimatickej zmene, úlohe a postaveniu žien a detí či mikrobiologickej rezistencii. Jedným z hlavných podujatí bude zasadnutie Valného zhromaždenia na vysokej úrovni k masovému pohybu utečencov a migrantov, ktoré sa uskutoční 19. septembra. Cieľom je nájsť riešenie založené na spoločnej zodpovednosti a schopné reflektovať na migračné toky a vysídľovanie obyvateľov po celom svete. Úvodná časť 71. zasadnutia VZ OSN zároveň poskytne jedinečnú príležitosť na bilaterálne stretnutia predstaviteľov delegácie SR s prítomnými vedúcimi predstaviteľmi ostatných členských krajín s cieľom prediskutovať aktuálne zahraničnopolitické otázky ako aj bilaterálne vzťahy. Ako pripomína návrh účasti delegácie, okrem toho, že na post generálneho tajomníka OSN kandiduje šéf diplomacie Miroslav Lajčák, Slovensko predložilo aj kandidatúru na post predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN v rokoch 2017 - 2018. Rovnako sa uchádzame o miesto v Rade OSN pre ľudské práva na funkčné obdobie 2018 - 2020, pričom voľby sa budú konať budúci rok. Taktiež máme záujem byť nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2028 - 2029. Do predbežného programu zasadnutia zaradili 168 bodov, ktoré pokrývajú celé spektrum globálnych otázok týkajúcich sa udržateľného hospodárskeho rastu a rozvoja, udržiavania medzinárodného mieru a bezpečnosti, rozvoja v Afrike, dodržiavania ľudských práv, koordinácie humanitárnej pomoci, súdnictva a medzinárodného práva, odzbrojenia, boja proti drogám, prevencie kriminality a boja proti všetkým formám terorizmu. Post predsedu 71. Valného zhromaždenia bude zastávať stály predstaviteľ Fidži pri OSN Peter Thomson. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Delegáciu na Valné zhromaždenie OSN povedie prezident Kiska

Dvoch Poliakov v Británii brutálne zbili, jeden neprežil

Polícia tvrdí, že na mieste činu bola v inkriminovanom čase skupina asi 20 chlapcov a dievčat a násilníci boli jej súčasťou.LONDÝN 30. augusta (WebNoviny.sk) - Skupina tínedžerov zaútočila cez víkend na dvojicu Poliakov v anglickom v meste Harlow. Jeden z Poliakov zraneniam podľahol. Polícia má šesť podozrivých a prípad vyšetruje ako vraždu. Nevylučuje ani to, že išlo o zločin z nenávisti, informovali v utorok denníky London Evening Standard a Daily Mail. K zločinu došlo zo soboty na nedeľu v meste Harlow v grófstve Essex. Poliak so svojim krajanom (43) konzumovali jedlo pred stánkom s rýchlym občerstvením, keď k nim pristúpila skupina mladíkov. Polícia sa domnieva, že Poliakom nadávali a potom na nich zaútočili. Oboch zbili do bezvedomia a z miesta činu ušli. Odporúčame: Festival v Notting Hille začal divoko, ošetrili stovky ľudí Zdravotníci previezli 40-ročného Poliaka s ťažkými zraneniami hlavy do nemocnice, kde v pondelok večer zomrel. Druhého Poliaka previezli do nemocnici so zlomeninami rúk a pomliaždeninami na bruchu a medzičasom už prepustili. Štyroch 15-ročných mladíkov a jedného 16-ročného, všetkých z Harlowa, zatkli v pondelok pre podozrenie z pokusu o vraždu a neskôr ich zatkli opäť, ale už pred podozrenie z vraždy. Prepustili ich na kauciu. Šiesteho, 15-ročného tínedžera z Harlowa, zatkli dnes popoludní pre podozrenie z vraždy a vo väzbe čaká na výsluch. Polícia tvrdí, že na mieste činu bola v inkriminovanom čase skupina asi 20 chlapcov a dievčat a násilníci boli jej súčasťou. Brat obete uviedol: "Polícia nám povedala, že ho napadli preto, lebo počuli, ako sa rozpráva s priateľmi po poľsky." Dodal, že po britskom hlasovaní o vystúpení z Európskej únie došlo k nárastu nenávisti voči Východoeurópanom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dvoch Poliakov v Británii brutálne zbili, jeden neprežil

Lajčák hájil cestu Fica do Moskvy, Rusko nemožno ignorovať

Rumunský novinár sa pýtal šéfa slovenskej diplomacie Lajčáka na minulotýždňové stretnutie slovenského premiéra Fica s ruským prezidentom Putinom.BUKUREŠŤ 30. augusta (WebNoviny.sk) – Rusko nemožno ignorovať, kritický dialóg je oveľa lepší ako žiadny. Na tlačovej konferencii v Bukurešti to v utorok uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. "Rusko je významná krajina. Je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Je strategickým poskytovateľom energie ako mojej krajine, tak i väčšine krajín EÚ. A takto môžem pokračovať s množstvom ďalších skutočností, ktoré poskytujú odpoveď na otázku, prečo je dôležité komunikovať s Ruskom," povedal Lajčák, pričom dodal, že spoločné európske stanovisko nezakazuje komunikáciu s Ruskom. Odporúčame: Lajčák bol druhý, tretie kolo voľby šéfa OSN vyhral Guterres Fico: Ruské sankcie sú škodlivé, nepriniesli absolútne nič Týmito slovami reagoval otázku rumunského novinára ohľadom minulotýždňového stretnutia slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v Moskve. "Premiér Fico nebol prvým, ani druhým, tretím ani desiatym európskym politikom, ktorý išiel do Moskvy, pretože existuje mnoho skutočností, pre ktoré potrebujeme s Ruskom hovoriť," uviedol slovenský minister. Podľa jeho slov premiér Fico zdôrazňuje, že Slovensko rešpektuje a podporuje európsku jednotu a že nikdy nepôjde proti nej. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lajčák hájil cestu Fica do Moskvy, Rusko nemožno ignorovať

Turecký sudca žiada v Grécku o azyl, dôvodom je perzekúcia

Grécke úrady potvrdili, že 48-ročný Turek priplával na člne na ostrov Chios spoločne s malou skupinkou utečencov.ATÉNY 30. augusta (WebNoviny.sk) - Turecký sudca požiadal v Grécku o politický azyl. Oznámila to v utorok grécka tlačová agentúra Ana s tým, že sudca svoju žiadosť zdôvodnil perzekúciou zo strany tureckých orgánov. Grécke úrady potvrdili, že 48-ročný Turek priplával na člne na ostrov Chios vo východnej časti Egejského mora, spoločne s malou skupinkou utečencov. Muž vyhlásil, že je sudca a že v Turecku po zmarenom júlovom pokuse o prevrat čelí prenasledovaniu zo strany tamojšej vlády. POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU Grécka vláda uviedla, že 48-ročného tureckého občana zatkli v utorok pre podozrenie z nezákonného prekročenia hraníc s Gréckom. Muž plánuje v Grécku oficiálne požiadať o azyl, potvrdil rezort. Grécke azylové úrady aktuálne vyšetrujú prípad skupiny príslušníkov tureckej armády, ktorá po zmarenom pokuse o prevrat pristála 16. júla s vojenským vrtuľníkom na severovýchode Grécka a požiadala tam o azyl. Vojaci budú až do ukončenia azylového procesu vo vyšetrovacej väzbe. Ôsmi príslušníci tureckých ozbrojených síl tvrdia, že s pokusom o prevrat vo svojej vlasti nemali nič spoločného. Turecko požiadalo Grécko o ich vydanie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turecký sudca žiada v Grécku o azyl, dôvodom je perzekúcia

Halepová na US Open vyškolila súperku, dala jej \'kanára\'

Rumunka Simona Halepová sa v šlágri 2. kola stretne s Češkou Luciou Šafářovou.NEW YORK 30. augusta (WebNoviny.sk) - Rumunská tenistka Simona Halepová nekompromisne vstúpila do grandslamových US Open v New Yorku. V utorok v 1. kole dvojhry presne za hodinu vyškolila Kirsten Flipkensovú 6:0, 6:2. VŠETKO O US OPEN Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa US Open Halepová dovolila Flipkensovej dva gemy Belgická niekdajšia jednotka juniorského renkingu ITF a neskôr semifinalistka Wimbledonu 2013 čelila za stavu 0:6, 0:5 mečbalu na príjme, ale napokon uhrala čestný gem a pridala ešte jeden. Osudu sa však nevyhla. Na "winnery" zaostala 11:22, zároveň urobila viac nevynútených chýb - 17:15. Halepová už vedie v bilancii zo vzájomných súbojov 5:0 (sety 10:0). Dvadsaťštyriročná rodáčka z Konstance Halepová je finalistkou rovnako významného parížskeho Roland Garros 2014, v lokalite Flushing Meadows bola minulý rok v semifinále. Víťazka prestížneho prípravného podujatia v Montreale Halepová sa v 2. kole stretne s českou ľavorukou finalistkou RG 2015 Luciou Šafářovou (štatistika 3:1 pre Rumunku), čo bude na takúto skorú fázu turnaja značný šláger. Halepová uspela v 18 zo svojich ostatných 20 zápasov. Odporúčame: Nišikori na úvod US Open nezakopol, zahrá si v druhom kole Ivanovičovej sa po sobáši nedarí Srbská tenistka Ana Ivanovičová sa po júlovom sobáši s nemeckým futbalistom Bastianom Schweinsteigerom ani na tretí pokus nedočkala víťazstva, jej séria nezdarov celkovo už má päť položiek, trvá od polovice júna. Hrdinka parížskeho Roland Garros 2008 a niekdajšia líderka svetového rebríčka WTA Ivanovičová podľahla Češke Denise Allertovej za 79 minút 6:7 (4), 1:6. Dvadsaťosemročná Belehradčanka Ivanovičová, aktuálne 31. v renkingu, nezužitkovala v otváracej časti náskok 5:3 ani setbal pri vlastnom podaní v dvanástej hre, nezvládla následný tajbrejk a už sa nepozviechala. O päť rokov od Ivanovičovej mladšia Allertová (89.) bola v lokalite Flushing Meadows v 2. kole aj vlani pri svojej miestnej premiére v "main draw". Na melbournských Australian Open 2016 sa prebila až do 3. kola. Priateľka účastníka 2. kola dvojhry mužov na US Open 2016 Jana Šátrala Allertová si vo štvrtok zmeria sily s úspešnou z duelu Karin Knappová (Tal.) - Johanna Larssonová (Švéd.). Dvojhra žien - 1. kolo: Serena Williamsová (USA-1) - Jekaterina Makarovová (Rus.) 6:3, 6:3 Agnieszka Radwanská (Poľ.-4) - Jessica Pegulová (USA) 6:1, 6:1 Simona Halepová (Rum.-5) - Kirsten Flipkensová (Belg.) 6:0, 6:2 Venus Williamsová (USA-6) - Kateryna Kozlovová (Ukr.) 6:2, 5:7, 6:4 Karolína Plíšková (ČR-10) - Sofia Keninová (USA) 6:4, 6:3 Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-11) - Teliana Pereirová (Braz.) 6:0, 6:0 Timea Bacsinszká (Švaj.-15) - Vitalia Diačenková (Rus.) 6:1, 6:1 Samantha Stosurová (Aus.-16) - Camila Giorgiová (Tal.) 7:5, 6:7 (4), 6:1 Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-17) - Louisa Chiricová (USA) 6:1, 6:4 Jelena Vesninová (Rus.-19) - Anett Kontaveitová (Est.) 7:6 (4), 4:6, 6:3 Ana Konjuhová (Chor.) - Kiki Bertensová (Hol.-20) 6:3, 2:6, 6:4 Čchiang Wang (Čína) - Daria Kasatkinová (Rus.-23) 6:4, 2:6, 6:2 Caroline Garciová (Fr.-25) - Pauline Parmentierová (Fr.) 4:6, 6:3, 6:4 Laura Siegemundová (Nem.-26) - Patricia Maria Tigová (Rum.) 3:6, 6:3, 6:2 Denisa Allertová (ČR) - Ana Ivanovičová (Srb.-29) 7:6 (4), 6:1 Tímea Babosová (Maď.-31) - Barbara Haasová (Rak.) 5:7, 6:3, 7:5 Naomi Broadyová (V. Brit.) - Laura Robsonová (V. Brit.) 6:7 (4), 6:3, 6:4 Julia Görgesová (Nem.) - Yanina Wickmayerová (Belg.) 6:3, 6:2 Jelena Jankovičová (Srb.) - Mariana Duqueová-Marinová (Kol.) 6:4, 6:1 Annika Becková (Nem.) - Nadia Podoroská (Arg.) 7:6 (6), 6:3 Šuaj Čang (Čína) - Ellen Perezová (Aus.) 6:1, 6:1 Nicole Gibbsová (USA) - Aleksandra Kruničová (Srb.) 6:1, 6:0 Richel Hogenkampová (Hol.) - Heather Watsonová (V. Brit.) 6:2, 7:5 Johanna Larssonová (Švéd.) - Karin Knappová (Tal.) 6:4, 6:2 Kurumi Narová (Jap.) - Stefanie Vögeleová (Švaj.) 6:0, 7:5 Kateřina Siniaková (ČR) - Eugenie Bouchardová (Kan.) 6:3, 3:6, 6:2 Lucie Šafářová (ČR) - Daria Gavrilovová (Aus.) 6:4, 6:4 Jaroslava Švedovová (Kaz.) - Lara Arruabarrenová-Vecinová (Šp.) 6:2, 6:3 Montserrat Gonzálezová (Parag.) - Danka Koviničová (Č. Hora) 7:5, 6:2 Kristina Mladenovicová (Fr.) - Nao Hibinová (Jap.) 6:4, 7:5 Vania Kingová (USA) - Antonia Lottnerová (Nem.) 7:6 (2), 6:3 Šuaj Pcheng (Čína) - Varvara Lepčenková (USA) 4:6, 7:6 (9), 6:3 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Halepová na US Open vyškolila súperku, dala jej \'kanára\'

Únia rozšíri operáciu Sophia, vycvičí pobrežnú stráž Líbye

Cieľom operácie je hliadkovať v medzinárodných vodách pri líbyjskom pobreží a zadržiavať osoby podozrivé z prevádzania migrantov do Európy.BRUSEL 30. augusta (WebNoviny.sk) - Veľvyslanci 28 členských štátov Európskej únie schválili v utorok rozšírenie pôsobnosti námornej misie EÚ v Stredozemnom mori, ktoré bude spočívať vo výcviku líbyjskej pobrežnej stráže a dohľade nad dodržiavaním embarga OSN na dovoz zbraní do Líbye. Informovala o tom agentúra DPA. Odporúčame: Pri pobreží Líbye zachránili až 6500 migrantov Európska únia spustila vlani v Stredozemnom mori operáciu s kódovým označením Sophia, ktorej cieľom je hliadkovať v medzinárodných vodách pri líbyjskom pobreží a zadržiavať osoby podozrivé z prevádzania migrantov do Európy. V rámci operácie sa doposiaľ podarilo zachrániť 22.000 ľudí a prispieť k zadržaniu 87 osôb podozrivých z prevádzačstva. Podľa veliteľa operácie Sophia, kontradmirála Enrica Credendiniho, v rámci rozšírených pôsobností misie EÚ nastúpi v najbližšom čase na 14 týždňov trvajúci výcvik 100 vysokopostavených predstaviteľov líbyjskej pobrežnej stráže. Výcvik bude prebiehať na palube jedného z plavidiel hliadkujúcich v medzinárodných vodách Stredozemného mora. EÚ dúfa, že to prispeje k obmedzeniu prílevu migrantov do Európy. Námorná cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Dôvodom je dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom, na základe ktorej sú nelegálni migranti vracaní z Grécka naspäť do Turecka. Len tento rok sa cez Stredozemné more dostalo z Líbye do Európy približne 100.000 ľudí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Únia rozšíri operáciu Sophia, vycvičí pobrežnú stráž Líbye

Trolejbus na Morave nabral stĺp, päť ľudí sa ťažko zranilo

Celkovo zdravotníci ošetrili po nehode v moravských Otrokoviciach trinásť ľudí, z ktorých päť bolo zranených ťažko.ZLÍN 30. augusta (WebNoviny.sk) - Trinásť ľudí utrpelo v utorok zranenia pri havárii trolejbusu, ku ktorej došlo v moravskom meste Otrokovice, keď vozidlo na frekventovanej križovatke narazilo do stĺpa trakčného vedenia. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz. "Kĺbový trolejbus vrazil do stĺpa trakčného vedenia a vyšiel po ňom do niekoľkometrovej výšky," povedal krajský hovorca hasičov Libor Netopil. V trolejbuse mohlo podľa prvotných odhadov cestovať okolo 20 ľudí. Odporúčame: Ukázal sa ako magor, súhlasí Zeman s kritikou akcie Konvičku Hasiči po príchode na miesto vyslobodili z vozidla päť zranených, ďalší ľudia už boli vonku. Celkovo zdravotníci ošetrili trinásť ľudí, z ktorých päť bolo zranených ťažko. Osemdesiatjedenročnú ženu s mnohonásobnými zraneniami transportoval vrtuľník do olomouckej nemocnice. "Po dvoch ďalších ťažko zranených osobách odviezli sanitky na urgentné príjmy nemocníc v Zlíne a Uherskom Hradišti," uviedol hovorca krajských záchranárov Petr Olšan. Ľudia podľa neho utrpeli zranenia hlavy, chrbtice aj ďalšie viacnásobné poranenia, u niektorých aj ohrozujúce život. Ďalšie cestujúci sa zranili stredne ťažko alebo ľahko, skončili v nemocniciach v Zlíne, Kroměříži a Hradišti. Medzi ľuďmi, ktorí skončili v nemocnici, bol aj 56-ročný vodič trolejbusu. Podľa zlínskej policajnej hovorkyne Moniky Kozumplíkovej bol po nehode v šoku, dychová skúška u neho vylúčila požitie alkoholu. Vylúčená nie je jeho náhla zdravotná indispozícia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trolejbus na Morave nabral stĺp, päť ľudí sa ťažko zranilo

Tatrám má hroziť veľké odlesnenie, envirorezort nesúhlasí

Ministerstvo pôdohospodárstva a ministerstvo životného prostredia majú rôzne pohľady na situáciu v lesoch Vysokých Tatier.BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) - Informácie, že vo Vysokých Tatrách hrozí vážne riziko nenávratného odlesnenia veľkých lesných plôch a niektoré územia zostanú už navždy bez lesov, považuje rezort životného prostredia za nešťastné a pravdepodobne vychádzajú z nedostatočnej znalosti situácie v území, keďže takýto stav ani reálne nemôže nastať. Uvádza to envirorezort v stanovisku na utorkové výroky ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nom. SNS), ktoré médiám poskytol odbor komunikácie MŽP. Matečná v utorok na brífingu v Poprade informovala o snahe zvolať okrúhly stôl na tému úbytku vzácnych lesov v Tatrách s odborníkmi v oblasti lesníctva a životného prostredia. Dôvodom má byť, že tatranské lesy už dlhodobo trápi lykožrút, ktorý sa v nich extrémne premnožil následkom kalamity v roku 2004. Napadnuté podľa odborníkov nie sú len plochy, ktoré vtedy zasiahla veterná smršť, ale aj zdravé lesy, a rozvrátená je takmer polovica bezzásahového územia. V rezerváciách zalesňovala sama príroda Podľa MŽP po vetrovej kalamite v novembri 2004, ale i po víchrici Žofia v roku 2014, boli dočasne odlesnené plochy s nižším stupňom ochrany po spracovaní dreva lesníkmi následne zalesnené. Na druhej strane v rezerváciách, čiže lokalitách budúcej A zóny s najprísnejším stupňom ochrany, sa o zalesnenie postarala sama príroda. "Na plochách pod kalamitným lesom teraz rastú vitálne mladé smreky, brezy, jarabiny, jedle a borovice," píše sa v stanovisku envirorezortu. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že presadzuje v týchto z pohľadu ochrany prírody najhodnotnejších lokalitách také opatrenia, ktorých cieľom je zabezpečiť ochranu jedinečných lesných komplexov bez priameho zásahu človeka. "Sme pripravení na konštruktívnu diskusiu s každým, kto má záujem chrániť prírodné bohatstvo našich veľhôr. Nebolo by správne vnímať tento stav len z ekonomického a lesníckeho hľadiska, a nie z pohľadu ochrany prírody. Komunikácia musí byť založená na vedeckých a praktických poznatkoch, nie na emóciách," povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Opodstatnenosť tzv. bezzásahového režimu v prírodných rezerváciách zdôrazňuje aj Štátna ochrana prírody SR. "Tieto unikátne lesné spoločenstvá boli v minulosti na základe rozsiahleho mapovania zaradené medzi pôvodné, ľudskou činnosťou málo narušené biotopy európskeho a národného významu. V týchto oblastiach sa dlhodobo nevykonávajú priame lesohospodárske zásahy, a to najmä z dôvodu ich nedostupnosti a ich prísnej ochrany," doplnil generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Milan Boroš. Odporúčame: Tatry za vyše milión zabezpečia kontajnery, dôvodom medvede Chcú zachovať rozmanitosť prírody "Ak sa v prípade Tatranského národného parku, hovorí len o škodách na drevnej hmote, ktorú spôsobil vietor alebo lykožrút, a o potrebe aktívnych ľudských zásahov, potom je pohľad na najstarší národný park značne zjednodušený a je skôr pohľadom na klasický lesný závod, ktorého prioritou pri hospodárení v lese je najmä ekonomika," uvádza sa ďalej v reakcii ministerstva životného prostredia. "Zastávame odborný názor, že zachovať prírodu Tatier so všetkou rozmanitosťou biodiverzity je potrebné s minimom vplyvov človeka a ponechaním vývoja na prírodné procesy. Takéto územie bude navštevované a vyhľadávané, bude lákať svojou rozmanitosťou a divokosťou, bude možné vidieť všetky pôvodné druhy v prirodzených biotopoch, bez ovplyvnenia človekom," zdôraznil riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. V roku 2008 Správa Tatranského národného parku na základe dohody so Štátnymi lesmi TANAP vyčlenili v jestvujúcich rezerváciách s priradeným piatym stupňom ochrany plochy s nižšou prírodoochrannou hodnotou, kde bola udelením výnimky zo zákona o ochrane prírody a krajiny povolená ťažba kalamitného dreva. Po vykonaní spracovania kalamity boli vždy plochy následne zalesnené. Po vzájomnej dohode a súhlase užívateľa pozemkov štátu sa taktiež definovali plochy do budúcej A zóny, kde došlo k dohode, že všetky procesy budú ponechané prírode s prioritou sledovania prirodzeného vývoja v biotopoch európskeho významu. Táto dohoda je dodnes súčasťou rozhodnutí orgánov štátnej správy a taktiež súčasťou plánov starostlivosti o les. "Z toho dôvodu nám nie je dosť jasné, ktorých lesných porastov sa majú v TANAP návrhy takzvaných záchranných opatrení dotýkať. Nevidíme racionalitu takejto činnosti, predpokladáme značné škody na mladom prirodzenom lese, keďže od kalamity v Bielovodskej doline uplynie čoskoro dvadsať rokov a od novembrovej kalamity z roku 2004 dvanásť rokov," dodal Majko. Príroda si neporadí so všetkým Ministerka pôdohospodárstva tvrdí, že sú situácie, v ktorých si príroda pomôcť nedokáže, a tak je podľa nej načase konať. "Viac ako desať rokov sa prizeráme, ako nám tatranské lesy doslova zomierajú pred očami. Pre inváziu podkôrneho hmyzu vo vyschnutom mŕtvom lese nastáva erózia pôdy, vysychajú studničky a horské potoky," uviedla. Pokiaľ podľa jej slov nedôjde k zmene prístupu, lesy z týchto území na dlhé desaťročia zmiznú. Tatry v súčasnosti prichádzajú nielen o vysadené lesy, ale aj o pôvodné stáročné lesy, kvôli ktorým pôvodne vzniklo pásmo s najvyšším stupňom ochrany. "Efektívne, ekologické a k životnému prostrediu priateľské riešenia máme pritom k dispozícii už desiatky rokov," uviedla v utorok Matečná. "Ak necháme ležiacu kalamitu tak, behom jedného roka sa 120-násobne zvýši populácia lykožrúta," upozornil v utorok vedúci ochranného obvodu Štátnych lesov Tatranského národného parku Tatranská Javorina Ján Slivinský. "V piatom stupni ochrany nám lykožrút zničil 430 hektárov, dramaticky to postupuje aj tento rok, tieto čísla nám priamočiaro rastú. Ohrozených je 1 250 hektárov lesných porastov. Ak sa nezasiahne, prídeme o to všetko," varoval. Treba predbehnúť lykožrúta Ako dodal, na vážny scenár situácie upozorňovali už od roku 2005, teraz je podľa neho potrebné predbehnúť lykožrúta. "Základom je čo najskôr drevo zbaviť kôry, pretože tá je zdrojom ďalšieho množenia. Potom sú tu feromónové lapače a zavčasu je tiež potrebné vyhľadávať napadnuté stromy," povedal. Upozornil aj na zanedbanie starostlivosti o vodné toky, v ktorých sa nachádza veľký počet dreva a doslova ohrozuje ľudí. "Keď zrážky prenikajú cez hnijúce drevo, so sebou strhávajú aj luminové kyseliny. Americkí vedci zistili, že keď sa potom voda upravuje na pitné účely, keď sa tam pridáva chlór, vznikajú v nej karcinogénne látky," povedal Slivinský. Podľa rezortu pôdohospodárstva je problém vo Vysokých Tatrách spôsobený rozdielnym pohľadom na starostlivosť o chránené územie zo strany ochranárov a lesníkov. Kým ochranári presadzovali pasívny prístup, teda bezzásahovosť, a to dokonca na celom území TANAP, lesníci navrhovali aplikovať citlivú aktívnu diferencovanú ochranu na základe dlhoročných skúsenosti. Historicky má totiž lesníctvo na Slovensku podľa ministerstva niekoľko storočí dlhú históriu a bohaté skúsenosti v boji s lykožrútom. Práve zladiť prístupy v ochrane prírody by malo byť cieľom okrúhlych stolov, ktoré bude iniciovať rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Navrhovaná A zóna v TANAPe má najvyššiu prírodoochrannú hodnotu. Vyznačuje sa autoregulačnou, autoregeneračnou a autoreprodukčnou schopnosťou s vysokým stupňom homeostázy a dobrou ekologickou stabilitou. Takéto komplexy je potrebné ponechať bez ľudského zásahu tak, aby tu mohli prebiehať prirodzené prírodné procesy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tatrám má hroziť veľké odlesnenie, envirorezort nesúhlasí

Dolár posilnil, investori čakajú na správu rezortu práce

Ekonómovia odhadujú, že zamestnávatelia v auguste vytvorili 182 500 nových pracovných miest a predpokladajú mierny pokles nezamestnanosti.NEW YORK 30. augusta (WebNoviny.sk) - Americký dolár v utorok posilnil. Investori čakajú na tohtotýždňovú správu amerického rezortu práce o tvorbe pracovných miest, ktorá by mala naznačiť, či ekonomika USA zostáva na dobrej ceste. Ekonómovia odhadujú, že zamestnávatelia v auguste vytvorili 182 500 nových pracovných miest a predpokladajú mierny pokles nezamestnanosti na úroveň 4,8 percenta. Dolár oproti japonskému jenu posilnil na 102,78 JPY/USD z pondelkovej uzatváracej úrovne 101,98 JPY/USD. Spoločná európska mena si voči doláru pohoršila na 1,1142 USD/EUR z pondelkovej hodnoty 1,1187 USD/EUR. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár posilnil, investori čakajú na správu rezortu práce

Pošta a ministerstvo sa dopúšťajú cenzúry, tvrdí opozícia

Strany SaS a OĽaNO vytvorili noviny, ktoré majú občanom Slovenska priblížiť kauzu Bašternák, Slovenská pošta ho nerozoslala.BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská pošta a ministerstvo kultúry sa dopúšťajú cenzúry, povedali to v utorok na brífingu pred budovou ministerstva kultúry v Bratislave opoziční poslanci NR SR Jozef Rajtár (SaS) a Jozef Viskupič (OĽaNO). Zároveň vyzvali ministra kultúry Mareka Maďariča, aby vo veci konal a nedopustil, aby na Slovensku ožila cenzúra. Opozičné strany vytvorili časopis o kauze Bašternák, ktorý im mala Slovenská pošta rozdistribuovať do všetkých slovenských domácností. Napriek zmluve však podľa poslancov robí ministerstvo kultúry a pošta zbytočné obštrukcie. Odporúčame: Vláda podľa opozície riadi aj poštu, nerozoslali Kališpeciál Hackeri zaútočili na web s petíciou za odvolanie Kaliňáka Štátne inštitúcie sa na seba vyhovárajú "Slovenská pošta robí už druhý týždeň obštrukcie. Keby sa tento časopis dostal k ľuďom, tak by sa dozvedeli pravdu, kto tu vládne. Dozvedeli by sa pravdu o kauze Bašternák. Časopis sa nedistribuuje a dve štátne inštitúcie, Slovenská pošta a ministerstvo kultúry, sa vyhovárajú na seba navzájom, prečo sa tento časopis nemôže distribuovať. Slovenská pošta si dala čas dodnes na vyjadrenie sa a na starosti to má pán riaditeľ sekcie médií, audiovízie a autorského práva Anton Škreko," vysvetlil Rajtár s tým, že mu v utorok volali na ministerstvo, avšak telefón zodvihla asistentka. "Vyplašená pani povedala, že pán riaditeľ bol v práci a odišiel a poštu nevybavoval. Odpovedala, že nevie, či ju dnes vybaví," dodal. Viskupič sa nazdáva, že časopisy sa môžu za ten čas, kým nie sú rozoslané, znehodnotiť. Tiež sa domnieva, že sa na Slovensko vracia cenzúra. "Cenzúra je na Slovensku zakázaná, preto sa toto musí skončiť," povedal. Rajtár doplnil, že zaslal aj podnet poštovému ombudsmanovi Jánovi Jasovskému. "Pri prešetrovaní postupu zo strany Slovenskej pošty sme nenašli pochybenia. Postup bol uskutočnený s odbornou starostlivosťou," znel záver vybavenia prípadu poštovým ombudsmanom. Keďže u ombudsmana neuspeli, opozičníci zvažujú aj žalobu. "Ale teraz vyzývame ministra kultúry, aby konal. Je to hanba, že v 21. storočí máme na Slovensku cenzúru," uzavrel Rajtár. Ministerstvo kultúry obvinenia opozičných strán odmieta. "Ministerstvo kultúry zásadne odmieta obvinenia OĽaNO a SaS z akýchkoľvek obštrukcií. Podľa stanoviska odborného útvaru MK SR, ktoré v stredu odošleme Slovenskej pošte, je zrejmé, že OĽANO ako vydavateľ týždenníka "KALI špeciál" by porušilo tlačový zákon, pretože daná tlačovina neobsahuje všetky zákonom požadované údaje. Ministerstvo kultúry tu nie je na to, aby riešilo problémy politickej kampane opozičných strán OĽaNO a SaS," uvádza sa v stanovisku rezortu kultúry. Pošta mala svoje dôvody Slovenská pošta podľa hovorkyne Ivety Dorčákovej mala na doterajšie nerozposlanie časopisu dôvody. Objednávateľ podľa nej najprv žiadal o distribúciu tlače podanej ako neadresná zásielka (leták). "Táto nebola odporučená k distribúcii z dôvodu, že týmto obsahom môže byť zasiahnuté do osobnostných práv človeka," vysvetlila Dorčáková s tým, že v prípade letákov nesie pošta zodpovednosť za obsah, a to v postavení šíriteľa reklamy. O pár dní však tlač "bola podaná už ako periodikum, preto pošta bezodkladne požiadala podávateľa o potvrdenie, či ide o riadne zaregistrovanú periodickú tlač". Pošta tiež požiadala ministerstvo kultúry o informáciu, či daný materiál spĺňa všetky zákonom stanovené náležitosti, ktoré by ako periodická tlač mal spĺňať. "Podávateľ bol informovaný o požiadavke na ministerstvo, ako aj o čo najskoršie doplnenie informácií, aby mohla byť tlač riadne distribuovaná," dopĺňa hovorkyňa s tým, že ak by dostali doplnenie informácií, celú distribúciu by v zmluvnej lehote dodržali. Strany SaS a OĽaNO vytvorili noviny, ktoré majú občanom Slovenska priblížiť kauzu Bašternák a dôvody, pre ktoré žiadajú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcie a aby sa premiér Robert Fico vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, ktorý postavil podnikateľ Ladislav Bašternák. Noviny vytlačili v českej tlačiarni v náklade dva milióny kusov. Slovenská pošta mala podľa zmluvy zabezpečiť distribúciu do všetkých slovenských domácností. Pošta však noviny nedistribuovala. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pošta a ministerstvo sa dopúšťajú cenzúry, tvrdí opozícia

Trenčín pustil dvoch hráčov, Rabiu a Madu mieria do Belgicka

Majstrovský AS Trenčín počas letného prestupového obdobia už opustili viacerí hráči.TRENČÍN 30. augusta (WebNoviny.sk) - Úradujúci slovenský futbalový majster AS Trenčín prišiel o ďalšie kľúčové postavy mužstva, zhodne z Nigérie. Do najvyššej belgickej súťaže zamierili Ibrahim Rabiu a Kingsley Madu. Transfery v utorok podvečer potvrdil web AS Trenčín a aj oficiálne internetové stránky nových zamestnávateľov týchto hráčov. Odporúčame: Ševela vraj patrí medzi kandidátov na kouča Slavie Praha Rabiu patril medzi veľké talenty Dvadsaťpäťročný stredopoliar Rabiu bude pokračovať vo svojej kariére v poprednom belgickom klube KAA Gent. Web KAA pripomenul, že z Trenčína nedávno získal aj Rabiovho krajana Mosesa Simona (v januári 2015). Rabiu podpísal s vedením klubu z Gentu trojročný kontrakt. Prešiel aj Sportingom Lisabon, Celticom Glasgow či PSV Eindhoven. Prestížny magazín World Soccer ho v roku 2007 zaradil do elitnej päťdesiatky nádejných talentov vedno s Garethom Balom, Sergiom Agüerom, Ángelom Di Maríom či Karimom Benzemom. V spomenutom poradí predstihol napríklad Toniho Kroosa, Mesuta Özila či Ivana Rakitiča. Rabiu má na svojom konte päť štartov v drese nigérijskej seniorskej reprezentácie. KAA Gent sa na rozdiel od AS Trenčín prebojoval do skupinovej fázy Európskej ligy 2016/2017, v H-skupine si zmeria sily s ukrajinským Šachtarom Doneck, portugalským Sportingom Braga a tureckým Konyasporom. Madu získal v Riu bronz Dvadsaťročný ľavý obranca Kingsley Madu sa na tri roky upísal SV Zulte Waregem. Na nedávnych OH 2016 získal ako hráč nigérijského olympijského výberu bronzovú medailu. "Vzhľadom na výkony oboch hráčov nielen v minulej sezóne, ale aj v stretnutiach európskych pohárov, rástol záujem iných mužstiev. Klub dostal v oboch prípadoch zaujímavé ponuky, ktoré sa rozhodol akceptovať. Obaja odchádzajú do popredných mužstiev najvyššej belgickej súťaže a my veríme, že aj oni budú pokračovať v šírení dobrého mena AS Trenčín v tomto regióne," povedal hovorca trenčianskeho klubu Martin Galajda pre oficiálny web AS a doplnil: "Obaja hráči hľadali novú výzvu a klub im umožnil rozvoj ich ďalšej kariéry. Pamätáme si, ako Rabiu prišiel do Trenčína a ako dlho mu trvalo, pokiaľ sa dal herne a zdravotne dokopy. Veľmi dobre poznáme jeho futbalovú minulosť, ktorá pred príchodom do AS bola bez budúcnosti. Klubu a realizačnému tímu sa však podarilo vrátiť ho do veľkého futbalu. Aj touto cestou ďakujem obom za všetko, čo pre AS odviedli. Prajeme im veľa úspechov v ďalšej kariére." Trenčín počas letného prestupového obdobia už opustili Matúš Bero (Trabzonspor), Gino van Kessel (Slavia Praha), Ryan Koolwijk (Excelsior Rotterdam), Mitchell Schet, Milan Rundič (obaja Slovan Bratislava), Dávid Guba (Termalica Bruk-Bet Nieciecza) či Jakub Holúbek (MŠK Žilina). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trenčín pustil dvoch hráčov, Rabiu a Madu mieria do Belgicka

Video: Silný tajfún Lionrock zabil v Japonsku viacero ľudí

Meteorológovia varovali pred záplavami, zosuvmi pôdy, vysokými vlnami a rozvodnenými riekami. TOKIO 31. augusta (WebNoviny.sk) - Aspoň 11 ľudí zomrelo a traja sú nezvestní v severnej časti Japonska v dôsledku tajfúnu Lionrock, ktorý priniesol intenzívne dažde a búrky spojené so záplavami. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá. Japonská televízia NHK uviedla, že deväť mŕtvych tiel sa našlo v zaplavenom opatrovateľskom dome v meste Iwaizumi, a jedna staršia žena prišlo o život v meste Kudži. Silná búrka sa v regióne spustila v utorok večer a vyvolala zosuvy pôdy, poškodenie budov, ciest a mostov, taktiež ochromila dopravu a spôsobila výpadky elektriny. Severovýchodný región sa ešte stále spamätáva zo škôd, ktoré v roku 2011 spôsobilo zemetrasenie a následné cunami. Tajfún Lionrock je štvrtým tajfúnom, ktorý zasiahol Japonsko v uplynulých dvoch týždňoch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Silný tajfún Lionrock zabil v Japonsku viacero ľudí

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Steak sa neskrúti,

ak jeho jednu stranu narežete nožom.

Stavebník

Návrat drevených obkladov stien

Patrili ste medzi tých, kto na návštevách okukovali drevené palubovky na stenách, ktoré priestor aspoň trochu odlíšili od iných bytov a domov, čo sa v časoch nie až tak dávnych podobali ako vajce vajcu? Súčasný módny trend sa vám bude určite páčiť. Drevené obklady sú opäť in, a ešte krajšie, než bývali!

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Poprad, Gánovce, Hozelec, Nová Lesná, Matejovce, Svit, Spišská Teplica, Stará Lesná, Švábovce, Tatranská Lomnica, Veľká Lomnica, Veľký Slavkov, Žakovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang