Aktuálne spravodajstvo - Mesto Poprad

Aktuálne spravodajstvo

Laco si predĺži pobyt v Astane, podpísal novú zmluvu

Slovenský brankár Ján Laco prišiel do Astany pred sezónou 2014/2015 z Donbasu Doneck. Vicemajster sveta z Helsínk 2012 odchytal za Barys v základnej časti 43 duelov a ďalších sedem pridal v play-off, kde dosiahol úspešnosť 94,8 percenta.ASTANA 28. mája (WEBNOVINY) - Slovenský reprezentačný brankár Ján Laco o ďalšie dva roky predĺžil zmluvu s klubom Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) Barys Astana. Informuje o tom oficiálny web kazašského mužstva. Odporúčame: Astana neplatí hráčov, v KHL možno nezačne sezónu Tridsaťtriročný Lipták prišiel do Astany pred sezónou 2014/2015 z Donbasu Doneck. Vicemajster sveta z Helsínk 2012 odchytal za Barys 43 duelov základnej časti, mal v nich priemer 2,66 inkasovaného gólu na jeden zápas a úspešnosť zásahov 92,2 percenta. V play-off pridal sedem štartov a ešte lepšie čísla - priemer 1,74 gólu a úspešnosť 94,8 percenta. V minulosti chytal Ján Laco aj v HC Lev Poprad a v slovenskej lige za Nitru, Detvu, Zvolen, Banskú Bystricu, Liptovský Mikuláš či Košice.

logo Laco si predĺži pobyt v Astane, podpísal novú zmluvu

Biatlonistky budú mať nového trénera, Gereková zmenu víta

Zmenu na poste reprezentačného trénera žien pripustil aj prezident SZB Ján Hyža, ktorý už absolvoval s niektorými členmi realizačných tímov predbežné rozhovory.BANSKÁ BYSTRICA 28. mája (WEBNOVINY) - Slovenská biatlonová reprezentácia bude mať nových šéftrénerov. Po zmene volajú najmä biatlonistky, ktoré majú perspektívu výraznejšie bodovať vo Svetovom pohári. Momentálne je ešte otázne, či v nasledujúcej sezóne zasiahne do pretekov najvyššieho rangu aj najúspešnejšia slovenská pretekárka, dvojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová. Termín pôrodu má stanovený na začiatok júla a od neho sa bude odvíjať jej rozhodnutie, či sa zúčastní na majstrovstvách sveta v roku 2016 v nórskom Osle. "Ťažko povedať, ako bude vyzerať nasledujúca sezóna, lebo ešte nevieme, či sa Kuzminovej podarí nastúpiť v januári do súťažného procesu. V mužskej reprezentácii chceme dať viac priestoru mladším pretekárom, avšak musíme vyriešiť najmä otázku trénerov a zloženia realizačného tímu," uviedol pre agentúru SITA prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Ján Hyža. Odporúčame: Kuzminová dovládla, slovenský biatlon má novú kráľovnú Gereková má jasno Zmenu reprezentačného trénera by ženy privítali. Nová Kráľovná biatlonovej stopy Jana Gereková má v tejto otázke jednoznačný postoj. "Dievčatá z nášho družstva už majú na to vek, aby pretekali, a verím, že sa posunú dopredu. Mal by k nám prísť konečne správny človek, ktorý by to viedol a posunul by ich ďalej. Zatiaľ si naše mladé pretekárky pohadzujú ako taký horúci zemiak, čo sa mi veľmi nepáči. Verím, že sa to už upokojí a príde zodpovedný človek, teda nie ten, čo tam má zatiaľ byť. Dievčatá majú budúcnosť. Čakáme, že to dobre dopadne a nový reprezentačný tréner sa zvolí zodpovedne. Nech k nám príde človek, ktorý tímu pomôže. To je pre nás najdôležitejšie," prezradila 30-ročná členka armádneho klubu Dukla Banská Bystrica Gereková, ktorá bola pri neúčasti Kuzminovej vo vlaňajšej sezóne najlepšou slovenskou biatlonistkou. Hyža pripustil zmenu trénera Zmenu na poste reprezentačného trénera žien pripustil aj prezident SZB Ján Hyža, ktorý už absolvoval s niektorými členmi realizačných tímov predbežné rozhovory. "Rokovania stále prebiehajú. Vyplynulo z nich, že tréner žien zrejme nebude pokračovať vo svojej pozícii. Čo sa týka trénera mužov, je ešte otázne, v akej pozícii bude pracovať. Každopádne pôjde o slovenských trénerov zaradených vo VŠC Dukla Banská Bystrica. So zahraničnými nepočítame. Pred niektoré zmeny sme boli postavení a niektoré iniciuje aj vedenie zväzu. Realizačné tímy schváli do dvoch týždňov prezídium SZB," spresnil Hyža. V súčasnosti vedie ženskú biatlonovú reprezentáciu Pavel Kobela ako šéftréner, asistentmi sú Anna Murínová a Lukáš Daubner. Mužskú reprezentáciu má na starosti trénersky Juraj Sanitra s asistentom Jánom Šulejom.

logo Biatlonistky budú mať nového trénera, Gereková zmenu víta

VISA vytiahla pre FIFA žltú kartu, prehodnotí svoju štedrosť

VISA žiada v súvislosti s korupčným škandálom FIFA okamžité kroky na opätovné nastolenie kultúry na silných etických princípoch.ZÜRICH 28. mája (WEBNOVINY) - Bolo len otázkou času, kedy budú mať škandály funkcionárov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) odozvu aj u štedrých sponzorov organizácie. Ako prvý sa ozval operátor platobných a kreditných kariet VISA. Žiada okamžité kroky na opätovné nastolenie kultúry na silných etických princípoch. "Informovali sme FIFA, že ak k nim nepristúpi, prehodnotíme našu ďalšiu spoluprácu," znelo varovanie. Odporúčame: Dvojitý úder na FIFA plánovali, vo väzení je už sedem ľudí V Zürichu zatkli funkcionárov FIFA, padli prvé priznania V Zürichu v stredu pred 65. kongresom FIFA zadržali na žiadosť americkej prokuratúry sedem funkcionárov podozrivých okrem iného z účasti na finančných podvodoch a praní špinavých peňazí v stovkách miliónov dolárov. Vo väzbe sa ocitli aj dvaja viceprezidenti a jeden budúci člen exekutívy FIFA. Švajčiarska prokuratúra zase začala trestné stíhanie neznámeho páchateľa v súvislosti s podozrením, že výber organizátorov majstrovstiev sveta 2018 a 2022 v decembri 2010 bol skorumpovaný.

logo VISA vytiahla pre FIFA žltú kartu, prehodnotí svoju štedrosť

Opozícia pre kauzu Lemikon nevylučuje odvolanie Kažimíra

Poslanec NR SR Pavol Zajac uviedol, že krajnou možnosťou by bol návrh na odvolanie ministra financií. Prioritná je však pre neho správa ako sa 13 miliónov eur vráti na Slovensko.BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Opoziční poslanci chcú využiť všetky dostupné cesty na to, aby sa dozvedeli, ako chce vláda získať späť na Slovensko vyše 13 miliónov eur, ktoré národná lotériová spoločnosť Tipos poslala cyperskej spoločnosti Lemikon. Ako na štvrtkovom brífingu povedal poslanec NR SR Pavol Zajac (KDH), poslanci Smeru-SD odmietli tak mimoriadny finančný výbor s touto témou, ako aj zaradenie tohto bodu do programu parlamentnej schôdze. Odporúčame: Opozícia: Smer nechce späť milióny od Lemikonu, niečo skrýva Ako doplnil, pokúsi sa ešte raz navrhnúť tento bod a keď ho znovu odmietnu, tak ďalšou možnosťou môže byť mimoriadna schôdza. Krajnou možnosťou by bol návrh na odvolanie ministra financií. "Nešlo by nám ani tak o samotné odvolávanie, ale o tú správu, ako sa 13 miliónov eur vráti na Slovensko," povedal Zajac. Vládni poslanci odmietli sporný bod programu Vládni poslanci v stredu 13. mája neschválili program zasadnutia výboru pre financie, ktorý sa mal zaoberať kauzou Lemikon. Opoziční poslanci chceli, aby minister financií Peter Kažimír a predseda predstavenstva Tiposu Ján Barczi povedali, akým spôsobom budú vymáhať vyše 13 miliónov eur, ktoré Lemikon zinkasoval na základe mimosúdnej dohody z roku 2008. Na výbor sa dostavil štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc, ktorý podľa Zajaca mal so sebou aj predmetnú správu, ale vládni poslanci odmietli tento bod programu. Avizované prerokovanie v pléne tiež neprešlo. Smer podľa Švejnu má čo skrývať Poslanec Mostu-Híd Ivan Švejna je z prístupu vládnych poslancov sklamaný. Vyvoláva to podľa neho podozrenie, že Smer-SD má čo skrývať. "Schránkové firmy sú pliagou tejto spoločnosti. Zase jedna megakauza, kedy schránková firma zarobila veľké peniaze a daňoví poplatníci prerobili," skonštatoval na brífingu Švejna. Povinnosťou podľa neho je informovať, ako táto kauza pokračuje. "Nikto nehovorí, že musí byť okamžite vyriešená, ale sú potrebné informácie," uviedol Švejna. "Dopredu hovoríme, že využijeme všetky možné politické dostupné prostriedky, aby sme nenechali túto kauzu ´vyhniť´," dodal Švejna. Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR nemusí Slovensko platiť cyperskej spoločnosti Lemikon. Najvyšší súd zrušil rozsudok, podľa ktorého mala národná lotériová spoločnosť Tipos poslať na Cyprus 14,1 milióna eur. Peniaze mal Tipos zaplatiť za to, že v rokoch 1996 až 2002 podľa bratislavského krajského súdu neoprávnene pomenoval svoje lotérie menami Športka, Šanca a Mates. Najvyšší súd toto rozhodnutie zrušil. Slovensko v roku 2008 poslalo na účet cyperskej spoločnosti Lemikon 13,3 milióna eur. Po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR môže tieto peniaze vymáhať späť.

logo Opozícia pre kauzu Lemikon nevylučuje odvolanie Kažimíra

Yahoo čelí v USA hromadnej žalobe pre sledovanie emailov

Užívatelia služieb obviňujú spoločnosť Yahoo z toho, že kopírovala a analyzovala ich emaily v snahe vytvoriť cielenú reklamu zameranú na zhruba 275 miliónov užívateľov služby Yahoo Mail. BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Americká internetová spoločnosť Yahoo musí v USA čeliť hromadnej žalobe pre nezákonný prístup k obsahu emailov a využívanie získaných informácií na podporu reklamných príjmov. Rozhodla o tom v utorok sudkyňa Lucy Kohová. Žalobu môžu podať užívatelia iných emailových služieb, ktorí od 2. októbra 2011 komunikovali s užívateľmi služby Yahoo Mail. Užívatelia týchto služieb spoločnosť obviňujú, že kopírovala a analyzovala ich emaily v snahe vytvoriť "cielenú reklamu" zameranú na zhruba 275 miliónov užívateľov služby Yahoo Mail. Spoločnosť tvrdila, že časť sťažovateľov pokračovala v komunikácii s užívateľmi Yahoo Mail aj po tom, čo sa dozvedeli o využívaní informácii z emailov. Tým mali vyjadriť s postupom firmy súhlas, čo však sudkyňa Kohová odmietla, uviedla agentúra Reuters. Skupinová žaloba môže sťažovateľom uľahčiť cestu k vyšším kompenzáciám pri znížení súdnych nákladov. Podľa sťažovateľov by sa k hromadnej žalobe mohlo pripojiť až milión ľudí. Hovorkyňa Yahoo uviedla, že k otvoreným súdnym prípadom sa firma nebude vyjadrovať.

logo Yahoo čelí v USA hromadnej žalobe pre sledovanie emailov

Obrazom: Migranti v desiatkach hrobov ležali po jednom

Námestník malajzijského ministerstva vnútra vyvrátil podozrenia o tom, že v hroboch pri hraniciach s Thajskom sa po kope nachádza viacej tiel. Mŕtvi boli zrejme pochovaní podľa tradícií.KUALA LUMPUR 28. mája (WEBNOVINY) - Malajzijskí experti sa domnievajú, že v každom zo 139 hrobov, ktoré objavili v džungli pri hraniciach s Thajskom, sa nachádza jedno telo. Vo štvrtok to povedal námestník malajzijského ministerstva vnútra Wan Junaidi Tuanku Jaafar, čím vyvrátil predchádzajúce podozrenia, že v hroboch by mohlo byť pochovaných viac ľudí. Obrazom: V hroboch pri hranici s Thajskom majú byť utečenci "Nie sú to masové hroby," povedal novinárom s tým, že mŕtvych podľa všetkého riadne pochovali podľa tradícií. Exhumácia tiel má podľa neho ukázať, či nebol spáchaný zločin. Experti začali skúmať hroby tento týždeň a doteraz exhumovali len štyri telá. Exhumáciu by mali dokončiť v prvom júnovom týždni. Hroby sa nachádzajú asi pol kilometra od hranice na 28 miestach, ktoré mohli slúžiť ako tábory pre imigrantov zriadené pašerákmi ľudí. Telesné pozostatky s najväčšou pravdepodobnosťou patria barmským Rohingyom či utečencom z Bangladéša. Odporúčame: V masových hroboch pri hranici s Thajskom majú byť utečenci Malajzijské úrady už zadržali 12 príslušníkov polície v súvislosti s podozrením z prepojenia na gang pašerákov ľudí, ktorí tábory prevádzkovali. Začiatkom mája polícia objavila podobný opustený tábor a masový hrob aj na thajskej strane v pohorí Padang Besat, experti z neho vtedy exhumovali približne 30 tiel. Juhovýchodná Ázia zažíva v súčasnosti utečeneckú krízu. Tento mesiac pristálo pri brehoch Malajzie a Indonézie vyše 3000 imigrantov, väčšinou Rohingyov z Barmy a Bangladéša, kde je táto etnická skupina perzekvovaná. Utečenci predtým chodili cez Thajsko, ktoré však vyhlásilo vojnu nelegálnej imigrácii. Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov odhaduje, že na mori uviazlo asi 2500 imigrantov, ktorých opustili prevádzači a ktorí trpia nedostatkom vody a potravín. Utečeneckou krízou sa budú v piatok v Thajsku zaoberať predstavitelia 17 krajín Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) ako aj zástupcovia USA, Švajčiarska a medzinárodných organizácií.

logo Obrazom: Migranti v desiatkach hrobov ležali po jednom

Nemeček chce opäť šéfovať hokeju, ponúka výsledky, nie slová

Rozširovanie hráčskej základnej v najbližšom období považuje súčasný prezident SZĽH Igor Nemeček za kľúčové pre rozvoj slovenského hokeja. Zefektívniť chce aj mediálnu a marketingovú komunikáciu.BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Súčasný prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček hodnotí svoje končiace sa funkčné obdobie na svojom poste úspešne, vidí však aj viacero príležitostí na ďalší rozvoj slovenského hokeja. "Vieme aj o veciach, ktoré sa nepodarilo naplniť," povedal. Za nevyhnutnú považuje systematickú prácu na rozširovaní hráčskej základne, finančnú stabilizáciu a rozvoj domácich ligových súťaží, efektívnejšiu a rozsiahlejšiu spoluprácu s médiami, optimalizáciu marketingových aktivít či oslovenie ďalších silných sponzorov. Odporúčame: Lintner predstavil program, v boji o šéfa SZĽH vyzve Nemečka Nemeček alebo Lintner? Slováci majú jasno, koho by volili Nemeček môže za krízu v hokeji, funkluby bažia po Lintnerovi Vyhľadávať hokejové talenty a zlepšiť komunikáciu s médiami Nemeček o tom informoval pri oznamovaní svojej opätovnej kandidatúry na pozíciu prezidenta SZĽH. Jeho protikandidátom vo voľbách bude 25. júna bývalý hokejový obranca Richard Lintner. "S mojím tímom posledné štyri roky tvrdo pracujem a do kandidatúry neponúkam iba slová na papieri, ale reálne výsledky, skúsenosti a program ďalšieho rozvoja slovenského hokeja," uviedol Igor Nemeček a pokračoval: "V roku 2011 sme dokázali zorganizovať špičkový svetový šampionát, ktorý okrem iného priniesol do zväzovej pokladnice a následne do klubov v celej krajine viac ako dva milióny eur. V roku 2019 to môžeme ešte zlepšiť a dosiahnuť stav, keď bude Slovensko jednou z krajín, ktorá pravidelne organizuje MS v hokeji." Rozširovanie hráčskej základnej v najbližšom období považuje Nemeček za kľúčové pre rozvoj slovenského hokeja. Zefektívniť chce aj mediálnu a marketingovú komunikáciu. "Nie je nás na Slovensku tak veľa, aby sme si mohli dovoliť premárniť akýkoľvek hokejový talent. Musíme dostať do médií nielen reportáže, prenosy a výsledky z najvyšších súťaží, ale aj hokej vo všetkých jeho podobách - ženský, mládežnícky či inline hokej. Chceme viac a systematicky spolupracovať aj s regionálnymi médiami, ktoré môžu byť veľmi efektívnymi partnermi. Pomôže to hokeju v celom jeho rozsahu, hokej musíme vnímať ako komplexný produkt," poznamenal. Nemeček vyzdvihol úspechy slovneských reprezentácií Za dôležité považuje aj aktívnu pomoc bývalých špičkových hráčov. "Každý hokejista, ktorý po skončení hráčskej kariéry chce a môže pracovať pre náš hokej, je vítaný. Som presvedčený, že títo ľudia majú a musia mať miesto vo výkonnom výbore a komisiách SZĽH, v zázemí reprezentačných tímov či v Slovenskom olympijskom výbore," pokračoval Igor Nemeček, ktorý za úspešné projekty svojho doterajšieho pôsobenia vo funkcii prezidenta SZĽH označil zabezpečenú celoplošnú distribúciu výstroja pre deti a mládež do hokejových tried, zabezpečenie mantinelov a plexiskiel pre hokejové prípravky, projekty Minihokej tour a Korčuľuje celé Slovensko, majstrovstvá Slovenska starších žiakov či podporu účasti tímov SR "18" a SR "20" v ligových súťažiach. Nemeček vyzdvihol úspešné výsledky reprezentácií SR počas jeho funkčného pôsobenia na poste prezidenta SZĽH - seniorské striebro z MS 2012, bronz "dvadsiatky" z ostatného svetového šampionátu, priamy postup na ZOH 2014 a 2018. V rámci opätovnej kandidatúry na funkciu šéfa slovenského hokeja prezentoval Igor Nemeček niekoľko projektov, ktoré chce podporovať - medzi inými aj skalický mládežnícky klub pod patronátom Žigmunda Pálffyho. Svoj program postavil na viacerých okruhoch - financovanie a technologický rozvoj, budovanie kvalitnej funkcionárskej infraštruktúry, médiá a marketing, spolupráca s extraligou či Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF). Za kľúčový považuje nový zákon o športe, ktorého schválenie sa v súčasnosti pripravuje.

logo Nemeček chce opäť šéfovať hokeju, ponúka výsledky, nie slová

Slováci budú v Nemecku obhajovať titul, muži sú favoritmi C1

Od piatka do nedele sa budú v nemeckom Markkleebergu konať Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome. Slovensko vyslalo do Nemecka pätnásťčlennú výpravu.MARKKLEEBERG 28. mája (WEBNOVINY) - Vodní slalomári Alexander Slafkovský v C1 mužov a Ladislav a Peter Škantárovci v C2 budú od piatka do nedele v nemeckom Markkleebergu obhajovať tituly majstrov Európy. Pre európsku špičku bude šampionát prvým vrcholom sezóny. V Markkleebergu by sa malo predstaviť 214 štartujúcich z 27 krajín, medzi nimi jedenásť olympijských víťazov, 26 majstrov sveta a 31 európskych šampiónov. Slovensko vyslalo do Nemecka pätnásťčlennú výpravu, neobsadí len ženské singlkanoe. V ďalších štyroch kategóriách budú štartovať po tri lode. Slováci majú vysoké ambície Slováci patria medzi favoritov v C1 mužov. Do boja ide skúsená trojica Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš. Všetci majú vysoké ambície. Vlani vo Viedni skončil Slafkovský prvý a Martikán druhý. Lipták Slafkovský prichádza prvýkrát na vrcholné podujatie v pozícii obhajcu individuálneho zlata. "Aj som zabudol, že mám pred sebou túto úlohu," zasmial sa Slafkovský a následne pokračoval: "Každé preteky sú iné, všetci do nich pôjdeme s cieľom urobiť čo najlepší výsledok, ja nebudem na tom inak. Neriešim, že musím byť prvý. Chlieb sa v tejto sezóne bude lámať od augusta. Celá moja príprava je smerovaná na druhú polovicu roka. Ak sa niečo v Markkleebergu podarí, bude len dobre," skonštatoval Slafkovský. Aj ďalší obhajcovia Škantárovci berú majstrovstvá Európy vážne, ale prioritou je pre nich predovšetkým zisk olympijskej miestenky do Ria. O miesta pod piatimi kruhmi sa bude bojovať až v druhej polovici roka. "Obhajoba je vždy oveľa ťažšia. Na kanáli v Markkleebergu máme odjazdené dosť málo, išli sme tam jeden Svetový pohár, pred pár týždňami sme tam boli na sústredení. Voda sa nám však páči. Prostredie je všade iné a nerobí nám problém sa rýchlo adaptovať. Kanál sa nám celkom páči, budeme na ňom radi pretekať. Pre nás sú to dôležité preteky, ale v tejto sezóne sa sústredíme predovšetkým na olympijské hry. Na ME sa nebojuje o žiadnu nomináciu, dôležitejší bude svet v Londýne," uviedol za dvojicu Peter Škantár. Dukátovú vo Viedni zastavil slnečník Vlani vo Viedni získali Slováci aj zlaté medaily v hliadkach 3xC2 a bronzové v 3xC1. Blízko k úspechu mala tiež Jana Dukátová v K1, ktorá mala dobre rozbehnutú jazdu, ale paradoxne ju zastavil slnečník plávajúci na vode. "Tento rok sme celú prípravu posunuli a všetko ladíme na druhú polovicu sezóny. Napriek tomu majstrovstvá Európy sú dôležitou súťažou. Budem sa na nich snažiť čo najlepšie obstáť, keďže každý úspešný štart do sezóny pomáha aj po psychickej stránke. V Markkleebergu nemám toho veľa odtrénovaného, vyhrala som tam preteky Svetového pohára, trať mi sedela a verím, že to bude tak aj teraz. Charakter vody je celkom dobrý a mohlo by to byť fajn," uviedla Jana Dukátová. Slováci si na európskych šampionátoch doteraz vybojovali 37 zlatých, 21 strieborných a 18 bronzových medailí, v individuálnych kategóriách je bilancia 22-14-10. Nominácia SR na majstrovstvá Európy vo vodnom slalome v Markkleebergu (29.- 31. 5.): C1 muži: Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš C2: Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik K1 muži: Martin Halčin, Jakub Grigar, Andrej Málek K1 ženy: Jana Dukátová, Kristína Nevařilová, Kristína Zárubová Program ME vo vodnom slalome 2015: Piatok 29. mája: kvalifikácie C1M, C1Ž, K1M (10.00), kvalifikácie K1Ž, C2 (15.30) Sobota 30. mája: semifinále C1Ž, C1M, K1M (9.00), finále C1M, C1Ž, K1M (13.30), hliadky C1M, K1M, C1Ž (16.20) Nedeľa 31. mája: semifinále K1Ž, C2 (9.00), finále K1Ž, C2 (12.00), hliadky K1Ž, C2 (14.30)

logo Slováci budú v Nemecku obhajovať titul, muži sú favoritmi C1

Čínskemu umelcovi hrozí väzenie za humorný obraz prezidenta

Čínsky umelec Taj je známy zverejňovaním eklektických fotografií na sociálnych sieťach, na ktorých ukazuje seba a iné osoby s rozmačkaným nosom a ústami. Rovnaký portrét umiestnil na internete s prezidentom a pridal mu aj fúzy.PEKING 28. mája (WEBNOVINY) - Manželka čínskeho umelca uviedla, že jej manžela, umelca, zatkli v utorok za zverejnenie humorného portrétu čínskeho prezidenta Si Ťin-pinga na internete. Ťudy Ču vo štvrtok povedala, že polícia po zatknutí Taj Ťia-jonga neďaleko jeho domu v Šanghaji obvinila umelca z vyvolania nepokojov. Taj je známy zverejňovaním eklektických fotografií na sociálnych sieťach, na ktorých ukazuje seba a iné osoby s rozmačkaným nosom a ústami. Rovnaký portrét umiestnil na internete s prezidentom a pridal mu aj fúzy. Čínske úrady v poslednom čase ešte pritvrdili v zásahoch na politických disidentov a čínskych umelcov, ktorí podporovali minuloročných prodemokratických demonštrantov v Hongkongu. Tajovi hrozí až 5-ročné väzenie.

logo Čínskemu umelcovi hrozí väzenie za humorný obraz prezidenta

Ficove obvinenia za elektrárne sú špinavosti, tvrdí Dzurinda

Nezaradený poslanec Dzurinda sa vyjadril k obvineniam premiéra Roberta Fica týkajúcich sa predaja elektrární a jeho slová označil za špinavosti a megalož.BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Poslanci vo štvrtok už druhý deň rokujú o správe o privatizácii 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE), ktorú si plénum vyžiadalo od vlády SR. Predseda vlády Robert Fico ešte v stredu obvinil druhú vládu Mikuláša Dzurindu, počas ktorej sa majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny predal talianskej spoločnosti Enel, že vďaka predaju elektrární prišlo Slovensko o zhruba 800 miliónov eur. Nezaradený poslanec Dzurinda jeho vyjadrenia týkajúce sa predaja elektrární považuje za špinavosti a megalož. Dzurinda označil Ficove slová za špinavú demagógiu "Slovenské elektrárne sme predali za dobrú cenu. Transakcie takéhoto typu sa odohrávajú za trhovú cenu. Toto predseda vlády nechápe, že to otáča na veľmi špinavú demagógiu a lži najhrubšieho zrna. Iste, účtovná cena môže slúžiť ako nejaký indikátor, ale pri rozhodovaní sa investora je v konečnom dôsledku nezaujímavá. Pritom Robert Fico postavil svoju demagógiu na tom, aj keď tento aspekt nemohol mať a ani nemal žiadny význam na ponukách ceny záujemcov o privatizáciu elektrární. A Robert Fico, ako docent práv, to veľmi dobre vie," povedal počas svojho prejavu Dzurinda. Podľa neho jeho vláda predala v roku 2006 Slovenské elektrárne za vtedy najvýhodnejšiu cenu. "Enel núkal z troch záujemcoch najviac. Nikto súťaž nespochybnil. Nikdy som nepočul, že by sa ČEZ, ako druhý záujemca, sťažoval na tender. Ponúkané ceny za 66-percentný podiel elektrární nikto nikdy nespochybnil. Zo strany súčasnej vlády ide o cirkus Humberto, čím nechcem tento slávny cirkus uraziť," zdôraznil Dzurinda. Odporúčame: Fico: Štát pri predaji elektrární prišiel o stovky miliónov NKÚ neposlal do parlamentu správu o kontrole v elektrárňach Bývalý premiér a v súčasnosti nezradený poslanec Mikuláš Dzurinda sa opýtal, prečo informácia o sume 800 miliónov eur nie je uvedená aj v predloženej správe. "Buď sa bál alebo sa hanbil, alebo ten, čo to písal má trošku zdravého rozumu a zodpovednosti," dodal Dzurinda. Predseda vlády Robert Fico v stredu počas svojho vystúpenia v pléne k správe o privatizácii majoritného 66-percentného podielu Slovenských elektrární pred deviatimi rokmi uviedol, že prišlo Slovensko o približne 800 miliónov eur, čo v tom čase predstavovalo zhruba 24 miliárd slovenských korún. Podľa neho už v júli minulého roka bolo v tejto veci začaté trestné stíhanie pre zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Fico kritizoval privatizáciu elektrární "Na základe uznesenia o začatí trestného stíhania pre uvedený zločin sa konštatuje, že krátko predtým, ako boli Slovenské elektrárne privatizované a bola stanovená suma, za ktorú bol 66-percentný podiel predaný talianskej spoločnosti Enel, došlo k umelému zníženiu hodnoty vlastného imania spoločnosti Slovenské elektrárne o neuveriteľných 12 miliárd slovenských korún. Hovoríme o roku 2005, keď sa urobili špeciálne opravy, špeciálne prepočty, a presne za účelom stanovenia kúpnej ceny došlo k zníženiu hodnoty vlastného imania spoločnosti," povedal Fico. Podľa neho hneď potom boli Slovenské elektrárne predané za približne 32 miliárd slovenských korún. "Mesiac po privatizácii došlo k zvýšeniu hodnoty Slovenských elektrární a zrazu z kúpnej ceny 32 miliárd korún stúpla cena Slovenských elektrární na 56 miliárd slovenských korún. Tak teda, aká bola skutočná kúpna cena Slovenských elektrární? Dnes určite vieme, že nebola 32 miliárd, ale že bola minimálne 32 plus 12 miliárd, a keďže si cenu následne navŕšili, môžeme hovoriť, že skutočná hodnota 66 percent akcií Slovenských elektrární bola 56 miliárd korún. My dnes môžeme hovoriť o rozdiele 24 miliárd slovenských korún. Ak to dobre prerátam na eurá, je to 800 miliónov eur, o ktoré Slovenská republika pri tejto privatizácii organizovanej v roku 2005 a 2006 prišla. Verím, že tento skutok bude preverený," konštatoval Fico. Podľa predloženej správy privatizácia Slovenských elektrární druhou vládou Mikuláša Dzurindu bola v príkrom rozpore s postojom Ústavného súdu SR. V správe o privatizácii elektrární, ktorú si vyžiadal od vlády parlament na návrh poslanca Mikuláša Dzurindu, vyčíta súčasná vláda vtedajšiemu kabinetu najmä zmenu postoja v celom procese privatizácie. Pôvodne sa totiž mal predávať len 49-percentný podiel Slovenských elektrární. Neskôr bol však tento podiel za "zvláštnych okolností" navýšený na 66 percent. "Zmeniť názor je niečo nesmierne normálne. Je niečo nenormálne, keď vo vláde sme sa zjednotili, že je rozumnejšie predať 66 percent preto, lebo získame viac peňazí, napríklad na oddlženie vecí, ktoré sme zdedili od Vladimíra Mečiara? To sú tie zvláštne okolnosti?" reagoval na túto výčitku Dzurinda. Sporná je aj zmluva o Gabčíkove Správa sa taktiež venuje zmluve o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo, na základe ktorej získali sprivatizované Slovenské elektrárne túto vodnú elektráreň do 30-ročného prenájmu. "V súvislosti s privatizáciou Slovenských elektrární bola nepochopiteľným a nezákonným spôsobom uzavretá zmluva o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Všetky výhody boli na strane firmy, ktorú vláda Mikuláša Dzurindu pod cenu predala zahraničnému vlastníkovi. Dzurindova vláda tak paradoxne porušila vlastné uznesenie z roku 2004, ktoré zaväzovalo uzavrieť zmluvy súvisiace s privatizáciou spoločnosti Slovenské elektrárne na báze obojstrannej výhodnosti," uvádza sa v správe. Medzičasom vláda Roberta Fica vypovedala zmluvu o prenájme gabčíkovskej elektrárne. V súčasnosti ju už tak prevádzkuje štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Mikuláš Dzurinda nevidí problém v tom, že Vodnú elektráreň Gabčíkovo dali do prenájmu Slovenských elektrární, ovládaných talianskym Enelom. "Elektrinu by mal predávať ten, kto sa tomu najlepšie rozumie. Ak by totiž Vodná elektráreň Gabčíkovo fungovala v starom režime, pod prevádzkou Slovenských elektrární, príjmy štátu za prvý mesiac (od kedy prevádzkuje vodnú elektráreň Vodohospodárska výstavba - pozn. red.) by boli 5,53 miliónov eur. V skutočnosti boli tieto tržby 5,16 miliónov eur, teda o 370-tisíc eur menej. Je to príšerná skúsenosť. Keby nebolo Fica a jeho megalománie, tak by sme boli utŕžili viac," konštatoval Dzurinda. Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

logo Ficove obvinenia za elektrárne sú špinavosti, tvrdí Dzurinda

Únia načrtla plány na boj proti nízkym daniam velkých firiem

Eurokomisia chce obnoviť návrhy z roku 2011 na spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb. Krajiny Európskej únie budú musieť zdieľať informácie o daňových dohodách s veľkými firmami. BRUSEL 28. mája (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) v stredu načrtla plány boja proti znižovaniu daňovej povinnosti veľkých nadnárodných firiem zo ziskov v Európe pomocou kreatívneho účtovníctva. EK, ktorá by mala zverejniť detaily pripravovaných daňových opatrení 17. júna, už v marci rozhodla, že krajiny EÚ budú musieť zdieľať informácie o daňových dohodách s veľkými firmami. "Odsúhlasili sme, že musíme bojovať s vyhýbaním sa plateniu daní tým, že nanovo nastolíme prepojenie medzi zdanením a priestorom, v ktorom spoločnosti podnikajú," povedal podpredseda EK Valdis Dombrovskis. Podľa jeho slov je cieľom EK obnoviť návrhy z roku 2011 na spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb (CCCTB). Podľa návrhu by sa spoločnosti museli správať v súlade s jedným systémom EÚ pre výpočet daní. Firmy by sa tak neriadili rôznymi pravidlami v každej členskej krajine EÚ a nezdaňovali by aktivitu v rámci celej EÚ daňovým priznaním v jednej krajine. Dombrovskis poznamenal, že konsolidácia daňových základov nebude jednoduchá. Členské štáty sa budú musieť dohodnúť na rozdelení daňových príjmov, čo doposiaľ nezvládli.

logo Únia načrtla plány na boj proti nízkym daniam velkých firiem

Dvojitý úder na FIFA plánovali, vo väzení je už sedem ľudí

Posledná kauza Medzinárodnej futbalovej federácie, z ktorej vzišli obvinenia z korupcie, má podľa prezidenta federácie Seppa Blattera posilniť silu opatrení proti nekalým praktikám, ktoré nedávno prijali.ZÜRICH 28. mája (WEBNOVINY) - Stredajšie dianie v Zürichu, ktoré otriaslo zákulisím svetového futbalu, bolo starostlivo naplánované a nik zo zainteresovaných netušil, že sa niečo chystá. Švajčiarski a americkí vyšetrovatelia pripravovali spoločný postup štyri mesiace, na zásah si vybrali 65. kongres Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), na ktorý sa mali zísť funkcionári z celého sveta. Akýkoľvek únik informácií mohol akciu zmariť. Akciu na FIFA plánovali mesiace "Plánovanie trvalo mesiace. Dôležité bolo nájsť najlepší možný moment. Voľba padla na dnešok, keď sa vo Švajčiarsku nachádza najviac z tých osôb, o ktoré sa zaujímajú americkí aj švajčiarski vyšetrovatelia," prezradil hovorca švajčiarskeho úradu generálneho prokurátora Andre Marty. Výsledkom bol dvojitý úder, ktorý zanechal stopy na FIFA a sebavedomí jej prezidenta Seppa Blattera. Švajčiar kandiduje v piatkových voľbách. O piaty mandát môže favorita pripraviť iba jordánsky princ Ali bin Al-Husejn. Odporúčame: V Zürichu zatkli funkcionárov FIFA, padli prvé priznania Fanúšikovia nechcú Blattera, volil by ho len jeden z piatich FIFA si zvolí prezidenta, princ Ali vyzve Blattera Nik vo FIFA nemal vedieť, že v stredu ráno prebehnú razie v luxusnom zürišskom hoteli Baur au Lac a zároveň v sídle organizácie. V hoteli boli ubytovaní siedmi funkcionári figurujúci v prípade rozsiahlych finančných podvodov, ktorého vyšetrovanie vedie prokuratúra v New Yorku. Americká strana požiadala švajčiarsku o vydanie osôb na trestné stíhanie. Medzi siedmimi zatknutými boli aj dvaja viceprezidenti FIFA. V sídle FIFA zasa švajčiarska generálna prokuratúra zabavila elektronické údaje a spisy súvisiace s voľbou hostiteľských krajín majstrovstiev sveta 2018 a 2022. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podala pre podozrenie z korupcie samotná FIFA v novembri minulého roka na základe správy Michaela Garciu. "Vyšetrovatelia navyše v uplynulom období získali zaujímavé bankové dokumenty", uviedol Marty a pokračoval: "Zásadná bola koordinácia medzi zatýkaním pre americké vyšetrovanie na jednej strane a získaním dôležitých dát z FIFA na strane druhej." V zürišskom väzení už sedí sedem osôb Už vo štvrtok chcela prokuratúra vypočuť desať členov výkonného výboru FIFA, ktorí boli vo funkciách aj v roku 2010 v čase hlasovania o dejiskách MS 2018 a 2022. Marty ich nemenoval, ale kritérium spĺňajú Belgičan Michel D'Hooghe, Jacques Anouma z Pobrežia Slonoviny, Cyperčan Marios Lefkaritis, Španiel Ángel María Villar, Turek Senes Erzik, Thajčan Worawi Makudi, Kamerunčan Issa Hayatou, Egypťan Hany Abo Rida, Rus Vitalij Mutko a Guatemalčan Rafael Salguero. V prípade s názvom Darwin zatiaľ priamo neúčinkuje Blatter, ale podľa Martyho sa to môže zmeniť. "Pán Sepp Blatter nie je súčasťou vyšetrovania ani nepatrí medzi osoby, s ktorými by sme vo štvrtok chceli hovoriť," povedal hovorca. Američania stíhajú 14 osôb - deväť súčasných či bývalých činovníkov FIFA, štyroch zo športového marketingu a jednu zo sféry vysielacích práv. Sedem z nich už sedí v zürišskom väzení: viceprezidenti FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovov a Eugenio Figueredo z Uruguaja, prezident Kostarickej futbalovej federácie Eduardo Li, Júlio Rocha z Nikaraguy, Costas Takkas z Veľkej Británie, Rafael Esquivel z Venezuely a José María Marín z Brazílie. Blatter vyšetrovanie podporuje Sepp Blatter víta vyšetrovanie amerických a švajčiarskych úradov, ktoré začalo stredajším zásahom. Švajčiar i celá jeho organizácia sú pripravení spolupracovať. Vďaka poslednej kauze ešte viac stúpne podľa Blattera sila opatrení, ktoré nedávno prijala FIFA s cieľom ukončiť nekalé praktiky. FIFA čelí v predvečer prezidentských volieb najväčšej kríze vo svojej 111-ročnej histórii. "Toto je zložité obdobie pre futbal, fanúšikov i celú FIFA. Chápeme sklamanie mnohých a viem, že súčasné udalosti budú mať vplyv na pohľad ľudí na nás. Mnohí budú frustrovaní. Vyšetrovanie úradov však vítame. Pre niečo podobné nie je vo futbale miesto. Budeme pokračovať v práci s čistými osobnosťami," uviedol vo svojom vyhlásení Blatter. "Sankcie etickej komisie sú na podobnej úrovni ako kroky, ktoré FIFA robila už dlhé roky. FIFA bude naďalej spolupracovať s úradmi a zároveň aj vo svojom vnútri usilovne konať, aby späť získala dôveru a očistila futbal od všetkých negatívnych javov," vyhlásil Blatter, ktorého riaditeľ anglickej Futbalovej asociácie Greg Dyke vyzval na okamžitý odchod z funkcie. Ázijská konfederácia stále podporuje Blattera Zatknutie siedmich funkcionárov a začiatok trestného stíhania nenaštrbili obraz Seppa Blattera v očiach Ázijskej futbalovej konfederácie (AFC). Strešný orgán ázijského futbalu naďalej podporuje Švajčiarovu ambíciu získať piaty mandát a rázne odmieta snahu o odklad na piatok naplánovaných volieb. Hlasovanie je hlavným bodom programu kongresu FIFA, ktorý sa začne vo štvrtok v Zürichu. Blatterovho súpera Al-Husejna jeho "rodná" konfederácia nepodporuje. Po stredajších udalostiach požiadala o odklad volieb exekutíva Európskej futbalovej únie (UEFA). Zvažuje dokonca bojkot kongresu. Zmena termínu by pravdepodobne bola vodou na mlyn Al-Husejna, za ktorým stojí práve UEFA. "Ázijská futbalová konfederácia vyjadruje sklamanie a smútok zo stredajších udalostí v Zürichu, ale nesúhlasí s s odkladom prezidentských volieb. AFC je proti akejkoľvek forme korupcie vo futbale a plne podporuje každý krok nezávislej etickej komisie FIFA proti nekalým činnostiam bez ohľadu na to, či takýto postup postihne ázijských alebo iných funkcionárov," uvádza sa vo štvrtkovom vyhlásení AFC. "AFC trvá na svojom rozhodnutí z vlaňajšieho kongresu v Sao Paule, ktoré potvrdili aj následné zasadnutia v roku 2015 v Melbourne a Maname - o podpore prezidentovi FIFA Josephovi S. Blatterovi," píše sa v ňom ďalej.

logo Dvojitý úder na FIFA plánovali, vo väzení je už sedem ľudí

Porovnanie platov: Švajčiar zarobí o tisíce viac ako Slovák

Nad Slovenskom sa s čistou mzdou do 1000 eur, sa okrem Čechov ocitli aj Chorváti, Estónci a Slovinci. BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Priemerná čistá mesačná mzda zamestnaného Slováka podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat a prepočtov analytikov Poštovej banky vlani dosiahla 665 eur. Najmenej mesačne zarobia Bulhari, ktorých čistá mesačná mzda dosahuje v priemere len 325 eur. Menej ako 400 eur v čistom mesačne zarobil aj priemerný Rumun a menej ako 500 eur aj priemerný Litovčan. Tieto údaje sú však podľa analýzy Poštovej banky ešte za rok 2013. Odporúčame: Slovensko kleslo v konkurencieschopnosti, Česko boduje vo V4 Maďari čelia vyšším odvodom Menej ako na Slovensku sa zarába aj v susednom Poľsku a Maďarsku. Priemerná čistá mzda zamestnanca v Poľsku je približne o 30 eur nižšia ako na Slovensku. V prípade Maďarska je však tento rozdiel priepastnejší. Čistý plat priemerne zarábajúceho Maďara je asi o 130 eur nižší ako čistý plat priemerného Slováka. Maďarskí zamestnanci totiž čelia oproti tým slovenským vyššiemu daňovo-odvodovému zaťaženiu. V Českej republike sú čisté platy v prepočte na eurá rádovo o 60 eur vyššie ako u nás. Priemerná čistá mesačná mzda v Česku vlani dosiahla 726 eur. V rebríčku nad nami, no s čistou mzdou do 1000 eur, sa okrem Čechov ocitli ešte aj Chorváti, Estónci a Slovinci. Najviac zarábajú Švajčiari Spomedzi našich susedov majú podľa analýzy Poštovej banky najvyššie platy Rakúšania. Priemerná čistá mesačná mzda v Rakúsku vlani dosiahla 2320 eur. Spomedzi krajín Európskej únie sa "v čistom" najviac zarába v Luxembursku, a to až 3188 eur. Nasleduje Švédsko s priemerným čistým zárobkom 2826 eur a Veľká Británia s platom 2810 eur. Absolútnou jednotkou rebríčka sú zamestnanci vo Švajčiarsku. V tejto európskej ekonomike vlani čistá mesačná mzda dosiahla 5131 eur. Priemerná čistá mesačná mzda v žiadnej inej krajine nepokorila štyritisíc eur, hoci Nórom k jej dosiahnutiu chýbalo už len 150 eur. V USA vlani dosiahol priemerný čistý mesačný zárobok v prepočte 2361 eur a v Japonsku 2269 eur. Ako upozorňujú analytici Poštovej banky, pri porovnávaní miezd je potrebné vždy brať do úvahy aj cenovú úroveň v krajine a náklady na život. A tie sú v západných ekonomikách vyššie ako u nás. Najdrahšie sa pritom žije na severe Európy, predovšetkým v Dánsku, Švédsku, Luxembursku, či vo Fínsku.

logo Porovnanie platov: Švajčiar zarobí o tisíce viac ako Slovák

Slováci chcú pre svoje oči to najlepšie

BRATISLAVA 28. mája (WBN/PR) - Po štvrťstoročí, odkedy oční chirurgovia na Slovensku začali odstraňovať dioptrie laserom, máme v základných informáciách o laserových operáciách očí stále medzery. Chceme pre seba to najlepšie, sme nároční na kvalitu a na skúsenosti chirurgov. Keď sa však chceme zorientovať vo výbere najvhodnejšieho operačného postupu, stratíme sa v množstve metód, ktoré ponúkajú jednotlivé očné kliniky. "Život bez okuliarov si väčšina pacientov pred operáciou nedokáže predstaviť. Na kontrolách po zákroku však do našich ambulancií vstupuje často celkom iná osobnosť rovnakého pacienta. Dokonalý zrak dá mnohým do života novú slobodu, sebaistotu, pacient sa podvedome vystiera a vďaka istote z dokonalého zraku pôsobí v komunikácii sebavedomejšie a istejšie," myslí si lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková. Pacienti už odstránenie dioptrií vnímajú viac ako len zahodenie okuliarov do koša. Laserová operácia sa stáva synonymom pohodlnejšieho a kvalitnejšieho života. Kým však prekročia prah očnej kliniky, prenasleduje ich množstvo obáv a mýtov. Jedným z najväčších je strach z bolesti počas hojenia. Najväčší strach máme z bolesti V čase bezbolestných femto laserových zákrokov sa 68% Slovákov bojí nejakého typu bolesti. "Väčšina z nás pozná vo svojom okolí niekoho, kto si v minulosti nechal odstrániť dioptrie excimerovým laserom a prvé dni po zákroku doslova pretrpel bolesťou. Operácie, pri ktorých chirurg používa na odstránenie dioptrií iba excimer, môžu u mnohých pacientov stále prvé dva až štyri dni skutočne prekročiť znesiteľný prah bolesti. Pri tejto metóde chirurg odstraňuje povrch (epitel) rohovky, najhustejšie inervované tkanivo na tele. Prvé štyri dni po operácii dorastá, pacient môže pociťovať výraznejšiu bolesť a citlivosť," vysvetľuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová. Zmenu priniesli metódy s použitím femtosekundového laseru. Bezbolestný zákrok (počas zákroku aj hojenia) môže slovenský pacient podstúpiť od roku 2011. "Pri tejto metóde neodstraňujeme povrch rohovky, vďaka čomu je metóda šetrná a bezbolestná. Väčšina pacientov už večer v deň operácie ´štandardne funguje´ a na druhý deň bez problémov pracuje." Podľa svetových očných expertov je budúcnosťou laserovej chirurgie metóda v medicíne známa pod skratkou ´SMILE´, ktorú Slováci s dioptriami môžu podstúpiť už na dvoch klinikách, v Bratislave a v Košiciach. Ide o jedinú metódu, pri ktorej už očný chirurg nepoužíva excimer. Femtosekundový laser vytvára na rohovke minimimálny rez v tvare ´úsmevu´. Dioptrie odstraňuje priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť a páliť povrch rohovky. Ostáva tak pevná, celistvá. Je ideálnou metódou aj na letné obdobie. Napríklad milovníci športu môžu po nej ako po jedinej metóde začať profesionálne trénovať už o desať dní. Nie je laser ako laser 63% Slovákov však nepozná základné rozdiely medzi jednotlivými lasermi. Záleží nám na šetrnosti metódy a skúsenostiach chirurgov. Napriek tomu stále nepoznáme základné rozdiely medzi jednotlivými lasermi. V očnej chirurgii rozlišujeme tri základné laserové metódy. Väčšina kliník ponúka jednu či dve z nich, len dve slovenské kliniky (v Bratislave a v Košiciach) majú pre pacientov k dispozícii celé spektrum svetových operačných postupov. Celosvetovým trendom sú operácie femtosekundovým laserom, špeciálne metódy typu SMILE, povrchové metódy s využitím excimerového laseru ustupujú do úzadia a odporúčajú sa vykonávať len na korekciu ľahkej krátkozrakosti (do cca – 3). Podstata každého laserového odstránenia dioptrií je v úprave hrúbky rohovky. Laserové metódy s použitím excimerového laseru – chirurg počas operácie odstraňuje povrch rohovky, prvé dni počas hojenia môže pacient pociťovať bolesť. Laserové metódy s použitím kombinácie excimerového a femtosekundového laseru – chirurg pomocou femtolaseru vytvára na rohovke bezpečnostnú príklopku, operácia aj hojenie je bezbolestné. Laserové operácie s použitím femtosekundového laseru – zákrok s najmenším laserovým zásahom do rohovky, chirurg pracuje výlučne so studeným laserom, ako pri jedinej metóde nepáli rohovku. Vyšetrenie aj operácia v jeden deň Takmer každý druhý Slovák (48%) si myslí, že vyšetrenie aj operáciu môže podstúpiť v rovnaký deň. Rýchlosť a dokonalosť diagnostických a chirurgických postupov zvádza k predstave medicínskych zázrakov. V očnej chirurgii však nefungujú okamžité riešenia. "Je neprípustné, aby pacient podstúpil vyšetrenie aj laserový zákrok v ten istý deň. Štandardom je 48 hodinové rozpätie, minimálny odstup je 24 hodín," upozorňuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová. Aby vás lekár vyšetril skutočne precízne, potrebuje sa vám do očí pozrieť v takzvanej mydriáze a v cykloplégii. "Vyšetrenie v mydriáze (rozšírenie zrenice) nám umožní odhaliť možné patologické zmeny vnútroočnej šošovky, sklovca a sietnice. Výnimočne dôležité je u krátkozrakých pacientov, umožňuje nám odhaliť príznaky periférnej degenerácie, ´diery´ či zvýšené riziko odlúpenia sietnice. Bez vyšetrenia v rozkvapkanej zrenici vidíme len 30% vnútroočného priestoru." Nevyhnutnou súčasťou vyšetrenia pred laserovým zákrokom je aj vyšetrenie v cykloplégii. Počas neho lekári dočasne paralyzujú ´zaostrovací ´ očný sval. "Najmä u mladých ľudí je veľmi svižný. Nevedome ním môžu kamuflovať veľa dioptrických chýb. Pomocou dočasnej ´obrny´ pacient vyradí sval z funkcie. Vďaka tomu dokážeme odhaliť pravú dioptrickú hodnotu, ktorú inak klamlivo prekrýva akomodačný kŕč," vystríha očná lekárka. Takzvaný ´svalový akomodačný kŕč´ sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí trávia dlhé hodiny denne prácou za počítačom. "Ak navyše prídu na vyšetrenie priamo z kancelárie, svalový kŕč dokáže nebezpečne skresliť výsledné meranie. Občas až o jeden a pol dioptrie," vystríha odborníčka. Na klinikách, kde vyšetrenie v cykloplégii nie je bežnou súčasťou, môžu pacienta prekorigovať a odstrániť nesprávnu dioptrickú hodnotu. Iba 100% né videnie? 74% Slovákov netuší, že po laserovej operácii môžu mať lepšie ako 100% né videnie. "Kombinácia precízneho vstupného vyšetrenia a šetrných femtolaserov to skutočne dokáže. Mnohí pacienti dokonca vlastným očiam neveria, keď merania po operácii preukážu 150% né videnie." Ako je možné, že po odstránení dioptrií femtolaserom vidí pacient ako ´teleskop´? Súčasťou vyšetrenia pred zákrokom je príprava digitálnej mapy oka, ktorá odhalí každú nedokonalosť a rohovkovú ´nerovnosť´. Na základe výpočtov laser odstráni presné množstvo tkaniva tak, že dokáže zlepšiť videnie v porovnaní s dovtedajšou najlepšou korigovanou zrakovou ostrosťou. Pacient po operácii vidí lepšie ako pred operáciou s pomocou tých ´najlepších´ okuliarov či kontaktných šošoviek. ĎALŠIE MÝTY SLOVÁKOV Laserová operácia neodstráni astigmatizmus Operácie vykonávané výlučne excimerovým laserom astigmatizmus (nepravidelné zakrivenie rohovky, tzv ´cylindre´) nedokážu úplne odstrániť. Dokonale ho však dokáže odstrániť chirurg iba femtosekundovým laserom. Zakašlanie či kýchnutie počas zákroku spôsobuje riziko Obava, ktorá trápi väčšinu pacientov. Moderná technika je prispôsobená každému nepredvídanému konaniu. V prípade, že pacient pohne hlavou alebo vykoná nepredvídané pohyby, laser sa automaticky vypína. Operatér navyše ovláda laser pomocou pedálu, ktorý môže v prípade potreby kedykoľvek uvoľniť. Dioptrická chyba sa zhorší pôrodom Dioptrická chyba sa tehotenstvom ani pôrodom nezhoršuje. Ak podstúpite laserovú operáciu ešte pred prvým pôrodom, aktuálne svetové štúdie dokazujú, že zrak ostáva aj po pôrode stabilizovaný a nemenný. Po operácii ostávate na péenke Po operácii femtosekundovým laserom pacient ani počas hojenia nepociťuje žiadne bolesti, väčšina z nich už na druhý deň bez problémov pracuje. Situácia je odlišná v prípade operácie excimerovým laserom, kedy pacient ostáva kvôli určitej miere bolesti PN 2 -4 dni.

logo Slováci chcú pre svoje oči to najlepšie

Legenda Ladislav Chudík leží už tri týždne v nemocnici

Deväťdesiatjedenročný herec leží v bratislavskej nemocnici a lieči sa z vážneho ochorenia. Jeho manželka ho opísala ako veľmi zoslabnutého.BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Slovenský herec Ladislav Chudík sa v jednej z bratislavských nemocníc lieči zo zápalu pľúc. Rodáka z Hronca hospitalizovali pred troma týždňami. Obrazom: Ladislav Chudík stvárnil množstvo obľúbených postáv Hereckú legendu neposlúchajú nohy "Je úplne zoslabený. Nohy ho vôbec neposlúchali, takže väčšinou leží. Chodiť samostatne nevládze, musí mať obojstrannú oporu. Na presun používame aj invalidný vozík," uviedla pre denník Nový Čas hercova manželka Alena Chudíková. Podľa nej by mali 91-ročného pacienta čoskoro preložiť na doliečovacie oddelenie. "Tam bude mať cvičenia, ktoré mu pomôžu postupne sa rozhýbať. Chodiť už asi bez pomoci, bohužiaľ, nebude, ale dúfam, že jeho stav sa zlepší aspoň natoľko, aby dokázal s oporou urobiť pár krokov k vozíku," prezradila Chudíková a poďakovala sa zdravotnému personálu za opateru a tiež fanúšikom, ktorí nezabudli na hercove stredajšie narodeniny. Chudík stvárnil obľúbeného primára Sovu Ladislav Chudík navštevoval počas štúdií na Filozofickej fakulte UK v Bratislave aj Štátne konzervatórium a zároveň bol elévom v Činohre Slovenského národného divadla (SND). V rokoch 1946 až 1951 bol členom Novej scény ND v Bratislave. V období 1963 až 1966 bol umeleckým šéfom Činohry SND. Účinkoval napríklad vo filmoch Varúj...! (1946), Vlčie diery (1948), Priehrada (1950), Kapitán Dabač (1959), Pieseň o sivom holubovi (1961), Polnočná omša (1962), Smrť prichádza v daždi (1965), Do posledného dychu (1976), Soľ nad zlato (1982), Putování Jana Amose (1983), Zabudnite na Mozarta (1985) alebo Všichni moji blízcí (1999). V roku 2010 získal Českého leva za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Kawasakiho ruže (2009). V televízii stvárnil primára Sovu v seriáli Nemocnice na kraji města (1977), ku ktorému na žiadosť nemeckej televízie nakrútili v roku 1981 ešte ďalších sedem epizód. Účinkoval tiež v jeho pokračovaniach a nespočetných inscenáciách. Bol pedagógom na konzervatóriu v Bratislave a na Vysokej škole múzických umení a v rokoch 1989 a 1990 ministrom kultúry SR. Informácie pochádzajú z webstránky www.cas.sk a archívu agentúry SITA.

logo Legenda Ladislav Chudík leží už tri týždne v nemocnici

Ceny ropy oslabili veľké zásoby v USA, zlato je pod tlakom

Zásoby ropy v USA stúpli o tisícky barelov. Ceny zlata sú pod tlakom vzhľadom na očakávania, že americký Federálny rezervný systém by mohol čoskoro pristúpiť k zvyšovaniu úrokových sadzieb.NEW YORK 28. mája (WEBNOVINY) - Ceny ropy v stredu oslabili a klesali druhý deň za sebou. Podpísal sa pod to rastúci dolár. Objavujú sa pritom obavy z rastu zásob americkej ropy. Podľa Amerického ropného inštitútu (API) sa zásoby americkej ropy minulý týždeň zvýšili o 1,3 milióna barelov. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters odhadujú, že zásoby stúpli o 900-tisíc barelov. Americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) zverejní údaje o vývoji zásob ropy v piatok. Dolár rástol vzhľadom na špekulácie okolo rastu úrokových sadzieb v USA. Ceny ropy Brent klesli o 2,6 percenta na 62,06 dolára za barel. Americká ropa zlacnela o jedno percento na 57,71 dolára za barel. Obchodovanie so zlatom bolo v stredu zmiešané. Ceny zlata sú pod tlakom vzhľadom na očakávania, že americký Federálny rezervný systém by mohol čoskoro pristúpiť k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Spotová cena zlata do 18:53 GMT stúpla o 0,1 percenta na 1187,70 dolára za uncu. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 1,30 dolára na úrovni 1185,60 dolára za uncu.

logo Ceny ropy oslabili veľké zásoby v USA, zlato je pod tlakom

Armáda USA ohrozila desiatky ľudí, omylom poslala antrax

Do styku s živými kultúrami sa mohlo počas cvičenia dostať 22 zamestnancov juhokórejskej základne. Ďalšie štyri osoby ošetrili v USA. WASHINGTON 28. mája (WEBNOVINY) - Americká armáda omylom poslala živé vzorky antraxu do deviatich laboratórií v krajine ako aj na americkú leteckú základňu Osan v Južnej Kórei. Informovala o tom BBC s odvolaním sa na hovorcu Pentagonu Steva Warrena, podľa ktorého vzorky "neúmyselne" rozoslali z armádneho laboratória z Utahu v domnení, že baktérie sú v neaktívnom stave. Do styku s živými kultúrami sa mohlo počas cvičenia dostať 22 zamestnancov juhokórejskej základne. Všetkým preventívne poskytli príslušné antibiotiká, hoci nevykazovali známky nákazy. Ďalšie štyri osoby ošetrili v USA. Vzorky s živým antraxom už boli podľa Warrena zničené. Hovorca zdôraznil, že zdravie obyvateľstva nebolo ohrozené. Incident už začal vyšetrovať Úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb. Antrax alebo sneť slezinová sa dá použiť ako biologická zbraň. Pre človeka je antraxová infekcia životu nebezpečná a vyžaduje okamžité liečenie antibiotikami.

logo Armáda USA ohrozila desiatky ľudí, omylom poslala antrax

Slovenskí hokejbalisti podľahli USA, Slovenky vyhrali derby

Američania ukázali, že sú najväčším favoritom turnaja. Slováci začali veľmi zle ale Slovenky dominovali počas celého zápasu. PITTSBURGH 28. mája (WEBNOVINY) - Hokejbalisti Slovenska prehrali na svetovom šampionáte WBHF v Pittsburghu aj druhý duel so zámorským tímom, po Kanade nestačili na USA (3:6). Američania ukázali, že sú najväčším favoritom turnaja. Slováci začali veľmi zle a po prvej tretine prehrávali už 1:4. V ďalšom priebehu boli domácim vyrovnaným súperom. "Po nevydarenej prvej tretine som čakal vysokú prehru. V prvej prestávke som však chlapcom prehovoril do duše a zabralo to. Moje družstvo ukázalo veľké srdce a domácemu topfavoritovi sme to poriadne sťažili," zhodnotil tréner SR Jaroslav Melíšek. Darilo sa ženskému výberu SR, ktorý zdolal Česko hladko 4:0. Slovenky dominovali počas celého zápasu a vyhrali zaslúžene. Obrazom: MS WBHF v hokejbale 2015 v americkom Pittsburghu Výsledky - majstrovstvá sveta WBHF v hokejbale v Pittsburghu: Ženy: Slovensko - Česko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0) Góly: Sládečková, Ivanová, Hajrová, Kňažková Muži: USA - Slovensko 6:3 (4:1, 0:1, 2:1) Góly SR: Ondrušek, Válek, Synek

logo Slovenskí hokejbalisti podľahli USA, Slovenky vyhrali derby

Rusi rátaju so Slovanom v KHL, Vajda to tak ružovo nevidí

Ak chcú Bratislavčania zostať v KHL, musia vyrovnať všetky záväzky z minulej sezóny a zároveň mať potvrdený rozpočet na ďalší rok. V súčasnosti majú dlh aj na nájomnom na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - O budúcnosti hokejového Slovana Bratislava sa stále nerozhodlo, vedenie klubu intenzívne pracuje na zotrvaní v Kontinentálnej hokejovej lige. Ak sa to nepodarí, po troch rokoch sa belasí vrátia do domácej Tipsport extraligy. Odporúčame: Astana neplatí hráčov, v KHL možno nezačne sezónu Nagy už nedostal päť mesiacov výplatu, extraligu hrať nechce Prezident KHL prehovoril o Slovane, čaká sa aj na žolíkov Slovan chce mať garancie V Rusku zatiaľ nikto nespochybňuje účasť Slovana v súťaži, KHL by mala mať 28 účastníkov, začne sa 24. augusta a skončí v druhej polovici apríla 2016. "Zatiaľ stále nevieme potvrdiť finančné garancie pre účasť v novom ročníku. Vieme však, že 18. júna je žrebovanie slovenskej ligy a my sme sa zaviazali, že najneskôr do tohto dátumu sa vyjadríme, kde budeme pôsobiť. Nemôžeme a nechceme sa už dostať do takých problémov ako v uplynulej sezóne, chceme mať garancie," uviedol v rozhovore pre Nový Čas marketingový riaditeľ Slovana Milan Vajda, podľa ktorého majú záujem zostať v klube Ladislav Nagy, Michal Sersen, Žiga Jeglič či Rok Tičar. "Volajú nám a pýtajú sa, aký je stav. Zatiaľ si ich však nemôžeme zaviazať na ďalšie obdobie, pokiaľ nemáme peniaze na účte. Na KHL nám ešte chýba približne 30 percent rozpočtu. Jún je kľúčovým mesiacom a ak nechceme týchto hráčov stratiť, musíme im čo najskôr dať vedieť, či existuje perspektíva pokračovať v Slovane, alebo môžu rokovať o iných ponukách," dodal Vajda. Vajda kritizuje platbu za štadión Bratislavčania musia vyrovnať všetky záväzky z minulej sezóny a zároveň mať potvrdený rozpočet na ďalší rok. Na slovenskom trhu už nevygenerujú viac peňazí cez marketing, preto zdĺhavo rokujú v Rusku. V súčasnosti majú aj dlh na nájomnom na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. "Podľa mojich informácií sme jedným z mála klubov - spolu s Košicami či českou Spartou Praha - ktoré platia za štadión. Za nájom a služby v aréne platíme mestu 800-tisíc eur ročne. Áno, teraz niečo dlhujeme, ale ak by sme mali jasno, tak tento stav by nenastal. Už 10 týždňov by sme predávali permanentky na novú sezónu. Veľmi si vážime, že môžeme hrať na takom štadióne, ale v slovenskej lige by sme si to za daných podmienok mohli len ťažko dovoliť. Slovan potrebuje na vykrytie nákladov za halu priemernú návštevnosť okolo šesťtisíc divákov," doplnil pre Nový Čas Milan Vajda, podľa ktorého v prípade prechodu do extraligy by Slovan mal ďalej pokračovať vo svojom domovskom stánku.

logo Rusi rátaju so Slovanom v KHL, Vajda to tak ružovo nevidí

Slovensko kleslo v konkurencieschopnosti, Česko boduje vo V4

Na popredných miestach nastali medziročné zmeny. Prvenstvo v konkurencieschopnosti obhájili Spojené štáty americké, čo odzrkadľuje výkonnosť ich podnikov, silný finančný sektor, podporu inovácií a ich dominanciu v technológiách a infraštruktúre.BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Slovensko je 46. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 61 hodnotených krajín. V medziročnom porovnaní sa postavenie Slovenska zhoršilo o jedno miesto. Vyplýva to z najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2015. Ročenku zverejnil švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (IMD) v spolupráci so slovenskou Nadáciou F.A. Hayeka a 54 ďalšími organizáciami z celého sveta. Pri porovnaní s najbližšími susedmi je Slovensko v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou (29. miesto), ktorá je zároveň najúspešnejšou krajinou v rámci regiónu Visegrádskej štvorky (V4). Medziročne si ČR polepšila o štyri miesta. Poľsko si prilepšilo Poľsko sa posunulo o tri miesta, keď skončilo na 33. priečke. Slovensko sa tento rok umiestnilo tesne pred Maďarskom, ktoré je na 48. pozícii. "Treba pripomenúť, že Slovensko patrilo v rokoch 2007 až 2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny (30. miesto), čo sa nám vôbec za ostatné roky nepodarilo udržať," konštatovala Nadácia F.A. Hayeka. Podľa najnovšieho vydania ročenky sú najväčšími výzvami v najbližších troch rokoch pre Slovensko vysoká miera zdaňovania práce, nedostatočná reforma v oblasti rozpočtových výdavkov, vysoká miera korupcie a prepojenia medzi rôznymi štátnymi inštitúciami, ale aj absentujúca snaha vlády o zlepšenie konkurencieschopnosti na prilákanie zahraničných investícií. Medzi ďalšie výzvy je možné opäť zaradiť potrebu znižovania regulačného a administratívneho zaťaženia podnikania na Slovensku alebo slabú podporu inovácií a nízku mieru transparentnosti. Na prvom mieste dominujú USA Prvú priečku si aj v roku 2015 udržiavajú Spojené štáty americké, čo odzrkadľuje výkonnosť ich podnikov, silný finančný sektor, podporu inovácií a ich dominanciu v technológiách a infraštruktúre. Na popredných miestach nastali medziročne zmeny. Malé ekonomiky Hongkong (2. pozícia) a Singapur (3. miesto) predbehli Švajčiarsko (4. priečka). Tieto krajiny naďalej podľa ročenky dominujú v prosperite vďaka exportu, úspešnosti v podnikaní a inováciách. V prvej desiatke zostalo viacero krajín z minulého roku ako Kanada (5.), Nórsko (7.), Dánsko (8.), Švédsko (9.) a Nemecko (10. miesto). Pridalo sa k nim aj Luxembursko na 6. mieste, ktoré postúpilo z 11. miesta v roku 2014. Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 342 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach - ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra.

logo Slovensko kleslo v konkurencieschopnosti, Česko boduje vo V4

Cameron chce reformovať Úniu, bude pokračovať v rokovaniach

Britský premiér David Cameron sa snaží dosiahnuť reformu Európskej únie v prospech všetkých členských krajín. Pre Britániu by však rád vyjednal nové podmienky jej členstva v Únii, a to bude vyžadovať zmeny aj v zakladajúcich zmluvách o EÚ.LONDÝN 28. mája (WEBNOVINY) - Britský premiér David Cameron bude vo štvrtok pokračovať v rokovaniach s európskymi lídrami, od ktorých chce získať podporu pre jeho plány reformovať EÚ. Vo štvrtok zavíta do Holandska a Francúzska, v piatok príde do Poľska a Nemecka. So zvyšnými lídrami chce hovoriť na júnovom bruselskom summite EÚ. Cameron zrušil svoje plánované stretnutie s dánskou premiérkou Hellou Thorningovou-Schmidtovou po jej oznámení, že predčasné voľby sa budú konať už v júni. Cameron sa vyjadril, že chce dosiahnuť reformu únie "v prospech všetkých jej členských krajín". Odporúčame: Britská kráľovná potvrdila termín referenda o účasti v Únii V britskom referende budú môcť hlasovať tri krajiny Únie Cameron minulý rok Britom sľúbil, že v prípade volebného víťazstva vypíše referendum o ďalšej budúcnosti v EÚ. Predtým chce však vyjednať nové podmienky členstva Británie v Únii, čo bude vyžadovať zmeny v zakladajúcich zmluvách o EÚ. Cameron chce podľa vlastných slov dosiahnuť také reformy EÚ, aby Briti mali v plebiscite plánovanom na rok 2017 na výber. Vo štvrtok má Cameronova vláda predstaviť aj legislatívu o podmienkach konania referenda.

logo Cameron chce reformovať Úniu, bude pokračovať v rokovaniach

Grécko vyhlasuje, že sa rodí dohoda. Veritelia sú znechutení

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble a iní predstavitelia eurozóny sú prekvapení optimizmom gréckych vládnych predstaviteľov.BERLÍN 28. mája (WEBNOVINY) - Grécko začína s tvorbou návrhu dohody s veriteľmi. V stredu to uviedol grécky vládny predstaviteľ. Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis to však odmietol. V stredu sa v Bruseli začalo nové kolo rokovaní Grécka s veriteľmi. Je to nonsens, hovorí predstaviteľ eurozóny Grécky vládny predstaviteľ povedal, že rokujúce strany počas týchto rozhovorov zostavia návrh dohody na technickej úrovni, ktorá neobsahuje škrty v mzdách a dôchodkoch a počíta s nižším prebytkom primárneho rozpočtu. Dombrovskis však vyhlásil, že rokujúce strany ešte majú pred sebou určitú cestu, kým vypracujú dohodu. "Pracujeme veľmi intenzívne na dosiahnutí dohody na úrovni pracovných skupín. Ešte tam nie sme," povedal. Iný predstaviteľ eurozóny správy o dohode označil za "nonsens", ďalší vyhlásil, že "si želá, aby to bola pravda". Odporúčame: ECB zamietla gréckym bankám vyšší strop na núdzové úvery Syriza odmietla výzvy radikálov, Gréci dlh splatia Reč je aj o dodatočnej pomoci Tajomník gréckeho ministerstva zahraničných vecí Euclid Tsakalotos pre Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že Grécko s veriteľmi hovorí nielen o podmienkach dokončenia súčasného programu pomoci, ale aj o podmienkach dodatočnej pomoci. "Skoro samé od seba sa skombinovali dva procesy rokovania," povedal Tsakalotos s tým, že konečné rozhodnutie o ďalšej pomoci a o ekonomickej budúcnosti krajiny bude do dvoch týždňov. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble je prekvapený optimizmom gréckych vládnych predstaviteľov. Vyhlásil to v stredu pre nemeckú televíznu stanicu ARD. V rokovaniach Grécka s veriteľmi podľa neho veľký pokrok nenastal. "Počúvame všetky tie pozitívne správy prichádzajúce z Grécka, to je pekné. V podstate sa však rokovania troch inštitúcií s gréckou vládou nedostali ďaleko," povedal Schäuble. "Preto som prekvapený tým, čo sa v Aténach celý čas hovorí, menovite tým, že sme blízko k dohode," povedal Schäuble.

logo Grécko vyhlasuje, že sa rodí dohoda. Veritelia sú znechutení

Indiu sužujú extrémne horúčavy, zabili už vyše tisíc ľudí

Nemocnice sú v stave pohotovosti a úrady prostredníctvom televízie vyzývajú obyvateľov, aby ostali vo vnútri, pili dostatočné množstvo tekutín a von vychádzali len s pokrývkou hlavy.NAÍ DILLÍ 28. mája (WEBNOVINY) - Extrémne horúčavy trvajúce už sedem dní si v Indii vyžiadali už skoro 1400 mŕtvych. Teploty v dvoch najviac zasiahnutých južných štátoch Telangana a Ándhrapradéš stále dosahujú nad 47 stupňov Celzia. Úrady zrušili lekárom dovolenky, pretože nemocnice a kliniky by inak nezvládli taký veľký počet ľudí potrebujúcich zdravotnú pomoc. Nemocnice sú v stave pohotovosti a úrady prostredníctvom televízie vyzývajú obyvateľov, aby ostali vo vnútri, pili dostatočné množstvo tekutín a von vychádzali len s pokrývkou hlavy. Odporúčame: Extrémne horúčavy v Indii pokračujú, obetí pribúda Horúčavy v Indii zabili stovky ľudí, budú pokračovať naďalej Medzi obeťami horúčav sú najmä starší ľudia a manuálne pracujúci, ktorí podľahli úpalu alebo dehydratácii. Úrady vyzvali ľudí, aby behom dňa radšej nevychádzali a aby nezabúdali na tekutiny. Len v štáte Ándhrapradéš zomrelo dohromady už najmenej 1020 ľudí. Ďalší zomreli v štátoch Telangana, Západné Bengálsko a Urísa. Nad niektorými časťami týchto štátov sa už objavili oblaky a meteorológovia odhadujú, že v nasledujúcich dňoch by mohli miernu úľavu priniesť predmonzúnové prehánky.

logo Indiu sužujú extrémne horúčavy, zabili už vyše tisíc ľudí

Nebraska prehlasovala guvernéra, senát zrušil trest smrti

Jednokomorový parlament prehlasoval veto guvernéra Peta Rickettsa, keď za zrušenie absolútneho trestu hlasovalo v Nebraske 30 zákonodarcov a proti bolo 19.OMAHA 28. mája (WEBNOVINY) - Senát amerického štátu Nebraska zrušil v stredu trest smrti a nahradil ho doživotným väzením bez možnosti prepustenia. Jednokomorový parlament prehlasoval veto guvernéra Peta Rickettsa, keď za zrušenie absolútneho trestu hlasovalo 30 zákonodarcov a proti bolo 19. Zákonodarcovia svoje rozhodnutie vysvetlili náboženskými výhradami, ťažkosťami pri získavaní drog pre smrtiace injekcie ako aj rizikom justičných omylov. Guvernér Ricketts, ktorý trest smrti podporuje, neskrýval sklamanie a vyhlásil, že Nebraska prišla "o dôležitý nástroj na presadzovanie práva". Nebraska sa tak stala 19 štátom USA, ktorý zakázal vykonávanie trestu smrti. Zároveň je prvým väčšinovo konzervatívnym americkým štátom za posledných 40 rokov, ktorý zrušil popravy. V Nebraske nikoho nepopravili už od roku 1997, no na popravu tam momentálne čaká desať odsúdených.

logo Nebraska prehlasovala guvernéra, senát zrušil trest smrti

Recept dňa

Nátierka z tuniaka

3 menšie konzervy tuniaka v oleji
rastlinný tuk + balenie klasického masla
3 strúčiky cesnaku
1 cibuľa
2 ČL horčice
čierne korenie
štipku chilli
soľ

Cesnak nastrúhajte (alebo pretlačte), cibuľu nakrájajte na malé kocky a zmiešajte spolu s tuniakom, rastlinným tukom a maslom. Pridajte horčicu, čierne korenie, soľ a chilli podľa chuti, poriadne premiešajte, nechajte vychladnúť v chladničke. Podávajte s čerstvým pečivom.

Dobrá rada

Až vianočné zvony odbijú polnoc

a oznámia príchod čarokrásnych Vianoc, zabudnite hneď na všetky starosti a prežite chvíle v zdraví, šťastí a radosti.

Stavebník

Revízna správa komína je úradný doklad

Mnohí sa pamätáte na časy, keď po čistení komína vydal kominár potvrdenku, ktorá bola pre vás potvrdením, že kontrola bola vykonaná. Dnes to však už nestačí.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Poprad, Gánovce, Hozelec, Nová Lesná, Matejovce, Svit, Spišská Teplica, Stará Lesná, Švábovce, Tatranská Lomnica, Veľká Lomnica, Veľký Slavkov, Žakovce
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang