Aktuálne spravodajstvo - Mesto Poprad

Aktuálne spravodajstvo

BR OSN vyzvala na humanitárne prímerie, boj o Gazu pokračuje

NEW YORK 28. júla (WEBNOVINY) - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v noci z nedele na pondelok vyzvala na "bezodkladné a bezpodmienečné humanitárne prímerie" medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamás v Pásme Gazy, kde v nedeľu po niekoľkohodinovej prestávke obnovili boje. Takzvané predsednícke vyhlásenie odsúhlasené všetkými 15 členmi orgánu zverejnili v čase moslimského sviatku Íd al-Fitr na záver pôstneho mesiaca ramadán. Bezpečnostná rada o ňom hlasovala na mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa konalo krátko po polnoci newyorského času (6:00 SELČ). Členovia vyzývajú Izrael i Hamás, aby "prijali a úplne dodržiavali humanitárne prímerie v období sviatku a po ňom". Izraelská armáda v nedeľu opäť obnovila útoky v Pásme Gazy krátko po tom, ako vypršalo niekoľkohodinové humanitárne prímerie. To podľa židovského štátu palestínske militantné hnutie Hamás nerešpektovalo a na územie Izraela vypálilo niekoľko rakiet.

logo BR OSN vyzvala na humanitárne prímerie, boj o Gazu pokračuje

Slováci prežijú daždivý pondelok, hrozia búrky s krúpami

BRATISLAVA 28. Júla (WEBNOVINY) - Slovensko sa nachádza v nevýraznom poli relatívne nižšieho tlaku. Prvý deň v týždni bude prevažne oblačný, na mnohých miestach územia postupne hlásia prehánky a dážď. V pondelok sa miestami môžu vyskytnúť búrky, ojedinele aj s krúpami. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Denná teplota dosiahne 24 až 29 stupňov Celzia. Na horách vo výške 1500 metrov bude chladnejšie, hlásia okolo 17 stupňov. Odporúčame aj: Mimoriadny stav trvá, dažde vo Vrátnej môžu ohroziť Terchovú Obrazom: Obce pri Kežmarku zasiahli lokálne povodne, zatopilo domy Vietor bude fúkať prevažne z východu až juhovýchodu s rýchlosťou do 20 kilometrov za hodinu, čo predstavuje dva až šesť metrov za sekundu a pri búrkach môže ešte zosilnieť. Predpokladané množstvo zrážok sa pohybuje do desať milimetrov, pri búrkach môže vzrásť na 15 až 40 milimetrov.

logo Slováci prežijú daždivý pondelok, hrozia búrky s krúpami

Kaliforniu spaľuje sucho a požiare, ľúdí chcú evakuovať

WASHINGTON 28. júla (WEBNOVINY) - Americký štát Kalifornia cez víkend postihli rozsiahle rýchlo sa šíriace lesné požiare, ktoré začínajú ohrozovať stovky ľudí. Úrady preto zvažujú ich evakuáciu. Požiare postihli aj štáty Washington, Oregon, Nové Mexiko a Arizona. Oheň sa šíri najmä pre rekordné suchá, ktoré v Kalifornii spôsobili tento rok už 1400 požiarov, čo je dvakrát toľko ako zvyčajne. Štáty Washington a Oregon už na boj s ohňom povolali aj dve špeciálne hasičské lietadlá.

logo Kaliforniu spaľuje sucho a požiare, ľúdí chcú evakuovať

Minister školstva siahne na rezortné autá, využijú ich inde

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) - Minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD) rozhodne o znižovaní počtu áut v rezorte školstva v priebehu augusta. "Zámerom je, aby autá, ktoré rezort bytostne nepotrebuje, slúžili tam, kde sú omnoho viac potrebné. Napríklad v sociálnej oblasti a podobne," informuje hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. O koľko by mohol klesnúť počet vozidiel v rezorte a v jeho úradoch či ústavoch, zatiaľ nie je jasné. Na ministerstve školstva majú momentálne 30 áut, jeho priamo riadené organizácie, ktorých je dohromady 16, majú k dispozícii takmer 90 vozidiel. To, že chce minister znižovať počet áut, avizoval už pri zrušení súťaže na servis, opravu a údržbu motorových vozidiel. Tender vyhlásili ešte v júli 2013 za pôsobenia ministra Dušana Čaploviča (Smer-SD). Ministerstvo súťaž prednedávnom zrušilo na základe rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie. Predpokladaná hodnota zákazky bola tri milióny eur. Hovorca rezortu školstva uviedol, že minister o novej súťaži neuvažuje. "Najskôr sa oboznámi s analýzou stavu a využiteľnosti autoparku rezortu aj priamo riadených organizácií. Následne pristúpi k zníženiu počtu vozidiel a rozhodne, či vôbec a v akom rozsahu bude verejné obstarávanie vyhlásené," uviedol ešte v polovici júla hovorca Kaliňák.

logo Minister školstva siahne na rezortné autá, využijú ich inde

Slováci vidia budúcnosť a ekonomiku krajiny pesimisticky

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) - Dôvera Slovákov v domácu ekonomiku sa príliš nemení. Naďalej si totiž zachovávajú negatívny pohľad. Podľa najnovšieho jarného prieskumu Eurobarometer totiž 84 percent Slovákov považuje situáciu v národnom hospodárstve za zlú, kým naopak len 13 percent za dobrú. V oboch prípadoch oproti poslednému prieskumu z jesene minulého roka podiel opýtaných klesol o jeden percentuálny bod. O dva body na tri percentá tak vzrástol počet tých, ktorí sa nevedeli vyjadriť. V porovnaní s celou Európskou úniou sme tak väčší pesimisti. V európskej dvadsaťosmičke totiž hospodárstvo svojej krajiny vidí negatívne 63 percent opýtaných, vyše tretina má naopak pozitívny pohľad. Oveľa lepšie však Slováci vnímajú finančnú situáciu svojich domácností. Za dobrú ju totiž v najnovšom prieskume označilo 55 percent respondentov, za zlú 43 percent opýtaných, kým v Európskej únii bol tento pomer 66 percent k 31 percent. Slováci si myslia, že v Únii sa žije lepšie ako doma Svoju aktuálnu situáciu v práci hodnotí pozitívne 51 percent Slovákov, negatívne 24 percent opýtaných, zvyšok sa nevyjadril za žiadnu z týchto odpovedí. V únii pozitívne svoju prácu vníma 56 percent ľudí, 26 percent naopak nie. Výrazný nepomer je však napríklad v pohľade Slovákov na kvalitu života vo vlastnej krajine a v Európskej únii ako celku. Kým vo vlastnej krajine je kvalita života dobrá iba podľa 24 percent opýtaných, v Európskej únii všeobecne sa žije dobre až podľa 60 percent Slovákov. Až takmer tri štvrtiny respondentov tak kvalitu života na Slovensku považujú za zlú, kým v únii sa žije zle iba podľa 31 percent Slovákov. Väčšina Slovákov budúcnosť nevidí ružovo Obyvatelia Slovenska pritom výraznejšie nehýria optimizmom ani pri pohľade do budúcnosti. Zlepšenie ekonomickej situácie na Slovensku v nasledujúcom roku predpokladá iba 20 percent opýtaných. Podľa 46 percent zostane všetko po starom a 31 percent očakáva zhoršenie. Podobný majú Slováci aj pohľad na ekonomickú situáciu Európskej únie ako celku. Zlepší sa podľa 24 percent respondentov, zhorší podľa 20 percent a podľa 47 percent sa nezmení. Ešte väčší pesimisti sme pri očakávanom vývoj zamestnanosti. Zlepšenie predpokladá len 18 percent opýtaných, naopak zhoršenie až 36 percent respondentov. Rovnako len 18 percent Slovákov očakáva zlepšenie na jeho osobnej pracovnej pozícii, pričom väčšina predpokladá, že sa nič nezmení.

logo Slováci vidia budúcnosť a ekonomiku krajiny pesimisticky

Cieľom Siete je vymeniť Smer-SD, vyhlásil Beblavý

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Cieľom novovznikajúcej strany Sieť je vymeniť vládny Smer-SD s tým, že ponúkne ľuďom lepšiu verejnú službu. "A ľudia v reakcii na to nám dajú mandát. Našim cieľom rozhodne nie je stať sa príveskom Smeru alebo jeho strategickým partnerom, naopak, naším cieľom je ho vymeniť," povedal pre agentúru SITA nezaradený poslanec a člen Siete Miroslav Beblavý. Odporúčame: Preferencie z prieskumov chceme zreálniť, sľubuje Beblavý Sieť chce, aby jej kandidát na primátora vystúpil z SDKÚ Tlaky v prospech občanov Aj keď to môže vyznievať tvrdo, v politike sa podľa neho reaguje na silu, ktorú má tá-ktorá politická strana. "Našim cieľom, ako zmeniť túto krajinu aj z opozície, je byť silný. Byť silný aj programovo a tlačiť na zvyšok politickej scény, aby prebral idey, ktoré sa ukážu byť zmysluplné a populárne. Nevadí, ak nám Smer ukradne nápad, je to pre mňa dôkaz toho, že má význam ich takto tlačiť aj v prospech občanov," konštatoval Beblavý. Sieti, ktorá vznikla ako silná alternatíva a protiváha Smeru, sa podľa jeho slov Smer hneď v úvode pokúša prebrať časť programu. Sieť už v parlamente cez Beblavého navrhovala napríklad zavedenie minimálneho dôchodku, ktorý Smer zamietol, neskôr premiér Robert Fico takmer identické opatrenie navrhol na straníckom sneme. Viac peňazí pre materské školy Strana Radoslava Procházku presadzuje aj zákonné právo na umiestnenie dieťaťa v predškolskom zariadení, Smer rovnako reagoval, že dá viac peňazí na materské školy. Beblavý rovnako ešte na jar v balíčku zákonov na podporu zamestnanosti mladých navrhoval, aby stredné školy zverejňovali, koľko zarábajú ich absolventi. Hoci Smer návrh v parlamente nepodporil, prednedávnom s ním prišiel nový minister školstva Peter Pellegrini. "Mňa to nemrzí, mňa to teší. Ale to, že to Smer robí, nie je výraz nejakého intelektuálneho obdivu k nám, ale je to rešpekt k tomu, že máme súpera, ktorý nás môže nahradiť, vymeniť, poraziť sprava, lebo je ochotný rozprávať nielen s pravicovými voličmi ale aj stredovými a tým pádom si vybudovať silnejšie postavenie a prichádza s opatreniami, ktoré sú zmysluplné aj populárne zároveň," konštatoval Beblavý. Smer sa podľa neho snaží reagovať tým, že sa Sieti túto agendu snaží prebrať.

logo Cieľom Siete je vymeniť Smer-SD, vyhlásil Beblavý

Velits odviedol tento rok na Tour de France maximum pre tím

PARÍŽ 28. júla (WEBNOVINY) - Slovenský cyklista Peter Velits aj pri svojej šiestej účasti na Tour de France prišiel do cieľa v Paríži. Na 101. ročníku ho klasifikovali na 27. priečke, čo je jeho tretí najlepší výsledok v kariére. V roku 2011 bol osemnásty, vlani 25. Na 27. priečke skončil už v roku 2012. Pri premiére v sezóne 2008 obsadil 58. a o rok neskôr 32. miesto. Na tohtoročného víťaza Vincenza Nibaliho mal Velits takmer 80-minútové manko. "O časových rozdieloch to nie je, už aj druhý v poradí tento rok veľmi zaostal. Nie je pre mňa ani zaujímavá štatistika, že som dosiahol tretí najlepší výsledok kariéry. Ak by som bol do dvadsiatky, bolo by to lepšie. Neberiem to ako super úspech. Na druhej strane, môžeme byť spokojní, cieľ sme splnili. Tejay van Garderen skončil na 5. mieste celkového poradia, čo bol hlavný cieľ tímu. V družstve preto vládne dobrá nálada," povedal Peter Velits. Odporúčame: Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli' Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour Martin ovládol časovku na Tour de France, Velits skončil 16. Dvadsaťdeväťročný Púchovčan podriadil počas pretekov všetko pre pomoc Tejayovi van Garderenovi. Američanovi bol veľkou oporou, v 7. etape z Épernay do Nancy mu ochotne požičal bicykel, keďže obaja majú rovnaký posed. Slovák vtedy výrazne zaostal za víťazom a vypadol z hry o najlepšiu dvadsiatku. "Môj výkon nebol zlý, odviedol som pre tím maximum. Ak by som dosiahol osobný úspech, bol by som ešte spokojnejší. Moje ambície na celkové poradie sa skončili po siedmej etape, v ktorej som chytil stratu. Počítalo sa s tým, vedel som, že môže nastať aj takáto situácia," povedal Velits. Majster SR v časovke sa najviac zviditeľnil v 17. etape v Pyrenejach, keď bol dlho v úniku. Najlepšie umiestnenie dosiahol v časovke, v ktorej obsadil 16. miesto. "Chcel som sa individuálne presadiť, škoda, že sa niečo nepodarilo. Osobne bol pre mňa najťažším deň po 17. etape, v ktorej som bol v úniku. Vtedy som podcenil jedlo a v závere mi chýbali sily. Cítil som, že som hladný a poriadne som si to vytrpel. Potom to už bolo lepšie," dodáva jazdec tímu BMC Racing, ktorý za svoj najlepší deň považuje stredu 9. júla. Vtedy sa išla etapa na kockách a úsekoch pavé z Ypres do Arenbergu. "Napriek tomu, že podmienky boli vtedy poriadne zlé, ja som sa cítil veľmi dobre. Tá etapa na kockách sa mi nesmierne páčila. Po troch týždňoch na Tour už máme všetci dosť a sme radi, že je koniec," dodal Peter Velits.

logo Velits odviedol tento rok na Tour de France maximum pre tím

Obrazom: V poslednej etape sa pilo šampanské, Sagan sa bavil

PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v záverečnej etape 101. ročníka Tour de France skvelé deviate miesto, Špurtérsky súboj na Elyzejských poliach v Paríži vyhral Nemec Marcel Kittel. Všetky informácie z Tour de France nájdete -----> TU Skvelý špurtér tímu Giant-Shimano triumfoval pred Nórom Alexandrom Kristoffom (Kaťuša) a Ramunasom Navardauskasom (Garmin-Sharp) z Litvy a štvrtý raz v tomto ročníku TdF sa tešil z etapového víťazstva. Týmto súčtom 26-ročný rodák z Arnstadtu vyrovnal svoj výsledok z vlaňajška, keď na "Starej dáme" rovnako vyhral štyri etapy a tiež triumfoval aj v parížskom závere. Odporúčame: Šampión Tour Nibali je šiesty jazdec so zlatou trojkorunou Rekordér Sagan po Tour: Som spokojný, mám tretí zelený dres Sagan sa v Paríži nepresadil, špurtérsky súboj vyhral Kittel Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli' Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour Sagan sa vydal na posledné kilometre 101. ročníka cyklistických pretekov na špeciálne pripravenom bicykli. Jeho tím Cannondale mu ho zhotovil do trblietavo zelených farieb. V úvode nedeľňajšej etapy sa už tradične pilo aj šampanské na počesť víťaza Vincenza Nibaliho. Obrazom: Sagan mal v poslednej etape Tour superbicykel Slovenský kapitán tímu Cannondale zavŕšil na TdF "zelený hetrik", keď suverénne vyhral bodovaciu súťaž. Jeho konečný zisk v boji o zelené tričko je 431 bodov, čím o 10 bodov prekonal svoj doteraz najlepší výsledok z roku 2012. Druhý v tejto súťaži Nór Alexander Kristoff zaostal za slovenským rivalom o priepastných 149 bodov. Jeho 431 bodov je zároveň bodovým rekordom od zavedenia súčasného systému hodnotenia bodovacej súťaže v roku 2012. V celkovom poradí obsadil Sagan 60. priečku. Druhý slovenský pretekár na TdF 2014 Peter Velits z tímu BMC skončil na konečnom 27. miesto. Obrazom: Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France

logo Obrazom: V poslednej etape sa pilo šampanské, Sagan sa bavil

Rekordér Sagan po Tour: Som spokojný, mám tretí zelený dres

PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) - Peter Sagan zostal síce na 101. Tour de France bez etapového víťazstva, ale o svojej výnimočnosti presviedčal fanúšikov cyklistiky od začiatku do konca slávnych pretekov. Takmer v polovici z celkového počtu 21 etáp bojoval kapitán tímu Cannondale o víťazstvo, čoho dôkazom sú štyri druhé, jedno tretie, tri štvrté, jedno piate miesto a ešte dve deviate miesta. S celkovým súčtom 431 bodov sa stal 24-ročný Žilinčan žijúci od tohto roka v Monte Carle suverénnym víťazom bodovacej súťaže. Celkovo druhý Nór Alexander Kristoff mal na konte o 149 bodov menej. Všetky informácie z Tour de France nájdete -----> TU "Dotiahnuť súťaž o zelené tričko až do parížskeho cieľa je môj hlavný cieľ na tejto Tour de France," opakoval Sagan takmer po každej etape 101. ročníka "Starej dámy." Po tej záverečnej v Paríži pre server Le Tour skonštatoval: "Som rád, že som sa tretí raz po sebe dostal na toto parížske pódium. Etapu som síce nevyhral, ale som spokojný a šťastný, lebo mám zelený dres. Každý rok z tých troch bol iný. Som spokojný s formou, ktorú som mal na tohtoročnej Tour. Ukázala mi však, že etapy na tejto úrovni sa ľahko nevyhrávajú. To si len niektorí ľudia myslia, že to tak je." Obrazom: Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France Sagana obliekali v Paríži pod Víťazným oblúkom do zeleného trička tretí raz v rade. Už sa stalo peknou tradíciou, že sa tak deje za asistencie stoviek slovenských fanúšikov. Dovŕšiť víťazný hetrik v takom mladom veku sa nepodarilo žiadnemu cyklistovi pred Saganom. Jeho 431 bodov je zároveň bodovým rekordom od zavedenia súčasného systému hodnotenia bodovacej súťaže v roku 2012. Sám seba práve spred dvoch rokov prekonal o 10 bodov. Obrazom: Sagan mal na poslednej etape Tour superbicykel V historickom rebríčku úspešnosti "zelených mužov" na Tour de France sú pred Saganom už len Ír Sean Kelly so štyrmi a Nemec Erik Zabel so šiestimi prvenstvami. Slovenský univerzál sa už teraz dostal na úroveň takých šprintérskych hviezd z minulosti, akými boli Robbie McEwen, Džamolidin Abdužaparov, Freddy Maertens, Jan Janssen, či Eddy Merckx. Ak Sagan vážnejšie nezmení svoje jazdecké priority a zostane zdravý, do tridsiatky by sa mohol stať najúspešnejším zberateľom zelených dresov v histórii. Keďže na 99% končí v Cannondale, kde sa v koncovkách etáp nemohol vždy stopercentne spoľahnúť na tímovú podporu, je pravdepodobné, že u nového zamestnávateľa bude na tom lepšie. Odporúčame: Šampión Tour Nibali je šiesty jazdec so zlatou trojkorunou Sagan sa v Paríži nepresadil, špurtérsky súboj vyhral Kittel Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli' Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour

logo Rekordér Sagan po Tour: Som spokojný, mám tretí zelený dres

Sagan po Tour: Som spokojný, veď mám tretí zelený dres

PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) - Peter Sagan zostal síce na 101. Tour de France bez etapového víťazstva, ale o svojej výnimočnosti presviedčal fanúšikov cyklistiky od začiatku do konca slávnych pretekov. Takmer v polovici z celkového počtu 21 etáp bojoval kapitán tímu Cannondale o víťazstvo, čoho dôkazom sú štyri druhé, jedno tretie, tri štvrté, jedno piate miesto a ešte dve deviate miesta. S celkovým súčtom 431 bodov sa stal 24-ročný Žilinčan žijúci od tohto roka v Monte Carle suverénnym víťazom bodovacej súťaže. Celkovo druhý Nór Alexander Kristoff mal na konte o 149 bodov menej. Všetky informácie z Tour de France nájdete -----> TU "Dotiahnuť súťaž o zelené tričko až do parížskeho cieľa je môj hlavný cieľ na tejto Tour de France," opakoval Sagan takmer po každej etape 101. ročníka "Starej dámy." Po tej záverečnej v Paríži pre server Le Tour skonštatoval: "Som rád, že som sa tretí raz po sebe dostal na toto parížske pódium. Etapu som síce nevyhral, ale som spokojný a šťastný, lebo mám zelený dres. Každý rok z tých troch bol iný. Som spokojný s formou, ktorú som mal na tohtoročnej Tour. Ukázala mi však, že etapy na tejto úrovni sa ľahko nevyhrávajú. To si len niektorí ľudia myslia, že to tak je." Obrazom: Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France Sagana obliekali v Paríži pod Víťazným oblúkom do zeleného trička tretí raz v rade. Už sa stalo peknou tradíciou, že sa tak deje za asistencie stoviek slovenských fanúšikov. Dovŕšiť víťazný hetrik v takom mladom veku sa nepodarilo žiadnemu cyklistovi pred Saganom. Jeho 431 bodov je zároveň bodovým rekordom od zavedenia súčasného systému hodnotenia bodovacej súťaže v roku 2012. Sám seba práve spred dvoch rokov prekonal o 10 bodov. Obrazom: Sagan mal na poslednej etape Tour superbicykel V historickom rebríčku úspešnosti "zelených mužov" na Tour de France sú pred Saganom už len Ír Sean Kelly so štyrmi a Nemec Erik Zabel so šiestimi prvenstvami. Slovenský univerzál sa už teraz dostal na úroveň takých šprintérskych hviezd z minulosti, akými boli Robbie McEwen, Džamolidin Abdužaparov, Freddy Maertens, Jan Janssen, či Eddy Merckx. Ak Sagan vážnejšie nezmení svoje jazdecké priority a zostane zdravý, do tridsiatky by sa mohol stať najúspešnejším zberateľom zelených dresov v histórii. Keďže na 99% končí v Cannondale, kde sa v koncovkách etáp nemohol vždy stopercentne spoľahnúť na tímovú podporu, je pravdepodobné, že u nového zamestnávateľa bude na tom lepšie. Odporúčame: Šampión Tour Nibali je šiesty jazdec so zlatou trojkorunou Sagan sa v Paríži nepresadil, špurtérsky súboj vyhral Kittel Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli' Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour

logo Sagan po Tour: Som spokojný, veď mám tretí zelený dres

Dubovcová s Nestarcovou si v USA vybojovali bronzovú medailu

LONG BEACH 27. júla (WEBNOVINY) - Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová nasadené ako štrnáste zvíťazili v nedeľňajšom súboji o konečné tretie miesto na turnaji Grand Slamu Svetovej série v americkom Long Beach v Kalifornii s mierne favorizovanými štvorkami podujatia, Španielkami Lilianou Fernándezovou-Steinerovou a Elsou Baquerizovou-McMillanovou, 2:1. Členky VŠK Paneurópa boli medzi najlepšími štyrmi dvojicami druhý raz vo svojej kariére. Pri premiére v nórskom Stavangeri nestačili v semifinále na Američanky Kerri Walshovú s April Rossovou, s ktorými prehrali aj v sobotu v Long Beach, a napokon si tak isto ako teraz vybojovali bronz. Grand Slam Svetovej série - Long Beach (USA) - ženy - zápas o 3. miesto - nedeľa: Natália Dubovcová, Dominika Nestarcová (SR-14) - Liliana Fernándezová-Steinerová, Elsa Baquerizová-McMillanová (Šp.-4) 2:1 (19, -12, 13)

logo Dubovcová s Nestarcovou si v USA vybojovali bronzovú medailu

Šampión Tour Nibali je šiesty jazdec so zlatou trojkorunou

PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) - Talian Vincenzo Nibali sa stal len šiestym cyklistom v histórii, ktorý vyhral všetky tri podujatia Grand Tour. Už v roku 2010 triumfoval na Vuelte a Espaňa, vlani na Giro d'Italia a teraz pridal úspech na Tour de France. Obrazom: Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France Pred Nibalim sa to naposledy podarilo Albertovi Contadorovi. Držiteľmi zlatej trojkoruny sú aj Francúzi Jacques Anquetil a Bernard Hinault, Belgičan Eddy Merckx a Talian Felice Gimondi. Ani jednému zo šestice jazdcov sa nepodarilo vyhrať všetky tri podujatia v jednom roku. Všetky informácie z Tour de France nájdete -----> TU Nibali sa postavil siedmykrát v kariére na pódium na pretekoch Grand Tour (2x Tour, 3x Giro, 2x Vuelta). V historickej tabuľke je už na šiestom mieste. Pred ním sú len Jacques Anquetil (13), Bernard Hinault (12), Eddy Merckx (12), Felice Gimondi (12) a Španiel Miguel Induráin (9). Odporúčame: Sagan sa v Paríži nepresadil, špurtérsky súboj vyhral Kittel Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli' Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour. >Vizitka víťaza Tour de France Vincenza Nibaliho:Vincenzo Nibali (Tal.) Dátum a miesto narodenia: 14. novembra 1984 v Messine (Sicília, Taliansko) Prezývka: Žralok (Lo Squalo) Výška/váha: 181 cm/65 kg Tím: Astana Predchádzajúce tímy: Fassa Bortolo (2005), Liquigas (2006 - 2012) Najväčšie úspechy: celkový víťaz Tour de France 2014, víťaz 4 etáp na Tour de France (4x v roku 2014), celkový víťaz Giro d'Italia 2013, víťaz 4 individuálnych etáp na Giro d'Italia (2010, 2011, 2013), celkový víťaz Vuelta a Espaňa 2010, víťaz Tirreno - Adriatico 2012 a 2013, víťaz Giro del Trentino 2008 a 2013, Giro di Padania 2012, GP Ouest France 2006, majster Talianska 2014. Osobný život: od októbra 2012 je ženatý, jeho brat je tiež cyklista. Od roku 2012 žije vo švajčiarskom Lugane. Zaujímavosti: cyklistický svet prvýkrát výraznejšie upútal bronzom na juniorskom svetovom šampionáte v časovke v roku 2002 a tretím miestom v rovnakej disciplíne do 23 rokov na MS 2004. Po prvých úspechoch v profesionálnom pelotóne cítil, že by mohol vyhrať všetky tri podujatia Grand Tour. V roku 2010 ovládol Vueltu, o tri roky neskôr Giro d´Italia a teraz Tour de France.. Prehľad cyklistov s víťazstvom na všetkých troch podujatiach Grand Tour: Jacques Anquetil (Fr.): 5x Tour de France (1957, 1961, 1962, 1963, 1964), 2x Giro d´Italia (1960, 1964), 1x Vuelta a Espaňa (1963) Felice Gimondi (Tal.): 1x Tour de France (1965), 3x Giro d´Italia (1967, 1969, 1976), 1x Vuelta a Espaňa (1968) Eddy Merckx (Belg.): 5x Tour de France (1969, 1970, 1971, 1972, 1974), 5x Giro d´Italia (1968, 1970, 1972, 1973, 1974), 1x Vuelta a Espaňa (1973) Bernard Hinault (Fr.): 5x Tour de France (1978, 1979, 1981, 1982, 1985), 3x Giro d´Italia (1980, 1982, 1985), 2x Vuelta a Espaňa (1978, 1983) Alberto Contador (Šp.): 2x Tour de France (2007, 2009), 1x Giro d´Italia (2008), 2x Vuelta a Espaňa (2008, 2012) Vincenco Nibali (Tal.) 1x Tour de France (2014), 1x Giro d´Italia (2013), 1x Vuelta a Espaňa (2010) . Prehľad víťazov cyklistických pretekov Tour de France: 1903 Maurice Garin (Fr.) 1904 Henri Cornet (Fr.) 1905 Louis Trousselier (Fr.) 1906 Rene Pottier (Fr.) 1907 Lucien Petit-Breton (Fr.) 1908 Lucien Petit-Breton (Fr.) 1909 Francois Faber (Lux.) 1910 Octave Lapize (Fr.) 1911 Gustave Garrigou (Fr.) 1912 Odile DeFraye (Belg.) 1913 Philippe Thys (Belg.) 1914 Philippe Thys (Belg.) 1919 Firmin Lambot (Belg.) 1920 Philippe Thys (Belg.) 1921 Leon Scieur (Belg.) 1922 Firmin Lambot (Belg.) 1923 Henri Pelissier (Fr.) 1924 Ottavio Bottechia (Tal.) 1925 Ottavio Bottechia (Tal.) 1926 Lucien Buysse (Belg.) 1927 Nicolas Frantz (Lux.) 1928 Nicolas Frantz (Lux.) 1929 Maurice De Waele (Belg.) 1930 Andre Leducq (Fr.) 1931 Antonin Magne (Fr.) 1932 Andre Leducq (Fr.) 1933 Georges Speicher (Fr.) 1934 Antonin Magne (Fr.) 1935 Romain Maes (Belg.) 1936 Sylvere Maes (Belg.) 1937 Roger Lapebie (Fr.) 1938 Gino Bartali (Tal.) 1939 Sylvere Maes (Belg.) 1947 Jean Robic (Fr.) 1948 Gino Bartali (Tal.) 1949 Fausto Coppi (Tal.) 1950 Ferdi Kubler (Švaj.) 1951 Hugo Koblet (Švaj.) 1952 Fausto Coppi (Tal.) 1953 Louison Bobet (Fr.) 1954 Louison Bobet (Fr.) 1955 Louison Bobet (Fr.) 1956 Roger Walkowiak (Fr.) 1957 Jacques Anquetil (Fr.) 1958 Charly Gaul (Lux.) 1959 Federico Bahamontes (Šp.) 1960 Gastone Nencini (Tal.) 1961 Jacques Anquetil (Fr.) 1962 Jacques Anquetil (Fr.) 1963 Jacques Anquetil (Fr.) 1964 Jacques Anquetil (Fr.) 1965 Felice Gimondi (Tal.) 1966 Lucien Aimar (Fr.) 1967 Roger Pingeon (Fr.) 1968 Jan Janssen (Hol.) 1969 Eddy Merckx (Belg.) 1970 Eddy Merckx (Belg.) 1971 Eddy Merckx (Belg.) 1972 Eddy Merckx (Belg.) 1973 Luis Ocana (Šp.) 1974 Eddy Merckx (Belg.) 1975 Bernard Thevenet (Fr.) 1976 Lucien Van Impe (Belg.) 1977 Bernard Thevenet (Fr.) 1978 Bernard Hinault (Fr.) 1979 Bernard Hinault (Fr.) 1980 Joop Zoetemelk (Hol.) 1981 Bernard Hinault (Fr.) 1982 Bernard Hinault (Fr.) 1983 Laurent Fignon (Fr.) 1984 Laurent Fignon (Fr.) 1985 Bernard Hinault (Fr.) 1986 Greg LeMond (USA) 1987 Stephen Roche (Ír.) 1988 Pedro Delgado (Šp.) 1989 Greg LeMond (USA) 1990 Greg LeMond (USA) 1991 Miguel Indurain (Šp.) 1992 Miguel Indurain (Šp.) 1993 Miguel Indurain (Šp.) 1994 Miguel Indurain (Šp.) 1995 Miguel Indurain (Šp.) 1996 Bjarne Riis (Dán., v roku 2007 priznal užívanie EPO, napriek tomu ho z výsledkových listín nevymazali) 1997 Jan Ullrich (Nem.) 1998 Marco Pantani (Tal.) 1999 - 2005 po diskvalifikácii víťaza Lancea Armstronga (USA) ostali tieto ročníky bez celkového víťaza 2006 Oscar Pereiro Sio (Šp., pôvodného víťaza Floyda Landisa diskvalifikovali) 2007 Alberto Contador (Šp.) 2008 Carlos Sastre (Šp.) 2009 Alberto Contador (Šp.) 2010 Andy Schleck (Lux., pôvodného víťaza Alberta Contadora diskvalifikovali) 2011 Cadel Evans (Aus.) 2012 Bradley Wiggins (V. Brit.) 2013 Christopher Froome (V. Brit.) 2014 Vincenzo Nibali (Tal.) .

logo Šampión Tour Nibali je šiesty jazdec so zlatou trojkorunou

Košice vo Fortuna lige prehrali, Trenčanom sa doma darilo

KOŠICE 27. júla (WEBNOVINY) - Hráči MFK Košice prehrali v nedeľňajšom domácom zápase 3. kola Fortuna ligy 2014/2015 s futbalistami FC ViOn Zlaté Moravce 1:3 (1:3). Hosťujúci tím rozhodol o svojom triumfe už v prvom polčase. Košičania nedokázali doteraz v troch stretnutiach získať ani jeden bod a momentálne sú v tabuľke s negatívnym skóre 3:9 na poslednom dvanástom mieste. Pre Zlaté Moravce ide o prvé víťazstvo v tomto ročníku, vďaka ktorému sa vyšvihli na siedme miesto, pričom predbehli aj majstrovský Slovan Bratislava. "Belasí" majú dva duely k dobru. Obrazom: Fortuna liga: Trenčín - Podbrezová ViOn v doterajších troch kolách nazbieral štyri body, jeho góly na východe Slovenska dali Marián Štrbák, Márius Charizopulos a Peter Ďurica, pričom posledný spomenutý skóroval z pokutového kopu. Za MFK sa zapísal do listiny strelcov Nermin Haskič. Zverenci Radoslava Látala doplatili na nepríjemný úvod stretnutia, keď už v piatej minúte nepremenil jedenástku legionár Oumar Diaby, Košičania neskôr trafili aj do žrde. MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce 1:3 (1:3) Góly: 37. Haskič - 11. Štrbák, 26. Charizopulos, 39. Peter Ďurica (z pok. kopu), ŽK: 38. Ružinský - 6. Štrbák, rozhodovali: Mastiš - T. Somoláni, Borsányi Zostavy: Košice: Ružinský - Ostojič, Kavka (46. J. Novák), Korijkov (61. Huk), Sekulič - Viazanko, Bukata, Skvašík, Haskič - O. Diaby (70. T. Kubík), Pačinda Z. Moravce: P. Kováč - Pavlenda, Miloš Nikolič, Štrbák, Chren - P. Sabo, Orávik, Duričič, Charizopulos (78. Pilát), R. Valenta (73. Sukisa) - Peter Ďurica (85. Szöke) Futbalisti AS Trenčín potvrdili v nedeľňajšom zápase 3. kola Fortuna ligy 2014/2015 rolu favorita a nováčika z Podbrezovej zdolali zásluhou gólov Harisa Hajradinoviča a Tomáša Maleca 2:0 (1:0). Úvodná šanca patrila hosťom, keď sa Podio ocitol po prihrávke Vaščáka v pokutovom území, ale zakončil nepresne. Po tomto okamihu prebrali iniciatívu domáci a začali potvrdzovať hernú kvalitu. V 26. min ešte nepremenil veľkú šancu Moses. O minútu neskôr však napravil svoje zaváhanie, keď prihral Hajradinovičovi a ten presnou strelou k žrdi prekonal brankára hostí - 1:0. V druhom polčase pridal poistku najlepší strelec najvyššej slovenskej súťaže z minulého ročníka Tomáš Malec. Zverenci Martina Ševelu zatiaľ napĺňajú predsezónne majstrovské ambície, keď získali v úvodných dvoch stretnutiach šesť bodov a sú len o bod druhí za Žilinčanmi. "Šošoni" však odohrali plný počet troch súbojov. Podbrezová, pre ktorú ide o premiérovú sezónu v najvyššej slovenskej súťaži, prehrala zatiaľ vo všetkých troch dueloch sezóny a na svoj prvý historický bod si musí ešte počkať. Poradie strelcov Fortuna ligy po nedeľňajších dueloch 3. kola: 1. Matej Jelič (Žilina) - 3 góly 2. Marko Milinkovič (Slovan Bratislava), Ján Vlasko (Trnava), Peter Sládek (Myjava), Jakub Kosorin (Senica), Boris Turčák (Ružomberok) - 2 góly 7. Juraj Hovančík, Pablo Joaquin Podio (obaja Podbrezová), Jozef Skvašík, Oumar Diaby, Nermin Haskič (všetci Košice), Patrik Vajda, David Střihavka, Jozef Rejdovian, Jozef Dolný (všetci Banská Bystrica), Moses Daddy Simon, Peter Kleščík, Haris Hajradinovič, Tomáš Malec (všetci Trenčín), Jakub Brašeň, Roman Sabler (obaja Dunajská Streda), Filip Hlohovský, Jan Kalabiška (obaja Senica), Martin Mikovič (Trnava), Patrik Sabo, Marián Štrbák, Márius Charizopulos, Peter Ďurica (všetci Zlaté Moravce), Jakub Paur, Peter Lupčo, Milan Škriniar (všetci Žilina) - 1 gól (spolu 31 strelcov)

logo Košice vo Fortuna lige prehrali, Trenčanom sa doma darilo

Sagan sa v Paríži nepresadil, špurtérsky súboj vyhral Kittel

PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) - Stoprvý ročník najväčšej cyklistickej etapovej klasiky Tour de France je minulosťou. Skončil sa suverénnym triumfom Taliana Vincenza Nibaliho z tímu Astana, ktorý počas troch týždňov len dva dni nemal na sebe žlté tričko pre lídra celkovej klasifikácie. Všetky informácie z Tour de France nájdete -----> TU Nedeľňajšiu záverečnú 21. etapu so štartom v Évry a cieľom na Elyzejských poliach v Paríži vyhral Nemec Marcel Kittel. Skvelý špurtér tímu Giant-Shimano triumfoval pred Nórom Alexandrom Kristoffom (Kaťuša) a Ramunasom Navardauskasom (Garmin-Sharp) z Litvy a štvrtý raz v tomto ročníku TdF sa tešil z etapového víťazstva. Týmto súčtom 26-ročný rodák z Arnstadtu vyrovnal svoj výsledok z vlaňajška, keď na "Starej dáme" rovnako vyhral štyri etapy a tiež triumfoval aj v parížskom závere. Slovenský kapitán tímu Cannondale Peter Sagan obsadil v záverečnej etape 9. miesto a hoci Tour dokončil bez víťaznej etapovej koncovky, suverénne sa stal víťazom bodovacej súťaže. Jeho konečný zisk v boji o zelené tričko je 431 bodov, čím o 10 bodov prekonal svoj doteraz najlepší výsledok z roku 2012. Sagan vo veku 24 rokov dovŕšil víťazný hetrik v bodovacej súťaži, čo sa pred ním v takom mladom veku nepodarilo nikomu. Obrazom: Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France Sagan sa vydal na posledné kilometre 101. ročníka cyklistických pretekov na špeciálne pripravenom bicykli. Jeho tím Cannondale mu ho zhotovil do trblietavo zelených farieb. V hornej časti rámu opäť nechýba motív v štýle Wolverina z filmu X-Men, ktorý bol aj na súťažnom bicykli v predchádzajúcich etapách. Na bicykli je aj štylizované meno slovenského cyklistu, ktorý tretí rok po sebe vyhral súťaž o zelený dres. Okrem Sagana mal špeciálne dizajnovaný bicykel aj celkový víťaz Vincenzo Nibali. Na čiernom stroji sú žlté riadidlá i všetky nápisy sú vo farbe dresu víťaza Tour de France. Obrazom: Sagan mal v poslednej etape špeciálny bicykel Posledná etapa 101. ročníka Tour de France merala len 137,5 km a v prvej polovici sa jazdila podľa osvedčenej tradície v pokojnom tempe. Po príchode do Paríža sa však začalo skutočne pretekať a deväť okruhov po Elyzejských poliach sa odjazdilo v rýchlom tempe. Odporúčame: Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli' Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour O vzruch sa 43 km pred cieľom postaral Jean-Christoph Péraud. Druhý muž celkového poradia sa zaplietol do pádu a pelotón mu začal unikať. Takmer polminútové manko však aj zásluhou štyroch tímových kolegov do niekoľkých kilometrov zmazal. Šprintérsku prémiu na 91. km vyhral akoby symbolicky najstarší muž pelotónu, 42-ročný Nemec Jens Voigt. Peter Sagan v poslednej prémii celých pretekov nebodoval. V záverečných kilometroch nebola núdza o úniky, ale mali zväčša iba krátke trvanie. Necelých 5 km pred cieľom zaútočil Simon Clarke z tímu Orica GreenEdge, no nič vážne to neznamenalo. Peter Sagan sa postupne posúval dopredu a 1500 m pred cieľom bol už okolo desiateho miesta. Z poslednej zákruty pred cieľovou rovinkou už Sagan nemal dobrú pozíciu a stratil šancu presadiť sa v záverečnom špurte.

logo Sagan sa v Paríži nepresadil, špurtérsky súboj vyhral Kittel

Súboj špurtérov v Paríži vyhral Kittel, Sagan bol deviaty

PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) - Slovenský cyklista Peter Sagan finišoval v prestížnej záverečnej etape 101. ročníka Tour de France na deviatom mieste. Z víťazstva sa na Elyzejských poliach v Paríži tešil nemecký cyklista Marcel Kittel. Všetky informácie z Tour de France nájdete -----> TU Obrazom: Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France Sagan sa vydal na posledné kilometre 101. ročníka cyklistických pretekov na špeciálne pripravenom bicykli. Jeho tím Cannondale mu ho zhotovil do trblietavo zelených farieb. V hornej časti rámu opäť nechýba motív v štýle Wolverina z filmu X-Men, ktorý bol aj na súťažnom bicykli v predchádzajúcich etapách. Na bicykli je aj štylizované meno slovenského cyklistu, ktorý tretí rok po sebe vyhral súťaž o zelený dres. Okrem Sagana mal špeciálne dizajnovaný bicykel aj celkový víťaz Vincenzo Nibali. Na čiernom stroji sú žlté riadidlá i všetky nápisy sú vo farbe dresu víťaza Tour de France. Obrazom: Sagan mal v poslednej etape špeciálny bicykel Odporúčame: Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli' Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour

logo Súboj špurtérov v Paríži vyhral Kittel, Sagan bol deviaty

Let MH14 zostrelila raketa, potvrdili čierne skrinky

DONECK 27. júla (WEBNOVINY) - Analýza čiernych skriniek z lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré sa 17. júla zrútilo nad východnou Ukrajinou, potvrdila teóriu o zostrelení raketou. V nedeľu o tom s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa európskeho leteckého úradu informuje spravodajská stanica CBS News. Údaje z čiernych skriniek sú podľa neho konzistentné s nájdenými kusmi lietadla, ktoré javia znaky poškodenia šrapnelmi z rakety. Z čiernych skriniek tiež vyplynulo, že v lietadle nastal mohutný podtlak, čo by takisto nahrávalo teórii o vonkajšom masívnom poškodení trupu lietadla. Oficiálne závery z celkovej analýzy čiernych skriniek však budú oficiálne známe až neskôr. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. Experti nenavštívili miesto tragédie Medzinárodní experti v nedeľu na poslednú chvíľu zrušili svoju plánovanú návštevu miesta na východnej Ukrajine, kam dopadli trosky havarovaného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. Dôvodom sú neutíchajúce boje medzi tamojšími proruskými separatistami a ukrajinskou armádou. Malajzia pritom krátko predtým informovala, že militanti s príchodom medzinárodného tímu na čele s holandskými vyšetrovateľmi súhlasili. Kyjev zo vzniknutej situácie viní separatistov. Obrazom: Na Ukrajine sa zrútilo malajzijské lietadlo, tristo ľudí je mŕtvych Moskva odmieta obvinenia Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sa 17. júla zrútil v oblasti pri ukrajinsko-ruskej hranici. O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube 193 Holanďanov, 43 Malajzijčanov vrátane 15 členov posádky, 27 Austrálčanov, 12 Indonézanov, 10 Britov, 4 Nemci, 4 Belgičania, 3 Filipínčania a 3 Vietnamci. Po jednom občanovi mali v lietadle aj Kanada a Nový Zéland. Západ na čele so Spojenými štátmi tvrdí, že stroj zostrelili separatisti, ktorých vyzbrojuje Rusko. Moskva to však odmieta. Odporúčame: Čierne skrinky zo zostreleného boeingu sú ľahko poškodené

logo Let MH14 zostrelila raketa, potvrdili čierne skrinky

Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour

ÉVRY 27. júla (WEBNOVINY) - Účastníci prestížnych cyklistických pretekov Tour de France museli absolvovať veľmi rýchlu prípravu na záverečnú nedeľňajšiu etapu z Évry do Paríža (137,5 km). Cyklisti sú zvyknutí na slávnych podujatiach prísť na štart k tímovým autobusom približne dve až tri hodiny pred začiatkom etapy, tentoraz sa objavili v Évry iba hodinu pred odchodom na trať. Obrazom: Peter Sagan bude mať na poslednej etape Tour 'superbicykel' Celý konvoj sa v nedeľu predpoludním presúval letecky do Paríža z juhozápadu Francúzska, kde ešte v sobotu večer absolvoval časovku z Bergeracu do Périgueuxu. Odporúčame: Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli' Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour Martin ovládol časovku na Tour de France, Velits skončil 16. Kým tímové autobusy boli v Évry už dve hodiny pred štartom, na cyklistov sa dlho čakalo a do mesta ich z letiska priviedla policajná kolóna. Slovenskí účastníci Peter Sagan a Peter Velits sedeli v jednom autobuse z letiska, kam organizátori umiestnili okrem ich tímov Cannondale a BMC aj Movistar a Lotto Belisol. "Neviem, prečo sme meškali. Let bol dlhší, aj presun z letiska sa natiahol," povedal pre agentúru SITA krátko pred štartom 21. etapy Peter Velits. Peter Sagan sa po príchode do Évry stihol pozdraviť s najbližšími, rozdal pár podpisov a v tímovom autobuse sa pripravoval na etapu. Necelú štvrťhodinu pred jej začiatkom zamieril na štart, podpísal sa na prezenčnú listinu a vydal sa na záverečných 137,5 km do Paríža.

logo Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour

Na Trnavský jazzyk príde Richard Bona

TRNAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Jeden z najlepších svetových hudobníkov, basgitarista, spevák a skladateľ Richard Bona bude hlavným ťahákom 11. ročníka džezového festivalu Trnavský jazzyk, ktorý sa koná začiatkom augusta v Trnave. Rodák z Kamerunu vystúpi aj so svojou kapelou The Richard Bona Quintnet v Mestskom amfiteátri v sobotu 2. augusta. ,,Svojím jedinečným prejavom, virtuozitou a osobným čarom si už Richard Bona podmanil publikum na mnohých svetových pódiách a lístky na jeho koncerty bývajú spravidla beznádejne vypredané. Priaznivci jeho hudby s prvkami jazzu, brazílskej a čiernej muziky majú teraz jedinečnú príležitosť vidieť a počuť Richarda Bonu naživo práve v Trnave," povedal Peter Cagala zo Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava, ktorá je organizátorom festivalu. Trnavský jazzyk sa začína v Mestskom amfiteátri už v piatok 1. augusta. Ako prvé sa publiku predstaví akustické zoskupenie Bloom, ďalej bubeník Štefan Bugala, klavirista Eugen Vizváry, saxofonista Radovan Tariška a pianista Benito Gonzales z USA. Sobotný program otvorí Andrej Urminský International Quartet, po nich príde rad na česko - slovensko – americké zoskupenie Wlosok/Ševčík/Baroš trio ft Rick Margitza. O vrchol festivalu sa postará Richard Bona s kapelou.

logo Na Trnavský jazzyk príde Richard Bona

Obrazom: Sagan odjazdil poslednú etapu Tour na 'superstroji'

ÉVRY 27. júla (WEBNOVINY) - Slovenský cyklista Peter Sagan sa vydal na posledné kilometre 101. ročníka cyklistických pretekov na špeciálne pripravenom bicykli. Jeho tím Cannondale mu ho zhotovil do trblietavo zelených farieb. V hornej časti rámu opäť nechýba motív v štýle Wolverina z filmu X-Men, ktorý bol aj na súťažnom bicykli v predchádzajúcich etapách. Obrazom: Peter Sagan bude mať na poslednej etape Tour 'superbicykel' Na bicykli je aj štylizované meno slovenského cyklistu, ktorý tretí rok po sebe vyhral súťaž o zelený dres. Okrem Sagana má špeciálne dizajnovaný bicykel aj celkový víťaz Vincenzo Nibali. Na čiernom stroji sú žlté riadidlá i všetky nápisy sú vo farbe dresu víťaza Tour de France. Pred začiatkom etapy v Évry veril Sagan, že by mohol dosiahnuť v parížskom cieli na Elyzejských poliach etapové prvenstvo. Tento rok mu v jeho zbierke ešte chýba, zatiaľ na pretekoch vyhral etapu štyrikrát. "Moja šanca na víťazstvo na Elyzejských poliach záleží od toho, ako budem v poslednej zákrute. Ak ju vyberiem do tretieho miesta, potom mám šancu. Na rovine sú Marcel Kittel, André Greipel i Alexander Kristoff rýchlejší ako ja, ale keďže som nevyhral zatiaľ žiadnu z etáp, chcem sa o to pokúsiť a stále mám šancu v Paríži," hovoril pred začiatkom etapy Peter Sagan. Odporúčame: Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour Martin ovládol časovku na Tour de France, Velits skončil 16.

logo Obrazom: Sagan odjazdil poslednú etapu Tour na 'superstroji'

Z titulu na VC Maďarska sa tešil Austrálčan Ricciardo

BUDAPEŠŤ 27. júla (WEBNOVINY) - Daniel Ricciardo triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Maďarska, 11. podujatí tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1. Jazdec tímu Red Bull dosiahol na okruhu Hungaroring svoje druhé víťazstvo v sezóne a zároveň aj v kariére. "Teším sa tak isto, ako keď som vyhral prvýkrát," uviedol 25-ročný Austrálčan, ktorý využil spočiatku "mokrý" a neskôr chaotický priebeh pretekov a dodal: "Prvý safety car nám pomohol, druhý už nie. Dôležité je, že sme to zvládli dotiahnuť do víťazného konca a posledné kolá som si naozaj užíval." Druhé miesto obsadil Fernando Alonso z tímu Ferrari, ten dosiahol svoje druhé pódium v ročníku. V čínskom Šanghaji bol tretí. "Som extrémne spokojný. Bol to náročný víkend, celá sezóna je ťažká, preto je pódiové umiestnenie pre mňa milým prekvapením," uviedol španielsky jazdec. Tretiu priečku uhájil Lewis Hamilton pred kolegom z Mercedesu Nicom Rosbergom, ktorý štartoval z pole position. Nad okruhom sa prehnala búrka Na čele celkového poradia je aj po VC Maďarska Rosberg, ktorý má pred Hamiltonom náskok 11 bodov. Tretiu pozíciu si víťazstvom upevnil Ricciardo, na konte má 131 bodov. Nasledujúca veľká cena sa pôjde takmer o mesiac na obľúbenom belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Pred Veľkou cenou Maďarska sa ponad Hungaroring prehnala búrka a začínalo sa na prechodných pneumatikách. Štart prebehol hladko, nedošlo k žiadnej kolízii a Rosberg si udržal vedúcu pozíciu. Hneď v druhej zákrute vyšiel z trate Lewis Hamilton, ktorý štartoval z boxovej uličky a doplatil na studené brzdy. V 8. kole kolidoval Ericsson a na okruh sa vydal safety car. Zastávky premiešali poradie Po zastávkach v boxoch sa poradie na čelných pozíciách trochu premiešalo, na vedúci priečku sa dostal Ricciardo. V čase oznámenia odchodu safety caru z trate došlo k havárii Grosjeana a bezpečnostné vozidlo zamierilo do pit lane napokon až v 13. kole. Prvý Ricciardo postupne zvyšoval svoj náskok, Hamilton sa medzičasom vyšplhal už do prvej desiatky. V 23. kole havaroval v cieľovej rovinke Pérez a na trať druhýkrát zavítal safety car. Po jeho odchode o tri kolá neskôr sa na čele ocitol Alonso, ktorý mal po polovici pretekov náskok šiestich sekúnd pred Hamiltonom. Po ďalšej sérii zastávok u mechanikov sa dostal späť na vedúcu pozíciu Ricciardo. Dramatický boj o prvenstvo Pätnásť kôl pred koncom Austrálčana v službách Red Bullu povolali na výmenu pneumatík a na priebežné prvé miesto sa vrátil Alonso. Za ním jazdila dvojica Mercedesu Hamilton, Rosberg. Ricciardo sa s čerstvou kolekciou mäkkých gúm zaradil na štvrtú pozíciu. Do boxov následne zamieril aj Rosberg a rozpútal sa boj o prvenstvo medzi Alonsom, Hamiltonom a Ricciardom. Tri kolá pred koncom sa Ricciardo prebojoval cez Hamiltona na druhú, na začiatku 68. kola cez Alonsa aj na prvú pozíciu a napokon sa tešil zo svojho druhého víťazstva v kariére. Výsledky - VC Maďarska - nedeľa: 1. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 1:53:05,058 h, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +5,2 s, 3. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +5,8, 4. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +6,3, 5. Felipe Massa (Braz.) Williams +29,8, 6. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +31,4 Poradie MS (po 11 z 19 pretekov): 1. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 202 bodov, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 191, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 131, 4. Fernando Alonso (Šp.) 115, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 95, 6. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 88 Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 393 bodov, 2. Red Bull 219, 3. Ferrari 142, 4. Williams 135, 5. Force India 98, 6. McLaren 97

logo Z titulu na VC Maďarska sa tešil Austrálčan Ricciardo

Vo veku 90 rokov zomrel tenorista Carlo Bergonzi

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Vo veku 90 rokov zomrel v piatok 25. júla taliansky operný spevák Carlo Bergonzi. Naposledy vydýchol v Miláne. Správu o jeho smrti potvrdil Stefan Zucker, prezident neziskovej organizácie Bel Canto Society. Carlo Bergonzi sa narodil 13. júla 1924 v talianskom Vidalenze. Počas svojej kariéry vystupoval napríklad v milánskej La Scale či v Carnegie Hall v New Yorku. Začínal ako barytonista, neskôr však prešiel na tenor. Preslávil sa najmä úlohami vo Verdiho operách. Po tom, ako odišiel do dôchodku, vyučoval operný spev. Pracoval tiež ako manažér hotela. Informácie pochádzajú z webstránok www.nytimes.com a www.bbc.com.

logo Vo veku 90 rokov zomrel tenorista Carlo Bergonzi

Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli'

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - V nedeľu čaká cyklistov na Tour de France záverečná 21. etapa z Evry do Paríža. Slovenské želiezko v ohni Peter Sagan sa v sobotu vyjadril, že ho mrzí nedosiahnuté prvenstvo na predchádzajúcich etapách. Obrazom: Peter Sagan bude mať na poslednej etape Tour 'superbicykel' V nedeľu bude mať 24-ročný jazdec tímu Cannondale na Elyzejských poliach poslednú šancu na podobný triumf, čím by mohol korunovať zisk zeleného dresu. Saganov tím Cannondale pripravil svojmu 'zverencovi' špeciálny darček - dizajnový bicykel, na ktorom nechýba ani meno úspešného slovenského cyklistu. Možno mu práve tento 'superstroj' prinesie šťastie i vytúžené etapové víťazstvo. Odporúčame: Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour Martin ovládol časovku na Tour de France, Velits skončil 16.

logo Obrazom: Sagan odjazdí poslednú etapu Tour na 'superbicykli'

Slovensko zasiahnu prívalové dažde, rieky sa môžu vylievať

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - V nedeľu bude od juhovýchodu zasahovať nad našu oblasť brázda nízkeho tlaku vzduchu a Slovensko opäť potrápia búrky. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Navyše, silné prívalové zrážky môžu vo viacerých okresoch západného Slovenska spôsobiť výrazný vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch. Odporúčame aj: Mimoriadny stav trvá, dažde vo Vrátnej môžu ohroziť Terchovú Obrazom: Obce pri Kežmarku zasiahli lokálne povodne, zatopilo domy SHMÚ v nedeľu vydal hydrologickú výstrahu druhého stupňa pred prívalovými povodňami pre okresy Trnava, Zlaté Moravce, Žarnovica, Pezinok a Levice. Výstrahou prvého stupňa SHMÚ varuje Malacky, Senicu, Skalicu, Prievidzu, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Topoľčany, Nové Zámky, Krupinu a Veľký Krtíš. Prívalové povodne možno očakávať až do večerných hodín. Pre celé Slovensko v nedeľu tiež platí výstraha pred búrkami, s ktorými môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky. Práve búrky podľa SHMÚ spôsobujú prechodné vzostupy vodných hladín, ale aj stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc a podchodov či podjazdov. Najvyššia denná teplota sa v nedeľu vyšplhá na 27 až 32 stupňov Celzia, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši bude 24 až 27 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov dosiahne okolo 17 stupňov Celzia. Zafúka slabý vietor, ktorý pri búrkach zosilnie.

logo Slovensko zasiahnu prívalové dažde, rieky sa môžu vylievať

Z titulu na VC Maďarska sa tešil Austrálčan Ricciardo

BUDAPEŠŤ 27. júla (WEBNOVINY) - Daniel Ricciardo triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Maďarska, 11. podujatí tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1. Jazdec tímu Red Bull dosiahol na okruhu Hungaroring svoje druhé víťazstvo v sezóne a zároveň aj v kariére. Dvadsaťpäťročný Austrálčan využil spočiatku "mokrý" a neskôr chaotický priebeh pretekov. Druhé miesto obsadil Fernando Alonso z tímu Ferrari, ten dosiahol svoje druhé pódium v ročníku. V čínskom Šanghaji bol tretí. Tretiu priečku uhájil Lewis Hamilton pred kolegom z Mercedesu Nicom Rosbergom, ktorý štartoval z pole position. Nad okruhom sa prehnala búrka Na čele celkového poradia je aj po VC Maďarska Rosberg, ktorý má pred Hamiltonom náskok 11 bodov. Tretiu pozíciu si víťazstvom upevnil Ricciardo, na konte má 131 bodov. Nasledujúca veľká cena sa pôjde takmer o mesiac na obľúbenom belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Pred Veľkou cenou Maďarska sa ponad Hungaroring prehnala búrka a začínalo sa na prechodných pneumatikách. Štart prebehol hladko, nedošlo k žiadnej kolízii a Rosberg si udržal vedúcu pozíciu. Hneď v druhej zákrute vyšiel z trate Lewis Hamilton, ktorý štartoval z boxovej uličky a doplatil na studené brzdy. V 8. kole kolidoval Ericsson a na okruh sa vydal safety car. Zastávky premiešali poradie Po zastávkach v boxoch sa poradie na čelných pozíciách trochu premiešalo, na vedúci priečku sa dostal Ricciardo. V čase oznámenia odchodu safety caru z trate došlo k havárii Grosjeana a bezpečnostné vozidlo zamierilo do pit lane napokon až v 13. kole. Prvý Ricciardo postupne zvyšoval svoj náskok, Hamilton sa medzičasom vyšplhal už do prvej desiatky. V 23. kole havaroval v cieľovej rovinke Pérez a na trať druhýkrát zavítal safety car. Po jeho odchode o tri kolá neskôr sa na čele ocitol Alonso, ktorý mal po polovici pretekov náskok šiestich sekúnd pred Hamiltonom. Po ďalšej sérii zastávok u mechanikov sa dostal späť na vedúcu pozíciu Ricciardo. Dramatický boj o prvenstvo Pätnásť kôl pred koncom Austrálčana v službách Red Bullu povolali na výmenu pneumatík a na priebežné prvé miesto sa vrátil Alonso. Za ním jazdila dvojica Mercedesu Hamilton, Rosberg. Ricciardo sa s čerstvou kolekciou mäkkých gúm zaradil na štvrtú pozíciu. Do boxov následne zamieril aj Rosberg a rozpútal sa boj o prvenstvo medzi Alonsom, Hamiltonom a Ricciardom. Tri kolá pred koncom sa Ricciardo prebojoval cez Hamiltona na druhú, na začiatku 68. kola cez Alonsa aj na prvú pozíciu a napokon sa tešil zo svojho druhého víťazstva v kariére. Výsledky - VC Maďarska - nedeľa: 1. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 1:53:05,058 h, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +5,2 s, 3. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +5,8, 4. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +6,3, 5. Felipe Massa (Braz.) Williams +29,8, 6. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +31,4 Poradie MS (po 11 z 19 pretekov): 1. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 202 bodov, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 191, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 131, 4. Fernando Alonso (Šp.) 115, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 95, 6. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 88 Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 393 bodov, 2. Red Bull 219, 3. Ferrari 142, 4. Williams 135, 5. Force India 98, 6. McLaren 97

logo Z titulu na VC Maďarska sa tešil Austrálčan Ricciardo

Recept dňa

Linecké orechy

250 g hladkej múky
140 g masla
90 g práškového cukru
2 žĺtky
trocha postrúhanej citrónovej kôry
1 PL citrónovej šťavy
½ PL vanilkového cukru
orechy na ozdobenie

Citrónový sneh:
150 g práškového cukru
1 bielok
1 ČL citrónovej šťavy

Z múky, masla, cukru, zo žĺtkov, z postrúhanej citrónovej kôry, citrónovej šťavy a vanilkového cukru vymieste cesto, ktoré nechajte odpočívať na chladnom mieste 30 minút. Potom ho rozdeľte na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne vyvaľkajte na hrúbku 0,5 cm, povykrajujte kolieska, poukladajte ich na vymastený plech, na každé koliesko nastriekajte pomocou vrecúška malé kôpky citrónového snehu. do stredu zapichnite polovicu orecha a upečte do svetloružova.

Citrónový sneh: Z cukru, bielka a citrónovej šťavy ušľahajte tuhý sneh.

Dobrá rada

Limonáda

2 litrovú kolu naliať do výlevky na noc a začne odtekať. ¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť. Ľubovolnou limonádou natrieť hrdzavé skrutky. ¼ litra limonády naliať do WC a nechať pôsobiť. Plechovku koly naliať na stehno a bude šťavnaté. Odstráni žuvačku z vlasov.

Stavebník

ROZHODUJÚCE FAKTORY PRI VÝBERE KOTLA AKO ZDROJA TEPLA

Stanovenie koncepcie zdroja tepla vyžaduje nevyhnutnú spoluprácu hlavného inžiniera projektu, projektanta ústredného vykurovania a investora.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Poprad, Gánovce, Hozelec, Nová Lesná, Matejovce, Svit, Spišská Teplica, Stará Lesná, Švábovce, Tatranská Lomnica, Veľká Lomnica, Veľký Slavkov, Žakovce
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang