Aktuálne spravodajstvo - Mesto Poprad

Aktuálne spravodajstvo

Stranu Most-Híd pobúrila vražda Nemcova, odsúdil ju aj Fico

V centre Moskvy zastrelili bývalého ruského vicepremiéra Borisa Nemcova, ktorý bol kritikom prezidenta Vladimira Putina.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico ostro odsudzuje vraždu významného predstaviteľa politickej opozície v Rusku Borisa Nemcova. "Pridávam sa k hlasom volajúcim po rýchlom a objektívnom vyšetrení tohto zločinu," uviedol predseda slovenskej vlády vo svojom vyhlásení. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor Úradu vlády SR. Odporúčame: Obrazom: V Moskve zastrelili známeho Putinovho kritika Prečo zabili lídra ruskej opozície? Skúmajú viacero verzií Most-Híd vníma vraždu ako politickú Šokovaná a pobúrená je aj strana Most-Híd. "Nemcov zosobňoval v očiach strany Most-Híd občiansku odvahu a nádej pre slušných ľudí v Rusku na slobodnú a demokratickú spoločnosť." Podľa strany bola jeho zavraždením čiastočne zavraždená aj nádej Ruska na slobodu, demokraciu a občianske práva. "Vnímame to ako politickú vraždu v najhoršej tradícii bývalého sovietskeho režimu, podobne ako boli vraždy Anny Politkovskej či odporcu Putinovho režimu Alexandra Litvinenka," uvádza strana vo svojom stanovisku. Obrazom: Vražda Borisa Nemcova v centre Moskvy Slovensko vyjadrilo úprimnú sústrasť Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vyjadrilo úprimnú sústrasť pozostalým i všetkým demokraticky cítiacim občanom Ruskej federácie. "Táto brutálna vražda je tragédiou pre celú ruskú spoločnosť a úderom pre Rusko, ktoré práve dnes potrebuje pluralitu politických názorov a nie návrat do minulosti. Každá krajina potrebuje pluralitné názorové prostredie pre normálny politický vývoj. Opozícia je kľúčovou súčasťou zdravej demokratickej spoločnosti," uvádza ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení. Nemcov zasvätil svoj život budovaniu demokratického, otvoreného Ruska a jeho silným vzťahom so susedmi a partnermi. V každej verejnej funkcii sa snažil reformovať a otvoriť Rusko a umožniť občanom väčší podiel na rozhodovaní o smerovaní krajiny. Slovenská republika dôrazne odmieta a odsudzuje akékoľvek formy násilia namiereného proti politickým predstaviteľom a očakáva, že okolnosti zavraždenia Nemcova budú bezodkladne a dôkladne vyšetrené a osoby zodpovedné za tento ohavný čin budú postavené pred súd, uvádza ministerstvo zahraničných vecí. Nemcova zastrelili v centre ruskej metropoly, keď kráčal po moste cez rieku Moskva aj s mladou ukrajinskou ženou, ktorá vyviazla bez zranení ----> VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

logo Stranu Most-Híd pobúrila vražda Nemcova, odsúdil ju aj Fico

Bezpečnostná rada OSN odsúdila barbarstvo islamistov v Iraku

Islamský štát zničil okrem sôch aj vzácne knihy a rukopisy z mestskej knižnice, zatiaľ čo iné artefakty predal na čiernom trhu, aby získal peniaze na svoje bojové operácie.NEW YORK 28. februára (WEBNOVINY) - Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) odsúdila v piatok barbarské teroristické činy páchané militantno-extrémistickou skupinou Islamský štát (IŠ) vrátane ničenia náboženských a historických pamiatok. Video: Islamisti zničili vzácne pamiatky v múzeu v irackom meste Mósul Pre riaditeľku UNESCO to je vojnový zločin O zasadnutie BR OSN požiadala riaditeľka Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová po tom, ako vo štvrtok IŠ zverejnil na internete zábery ničenia pamiatok v obsadenom meste Mósul na severe Iraku. Moslimskí extrémisti na videu rozbíjajú sochy v mósulskom múzeu a priamo na archeologickom nálezisku, pričom ich označujú za niekdajšie modly odporujúce islamskému učeniu. Islamský štát zničil aj vzácne knihy a rukopisy z mestskej knižnice, zatiaľ čo iné artefakty predal na čiernom trhu, aby získal peniaze na svoje bojové operácie. Bokovová rozbíjanie starobylých sôch a iných artefaktov označila za "kultúrnu čistku" a vojnový zločin, ktorý nesmie zostať nepotrestaný. Vyzvala na vytvorenie "celosvetovej koalície proti nezákonnému obchodovaniu s tovarom kultúrneho charakteru". Odporúčame: Video: Militanti z IŠ zničili v Iraku vzácne pamiatky Kurdi hlásia v Sýrii úspechy, zmasakrovali džihádistov Zločiny Islamského štátu považuje OSN za genocídu Rada zakázala obchodovanie s artefaktmi zo Sýrie BR OSN odsúdila "ničenie nenahraditeľných náboženských a kultúrnych artefaktov v mósulskom múzeu ako aj pálenie tisícov kníh a vzácnych rukopisov v mósulskej knižnici. "IŠ ako aj netolerancia, násilie a nenávisť, ktorú šíri, musia byť porazené," uvádza sa vo vyhlásení rady. BR OSN začiatkom februára zakázala akékoľvek obchodovanie s historickými pamiatkami a starožitnosťami zo Sýrie. Tým, ktorí artefakty od IŠ alebo ďalších islamistických skupín kúpia, hrozia sankcie. Všetko o Islamskom štáte nájdete TU. Ukradnuté artefakty sú odhodlaní vypátrať Iracký premiér Hajdar al-Abádí v sobotu prisľúbil, že jeho vláda vypátra ukradnuté historické artefakty z mesta Mósul a militantom z extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ) zabráni v ich predaji. Al-Abádí tiež požiadal medzinárodné spoločenstvo o pomoc v snahách zastaviť "barbarských teroristov". "Máme informácie, že IŠ zničil niektoré artefakty, no ďalšie si nechal na pašovanie. Operáciu sme už odštartovali," vyhlásil al-Abádí. Všetky artefakty sú podľa neho označené a vyfotené a Irak bude po nich pátrať za pomoci medzinárodného spoločenstva. "Vypátrame ich aj s pomocou sveta," povedal.

logo Bezpečnostná rada OSN odsúdila barbarstvo islamistov v Iraku

Legendárny 'Alfie' velebí Hossu, je to kúzelník

Švédsky hokejista Daniel Alfredsson prehovoril o Mariánovi Hossovi.CHICAGO 28. februára (WEBNOVINY) - Meno Marián Hossa je na svetovej hokejovej scéne dlhodobo zárukou vysokej akosti. Slovenský útočník dovŕšil v januári už 36. rok života, ale ani pokročilý športový vek mu neubral na kvalitách, ktorými si v zámorskej NHL systematicky budoval povesť spoľahlivého hráča. Odporúčame: Video: Sekera debutoval u kráľov, Halák hviezdou a má rekord Alfredsson predpovedá Hossovi ešte päť či šesť sezón Od Ottawy, cez Atlantu až po terajšie Chicago s epizódnymi zastávkami v Pittsburghu a Detroite. "Marián bol vždy tichý, plachý človek, ale stotožnený so svojou povahou. Jeho hokejové schopnosti sa rokmi zdokonaľovali vďaka pracovnej morálke a túžbe, ktorá ho ženie vpred. Nikdy nie je so sebou spokojný, preto nie je prekvapujúce, čo ešte stále dokáže," podotkol pre Chicago Tribune Hossov bývalý spoluhráč v Ottawe Daniel Alfredsson, ktorý len vlani ukončil bohatú kariéru - už ako štyridsiatnik. Podľa Švédovej mienky má slovenský krídelník našliapnuté hrať podľa rovnakého scenára. "Nemusí mať áčko na drese, ani byť kapitánom, aby pochopil, čo tréner vyžaduje. Keď sa mu budú vyhýbať vážne zranenia a problémy s hľadaním motivácie, nevidím dôvod, prečo by nemohol hrať ešte štyri, päť či šesť rokov," mieni Daniel Alfredsson. Spomenul Hossovu veľkú zbraň Odchovanec trenčianskeho hokeja pôsobil v Ottawe prvých sedem sezón v NHL, o šesť rokov starší "Alfie" bol v metropole Kanady jedným z jeho mentorov. "Stále disponuje rýchlosťou a schopnosťou z ničoho nič niečo vykúzliť. Jeho klamlivý pohyb - zrýchli, spomalí, znova, zrýchli, to je veľmi ťažké brániť," pripomína Hossovu veľkú zbraň severan z Göteborgu. Staroľubovniansky rodák naskočil v sezóne 2014/2015 do 63 stretnutí, v ktorých strelil 17 gólov a pripojil 29 asistencií. Stanleyho pohár vybojoval so Chicagom v rokoch 2010 a 2013.

logo Legendárny 'Alfie' velebí Hossu, je to kúzelník

Podpora strany SYRIZA v Grécku stúpla, pravica stráca

Prieskum sa uskutočnil krátko po tom, ako grécka vláda vyjednala štvormesačné predĺženie úverového programu i napriek tomu, že je spojený s nepopulárnymi opatreniami.ATÉNY 28. februára (WEBNOVINY) - Takmer polovica Grékov by v prípade konania volieb tento týždeň dala hlas vládnej strane Koalícia radikálnej ľavice (SYRIZA) pod vedením premiéra Aléxisa Tsíprasa. Ukazujú to výsledky prieskumu preferencií, ktorý pre sobotňajšie vydanie denníka Parapolitika vykonala agentúra Metron Analysis. Spomedzi účastníkov, ktorí uviedli, že by určite išli voliť, stranu podporuje 47,6 percenta, čo predstavuje výrazný nárast oproti zisku 36,3 percenta v predčasných voľbách z 25. januára. Odporúčame: Nemecký parlament schválil pomoc Grécku, ľud nesúhlasí Po odchode Grécka hrozí trieštenie eurozóny, odídu ďalší Video: Grécka vláda nahnevala voličov, zapaľovali autá Podpora druhej najsilnejšej strany v parlamente, stredopravicovej Novej demokracie na čele s Tsíprasovym predchodcom Antónisom Samarásom, podľa prieskumu naopak poklesla z 27,8 na 20,7 percenta. Anketa sa uskutočnila krátko po tom, ako vláda vyjednala štvormesačné predĺženie medzinárodného úverového programu i napriek tomu, že je spojený s nepopulárnymi opatreniami, ktoré pred voľbami sľubovala zrušiť. Platnosť doterajšej zmluvy s veriteľmi sa mala pôvodne skončiť v sobotu a Tsípras v piatok poprel záujem o podpísanie novej, ktorá by bola v poradí už treťou. Celkovú spokojnosť s Tsíprasovou vládou v prieskume vyjadrilo až 76 percent opýtaných.

logo Podpora strany SYRIZA v Grécku stúpla, pravica stráca

Prečo zabili lídra ruskej opozície? Skúmajú viacero verzií

Známeho kritika Vladimira Putina a bývalého ruského vicepremiéra Borisa Nemcova zastrelili, keď kráčal po moste cez rieku Moskva aj s ukrajinskou ženou, ktorá vyviazla bez zranení. MOSKVA 28. februára (WEBNOVINY) - Ruský Vyšetrovací výbor skúma niekoľko verzií vraždy bývalého ruského vicepremiéra a známeho kritika Kremľa Borisa Nemcova. Obrazom: Vražda Borisa Nemcova v centre Moskvy Medzi možnosti motívu patrí pokus o destabilizáciu politickej situácie v Rusku alebo útok zo strany islamských radikálov, zvažuje sa aj možnosť napojenia na Ukrajinu či pomsta za Nemcovove podnikateľské aktivity, do úvahy prichádza aj osobný motív. Odporúčame: Obrazom: V Moskve zastrelili známeho Putinovho kritika Stranu Most-Híd pobúrila vražda Nemcova, odsúdil ju aj Fico Vyšetrovatelia preverujú, či opozičného lídra "nezabili tí, ktorí použijú akúkoľvek metódu na dosiahnutie ich politických cieľov." Vyhlásenie Vyšetrovacieho výboru, ktorý sa v tomto prípade zodpovedá priamo prezidentovi Vladimirovi Putinovi, však nespomína motív, ktorý jeho prívrženci považujú za najpravdepodobnejší. Tým je skutočnosť, že Nemcov patril 15 rokov k najpoprednejším predstaviteľom opozície súčasného Kremľa a prezidenta Vladimira Putina. Nemcova zastrelili v centre ruskej metropoly, keď kráčal po moste cez rieku Moskva aj s mladou ukrajinskou ženou, ktorá vyviazla bez zranení ----> VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

logo Prečo zabili lídra ruskej opozície? Skúmajú viacero verzií

Proruskí povstalci vypálili rakety Grad na mesto Avdiivka

V bojovej zóne na východe Ukrajiny vládne pokoj zbraní. V noci armáda zaznamenala len jeden incident z mesta ležiace severne od Donecka, ktoré je v rukách vlády.KYJEV 28. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinská armáda oznámila, že na východe Ukrajiny vládol počas noci z piatka na sobotu pokoj zbraní. Informovala však o raketovej streľbe na mesto Avdiivka, na ktoré povstalci vypálili rakety typu GRAD. Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. Mesto ležiace severne od Donecka je v rukách vlády. "V noci sme zaznamenali značný úbytok útokov a v určitých častiach konfliktnej zóny platilo plné prímerie," uvádza armáda vo vyhlásení. Prímerie bolo podľa neho plne dodržiavané v okolí povstalcami ovládaného mesta Luhansk ako aj pri vládou kontrolovanom meste Mariupoľ pri Azovskom mori. Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina Ukrajinská armáda v piatok oznámila, že pri stretoch s povstalcami na východe Ukrajiny zahynuli za posledných 24 hodín traja jej vojaci a ďalších sedem bolo zranených. Išlo o prvé obete za posledné tri dni. Nové úmrtia vyvolali obavy, či bude uzavreté prímerie skutočne platiť. Na východe Ukrajiny naďalej pokračuje sťahovanie ťažkých zbraní z frontovej línie. Armáda podľa hovorcu ministerstva obrany Serhija Galuška však zostáva v pohotovosti a je pripravená čeliť prípadnej povstaleckej ofenzíve. Odporúčame: Obrazom: V Moskve zastrelili známeho Putinovho kritika Putin je nahý kráľ, túži po dohode s USA, tvrdí Chodorkovský Rusko sa naváža do Litvy, dodávala zbrane Ukrajincom Ukrajina stojí na križovatke vojny a mieru, konštatuje OBSE Osem Španielov bojovalo na Ukrajine, zadržala ich polícia Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

logo Proruskí povstalci vypálili rakety Grad na mesto Avdiivka

Obrazom: Bývalú trnavskú diskotéku zmenili na tržnicu

V novej tržnici, ktorá je v širšom centre Trnavy, vytvorili tridsať stálych predajných miest, od prvého dňa ich je obsadená viac ako polovica.TRNAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Krytú tržnicu s ponukou kvalitných farmárskych výrobkov otvorili v sobotu v širšom centre Trnavy v priestoroch bývalej diskotéky. Trhovníci v nej ponúkajú hydinu z farmy, ovocie zo slovenských sadov, slovenské syry, domáce sirupy, produkty z bylín a ďalší tovar. Prví kupujúci prichádzali už od šiestej ráno. "V tržnici sa budú predávať výhradne farmárske produkty z domácich chovov a od domácich pestovateľov, prevažne lokálneho pôvodu. Jednou z mála výnimiek je osvedčený koreninár z Moravy," povedala prevádzkovateľka tržnice Vanesa Kováčová. Predajcovia jej musia predkladať doklady o pôvode tovaru, vytvorené má aj ďalšie kontrolné mechanizmy, aby sa do tržnice nedostali priekupníci. Farmárska tržnica by podľa Kováčovej mala byť miestom, kde by sa ľudia usmievali. K tomu majú prispieť aj viaceré podujatia, ktoré sa tam budú konať. Koreninár David Jurásek napríklad sľubuje, že bude organizovať grilovačky či ochutnávky jeho korenín. Rôzne prezentácie a ochutnávky sľubujú aj ďalší trhovníci. V tržnici je vytvorených tridsať stálych predajných miest, od prvého dňa ich je obsadených viac ako polovica. Kováčová očakáva, že záujem o ďalšie miesta prejavia už čoskoro predovšetkým pestovatelia jarnej zeleniny. Otvorené je denne od 6:00 do 18:00, v prvých týždňoch skúšobne aj v nedeľu.

logo Obrazom: Bývalú trnavskú diskotéku zmenili na tržnicu

Kližan odmietol reprezentovať, Mečíř musí zmeniť nomináciu

Nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Miloslav Mečíř kritizuje Martina Kližana, že mu svoje rozhodnutie nehrať proti Slovincom mohol oznámiť skôr.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Tenista Martin Kližan nebude reprezentovať Slovensko v marcovom domácom súboji I. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2015 reprezentačných družstiev mužov proti Slovinsku. Informuje o tom sobotné vydanie denníka Šport. "Martin Kližan by mal začať trénovať od pondelka. Nebude sa však pripravovať na budúcotýždňové daviscupové stretnutie proti Slovinsku, ale na turnaje v Amerike. Hovoril som s ním už dva razy. Proti Slovincom nebude hrať. Keby mi to aspoň dal vedieť pred zverejnením nominácie," povzdychol si nehrajúci kapitán tímu SR Miloslav Mečíř, ktorý do štvrtka môže spraviť dve zmeny. V pôvodnej nominácii figurovali spoločne s Kližanom aj Lukáš Lacko, Norbert Gombos a Igor Zelenay. Stretnutie Slovensko - Slovinsko sa uskutoční v dňoch 6.- 8. marca 2015 na tvrdom povrchu v Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC) v Bratislave. Hlavným rozhodcom bude Nemec Norbert Peick, empajrovými arbitrami Srbka Marijana Veljovičová a domáci Michal Varmus.

logo Kližan odmietol reprezentovať, Mečíř musí zmeniť nomináciu

Vojaci z Hlohovca budú pôsobiť v bojovej skupine V4

Spoločne s vojakmi dopravnej roty sa na cvičení zúčastnili aj príslušníci roty, ktorá precvičovala dotankovanie pohonných hmôt v poľných podmienkach počas plnenia úlohy.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Vojaci z dopravného práporu Hlohovec sa v týchto dňoch pripravujú na svoje pôsobenie v bojovej skupine krajín V4, ktorá má byť v pohotovosti od januára 2016. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková, vojaci si v rámci prípravy na cvičisku Kolíňanský vrch pri Nitre precvičovali prepravu v konvoji a reakciu na rôzne incidenty, ako napríklad prepadnutie, prítomnosť podozrivých osôb, ktoré sa snažia dostať do blízkosti konvoja, či nález nástražných výbušných systémov a nevybuchnutej munície. Počas prípravy museli zvládnuť aj simulované poruchy vozidla či poskytnutie prvej pomoci príslušníkom jednotky. Odporúčame: Práca vojaka je podľa Glváča poslanie, nie prechodná stanica Obrazom: Vojaci dostali nové autá, vetriesky ešte nekončia "Vytvorenie bojovej skupiny krajín V4 je vlajkovým projektom nášho regionálneho zoskupenia, a preto musíme urobiť maximum, aby bol úspešný," povedal minister obrany Martin Glváč. "Postupne sa už preto koná výcvik našich jednotiek, ktoré budú jeho súčasťou." Podľa zástupcu veliteľa dopravnej roty nadporučíka Andreja Hazáka je jednotka zložená z rôznych súčastí dopravného práporu, ktoré doteraz spolu nepôsobili. "Cvičeniu na Kolíňanskom vrchu predchádzali prípravné výcviky v domácej posádke tak, aby vojaci vedeli včas reagovať na všetky situácie a ohrozenia, ktoré môžu nastať," povedal. Spoločne s vojakmi dopravnej roty sa na cvičení zúčastnili aj príslušníci roty, ktorá precvičovala dotankovanie pohonných hmôt v poľných podmienkach počas plnenia úlohy.

logo Vojaci z Hlohovca budú pôsobiť v bojovej skupine V4

Obrazom: V Moskve zastrelili známeho Putinovho kritika

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil vraždu 55-ročného Borisa Nemcova. Útočník ho z automobilu štyrikrát strelil do chrbta, keď kráčal po moste cez rieku Moskva. MOSKVA 28. februára (WEBNOVINY) - V Moskve v piatok večer zastrelili bývalého ruského vicepremiéra a známeho kritika prezidenta Vladimira Putina Borisa Nemcova. Podľa polície neznámy útočník ho z automobilu štyrikrát strelil do chrbta. Nemcov pred vraždou odsúdil Putinovu politiku Incident sa stal v centre metropole, keď 55-ročný Nemcov kráčal po moste cez rieku Moskva aj s ukrajinskou ženou, ktorá vyviazla bez zranení. Vraždu okamžite odsúdil Kremeľ aj prezident Putin, ktorý nariadil vyšetrovanie pod prezidentskou kontrolou. Odporúčame: Prečo zabili lídra ruskej opozície? Skúmajú viacero verzií Stranu Most-Híd pobúrila vražda Nemcova, odsúdil ju aj Fico Nemcov pár hodín pred vraždou poskytol rozhlasový rozhovor, v ktorom odsúdil "šialenú a agresívnu" Putinovu politiku. Podľa Putina môže ísť o nájomnú vraždu, ktorá má byť provokáciou pred plánovaným protivládnym protestom, ktorý mal Nemcov v nedeľu viesť. Organizátori protest zrušili a zvolali do centra Moskvy spomienkové zhromaždenie. Už v počas soboty stovky ľudí prišli na miesto Nemcovovej vraždy, kam položili kvety Obrazom: Vražda Borisa Nemcova v centre Moskvy Merkelová a Obama vyzvali na rýchle vyšetrovanie Nemcov patril už 15 rokov k najpoprednejším predstaviteľom opozície súčasného Kremľa. "Je nepredstaviteľné, že líder opozície bol zastrelený za hradbami Kremľa. Je len jedna verzia - zastrelili ho za to, že hovoril pravdu," povedal expremiér a ďalší líder opozície Michail Kasjanov. K vražde sa vyjadril aj americký prezident Barack Obama, ktorý vyzval na rýchle, transparentné a nestranné vyšetrenie prípadu. Ako povedal, "Rusi prišli o jedného z najväčších ochrancov ich práv." Nemecká kancelárka Angela Merkelová ocenila odvahu Nemcova a vyzvala na dôsledné vyšetrenie jeho smrti. Ruský exprezident Michail Gorbačov pokladá vraždu podobne ako Kremeľ za provokáciu s cieľom destabilizovať Rusko.

logo Obrazom: V Moskve zastrelili známeho Putinovho kritika

Video: Westbrook sa blysol triple-double, Wizards sú v kríze

Najdramatickejší zápas NBA sa hral v piatok v Detroite, kde sa o víťazovi rozhodlo až v druhom predĺžení. Cleveland bez oddychujúceho LeBrona Jamesa a zraneného Kyrieho Irvinga prehral v Indianapolise.NEW YORK 28. februára (WEBNOVINY) - Basketbalisti Oklahomy viedli v tretej štvrtine piatkového stretnutia v Portlande nad domácimi Trail Blazers až o 15 bodov, ale predsa sa neradovali z víťazstva. Domáca dvojica LaMarcus Aldridge, Damian Lillard sa v zostávajúcom čase postarala o zvrat a víťazstvo 115:112. V drese hostí sa ďalším triple-double za 40 bodov, 13 doskokov a 11 asistencií blysol rozohrávač Russell Westbrook, ale jeho úsilie v konečnom účtovaní vyšlo navnivoč. Video: Russel Westbrook dosiahol triple-double Cleveland bez LeBrona Jamesa a Kyrieho Irvinga prehral v Indianapolise 86:93. Premiérové triple-double v kariére dosiahol domáci rozohrávač George Hill. Šnúru štyroch prehier pretrhlo majstrovské San Antonio, ktoré si v Sacramente poradilo s oslabenými Kings 107:96. Kríza doľahla na Washington, Wizards prehrali pod košmi slabučkej Philadelphie 81:89, čo bol ich piaty nezdar v sérii. Video: Najkrajšie momenty z piatkových zápasov NBA Sumáre: Indiana - Cleveland 93:86 (19:28, 32:17, 23:16, 19:25) Najviac bodov: Stuckey 19 (3 trojky), George Hill 15 (10 doskokov, 12 asistencií), C. Miles 13 - J. R. Smith 21 (4 trojky), Love 17 (10 doskokov), Dellavedova (10 doskokov) a Shumpert (10 doskokov) po 14 Philadelphia - Washington 89:81 (28:25, 19:17, 16:19, 26:20) Najviac bodov: Noel 14 (13 doskokov), Covington 13, J. Richardson 12 (4 trojky) - Wall 21 (11 asistencií), Porter 19, Sessions 14 Atlanta - Orlando 95:88 (28:16, 14:29, 34:22, 19:21) Najviac bodov: Millsap 20 (4 trojky), Horford (13 doskokov) a J. Teague po 17 - Vučevič 21 (15 doskokov), Oladipo 19, T. Harris 15 Boston - Charlotte 106:98 (27:21, 18:28, 24:26, 37:23) Najviac bodov: I. Thomas 28, Bradley 19 (3 trojky), Jerebko 16 (3 trojky) - Mo Williams 31 (6 trojok), A. Jefferson a Henderson po 14 Detroit - New York 115:121 po dvojnásobnom predĺžení (28:23, 25:18, 16:25, 26:29 - 10:10, 10:16) Najviac bodov: Monroe 28 (13 doskokov), Drummond 21 (15 doskokov), Caldwell-Pope 19 (3 trojky) - Bargnani 25 (12 doskokov), T. Hardaway ml. 18, Amundson 17 (14 doskokov) Toronto - Golden State 89:113 (11:27, 20:27, 26:44, 32:15) Najviac bodov: Ross 18 (3 trojky), DeRozan 14, L. Williams 12 - K. Thompson 25 (5 trojok), Curry 22 (3 trojky), Draymond Green 17 (3 trojky) Houston - Brooklyn 102:98 (25:36, 28:21, 21:16, 28:25) Najviac bodov: T. Jones 26 (12 doskokov), Ariza 20 (5 trojok), Harden 15 (12 asistencií) - Mason Plumlee a Deron Williams po 15, M. Brown 14 Chicago - Minnesota 96:89 (27:23, 24:21, 22:23, 23:22) Najviac bodov: J. Butler 28 (12 doskokov), Dunleavy 21 (5 trojok), Snell 12 - Kevin Martin 18, Rubio 15 (10 asistencií), Wiggins 14 Memphis - Los Angeles Clippers 79:97 (16:17, 25:24, 21:28, 17:28) Najviac bodov: Z. Randolph 20 (10 doskokov), C. Lee 12 (3 trojky), M. Gasol 11 - Paul (13 asistencií) a Jamal Crawford po 19, Redick 18 New Orleans - Miami 104:102 (24:25, 30:29, 19:28, 31:20) Najviac bodov: Ajinca 24, E. Gordon 20 (4 trojky), T. Evans 19 - Deng 22, G. Dragič 20, Whiteside a H. Walker (4 trojky) po 16 Denver - Utah 82:104 (17:28, 17:22, 19:30, 29:24) Najviac bodov: Barton 22, Gallinari 13, Faried 12 - Favors 21 (10 doskokov), Burke 19 (3 trojky), Hayward 15 Sacramento - San Antonio 96:107 (25:20, 21:29, 32:31, 18:27) Najviac bodov: McLemore 21, McCallum 20, Gay 16 - T. Parker 19, Leonard 17, Ginóbili 16 Los Angeles Lakers - Milwaukee 101:93 (24:18, 21:29, 20:25, 36:21) Najviac bodov: Clarkson 16, Ellington, Lin a J. Hill po 14 - Ilyasova 17 (12 doskokov), Antetokunmpo 13, Bayless 12 Portland - Oklahoma City 115:112 (28:25, 19:34, 31:30, 37:23) Najviac bodov: Aldridge (16 doskokov) a Lillard po 29, Afflalo 18 - Westbrook 40 (13 doskokov, 11 asistencií), McGary 20, Ibaka 14

logo Video: Westbrook sa blysol triple-double, Wizards sú v kríze

Polícia poslúchne Slovákov, rozhodnite, kde budú radary

Ľudia budú mať prvé dva marcové týždne možnosť vyplniť a poslať polícii tabuľku s návrhmi na cestné úseky, kde by podľa nich mali merať.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Polícia chce od ľudí počuť, na ktorých miestach treba merať rýchlosť. Policajti chystajú v polovici apríla akciu s názvom Rýchlostný maratón, počas ktorej budú merať rýchlosť na úsekoch, ktoré im občania sami navrhnú. "Chceme umožniť verejnosti a občanom, aby sa aktívne zapojili do réžie tejto akcie. Cez webový portál polície budú môcť definovať miesta, ktoré považujú za rizikové, kde vodiči bezohľadne prekračujú rýchlosť," povedal v piatok na tlačovej besede policajný viceprezident Ľubomír Ábel. Polícia má mesiac na vyhodnotenie Ľudia budú môcť prvé dva marcové týždne vyplniť a poslať polícii tabuľku s návrhmi na cestné úseky, kde by podľa nich mali merať. Od pondelka 2. marca do 16. marca nájdu na stránke www.minv.sk v sekcii polícia odkaz na akciu Rýchlostný maratón. Tam nájdu tabuľku, ktorú po stiahnutí do počítača a vyplnení pošlú cez webstránku polícii. "Boli by sme radi, keby dalo podnety čo najviac občanov," vyjadril sa riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ján Ignaták. Policajti budú mať potom mesiac na to, aby podnety občanov prešli a vyhodnotili. Samotná akcia bude trvať 24 hodín, a to 16. až 17. apríla. "Zapojíme maximálny počet hliadok a využijeme všetky meracie zariadenia," priblížil Ábel. Polícia má k dispozícii 245 radarov. Inšpirovali sa Belgickom a Nemeckom Aby mohli merať na čo najviac navrhnutých úsekoch, hliadky sa budú presúvať - v malých okresoch približne po dvoch hodinách. Šéf dopravákov Ignaták odhaduje, že celkovo pokryjú tisíc miest na všetkých druhoch ciest. Konkrétne vybrané úseky by mali oznámiť deň pred akciou. Keďže pôjde hlavne o preventívnu akciu, policajti budú prekročenie rýchlosti do 20 km/h v obci a do 30 km/h mimo obce riešiť len napomenutím. Viceprezident Ábel však pripúšťa, že v prípade nebezpečných úsekov, napríklad pri školách, môžu napriek tomu uložiť pokutu. Rýchlostný maratón chystajú v rámci združenia TISPOL, ktoré zastrešuje dopravné polície európskych krajín. Naša polícia sa v tomto prípade inšpirovala Belgickom a Nemeckom, kde už Rýchlostný maratón absolvovali. "Je to cenný zdroj do budúcna," poznamenal Ábel. Dodal, že vlani zahynulo na slovenských cestách 259 ľudí, pričom pri smrteľných nehodách má najväčší podiel rýchlosť.

logo Polícia poslúchne Slovákov, rozhodnite, kde budú radary

Video: Sekera debutoval u kráľov, Halák hviezdou a má rekord

Brankár Jaroslav prepisoval historické štatistiky "ostrovanov", o čisté konto prišiel 21 sekúnd pred koncom zápasu. Marián Hossa pálil ako pri Verdune, ale ani jedna z jeho striel si nenašla cestu do siete. "Králi" Gáborík a Sekera si do štatistík pripísali po jednej mínuske, "Višňa" nebodoval.NEW YORK 28. februára (WEBNOVINY) - Slovenský brankár v službách newyorských Islanders Jaroslav Halák sa stal prvou hviezdou piatkového stretnutia hokejovej NHL proti Calgary, v ktorom jeho tím zvíťazil 2:1. Dvadsaťdeväťročný gólman kryl 26 z 27 pokusov súpera a až 21 sekúnd pred záverečnou sirénou prišiel o čisté konto, keď ho prekonal Josh Jooris. Halák sa pokúsil streliť aj gól Bratislavský rodák sa napriek tomu stal klubovým rekordérom v počte víťazných zápasov v sezóne (33). Halák sa za stavu 1:0 dokonca pokúsil streliť gól do prázdnej súperovej bránky, ale neúspešne. "S inkasovaným gólom nie som spokojný. Bojovali sme až do konca a sme radi, že sme napokon vyhrali. Chcel som shutout, nad strelením gólu som nepremýšľal, ale napokon máme víťazstvo - a to je dobré, nie?" povedal po zápase novinárom Halák. Obranca "ostrovanov" Ľubomír Višňovský odohral vyše 17 minút bez bodového zápisu. Dôležitá výhra Bostonu Anaheim v kalifornskom derby zaostával za Los Angeles po dvoch tretinách 0:2, ale štvorgólová smrť v záverečnej časti hry rozhodla o jeho výhre 4:2. V tretej obrannej formácii hostí si debut po výmene z Caroliny odkrútil s číslom 7 na drese slovenský reprezentant Andrej Sekera, ktorý za 21:32 min dosiahol jeden mínusový bod. S rovnakou bilanciou zakončil duel aj jeho krajan a spoluhráč Marián Gáborík, krídelník prvého útoku "kráľov". "Je super byť v tíme, kde sa počíta len s víťazstvom," povedal Sekera pred zápasom. Šancu dostal aj v presilovkách a dokonca odohral netradične dlhé striedanie (3:41 min), keď Anaheim uzamkol LA v jeho obrannom pásme. Ani jedna z piatich striel Mariána Hossu sa neujala, aj preto Chicago podľahlo v piatok Tampe Bay na jej ľade vysoko 0:4. Steven Stamkos sa v drese domácich presadil dvakrát. Dôležitú výhru dosiahol Boston s kapitánom Zdenom Chárom. Bruins zdolali New Jersey 3:2 po predĺžení a zvýšili náskok v boji o poslednú miestenku do play-off Východnej konferencie pred Floridou na štyri body. Sumáre: Carolina - Washington 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) Góly: 18. Bellemore (V. Rask, Nestrašil), 31. Skinner (E. Lindholm, Riley Nash), 60. Gerbe (Nestrašil, Faulk) New Jersey - Boston 2:3 po predĺžení (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1) Góly: 46. Zajac (Henrique, Josefson), 49. Tootoo (Cammalleri, Larsson) - 9. Paille (L. Eriksson), 42. Pastrňák (Kelly, R. Smith), 63. Spooner (Pastrňák, Krug) New York Islanders - Calgary 2:1 (1:0, 0:0, 1:1) Góly: 12. Strome (Tavares, Hamonic), 60. Clutterbuck (Kuľomin, Hickey) - 60. Jooris (Colborne, K. Russell) Tampa Bay - Chicago 4:0 (0:0, 2:0, 2:0) Góly: 29. B. Boyle (Drouin), 38. Stamkos (Garrison, Nesterov), 48. Callahan (Filppula, T. Johnson), 58. Stamkos (Garrison, Hedman) Dallas - Colorado 4:5 po sam. nájazdoch (0:0, 2:1, 2:3 - 0:0, 0:1) Góly: 23. Eakin (Garbutt), 31. Spezza (E. Cole, Daley), 44. Eakin, 52. Roussel (Eakin, K. Lehtonen) - 30. Barrie (Duchene, Guenin), 46. Iginla (Guenin, Duchene), 47. Guenin (Landeskog, Barrie), 54. Landeskog (Barrie, O'Reilly), rozhodujúci sam. nájazd: O'Reilly Anaheim - Los Angeles 4:2 (0:1, 0:1, 4:0) Góly: 45. Kesler (Cogliano, Silfverberg), 47. Etem (Rakell, Sekáč), 52. Perry (Getzlaf, Manson), 60. Perry (Kesler) - 16. Lewis (Regehr, M. Greene), 31. McNabb (Kopitar, Doughty)

logo Video: Sekera debutoval u kráľov, Halák hviezdou a má rekord

Leonard Nimoy smrťou zlomil srdcia, osobnosti ho milovali

Predstaviteľ pána Spocka zo seriálu a filmov Star Trek podľahol chronickej obštrukčnej chorobe pľúc.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Americký herec Leonard Nimoy, známy najmä ako pán Spock zo seriálu a filmov Star Trek, zomrel v piatok vo veku 83 rokov. Príčinou jeho úmrtia bola chronická obštrukčná choroba pľúc. Na jeho úmrtie reagovali aj osobnosti, ktorým bude veľmi chýbať. "Mám zlomené srdce. Hlboko ťa milujem, drahý priateľ a každý deň mi budeš chýbať. Nech uspávanku zbory anjelov ti zaspievajú..." - herec Zachary Quinto, ktorý stvárnil pána Spocka vo filmoch Star Trek (2009) a Star Trek: Do temnoty (2013). "Miloval som ho ako brata. Všetkým nám bude chýbať jeho zmysel pre humor, jeho talent a jeho schopnosť milovať," - herec William Shatner, ktorý si po boku Nimoya zahral v Star Treku kapitána Jamesa T. Kirka. Odporúčame: Zomrel predstaviteľ kapitána Spocka zo Star Treku "Dnes svet stratil veľkého muža a ja som stratil drahého priateľa. Vraciame ťa hviezdam, Leonard. Učil si nás ako "žiť dlho a prosperovať" a ty si tak urobil, priateľ môj. Budeš mi chýbať vo všetkých ohľadoch," - herec George Takei, ktorý si po boku Nimoya zahral v Star Treku kormidelníka Hikarua Sulua. "Odpočívaj v pokoji Leonard Nimoy. Svet geekov dnes smúti." - herec John Barrowman. "Vždy som bol a navždy budem tvoj fanúšik. Ďakujem." - herec Nathan Fillion. "Odpočívaj v pokoji Leonard Nimoy. Toľkých z nás v NASA inšpiroval Star Trek." - americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). "Stáli sme na tvojich pleciach a nemali by sme objavovať aké galaxie, keby si tam ty nebol pred nami. Ďakujem ti, Leonard. Odpočívaj v pokoji." - herec Wil Wheaton. "Práve som sa dozvedel, že odišiel Leonard Nimoy. Nepoznali sme sa veľmi dobre, ale som šťastný, že som s ním mohol stráviť aspoň nejaký čas. Úžasný muž." - spisovateľ, scenárista a producent Neil Gaiman. "Leonard Nimoy nám priniesol jednu z najúžasnejších a najušľachtilejších postáv v dejinách amerického rozprávačstva. Nájdite niekto planétu Genesis." - herec, režisér, scenárista a producent Seth MacFarlane. "Som taký šťastný, že som mohol pracovať s Nimoyom. Pred pár mesiacmi som s ním strávil sedem hodín vo dvojici. Spýtal som sa ho na všetko, čo mi napadlo, a on odpovedal." - scenárista a producent Roberto Orci. "Zo všetkých duší, ktoré som stretol na svojich cestách bol on najľudskejší. Zbohom, Leonard Nimoy - herec, režisér, kultúrna ikona." - herec, scenárista, producent, režisér a autor komiksov Kevin Smith. "Odpočívaj v pokoji Leonard Nimoy, tvoja inšpirácia s nami bude žiť naveky. Ďakujem." herec Masi Oka. "Odpočívaj v pokoji," - herečka Mayim Bialik za tím seriálu Teória veľkého tresku, pričom na službe Instagram zverejnila fotografiu rukavice znázorňujúcej typické gesto pána Spocka. Sám Leonard Nimoy v pondelok na sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter napísal: "Život je ako záhrada. Môžete prežiť dokonalé chvíle, ale nie ich uchovať, iba vo vašich spomienkach. LLAP" (Live Long and Prosper., v preklade: Ži dlho a prosperuj). Informácie pochádzajú z profilov osobností na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.

logo Leonard Nimoy smrťou zlomil srdcia, osobnosti ho milovali

Odporúčania Bruselu plníme iba čiastočne, v tomto zaostávame

V nasledujúcom období by sa podľa aktuálnej správy Európskej komisie malo Slovensko zamerať okrem iného na boj s nezamestnanosťou, podporu investícií či zvyšovanie kvality verejnej správy a podnikateľského prostredia.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Slovensko plní odporúčania, ktoré dostalo vlani od Európskej komisie iba čiastočne. Konštatuje sa to v národnej správe o Slovensku, ktorú zverejnili v tomto týždni. Komisia by prijala efektívnejšiu správu daní Podľa komisie napríklad stále zaostávame v zvyšovaní efektívnosti v zdravotníctve, čo bráni aj ďalšiemu vylepšovaniu udržateľnosti verejných financií ako celku. Komisia okrem toho konštatuje, že neboli prijaté žiadne ďalšie opatrenia na posilnenie fiškálneho rámca a vyššiu aktivitu by rada videla aj pri zvyšovaní efektívnosti správy daní. Na jednej strane Brusel oceňuje, že opatrenia na zlepšenie výberu daní už prinášajú svoje ovocie, na druhej strane však viaceré nedostatky v oblasti správy a výberu daní pretrvávajú. Brusel poukazuje aj na stále chýbajúcu bázu pre zdaňovanie nehnuteľností podľa ich trhovej hodnoty, nedostatočné sú zatiaľ aj opatrenia na zlepšenie fungovania verejnej správy a súdnictva. Odporúčame: V Bratislave sa diskutovalo o budúcnosti Európskej Únie Podobne vidí komisia naďalej rezervy aj v ďalších oblastiach, ako je boj s dlhodobou nezamestnanosťou. V tomto smere by mohol pomôcť aj posun v oblasti duálneho vzdelávania, ktorý Brusel vidí v novom zákone o odbornom vzdelávaní. Brusel vyčíta nedostatočné zlepšovanie školstva V oblasti školstva však stále vidí nedostatočný progres v zlepšovaní podmienok vzdelávania, v podpore vytvárania viac profesne orientovaných študijných programov a v zvyšovaní participácie rómskych detí na predškolskom vzdelávaní a starostlivosti. Žiadne opatrenia Brusel neeviduje pre zvýšenie počtu Rómov v odbornom a vyššom vzdelávaní. Pozitívnejšie to komisia nevidí ani so slovenskou podporou vedy a výskumu, kde takisto konštatuje len obmedzený posun vpred. Určité pokroky je však badať v rozvoji energetických prepojení s okolitými krajinami, konkrétne v prípade spätného chodu na Ukrajinu, ktorý je spustený od septembra minulého roku. Pokrok, aj keď pomalý, komisia vníma aj v zlepšovaní fungovania energetického trhu ako celku. Za najväčšie výzvy slovenského hospodárstva aktuálny dokument z Bruselu označuje predovšetkým boj s nezamestnanosťou, zlepšovanie situácie v školstve, podporu investícií, zlepšovanie podnikateľského prostredia a zvyšovanie efektívnosti vynakladania zdrojov na zdravotníctvo. Slovensko sa má sústrediť na daňovú oblasť Sústrediť by sme sa však podľa komisie mali aj na daňovú oblasť, najmä na spomínané dane z nehnuteľností a environmentálne dane, ktoré sú menej škodlivé pre hospodársky rast a taktiež na posilňovanie kvality verejnej správy a procesov verejného obstarávania pre efektívnejšie využívanie verejných zdrojov. Posledné odporúčania z Bruselu Slovensko dostalo v polovici minulého roka a týkali sa šiestich oblastí. Okrem posilnenia fiškálnych rámcov komisia navrhovala Slovensku zlepšenia v oblasti výberu daní, v boji s nezamestnanosťou, pri zlepšovaní vzdelávania, v oblasti energetiky a vo fungovaní verejného sektora. Odporúčania sú pritom súčasťou takzvaného európskeho semestra, v rámci ktorého Brusel hodnotí reformné programy jednotlivých krajín a nie sú záväzné.

logo Odporúčania Bruselu plníme iba čiastočne, v tomto zaostávame

Prieskum ukázal, ktorí ľudia najčastejšie neplatia odvody

Za sankcie pre neplatičov odvodov je 80 percent opýtaných, najčastejšími zástancami sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Tým, ktorí ignorujú platenie zdravotných odvodov, by zdravotná poisťovňa nemala uhrádzať starostlivosť vôbec, respektíve pokiaľ si nevyrovnajú dlh, mala by im preplácať len ošetrenie v prípadoch ohrozujúcich život. Takéto odopretie alebo obmedzenie zdravotnej starostlivosti ako sankciu pre neplatičov odobruje až 80 percent z 1010 respondentov v prieskume agentúry Focus. "Je to príklad toho, že ľudia by radi videli určitú spravodlivosť v týchto vzťahoch. Keďže väčšina ľudí si zdravotné odvody platí, po neplatiacej menšine požadujú rovnaké správanie," uviedol sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik. Neplatiči majú mať postih, tvrdí Kultan Najčastejšími zástancami sankcií sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia, súhlasilo s nimi až 89 percent z nich. Takýto typ postihov odobruje aj väčšina respondentov so základným vzdelaním, kladný postoj k nim vyjadrilo 68 percent. Prieskum, si dala vypracovať zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá vníma výsledky ako podporu pre jej striktný postup k dlžníkom. "Systém slovenského zdravotníctva je nadmieru solidárny, zjednodušene povedané je jedno, aké odvody platíte, vždy dostanete rovnakú zdravotnú starostlivosť. A toto treba zmeniť. Ak niekto systém zneužíva, nech ho čaká postih," konštatuje generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan. Neplatiči majú mať postih, tvrdí Kultan Poisťovňa pripomína, že dlžníci majú na verejnom zdravotnom poistení dlh vyše 300 miliónov eur. Podotýka zároveň, že najčastejšími neplatičmi nie sú sociálne odkázaní ľudia alebo ľudia bez príjmov, ale 60 percent z nich tvoria podnikatelia či živnostníci s priemerným mesačným príjmom nad 1200 eur. Podľa zákona o zdravotnom poistení je za dlžníka považovaný platiteľ poistného, ktorý nezaplatil zdravotnej poisťovni preddavok na poistné za tri mesiace v príslušnom kalendárnom roku alebo nedoplatok v celkovej sume vyššej ako 10 eur. Poistenec má v takomto prípade nárok len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

logo Prieskum ukázal, ktorí ľudia najčastejšie neplatia odvody

Tri štvrtiny Slovákov by dokázali fungovať aj bez hotovosti

Riaditeľ marketingu a produktov spoločnosti Home Credit uviedol, že pred 20 rokmi si ľudia taktiež nedokázali predstaviť život bez pevných telefónnych liniek.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Tri štvrtiny Slovákov si vedia predstaviť, že by sa všetky platby v obchodoch uskutočňovali bez hotovosti. Hoci by si teda väčšina ľudí na elektronické platby zvykla, ešte stále majú mnohí na Slovensku k bankovkám a minciam blízky vzťah. Polovici opýtaných by totiž zrušenie fyzických peňazí vyslovene vadilo. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Stem/Mark pre spoločnosť Home Credit. Uskutočnila ho v druhej polovici decembra 2014 na vzorke 542 respondentov. Veľa obchodov platobné karty neprijíma "Pokiaľ sa ľudí opýtate, či by dokázali hneď fungovať bez bankoviek, bol by to pre nich veľký šok. Množstvo obchodníkov stále neprijíma platobné karty. No pred 20 rokmi si ľudia taktiež nedokázali predstaviť život bez pevných telefónnych liniek," povedal riaditeľ marketingu a produktov spoločnosti Home Credit Daniel Šturm. Odporúčame: Slováci platia kartami Visa častejšie, minuli miliardy eur S kreditkou je aj na svahu bezpečnejšie V momente, kedy by sa už ale platilo elektronicky vo všetkých obchodoch, 55 percent Slovákov by to využívalo a ďalších 20 percent by si na to s menšími komplikáciami postupne zvyklo. Celkom nepredstaviteľné by to bolo pre 15 percent respondentov. Hotovosť skončí tak ako poštovná poukážka Práve počet miest, kde sa dá, respektíve nedá platiť elektronicky, je podľa firmy Home Credit kľúčový pre vytlačenie hotovosti do ústrania. Nemusí ísť pritom o klasické terminály. "Veľkú medzeru v akceptačných miestach kariet tvoria služby, kde napríklad technik príde domov opraviť práčku alebo televízor. Druhým segmentom sú potom tržnice a bazáre, kde majú tisíce drobných platieb denne," pokračoval Šturm. Preto vznikajú podľa Šturma nové platobné terminály, ktoré možno spojiť s mobilnými telefónmi. Platiť bezhotovostne tak bude možné kdekoľvek. Hotovosť teda zrejme podľa Šturma postihne rovnaký osud, ako napríklad poštovnú poukážku, ktorou nikdy neplatilo 38 percent Slovákov. Klasické platby budú podľa neho na ústupe a platby kartami či inými nástrojmi budú naopak pribúdať.

logo Tri štvrtiny Slovákov by dokázali fungovať aj bez hotovosti

Liverpool po vyradení z Európskej ligy čaká Manchester City

FC Liverpool ani Manchester City sa na vzájomné stretnutie cez týždeň v európskych súťažiach nenaladili pozitívne.LIVERPOOL 28. februára (WEBNOVINY) - Šlágrom víkendového programu 27. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže bude súboj domáceho FC Liverpool s Manchestrom City s výkopom v nedeľu o 13.00 hodine SEČ. Ani jeden zo spomenutých tímov sa na toto stretnutie cez týždeň v európskych súťažiach nenaladil pozitívne. Odporúčame: V osemfinále Európskej ligy si zahrá Hamšík proti Hubočanovi Video: Besiktas vyradil 'The Reds', Hamšík si EL ešte zahrá Zápas medzi Besiktas a 'The Reds' trhol divácky rekord Kým "Citizens" po domácej prehre 1:2 s FC Barcelona ešte budú môcť o postup z osemfinále Ligy majstrov zabojovať v odvete, "The Reds" sa s Európskou ligou rozlúčili definitívne po štvrtkovej šestnásťfinálovej odvete na pôde tureckého Besiktasu Istanbul. Jediný gól strelil v 72. min Tolgay Arslan a keďže prvá konfrontácia sa skončila výhrou LFC 1:0, o postupujúcom rozhodli až strely zo značky pokutového kopu. V nich mali viac šťastia Turci, pretože v piatej sérii zaváhal chorvátsky stopér v službách Liverpoolu Dejan Lovren. Musíme sa dostať na správnu cestu, hovorí Škrtel Vo štvrtok odohral v červenom drese celý zápas slovenský stredný obranca Martin Škrtel, pri absencii Stevena Gerrarda s Jordanom Hendersonom bol dokonca kapitánom FC Liverpool. "Cítime sklamanie, ale musíme veľmi rýchlo zabudnúť. V nedeľu na nás totiž čaká mimoriadne dôležitý duel. Chceli sme postúpiť, bránili sme dobre a pokúšali sme sa dať gól z protiútokov. To sa nám nepodarilo, naopak sme inkasovali. Je to ešte čerstvé, no je už potrebné myslieť na ďalší zápas a opäť sa dostať na správnu cestu," povedal pre liverpoolfc.com 30-ročný Martin Škrtel. Belgický brankár Liverpoolu Simon Mignolet sa už tiež sústredí na ligový súboj s Manchestrom City. "Musíme sa pozerať dopredu, čo najlepšie sa pripraviť na nedeľu a pokúsiť sa o návrat do víťazných koľají. Naším cieľom je naďalej účasť v budúcoročnej edícii Ligy majstrov. Stále je to reálne. Naďalej bojujeme v FA Cupe a na Top 4 v Premier League nemáme výrazný odstup. V tejto sezóne je ešte o čo hrať. Vyradenie z Európskej ligy treba hodiť za hlavu a zaoberať sa duelom so City," vyhlásil Simon Mignolet. Manchester je aktuálne na druhom mieste Manchester City nevyhral na Anfielde od mája 2003. Z dvanástich vystúpení odvtedy na trávniku LFC sedem prehral a v piatich remizoval. "Vieme, aké dôležité je stretnutie s Liverpoolom. Sú v dobrej forme, aj keď vo štvrtok nestačili na Besiktas. Na Anfielde sa nám vždy hralo ťažko, ale snáď sa nám teraz podarí získať tri body. Počas celej sezóny sa nám vonku darí, musíme v tom pokračovať do konca ročníka," povedal pre mcfc.co.uk argentínsky zadák "Citizens" Pablo Zabaleta. Manchester City aktuálne v tabuľke najvyššej anglickej súťaže figuruje na druhom mieste s 55 bodmi. FC Liverpool je šiesty, keď dosiaľ nazbieral o desať bodov menej. Za štvrtým Manchestrom United momentálne "červení" zaostávajú iba o dva body.

logo Liverpool po vyradení z Európskej ligy čaká Manchester City

Fair-play si posvietila na infozákon od Boreca, má výhrady

Hoci novela podľa zástupcu Aliancie Fair-play Petra Kundera viacero vecí zlepší, stále ostane mnoho oblastí, kde sa verejnosť vôbec nedostane k informáciám dôležitým pre verejnú kontrolu.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Novela infozákona z dielne ministerstva spravodlivosti bude prínosom pre lepšie informovanie občanov, k ideálu však má ďaleko. Ako pre agentúru SITA povedal zástupca Aliancie Fair-play Peter Kunder, aliancia v spolupráci s Transparency International Slovensko a združením VIA IURIS predložili ministerstvu mnoho návrhov na vylepšenie zákona, časť z nich bola do novely zapracovaná. Kundera zákon nepovažuje za najliberálnejší Hoci novela podľa Kundera viacero vecí zlepší, stále ostane mnoho oblastí, kde sa verejnosť vôbec nedostane k informáciám dôležitým pre verejnú kontrolu. Kundera považuje za pozitívne napríklad to, že po novom budú mestá a obce na svojich weboch poskytovať kvalitnejšie informácie nielen o svojich rozhodnutiach, ale aj o ľuďoch, ktorí hospodária s obecným majetkom. "Podarilo sa nám presadiť aj lepšiu ochranu aktívnych občanov, ktorí oficiálne získané informácie šíria ďalej, a zakotviť pravidlá pre zverejňovanie zmlúv, ktoré boli vo viacerých prípadoch v centrálnom registri menené či zmazané," povedal Kunder. "Napriek všetkým našim snahám sa však naďalej nedozvieme nič z niektorých firiem, ktoré hospodária s miliardovým majetkom. Rovnako sa nepodarilo presadiť presnejšiu definíciu 'bežného obchodného styku' - to je formulácia, ktorá mnohým štátom vlastneným firmám slúži ako výhovorka na nezverejnenie informácií o zmluvách," zdôraznil. Práve z týchto dôvodov si Kunder myslí, že označenie slovenského infozákona ako najliberálnejšieho v Európe vôbec nie je namieste. Odporúčame: Novela infozákona je hotová, mala by odstrániť nedostatky Novela definuje pojem informácia Novela infozákona je momentálne v pripomienkovom konaní. Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca má Slovensko jeden z najliberálnejších infozákonov v Európe. Novela podľa neho zachováva súčasný štandard, ale zároveň odstraňuje aplikačné nedostatky pri získavaní informácií. Podľa ministra v mnohých oblastiach ide novela dokonca dopredu a stanovuje jasné rámce, keďže niektoré rozhodnutia Najvyššieho súdu SR smerovali k zužovaniu informačnej povinnosti a vracali infozákon do obdobia spred 15 rokov. Novela spresňuje, kto podľa zákona poskytuje informácie, a aké, tiež definuje pojem informácia. Prístup k informáciám sa nevzťahuje na informácie, ktoré nie sú k dispozícii, najmä na poskytovanie výkladových stanovísk, ktoré nie sú k dispozícii, a na vytváranie názorov. "Ide o to, aby verejná správa nerobila diplomové práce, rešerše, stanoviská, rozbory či referáty a aby neslúžila niekomu na zľahčovanie jeho práce," vysvetlil zámer novely minister Borec. Aj takto sa podľa neho novela snaží zabrániť tzv. šikanóznym žiadostiam. Vynovený infozákon odhalí platy Novela zároveň zavádza príplatok pri nadmerných žiadostiach. Ide o päť centov za stranu veľkosti A 4, ak je odpoveď v rozsahu nad 200 strán. Po novom sa tiež v Centrálnom registri zmlúv budú okrem zmlúv štátu a ministerstiev zverejňovať centrálne aj zmluvy obcí, vyšších územných celkov, ich rozpočtových a príspevkových organizácií a povinných osôb, v ktorých majú viac ako 50-percentnú účasť, a Národnej banky Slovenska. V prípade schválenia novely budú tiež povinne zverejňované životopisy nominantov verejných podnikov, s.r.o., akcioviek, ak ich nominuje minister, obec či VÚC, pričom sa stanovujú minimálne náležitosti takýchto životopisov. Zverejňovať sa budú nielen platy ministrov, ale občania sa dozvedia aj platy a odmeny manažmentu verejných podnikov, teda konateľov, členov dozorných rád, obecných s.r.o. a štátnych akcioviek. Informácie získané z infozákona budú legálne Ďalšou navrhovanou novinkou je, že informácia, ktorá je predmetom kontroly, sa bude musieť zverejniť bez ohľadu na prebiehajúcu kontrolu. Podľa ministerstva sa totiž kontrolami odďaľovalo poskytnutie informácie. V spolupráci s ministerstvom financií vznikol návrh vyhlášky o tom, aké informácie budú vylúčené z infožiadostí. Vyskytovalo sa totiž dosť žiadostí na detaily informačných systémov ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy. Podľa ministerstva existuje podozrenie, že takto získané informácie chceli získať hackeri na napadnutie systému. Novinkou je, že informácia získaná na základe infozákona, bude legálna a ten kto ju zverejní a bude šíriť ďalej, bude mať imunitu.

logo Fair-play si posvietila na infozákon od Boreca, má výhrady

Polícia hľadá novú mladú krv, uchádzačov neminie aj diktát

Mestská polícia v Nitre hľadá strážcov poriadku, uchádzači budú písať sloh aj diktát zo slovenského jazyka.NITRA 28. februára (WEBNOVINY) – Mestská polícia v Nitre hľadá adeptov na prijatie do svojich radov, informoval agentúru SITA náčelník Mestskej polície Erik Duchoň. "Chceli by sme obsadiť nejaké dve, tri voľné miesta," oznámil. Potenciálni členovia hliadky by mali spĺňať kritériá bezúhonnosti, psychickej a fyzickej zdatnosti a mali by mať ukončené úplné stredoškolské vzdelanie. Polícia tiež vyžaduje vodičský preukaz skupiny B, ovládanie jazdy na bicykli a znalosť úradného jazyka. Minimálny vek na prijatie je 21 rokov. Duchoň zdôrazňuje, že hľadajú novú, mladú krv. "Ako ide život, aj naši policajti starnú, je iné, keď vykonávate hliadku a máte 25 a iné, keď máte 50 rokov," vraví náčelník. Počet mestských policajtov sa nezvyšuje, zbor sa len obmieňa. "Prirodzeným odlivom zamestnancov nám vznikli voľné pracovné miesta," objasnil Duchoň. Termín podania žiadosti je 2. marec. Tie treba poslať na adresu Mestská polícia, Cintorínska 6, 949 01, Nitra. Vybraných záujemcov bude polícia kontaktovať, oboznámi ich s ďalším priebehom výberového konania a pozve ich na osobný pohovor. Súčasťou výberového procesu budú fyzické testy a psychodiagnostické vyšetrenie. Uchádzačov neminie ani diktát a sloh zo slovenského jazyka. Adeptov, ktorých si strážcovia poriadku vyberú, čaká trojmesačný kurz odbornej spôsobilosti. Ukončený je záverečnou skúškou pred komisiou Prezídia Policajného zboru. V súčasnosti má Mestská polícia v Nitre 72 príslušníkov. "Okrem policajtov v teréne máme napríklad aj vyšetrovateľov priestupkov, zbrojného a výstrojného pracovníka a veliteľov obvodov," vymenúva Duchoň. V uliciach je podľa Duchoňa denne 20 policajtov. Polícia zamestnáva aj 11 pracovníkov, ktorí nie sú jej príslušníkmi. Päť občianskych pracovníkov z chránenej dielne obsluhuje kamerový systém monitoringu ulíc.

logo Polícia hľadá novú mladú krv, uchádzačov neminie aj diktát

Presun účtu zo starej do novej banky by sa mohol uľahčiť

Podpredseda Protimonopolného úradu Radoslav Tóth by chcel prijať aj opatrenia na elimináciu informačnej asymetrie a nízkej vyjednávacej sily spotrebiteľov.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Protimonopolný úrad SR (PMÚ) navrhuje, aby vznikla možnosť presunúť si bežný účet zo starej banky na novú bez nevyhnutnosti zmeniť číslo bežného účtu. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol podpredseda úradu Radoslav Tóth. Tým by sa podľa neho v maximálnej miere znížili administratívne prekážky prechodu klientov medzi bankami. Nakoľko PMÚ nemá kompetencie na prijímanie opatrení smerujúcich k vyššej mobilite retailových klientov, oslovil Ministerstvo financií SR a Národnú banku Slovenska, aby zvážili prijatie tohto a ďalších opatrení. Pri prenose účtu by sa mali zachovať všetky nastavenia Národná banka Slovenska návrh dostala a bude ho analyzovať. "Gestorom prípadných legislatívnych zmien je Ministerstvo financií SR," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa centrálnej banky Martina Solčányiová. A ako uviedol rezort financií, sú pripravení o tejto téme hovoriť. Od budúceho roka vstúpi do platnosti legislatíva, ktorá umožní klientom bánk prenos účtu spolu so všetkými nastaveniami. Prenos účtu ponúkajú na komerčnej báze niektoré banky aj v súčasnosti. "Prenos samotného čísla účtu je však technicky komplikovaná operácia a o jeho prenose bude potrebné ešte hovoriť," informovalo ministerstvo. "Radi sa zapojíme do odbornej diskusie, keď budú k dispozícii oficiálne návrhy od kompetentných inštitúcií," doplnila hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Zuzana Murcko. Ďalej by to bolo podľa Tótha prijatie opatrení na elimináciu informačnej asymetrie a nízkej vyjednávacej sily spotrebiteľov. Taktiež by sa mala podľa úradu zvýšiť finančná gramotnosť obyvateľstva, napríklad formou propagácie cielenej na to, aby si spotrebitelia pravidelne sledovali poplatky, ktoré zaplatili banke za vedenie a využívanie bežného účtu. Zároveň, aby porovnávali poplatky v bankách a prechádzali z banky, ktorá nesplnila ich očakávania do banky, ktorá lepšie spĺňa ich požiadavky. Slováci menia banku len v minimálnej miere Trh poskytovania bežných účtov fyzickým osobám - nepodnikateľom je podľa PMÚ dlhodobo vysoko koncentrovaný. Päť najväčších poskytovateľov tohto produktu pokrýva spoločne viac ako 80 percent trhu. Postavenie hlavných hráčov je podľa nich stabilné a v rokoch 2006 až 2013 nenastali výrazné zmeny v pozícii štyroch najväčších poskytovateľov. Konkurenčnou výhodou a zároveň bariérou vstupu na trh alebo expanzie ostatných bánk môže byť podľa úradu aj pobočková sieť, nakoľko konzervatívni klienti pravdepodobne tvoria podstatnú časť klientov stabilne najvýznamnejších hráčov na relevantnom trhu. Podľa informácií, ktoré zverejnila Európska komisia, Slovensko patrí medzi krajiny EÚ, ktorých klienti bánk len v minimálnej miere menia banku, v ktorej majú bežný účet s trvalými príkazmi. Nízka mobilita klientov môže byť podľa PMÚ dôvodom pomalej expanzie bánk s nižším podielom na trhu. Retailoví klienti zväčša nemajú k dispozícii dostatok odborných informácií na efektívne rozhodovanie sa pri výbere poskytovateľa bankových služieb, majú voči bankám nízku vyjednávaciu silu a nemajú dostatočné finančné vzdelanie.

logo Presun účtu zo starej do novej banky by sa mohol uľahčiť

OKS podala podnet pre Biľakov pamätník, preveriť chce aj KSS

Vedenie Občianskej konzervatívnej strany a poslanec Peter Osuský sa obrátili na prokuratúru s podozrením na spáchanie niekoľkých trestných činov v súvislosti s pamätníkom Vasila Biľaka.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Podnet na prešetrenie podozrenia zo spáchania trestného činu v súvislosti s inštaláciou pamätnej tabule Vasilovi Biľakovi zaslali na Generálnu prokuratúru SR poslanec parlamentu Peter Osuský, predseda OKS Ondrej Dostál spolu s podpredsedami Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Jurajom Petrovičom a Ivanom Kuhnom. Agentúru SITA o tom informoval Ondrej Dostál. Podozrenie majú aj na extrémizmus Politici zaslali podnet na prešetrenie podozrenia zo spáchania trestných činov podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd, popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov, výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a prechovávania extrémistických materiálov. "K naplneniu skutkovej podstaty niektorého z vyššie uvedených trestných činov mohlo podľa nášho názoru prísť v súvislosti s inštaláciou pamätnej tabule Vasilovi Biľakovi v obci Krajná Bystrá v okrese Svidník a jej slávnostným odhalením dňa 21. februára 2015 a s vystúpením predsedu Komunistickej strany Slovenska Jozefa Hrdličku vo vysielaní televízie TA3 dňa 23. februára 2015," uvádza Dostál. Odporúčame: Vasil Biľak nepatrí na piedestál, rozhorčujú sa historici Prokuratúra si posvieti na dôvody vzniku Biľakovho pamätníka Bývalí politickí väzni protestujú proti pamätníku Biľaka Biľakovi odhalili pamätník, v noci mu pribudol nápis 'sviňa' Preverená by mala byť samotná KSS Žiadajú prešetriť aj to, či niektorí z účastníkov slávnostného odhalenia pamätnej tabule nespáchali trestný čin aj ako členovia extrémistickej skupiny, keďže podľa zákona sa extrémistickou skupinou rozumie "spolčenie najmenej troch osôb na účely spáchania trestného činu extrémizmu". Dostál tiež upozorňuje, že by bolo potrebné preveriť, či "KSS svojou činnosťou nenapĺňa skutkovú podstatu uvedených trestných činov, a teda či jej predstaviteľov a členov nemožno považovať za členov extrémistickej skupiny spolčených za účelom spáchania trestných činov extrémizmu." Ministerstvo bustu Biľakovi takisto odmieta Ministerstvo kultúry "nepovažuje za správne stavať busty takým ľuďom ako Vasil Biľak", pre agentúru SITA to uviedol hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár. Pripomenul, že o postavení pamätníka v obci či meste rozhoduje výlučne obecné či mestské zastupiteľstvo, to znamená samospráva. Platí to aj pre pamätník Biľakovi, ktorý odhalili v Krajnom Bystrom. "Ministerstvo kultúry na základe zákona musí odsúhlasiť len umiestnenie pamätníka v pamiatkovej zóne, respektíve na pamiatkovom objekte, a to z dôvodu ochrany a zachovania pamiatkového fondu," dodal Jozef Bednár. Odhalenie pamätníka Vasilovi Biľakovi odsúdil Ústav pamäti národa, odmietavé stanovisko vyjadrili pracovníci Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, ku ktorému sa pripojili aj riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič a riaditeľ Ústavu politických vied SAV Miroslav Pekník. S odhalením pamätníka poprednému predstaviteľovi bývalého komunistického režimu Vasiľovi Biľakovi v Krajnej Bystrej nesúhlasí ani OZ Svetové združenie bývalých československých politických väzňov v Poprade. Trestné stíhanie za pozývací list zastavili Pamätník Vasilovi Biľakovi (1917 – 2014), ktorý bol jedným zo signatárov tzv. pozývacieho listu, na základe ktorého vstúpili vojská Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do Československa, odhalili 21. februára v jeho rodnej obci Krajné Bystré. Pamätník bývalému čelnému predstaviteľovi Komunistickej strany Československa nasledujúcu noc výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz postriekali na protest červenou farbou. Biľak za tzv. pozývací list nebol nikdy odsúdený ani potrestaný. V januári 2011 prokuratúra zastavila trestné stíhanie, odôvodnila to tým, že nie je možné zohnať dôležitých svedkov z Českej republiky. Okrem Biľakovho mena sa na list podpísali aj Alois Indra, Drahomír Kolder, Antonín Kapek a Oldřich Švestka.

logo OKS podala podnet pre Biľakov pamätník, preveriť chce aj KSS

Ficove vlaky zadarmo nás ničia, sťažujú sa autobusári

Bezplatná vlaková doprava pre študentov a dôchodcov, ktorú zaviedla vláda Roberta Fica, je v platnosti od 17. novembra 2014.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Bezplatná vlaková preprava študentov a dôchodcov, ktorú vláda Roberta Fica zaviedla od 17. novembra 2014, má výrazne negatívne až likvidačné dopady na diaľkovú autobusovú dopravu a čiastočne ovplyvňuje aj regionálne autobusové spoje. Ako Zväz autobusovej dopravy (ZAD) v stredu informoval, počet cestujúcich v diaľkovej autobusovej doprave od októbra 2014 do januára 2015 klesol priemerne o 17,35 percenta. Vlani v novembri bol úbytok ľudí do 10 percent. "Je otázkou času, kedy budú diaľkové linky obmedzované ešte vo väčšom rozsahu," povedal prezident ZAD Peter Pobeha. "Žiaľ, toto bude mať priamy dopad na stratu spojenia pre cestujúcich, ktorí využívajú diaľkové autobusové linky na kratšie vzdialenosti, alebo tam, kde trasa autobusovej linky nie je blízko vlaku," dodal. Pokles cestujúcich sa mierne zvýšil Zväz autobusovej dopravy po čase opäť vyhodnotil dopady vlakov zadarmo pre vybrané skupiny obyvateľov na autobusovú prepravu. Porovnal bežný týždeň v januári 2015 s vlaňajším októbrovým týždňom, teda mesiac pred zavedením bezplatnej prepravy vo vlakoch. Autobusové spoločnosti prevádzkujú diaľkovú prepravu bez akýchkoľvek príspevkov z verejných zdrojov. Na základe vyhodnotenia dopadov opatrenia vlády o vlakoch zadarmo pre študentov a dôchodcov prehodnocujú ďalšie prevádzkovanie vybraných diaľkových liniek s cieľom zastavenia vykazovania straty z tejto činnosti. Úbytok cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave, ktorú objednávajú a finančne podporujú samosprávne kraje, v januári dosiahol priemerne 2,69 percenta. V novembri pokles predstavoval 2 percentá. "Pokles cestujúcich sa teda oproti poslednému porovnaniu mierne zvýšil, ale nie je zásadný," uviedol ZAD. "U obyvateľov, ktorí cestujú každodenne do práce a školy, hrá hlavnú úlohu vyhovujúca ponuka spojov a časov odchodov autobusu, blízkosť zastávok autobusu k domovu, práci či škole a tiež čas, ktorý sú ľudia ochotní tráviť cestovaním a najmä bez prestupov," dodal ZAD. ZAD navrhol ministerstvu dopravy rokovania Zväz autobusovej dopravy informoval, že má eminentný záujem o zlepšenie služieb verejnej osobnej dopravy obyvateľstvu. Nezastupiteľnú úlohu má podľa neho spolupráca medzi vlakovou a autobusovou dopravou, aj keď výrazné zľavy na cestovnom vo vlakoch priestor na hľadanie dobrých dopravných riešení zmenšujú. Verejnú dopravu, dodal ZAD, je potrebné podporiť ako celok vrátane autobusovej dopravy, preto opätovne navrhol ministerstvu dopravy rokovanie, na ktorom by si dohodli spoločný postup. Zväz autobusovej dopravy združuje štrnásť najväčších autobusových spoločností na Slovensku poskytujúcich výkony vo verejnom záujme v autobusovej doprave pre samosprávne kraje. Autobusové spoločnosti ročne prevezú takmer 190 miliónov cestujúcich, najazdia viac ako 206 miliónov kilometrov s 3 550 autobusmi.

logo Ficove vlaky zadarmo nás ničia, sťažujú sa autobusári

Civilizačným chorobám možno predchádzať vyváženou stravou

Civilizačné ochorenia majú svoju príčinu najmä v nezdravom životnom štýle. Ľudia majú málo pohybu, prijímajú nadmerné množstvo cukrov a tukov, fajčia a žijú v strese.BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Civilizačným ochoreniam, medzi ktoré patria napríklad obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak, ateroskleróza či rakovina, možno predchádzať vyváženou stravou a zdravým životným štýlom. Na tlačovej konferencii, ktorú zorganizovalo Združenie pre zdravú výživu, na to upozornili lekárky Eva Goncalvesová, Iveta Vaverková a Alžbeta Béderová. Civilizačné ochorenia majú svoju príčinu najmä v nezdravom životnom štýle. Ľudia majú málo pohybu, prijímajú nadmerné množstvo cukrov a tukov, fajčia a žijú v strese. "Posledné zverejnené údaje ukazujú, že choroby kardiovaskulárneho systému sú na prvých priečkach v príčine chorobnosti a úmrtnosti na Slovensku," povedala Vaverková, ktorá je viceprezidentkou Spoločnosti praktického lekárstva. "Počet Slovákov, ktorí trpia cukrovkou, sa každý rok zvyšuje, diabetes má diagnostikovaný 6,3 percenta obyvateľov na Slovensku, nadváha a obezita sa týka 57 percent populácie. Na Slovensku sa v roku 2013 spotrebovalo viac ako 84 miliónov balení liekov viazaných na lekársky predpis. Poisťovne za tieto lieky uhradili takmer 825 miliónov eur a doplatok pacientov predstavoval 149 miliónov eur," pokračovala Vaverková. Žiadna potravina nie je zlá "Nechceme žiť dlhodobo ako chorí, ale chceme si zachovať zdravie čo najdlhšie. Ak ľudia nespravia radikálny krok a nezmenia svoj životný štýl, môžu byť odkázaní na medikamentóznu liečbu. Chceme si upevniť zdravie, nie rozvíjať chorobu. Je to o pocite, ľudia by mali začať byť zodpovední sami za seba," vyjadrila sa primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb a prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová. Ako doplnila Béderová, ktorá je vedúcou odboru podpory zdravia a poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, o žiadnej potravine sa nedá povedať, že by bola zlá. "Ide len o to, ako často a koľko toho zjete," spresnila doktorka, ktorá si myslí, že na to, aby ľudia zmenili svoje stravovacie návyky, potrebujú mať dostatok relevantných informácií. "Internet je úžasná vec, ale často šíri informácie, ktoré nie sú vedecky podložené. Potrebujeme prevychovať mládež, lebo z nich raz budú mamičky a oteckovia. Problémom je napríklad rýchly obed. Ak sa v čase obeda nestihnú najesť, presúva sa toto jedlo do večerných hodín, kedy by už mal človek relaxovať. Pri stravovaní sa treba začať správať racionálne. Príjem bielkovín, cukrov a tukov by mal byť vyvážený," uviedla Béderová. "Ľudia majú dostatok informácií, horšie je však preklopiť ich do praxe. Pohodlnosť je v ľudskej povahe. Človek môže občas zhrešiť, ale musí mať pevnú vôľu vrátiť sa späť," zhrnula Vaverková. Zo stravy by mali vymiznúť sladené nápoje "Čarovné a hlavne praxou overené tipy pre zdravie sú pohyb, pestrá - vyvážená strava a veselá myseľ. Pohyb, pravidelne, každý deň aspoň 30 minút. Zdravá strava s dostatkom zeleniny, kvalitných bielkovín, s preferovaním rastlinných tukov s vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín, celozrnných výrobkov, ovocia," odporučila Vaverková. Zo stravy by naopak mali vymiznúť sladené nápoje, tučné mäso a mäsové výrobky, údeniny s vysokým podielom soli a skrytého tuku, slané pochutiny, jedlá z rýchleho občerstvenia, vysmážané pokrmy s obsahom transmastných kyselín. "Vláknina, bifidobaktérie, polynenasýtené mastné kyseliny, cholíny, rastlinné steroly a stanoly, peptidy a podobne pozitívne ovplyvňujú metabolické procesy v organizme, pôsobia priaznivo na srdce, ovplyvňujú krvný tlak, hladinu cholesterolu, upravujú trávenie, posilňujú imunitu, spomaľujú starnutie, sú prevenciou proti obezite, osteoporóze, majú protirakovinový a antioxidačný účinok," uzavrela Béderová.

logo Civilizačným chorobám možno predchádzať vyváženou stravou

Recept dňa

Marcipánový koláč

Cesto:
4 vajcia
4 PL práškového cukru
4 PL hrubej múky
džem

Krém:
100 g práškového cukru
2 PL kakaa
voda
250 g masla
1 žĺtok

Marcipán:
200 g orechov (mandlí)
200 g práškového cukru
1 bielok
čokoládová poleva

Vymiešajte žĺtky s cukrom, postupne pridávajte múku a tuhý sneh z bielkov. Cesto rozotrite na menší vymastený, múkou vysypaný plech a upečte. Mierne vychladnuté natrite redším džemom.

Krém: Cukor zmiešajte s kakaom a pridajte toľko vody, aby bola zmes zakrytá. Uvarte hustú kašu. Vymiešajte maslo zo žĺtkom do penista. Keď krém vychladne, spojte ho s vymiešaným maslom. Krém natrite na koláč.

Marcipán: Najemno pomleté orechy (mandle) zmiešajte s cukrom, pridajte rozmiešaný bielok a spracujte na hladkú hmotu. Na podložke posypanej práškovým cukrom ju rozvaľkajte a preneste na koláč. Celý ho polejte čokoládovou polevou a nechajte stuhnúť.

Dobrá rada

Škvrny od zelenej trávy

čerstvé aj staré fľaky namydlíme lanza mydlom a vyperieme na 40.

Stavebník

Osadenie doplnkového kotvenia lodžie či balkóna

Niektoré bytové domy častokrát vykazujú technickú závadu uchytenia predsadených balkónov – lodžií vplyvom nesprávnej realizácie. Nesprávne zrealizované kotvenie vedie postupom času k obmedzeniu vzájomných vodorovných a zvislých posunov medzi konštrukciou lodžie a bytovým domom.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Poprad, Gánovce, Hozelec, Nová Lesná, Matejovce, Svit, Spišská Teplica, Stará Lesná, Švábovce, Tatranská Lomnica, Veľká Lomnica, Veľký Slavkov, Žakovce
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang