Aktuálne spravodajstvo - Mesto Poprad

Aktuálne spravodajstvo

Témou v parlamente budú dane, rokovací deň začne rozprava

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Štvrtkové rokovanie Národnej rady SR pokračuje rozpravou k návrhu novely zákona o dani z príjmov. Jej súčasťou sú okrem iného úpravy v odpisoch, rozširovanie povinnosti využívať registračné pokladnice, zavádzanie virtuálnych registračných pokladníc ale aj ďalšie zmeny. Diskusiu k tomuto návrhu otvorili poslanci v stredu popoludní. Pokračovať budú písomne prihlásení rečníci do rozpravy, následne budú mať ešte možnosť prihlásiť sa ústne. Odporúčame: Vláda poškodzuje ľudí v Bratislavskom kraji, varuje Frešo Správa majetku štátu bude centralizovaná, zmeny čakajú aj dane Parlament by mal vo štvrtok ešte hlasovať o návrhu zákona o dani z motorových vozidiel, ktorým sa má kompletne zmeniť systém platenia dane z motorových vozidiel. Rozprava k tomuto návrhu sa ukončila v stredu podvečer. Nový systém má podľa ministerstva zohľadňovať ekologickosť a má byť tiež férovejší. Niektorí opoziční poslanci však tvrdia, že nový systém, naopak, znevýhodní slovenských autodopravcov, čoho výsledkom môže byť ich odchod do susedných štátov. Šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo zároveň kritizoval, že samosprávam sa uberá možnosť rozhodovať o tejto dani. Súčasťou dnešného programu rokovania parlamentu je aj tradičná Hodina otázok.

logo Témou v parlamente budú dane, rokovací deň začne rozprava

Tretie Babovřesky uvedú na Slovensku v januári

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Tretiu časť filmovej série Babovřesky uvedú na Slovensku 22. januára. Pripravovaný film tentoraz prenesie klebetnice z Babovřeskov do Turecka, no režisér Zdeněk Troška nevynechal ani nakrúcanie v obľúbených juhočeských lokalitách. Vo filme si opäť zahrajú Jana Synková, Veronika Žilková, Lucie Vondráčková, Lukáš Langmajer, Pavel Kikinčuk a Lucie Bílá. Novými tvárami budú Tereza Bebarová a Tomáš Trapl. Obrazom: Film Babovřesky 2 zožal veľký úspech Dej tretej časti sa začne tam, kde sa druhý diel skončil. Klebetnicu Horáčkovú, v podaní Jany Synkovej, ktorá sa snaží pokračovať v písaní listu, opäť niečo vyruší. Musí sa pozrieť, kto znova rozčeril pokojné dedinské vody. Vybieha z domu naproti mladej žene, ktorá sa nečakane objaví na okraji dediny. Troška už v minulosti niekoľkokrát na rôznych besedách naznačil, že v trojke pôjde o likvidáciu babiek. Klebetnice začnú komplikovať život trom mladým dvojiciam, a tým sa to, samozrejme, nepáči. Dohodnú sa so starostom, ktorý Horáčkovej nemôže zabudnúť, ako ho zahanbila pred kontrolórom Dočistilom, že sa babiek zbavia. Plán je premyslený, akcia likvidácia klebetníc sa začína. Do deja vstúpi nová postava, konkrétne manželka kontrolóra Dočistila, ktorú bude hrať Tereza Bebarová, a nový farár v podaní Tomáša Trapla. V tretej časti sa dočkajú svojho idolu aj fanúšikovia a fanúšičky Lucie Bílej, ktorá sa znova objaví v úlohe Aranky. Informácie pochádzajú od Igora Königa zo spoločnosti Continental film a z archívu agentúry SITA.

logo Tretie Babovřesky uvedú na Slovensku v januári

Chabarovsk zaradil Haščáka prekvapivo na listinu zranených

CHABAROVSK 23. októbra (WEBNOVINY) - Vedenie klubu Kontinentálnej hokejovej ligy Amur Chabarovsk zaradilo slovenského útočníka Marcela Haščáka na listinu zranených hráčov. Informuje o tom bez uvedenia ďalších podrobností o zdravotnom stave web nadnárodnej ruskej súťaže. Haščák doteraz nastúpil za Amur v pätnástich stretnutiach, v ktorých strelil jeden gól a pridal aj jednu asistenciu. Na jeho konte je deväť mínusových bodov. Naposledy sa v zostave Chabarovska objavil 10. októbra v súboji na pôde Ufy. Odvtedy pauzuje.

logo Chabarovsk zaradil Haščáka prekvapivo na listinu zranených

Ústavný súd rozhoduje, či Gašparovič pochybil v kauze Čentéš

KOŠICE 23. októbra (WEBNOVINY) – O jednej z dvoch ústavných sťažností nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša začne vo štvrtok rozhodovať senát Ústavného súdu (ÚS) SR v zložení: predseda senátu a sudca spravodajca Ladislav Orosz a sudcovia Marianna Mochnáčová a Ľudmila Gajdošíková. Súd rozhodne, či Gašparovič porušil Čentéšovo právo Senát by mal rozhodnúť, či bývalý prezident Ivan Gašparovič nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora porušil, alebo neporušil jeho ústavné právo na prístup k voleným a iným verejným funkciám. Túto ústavnú sťažnosť podal Čentéš 3. januára 2013. Odporúčame aj: Čentéšovu sťažnosť na nevymenovanie bude riešiť ústavný súd Pre námietky zaujatosti voči 12 ústavným sudcom, tak zo strany Ivana Gašparoviča, ako aj Jozefa Čentéša, nemohol ÚS o veci rozhodnúť už skôr. Patovú situáciu odblokoval až novozvolený prezident Andrej Kiska, ktorý stiahol všetky námietky voči sudcom ústavného súdu, ktoré podal jeho predchodca. Čentéša zvolili poslanci za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša 17. júna 2011 zvolili poslanci NR SR za generálneho prokurátora. Hlasovalo za neho 79 z 89 prítomných poslancov. Bývalý prezident Ivan Gašparovič bol najprv nečinný, neskôr odmietol Čentéša vymenovať do funkcie. Jozef Čentéš podal v súvislosti s nečinnosťou prezidenta Gašparoviča sťažnosť na ÚS SR ešte v roku 2011, a rozhodovať bude o nej senát ÚS v zložení: predseda senátu a sudca spravodajca Lajos Mészáros a sudcovia Rudolf Tkáčik a Sergej Kohut. Ďalšiu sťažnosť vo veci namietaného porušenia základných práv rozhodnutím prezidenta SR nevymenovať ho do funkcie generálneho prokurátora, o ktorej bude senát ÚS SR rozhodovať vo štvrtok, podal Čentéš 3. januára 2013. Slovensko nemalo generálneho prokurátora až do 18. júna 2013, kedy bol Jaromír Čižnár zvolený v NR SR za kandidáta na vymenovanie do funkcie generálneho prokurátora. V tajnej voľbe za neho hlasovalo 82 prítomných poslancov parlamentu - všetci zo strany Smer-SD. Opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Vtedajší prezident Ivan Gašparovič vymenoval Čižnára za generálneho prokurátora 17. júla 2013. Opozícia vtedy prezidentovi vyčítala, že s vymenovaním nepočkal do rozhodnutie Ústavného súdu SR.

logo Ústavný súd rozhoduje, či Gašparovič pochybil v kauze Čentéš

Rusi dodávajú Slovensku menej plynu, plnili svoje zásobníky

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Za zníženými dodávkami plynu z Ruska, ktoré už druhý mesiac registruje Slovenských plynárenský priemysel (SPP), je napĺňanie ruských podzemných zásobníkov plynu. Potvrdil to na stretnutí s ministrom hospodárstva Pavlom Pavlisom jeho ruský kolega, minister energetiky Alexander Novak. "Ruský minister energetiky dal verejný prísľub nášmu ministrovi, že bude v najbližších dňoch osobne intervenovať u najvyššieho vedenia spoločnosti Gazprom, aby boli dodávky plynu pre Slovensko opäť na zmluvnej úrovni, pretože zmluvne podmienky sa majú dodržiavať," informovala hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. Odporúčame aj: Moskva sľúbila Kyjevu plyn na zimu, rokovania však pokračujú Rusko nedostalo záruky, že Ukrajina načas zaplatí za plyn Na východe Slovenska možno postavia nový zásobník plynu SPP dostával v septembri znížené dodávky plynu na úrovni približne 15 %. V októbri boli dodávky plynu znížené už od 40 do 50 %. Najväčší slovenský dodávateľ plynu, ako aj slovenskí vládni politici, stále ubezpečujú spotrebiteľov na Slovensku, že znížené dodávky plynu z Ruska nemajú a nebudú mať vplyv na ich dodávky. SPP tvrdí, že plyn vie svojim zákazníkom dodávať aj v prípade, že Rusi úplne zastavia dodávky plynu do Európy, a to na obdobie viac ako piatich mesiacov. Ministri taktiež rokovali o dohode medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou o dodávkach ropy. Zmluva má nahradiť súčasnú zmluvu, ktorej platnosť končí tohto roku. "Ministri sa dohodli, že ju podpíšu 5. decembra 2014, pričom ruský minister Alexander Novak zdôraznil, že ruskej strane na uzatvorení zmluvy o dodávkach ropy a tranzite cez územie Slovenska záleží," dodala Žiaková. Z dohody vyplýva, že ročne by nám mali Rusi dodať do šesť miliónov ton ropy. Také isté množstvo ruskej ropy by sa malo prepraviť cez naše územie ďalej na Západ. Dohoda bude podpísaná na obdobie od 1. januára budúceho roka do konca roka 2029.

logo Rusi dodávajú Slovensku menej plynu, plnili svoje zásobníky

Časť zákona porušuje ústavou zaručené právo na vzdelanie

KOŠICE 23. októbra (WEBNOVINY) – Časť školského zákona a ďalšie predpisy, ktoré zaviedli priemer známok z vybraných predmetov zo základnej školy ako jedno z kritérií pre prijatie na štúdium na strednej odbornej škole s maturitou alebo gymnáziu nie je v súlade s ústavou zaručeným právom na vzdelanie. Rozhodlo o tom na stredajšom neverejnom pojednávaní plénum Ústavného súdu SR (ÚS). Informovala o tom hovorkyňa ÚS Anna Pančurová. K nálezu sa pripája odlišné stanovisko sudcov Ivetty Macejkovej a Milana Ľalíka. S podaním na ÚS sa obrátila skupina poslancov NR SR 24. apríla 2013. Pre nesúlad s ústavou napadla tie ustanovenia školského zákona a ďalšie predpisy, ktoré zaviedli ako jedno z kritérií pre prijatie na strednú odbornú školu s maturitou a gymnázium podmienku, že uchádzač nesmie mať z povinných vyučovacích predmetov na druhom stupni základnej školy na konci druhého polroka ôsmeho ročníka a prvého polroka deviateho ročníka horší priemer známok ako dva a pre úplné stredné odborné školy s maturitou nesmie byť priemer známok horší ako 2,75. Podľa navrhovateľov napadnuté ustanovenia porušujú ústavu, lebo ide o zásah do ústavného práva na prístup k vzdelaniu a rozdielne zaobchádzanie so žiakmi základných škôl. Deti, ktoré nespĺňajú zákonom stanovené kritérium známok sú de facto vylúčené z možnosti ďalšieho vzdelávania nielen na niektorých stredných školách a gymnáziách, ale aj na vysokej škole.

logo Časť zákona porušuje ústavou zaručené právo na vzdelanie

Vláda vlakmi zadarmo poškodzuje časť občanov, tvrdí KDH

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Vláda podľa podpredsedu KDH pre verejné financie Miloša Moravčíka delí ľudí na dve kategórie podľa toho, či majú alebo nemajú prístup k železničnej doprave. Za odvrátenú stranu rozhodnutia vlády poskytnúť niektorým skupinám ľudí cestovanie vo vlakoch zadarmo považuje opozičný politik to, že ľudí následne čaká drahšie cestovanie v autobusoch. "Odchod časti cestujúcich z autobusov do vlakov totiž prehĺbi straty autobusových dopravcov a oni budú nútení navrhnúť zvýšenie cien prepravy," zareagoval v stredu Moravčík na rozhodnutie vlády. "Dôkazom, že to takto funguje, je Prešovský kraj. Tam od začiatku roka zdvihli cestovné v priemere o sedem percent, pričom k hlavným dôvodom patril práve pokles počtu cestujúcich," dodal. Odporúčame: Vlaky budú zadarmo pre deti, žiakov, študentov a dôchodcov Podľa Moravčíka ide o populistické opatrenie Moravčík označil bezplatné cestovanie vo vlakoch pre vybrané skupiny ľudí za populistické opatrenie so zámerom zvýšiť popularitu premiéra Roberta Fica. Vláda tak podľa podpredsedu KDH ublíži tým, ktorí sú už teraz znevýhodnení, lebo nemajú železnicu a sú odkázaní na cestovanie autobusmi. "Tí, ktorí nemajú vlak, môžu byť aj sociálne slabší a budú nútení sa skladať na cestovné sociálne silnejším. Toto nemá nič spoločné so sociálnou politikou, je to skôr vytĺkanie politického kapitálu na úkor ľudí," tvrdí Moravčík. Bývalý generálny riaditeľ štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) Pavel Kravec považuje rozhodnutie vlády o vlakoch zadarmo za nesystémový krok, ktorý rozbíja akékoľvek pravidlá a mechanizmy trhu železničnej i celej verejnej dopravy. Zároveň podľa neho komplikuje zavádzanie integrovaného dopravného systému v regiónoch. RegioJet a Leo Express sa obrátia na Európsku komisiu "Ak zadarmo cestovanie nariadené vládou, tak pre všetkých dopravcov, to je princíp rovnosti príležitosti, ktorý je nastavený aj v Českej republike," uviedol pre agentúru SITA Kravec. Očakáva, že súkromní dopravcovia RegioJet a Leo Express sa obrátia na Európsku komisiu, či nejde o nepovolenú štátnu pomoc ZSSK. "Osobne si myslím, že SR tento krok obháji bez postihu," dodal. Majiteľ holdingu Student Agency (jeho súčasťou je RegioJet) Radim Jančura označil rozhodnutie poskytovať sociálne zľavy za právo štátu. Realizácia tohto práva však podľa neho nesmie mať povahu diskriminácie hospodárskej súťaže. "Ministerstvu dopravy sme odovzdali dve nezávislé právne analýzy, ktoré podporujú náš postoj. Minister dopravy sľúbil prípravu oponentného posudku. Táto otázka sa týka hlavne hospodárskej súťaže, nie je to otázka pre Európsku komisiu, ale protimonopolný úrad," dodal Jančura. Regióny bez železnice budú znevýhodnené Postoj vlády považuje Kravec za zle uplatňovaný populizmus, keď je zvýhodnená len určitá skupina obyvateľov cestujúca železnicou. "Zároveň je to nášľapná mína pre budúcu vládu, ktorá môže paradoxne vybuchnúť pod samotným Smerom v budúcej koaličnej vláde s patričnými dôsledkami," upozornil. Predpokladá pohyb v preprave cestujúcich z autobusovej dopravy na železničnú a ich vyšší počet v diaľkovej doprave. Kravec bol na čele ZSSK ako nominant bývalého ministra dopravy Jána Figeľa (KDH) od septembra 2010 do apríla 2012. Moravčík si myslí, že vláda svojim nesystémovým prístupom namiesto znižovania regionálnych rozdielov ich dokonca zväčšuje. Chystá sa zvýhodniť regióny, ktoré majú železničnú trať a znevýhodní ostatné. "Ak by bolo KDH vo vláde, tak by sme presadzovali komplexné a systémové riešenie. Pomôcť s cenou cestovného treba tým, ktorí to potrebujú a bez ohľadu na to, či cestujú vlakom alebo autobusom," uviedol Moravčík. Smeru podľa neho zjavne nejde o ľudí, ale len o seba a svoje preferencie. "A preto neváhajú navrhovať niečo, čo síce jedným pomôže, ale iným ublíži," uzavrel.

logo Vláda vlakmi zadarmo poškodzuje časť občanov, tvrdí KDH

Video: Duel v Ottawe pre streľbu odložili, Oilers zvíťazili

NEW YORK 23. októbra (WEBNOVINY) - Hokejisti Edmontonu s Martinom Marinčinom v zostave zdolali v stredajšom stretnutí NHL Washington 3:2. Oilers po piatich prehrách za sebou vyhrali druhý zápas po sebe. Podržal ich brankár Ben Scrivens, ktorý zaznamenal 32 úspešných zákrokov, Braden Holtby na druhej strane inkasoval z 20 striel trikrát. Víťazný gól si pripísal strelou od modrej čiary v presilovke hre Nikita Nikitin. V tradičnom derby prehral Pittsburgh na domácom ľade s Philadelphiou 3:5. Penguins nastúpili v retrodresoch z rokov 1991 a 1992, keď sa pod vedením Maria Lemieuxa stali dvakrát po sebe víťazmi Stanleyho pohára, ale šťastie im to neprinieslo. Odporúčame aj: V kanadskom parlamente sa strieľalo, ozbrojenca zabili Hostia skórovali v tretej tretine v priebehu dvoch minút dva razy z hokejok R.J. Umbergera a Matta Reada a v Consol Energy Center vyhrali od otvorenia arény v roku 2010 z 15 zápasov 12. Aj keď hrali dva americké kluby, na začiatku zaznela kanadská hymna na počesť zosnulého vojaka zo streľby v Ottawe, pre ktorú NHL odložila súboj Senators s Torontom. Do hry zasiahol okrem Marinčina zo slovenských hokejistov aj Andrej Meszároš, no jeho trápiace sa Buffalo nestačilo na Anaheim, ktorý vyhral šiesty zápas po sebe (4:1). Troma gólmi o tom rozhodol Corey Perry, ktorý dosiahol už druhý hetrik v sezóne. Sabres majú opačnú bilanciu ako Anaheim, vyhralo zo siedmich duelov len jediný a Tyler Ennis ukončil jeho sériu 192 minút bez gólu. Pred tým totiž Buffalo prehralo 0:1 s Floridou a 0:3 s Bostonom. Výsledky stredajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL: Pittsburgh - Philadelphia 3:5 (1:2, 1:0, 1:3) Góly: 4. Spaling (Ehrhoff, Comeau), 29. Dupuis (Martin, Malkin), 58. Goc (Spaling, Downie) - 10. Streit (Giroux, Voráček), 14. Bellemare (Couturier, N. Schultz), 47. Umberger (Giroux, Voráček), 49. Read (Couturier, Umberger), 60. Couturier Edmonton - Washington 3:2 (1:1, 2:1, 0:0) Góly: 7. J.Schultz (Purcell, Perron), 26. Nugent-Hopkins, 37. Nikitin (Purcell, Draisaitl) - 11. Carlson (Nicklas Bäckström, Johansson), 25. Green (Burakovsky) Martin Marinčin (Edmonton) odohral 18:04 min Anaheim - Buffalo 4:1 (1:0, 1:0, 2:1) Góly: 9. Perry (Getzlaf, Smith-Pelly), 30. Kesler (Cogliano, Silfverberg), 58. Perry (Getzlaf), 59. Perry (Beauchemin, Thompson) - 55. Ennis (Moulson) Andrej Meszároš (Buffalo) odohral 18:33, -1

logo Video: Duel v Ottawe pre streľbu odložili, Oilers zvíťazili

Armádu posilnia lietadlá Spartan, prvé dostaneme o dva roky

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Ozbrojené sily budú mať dve nové lietadlá C-27J SPARTAN. V stredu ich nákup odsúhlasila Bezpečnostná rada SR a vláda. Minister obrany Martin Glváč po rokovaní vlády uviedol, že zmluva na nákup by sa mala podpísať na budúci týždeň. Prvé lietadlo talianskej firmy Alenia Aermacchi by sme mali dostať v roku 2016 a druhé v roku 2017. Odporúčame: Vláda prerokovala pomoc pre NATO, využiť môže Sliač aj Lešť Obciam sa uľaví, vláda im preplatí výdavky na boj so živlami Šéf rezortu obrany spresnil, že ide o stredné dopravné vrtuľové lietadlá na prepravu osôb, materiálu a je možné ich používať aj pri požiaroch na hasenie. Zatiaľ nechcel uviesť presnú sumu, za ktorú ich kupujeme. Dodal iba, že výsledná suma je nižšia ako bola vysúťažená. "Prvú splátku zaplatíme už tento rok, druhú na budúci rok a zvyšok vyplatíme v roku 2016 pri dodaní lietadla," zdôraznil Nákup Spartanov je dokončenie procesu, ktorý sa začal ešte v roku 2008 po havárii lietadla AN 24 pri maďarskej obci Hejce, pri ktorej v januári 2006 zahynulo 41 vojakov a jeden civilný zamestnanec, vojaci sa vracali z misie v Kosove. Minister avizoval, že ďalším modernizačným projektom v armáde bude nákup viacúčelových vrtuľníkov. V tomto prípade by nákup malo ministerstvo uzavrieť do začiatku budúceho roka. Glváč dodal, že si uvedomuje aj potrebu nových vrtuľníkov, ale dodacia lehota na lietadlá je dlhšia a tak najprv vyriešili túto otázku.

logo Armádu posilnia lietadlá Spartan, prvé dostaneme o dva roky

YB Bern je rozbehnutý, Neapol sa ho pokúsi zastaviť

BERN 23. októbra (WEBNOVINY) - Šlágrom 3. kola v I-skupine futbalovej Európskej ligy bude súboj medzi Young Boys Bern a SSC Neapol. Zápas "íčka", v ktorom účinkuje aj úradujúci slovenský šampión Slovan Bratislava, sa začne vo štvrtok 23. októbra o 19.00 h. Na prvý pohľad úloha mierneho favorita patrí hosťujúcemu tímu, hoci štatistiky hovoria niečo iné. Švajčiarske mužstvo sa totiž môže pochváliť vynikajúcou bilanciou. YB Bern vyhral predchádzajúcich päť domácich stretnutí v európskych pohároch a strelil v nich 15 gólov, zatiaľ čo "partenopei" zvíťazili len v dvoch z ostatných ôsmich duelov na ihriskách súperov v rámci pohárovej Európy (bilancia 2-1-5, skóre: 6:12). Young Boys naposledy ťahali doma za kratší koniec v skupinovej fáze EL 2012/2013, keď prehrali s FC Liverpool 3:5. Odporúčame aj: Video: Hamšíkov Neapol viedol, s Interom nakoniec remízoval Najbližší súper Slovana v EL nezaváhal, YB Bern prehral Neapolčanom sa darí viac V tejto sezóne sa však viac darí Neapolčanom, ktorí sú so šiestimi bodmi na čele poradia. Bern má na konte tri body za domácu demoláciu Slovana Bratislava (5:0), následne prehral v Prahe so Spartou 1:3. Neapol tiež zdolal "belasých" (2:0), ale získal aj skalp českého šampióna, ktorého na Štadióne San Paolo porazil 3:1. "Čaká nás netradičný zápas, keďže hrať sa bude na umelej tráve. Radi by sme pokračovali v európskom pohári v úspešných výsledkoch," vyhlásil slovenský stredopoliar SSC Marek Hamšík pre svoju oficiálnu internetovú stránku. Tím Neapolu má silný potenciál Zverenci Rafaela Beníteza v ligovej generálke na štvrtkové meranie síl remizovali na San Sire s hráčmi Interu Miláno 2:2, hoci dvakrát viedli. Ligový súboj nevyšiel podľa predstáv ani švajčiarskemu klubu, v najvyššej domácej súťaži poľahol Bazileju 0:1. "Neapol je silný tím s obrovským potenciálom. Videl som jeho zápas s Interom naživo a zaujala ma najmä jeho ofenzíva. Higuaín, Callejón, Mertens, to sú všetko vynikajúci hráči. Navyše, Neapol má výnimočného trénera. Rafael Benítez bol úspešný vo všetkých kluboch, ktoré doteraz viedol," vyhlásil kouč YB Bern Uli Forte.

logo YB Bern je rozbehnutý, Neapol sa ho pokúsi zastaviť

Video: Muž sa chcel dostať k Obamovi, chytili ho psy

WASHINGTON 23. októbra (WEBNOVINY) - Ochranka amerického prezidenta Baracka Obamu musela v stredu zasahovať proti ďalšiemu mužovi, ktorý sa dostal do areálu v okolí Bieleho domu. Neidentifikovaný človek najskôr úspešne preliezol plot v okolí Obamovho sídla, do jeho blízkosti sa však nedostal. "Chytili ho psy," uviedol hovorca tajnej služby Secret Service zodpovednej za ochranu prezidenta. Agenti pre incident preventívne zvýšili ochranu celého areálu a Biely dom uzavreli. Psy museli poslať na veterinárne ošetrenie, keďže pri útoku utrpeli zranenia. Z celej akcie existuje aj amatérsky videozáznam, ktorý sa objavil na internete. Incident je už druhým tohto druhu za posledný viac ako mesiac V polovici septembra vojnový veterán Omar Gonzales takisto preliezol plot v okolí Bieleho domu a dostal sa až do vnútra prezidentského sídla. Zlyhanie Obamovej ochranky malo neskôr za následok rezignáciu šéfky Secret Service Julie Piersonovej.

logo Video: Muž sa chcel dostať k Obamovi, chytili ho psy

Česko vyplatí Rómky, ktoré sterilizovali proti ich vôli

PRAHA 23. októbra (WEBNOVINY) - Česká vláda pripravuje plán vyplatenia kompenzácií rómskym ženám, ktoré boli sterilizované proti ich vôli. Minister pre ľudské práva a rovnaké príležitosti a predseda Legislatívnej rady vlády Jiří Diensbier by mal ukončiť potrebný návrh legislatívy do konca roka. Ľudskoprávne organizácie predpokladajú, že stovky rómskych žien sa museli v Čechách podrobiť násilným sterilizáciám. Za vlády komunizmu bola sterilizácia jedna z polooficiálnych nástrojov zníženia rómskej populácie v krajine. Táto prax však podľa správy z roku 2005 pokračovala aj po páde komunizmu v roku 1989. Česká vláda sa v roku 2009 rómskym ženám ospravedlnila, no nebola im vyplatená kompenzácia, a tak sa postihnuté ženy individuálne súdili s nemocnicami, kde im zákrok vykonali.

logo Česko vyplatí Rómky, ktoré sterilizovali proti ich vôli

V Jeruzaleme vrazil terorista autom do chodcov, zabil dieťa

JERUZALEM 23. októbra (WEBNOVINY) - V Jeruzaleme vrazil v stredu útočník autom do skupiny chodcov na zastávke električky, pričom zabil jedno bábätko a ôsmich ľudí zranil. Informovali o tom zdravotníci. Polícia čin označila za "teroristický útok". Vodiča postrelila polícia, keď sa pokúšal utiecť z miesta a momentálne sa nachádza vo vážnom stave v nemocnici. Policajný hovorca Micky Rosenfeld dodal, že ide o obyvateľa arabského východného Jeruzalema. Dvaja zo zranených chodcov sú vo vážnom stave. "Môžeme potvrdiť, že išlo o teroristický útok. Vodič je obyvateľ Silvanu (arabskej štvrti) a má teroristické pozadie. Bol vo väzení za teroristické aktivity," povedal Rosenfeld. Incident sa odohral na hlavnej trase vedúcej do centra Jeruzalema, v blízkosti policajnej centrály a jednej z hlavných nemocníc mesta. Palestínčania chcú mať z okupovaného východného Jeruzalema hlavné mesto svojho budúceho štátu, izraelská vláda však tvrdí, že hlavné mesto je "nedeliteľné".

logo V Jeruzaleme vrazil terorista autom do chodcov, zabil dieťa

Bratislava hostí Spartu Praha, tréner Slovana cíti nostalgiu

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Tréner futbalistov Slovana Bratislava Jozef Chovanec vníma niekdajšiu rivalitu jeho nového zamestnávateľa so Spartou Praha ešte z federálnych čias. Neprikladá jej však veľkú dôležitosť a pred štvrtkovým súbojom týchto dvoch tímov v I-skupine Európskej ligy sa pozerá do budúcnosti. "Je tam určitá nostalgia, ale to sú spomienky. Ja sa pozerám dopredu. Stretnutia Slovana so Spartou vždy boli o veľkých očakávaniach, súbojoch, rivalitách, ale po zápasoch sme sa rozišli ako priatelia," zaspomínal si na úvod stredajšej tlačovej konferencie nový kouč "belasých" a pridal aj očakávania pred štvrtkovým duelom v kontinentálnom pohári číslo dva: "Ja som maximalista, preto chcem dosiahnuť víťazstvo. Chceme odohrať dobrý zápas, nebáť sa hrať, máme na to hráčov, ktorí sú schopní riešiť situácie futbalovo. Na 80 percent mám zostavu v hlave, ale máme určité zdravotné problémy. Uvidíme, ako to celé napokon dopadne." Obrazom: Spartu Praha čaká zápas proti Slovanu Bratislava Slovan nevyhral sedem zápasov po sebe Bratislavčania aktuálne nevyhrali sedem súťažných duelov po sebe a počas tejto negatívnej série majú skóre 1:18. Na zlé výsledky i herný prejav osemnásobného šampióna SR v ére samostatnosti doplatil tréner František Straka. Počas uplynulého víkendu mali slovanisti nastúpiť v súboji Fortuna ligy proti hráčom Spartaka Trnava, duel sa však neuskutočnil pre maródku v kádri "andelov". "Beriem to ako fakt, asi to tak malo byť. Nezostáva nám nič iné, len sa dobre pripraviť na zápas so Spartou. Odložené stretnutie vnímam ako problém pre nás. Nevidím to ako výhodu. Sparta hrala, my sme nehrali," uviedol na stretnutí s novinármi 54-ročný rodák z Dolných Kočkoviec pri Púchove. Jeho slová doplnil obranca Slovana Erik Čikoš: "Sme radi, že sme mali dva týždne na prípravu. Mohli sme si vyčistiť hlavu a dobiť baterky. Verím, že nám to pomohlo. Sparta má dobré mužstvo, ale aj my máme svoju kvalitu. S pomocou fanúšikov sa nám azda podarí uhrať dobrý výsledok. Tréneri poznajú Spartu i jej hráčov a verím, že ich poznatky nám pomôžu. Chceme, aby sa diváci zabávali futbalom." Odporúčame aj: Futbalisti Sparty sú v Bratislave, let si príliš neužili Slovanisti sa tešia na derby so Spartou, chcú si ho užiť Sparta cíti rešpekt Tréner futbalistov Sparty Praha Vítězslav Lavička neočakáva, že zápas proti Slovanu Bratislava bude pre jeho zverencov jednoduchý. "Prichádzame do Bratislavy s vedomím, že by sme radi nadviazali na naše dobré výsledky a výkony. Cítime rešpekt, Slovan má svoju kvalitu. Ukázal to na ceste do Ligy majstrov, keď bol blízko k postupu do skupinovej fázy. Rozhodne neprichádzame s nosmi hore a nečakáme, že nám víťazstvo padne z neba," vyhlásil na stredajšej tlačovej konferencii kouč "rudých". "Počítali sme s tým, že nebudeme pozerať len záznamy na DVD. Chceli sme si pozrieť ich zápas s Trnavou, ale nestalo sa. Napriek tomu máme dostatok informácií o Slovane. Ten odložený zápas je taký dvojznačný. Na jednej strane, Slovan mal dosť času na tréning a kormidelníci sa mohli zoznámiť s hráčskym kádrom. Na tej druhej, chýba im herná prax. Súboj so Spartou je pre súpera začiatok novej éry," vyhlásil 51-ročný rodák z Plzne a doplnil: "V 80. a 90. rokoch som bol hráčom Sparty a tie naše vzájomné stretnutia mali zvláštny náboj. Vždy to bola v tom dobrom zmysle slova bitka na ihrisku. Zápasy priťahovali pozornosť či už v Bratislave alebo v Prahe. Medzi fanúšikmi pretrváva rivalita aj teraz. Verím, že kulisa bude dobrá." Nechcú byť tímom, od ktorého sa niekto odrazí Sparta, ktorá má v EL na konte tri body za domáce víťazstvo nad Young Boys Bern, je v tabuľke na druhom mieste. Okrem toho si pripísala aj prehru 1:3 s SSC Neapol. V dvoch doterajších vystúpeniach v I-skupine Európskej ligy sa "belasým" nepodarilo bodovať: na úvod podľahli 18. 9. v Berne miestnym Young Boys 0:5 a následne 2. 10. prehrali na Pasienkoch s favorizovaným SSC Neapol 0:2. "Zápas v európskom pohári má pre nás vždy mnoho nábojov. My sa sústredíme na seba. Vieme o svojich schopnostiach. Slovan má tiež svoju kvalitu, máme o ňom dostatok informácií. Nechcem vyzdvihnúť jedného hráča, na ktorého sa zameriame. Radi by sme eliminovali celý tím súpera. Musíme brať ohľad na to, že rival môže vnímať tento zápas tak, že sa od neho môže odraziť. My však nechceme byť tímom, od ktorého sa niekto odrazí," povedal na stretnutí s novinármi stredopoliar Sparty Lukáš Vácha.

logo Bratislava hostí Spartu Praha, tréner Slovana cíti nostalgiu

Máme veľký potenciál v energetike, EÚ do nás naleje peniaze

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Slovensko môže získať časť peňazí, ktoré chce Európska únia investovať do podpory projektov energetickej infraštruktúry. V rokoch 2014 až 2020 by mala na projekty únia rozdeliť celkovo 145 miliárd eur. Slovensko môže získať časť peňazí Na Medzinárodnom energetickom summite, ktorý v Prahe zorganizovalo britské veľvyslanectvo, odznelo, že Slovensko spolu s ďalšími ôsmimi štátmi strednej a východnej Európy patrí medzi najatraktívnejšie krajiny z pohľadu rozvoja energetického sektora. Preto aj Slovensko môže získať časť z týchto peňazí. "Krajiny strednej a východnej Európy v sebe skrývajú obrovský komerčný potenciál v oblasti energetiky a nízkouhlíkového hospodárstva, najmä pokiaľ ide o jadrovú energiu. Slovensko plánuje dostavbu dvoch reaktorov v jadrovej elektrárni Mochovce a vyradenie dvoch reaktorov v Jaslovských Bohuniciach. Aj preto je Slovensko z hľadiska možnej spolupráce a biznisu s lokálnymi firmami pre britské spoločnosti a podniky veľmi atraktívne," uviedla štátna tajomníčka britského Ministerstva pre energetiku a klimatickú zmenu barónka Verma. Británia potrebuje nové zdroje elektrickej energie Veľká Británia by chcela v oblasti energetiky prehĺbiť spoluprácu so Slovenskom a s ďalšími krajinami strednej a východnej Európy. Británia potrebuje vybudovať nové zdroje elektrickej energie s inštalovaným výkonom približne 60 gigawattov a s tým spojenú infraštruktúru. Z toho štvrtina elektrickej energie by mala pochádzať z jadra. A práve naše skúsenosti v jadrovej energetike by chceli Briti využiť. V nasledujúcich dvadsiatich rokoch chcú Briti investovať do energetickej infraštruktúry zhruba 126 miliárd eur. Okrem jadrovej energetiky sa otvára možnosť spolupráce medzi Slovenskom a Veľkou Britániou napríklad aj v oblastiach petrochemického a plynárenského priemyslu.

logo Máme veľký potenciál v energetike, EÚ do nás naleje peniaze

Obrazom: V Strážskom boli hasiči na nohách, cvičili taktiku

STRÁŽSKE 23. októbra (WEBNOVINY) – V areáli chemického závodu v Strážskom v okrese Michalovce sa v stredu uskutočnilo veľké taktické cvičenie hasičov. Počas fingovaného požiaru hasiči preskúšali aj varovný a vyrozumievací systém. V priemyselnom areáli zasahovalo takmer 20 hasičských vozidiel a vyše 50 hasičov. V areáli sa rozozvučili sirény s dvojminútovým kolísavým tónom a upozornením "Pozor, požiarny poplach". Koniec poplachu tiež oznámili sirény dvojminútovým stálym tónom a upozornením "Koniec poplachu". Obrazom: V Strážskom boli hasiči na nohách, cvičili si taktiku Ako informovala Anna Vojteková zo spoločnosti EnergoChemica Trading, cieľom bolo preveriť nakladanie s metanolom v spoločnostiach Chemko, a. s. Slovakia a DIAKOL s. r. o. Strážske, ale aj súčinnosť závodného hasičského útvaru Prvá hasičská, a. s. Strážske s ostatnými hasičskými jednotkami pri likvidácii mimoriadnej udalosti veľkého rozsahu. Vojteková tiež uviedla, že cvičenie nariadilo na základe zákona o ochrane pred požiarmi Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, ktoré chcelo takto preveriť pripravenosť prevádzkovateľov, závodného hasičského útvaru a ďalších hasičských jednotiek. Veľké požiarne cvičenie podobného rozsahu sa naposledy uskutočnilo v oceliarni v Strážskom v roku 2011. Priamo v areáli chemických závodov sa taktické cvičenie konalo naposledy v roku 2003 a precvičovali tam likvidáciu požiaru skladov horľavých látok. Spoločnosť Chemko, a. s. Slovakia čaká na budúci rok preskúšanie havarijného plánu prevencie závažných priemyselných havárií.

logo Obrazom: V Strážskom boli hasiči na nohách, cvičili taktiku

Michal Havran bude v SND hovoriť s hosťami o úpadku médií

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - O úpadku médií sa bude diskutovať vo štvrtok v Slovenskom národnom divadle (SND). Diskusia Michala Havrana a jeho hostí nazvaná "Úpadok médií?" sa uskutoční v Modrom salóne v budove SND na Pribinovej ulici v Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informoval PR manažér SND Branislav Šanta, odpoveď na to, kde sú médiá 25 rokov po novembri '89 sa pokúsi nájsť moderátor Michal Havran a autorka portálu O médiách.com Miroslava Kernová a generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek od 19:30. "Prečo médiám veríme čoraz menej? Kam vedie ich bulvarizácia? Kto je slovenský čitateľ a divák?" - aj tieto otázky otvorí diskusný večer s Michalom Havranom, avizoval Šanta a dodal, že príležitosť pýtať sa dostanú i diváci. Modrý salón je projekt Činohry SND, jej riaditeľa - režiséra Romana Poláka. Na štvrtom poschodí tzv. novej budovy SND odštartoval svoj program koncom minulej divadelnej sezóny, v máji 2013. Národné divadlo vytvorilo nové miesto stretnutí s divadelníkmi, literatúrou a hudbou, ale aj pre zaujímavé debaty. Viac o programe Modrého salóna možno nájsť na webstránke SND na Snd.sk/?modry-salon.

logo Michal Havran bude v SND hovoriť s hosťami o úpadku médií

V Bohuniciach zaznejú sirény, atómku čaká havarijné cvičenie

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – V atómovej elektrárni Bohunice sa vo štvrtok uskutoční celoareálové havarijné cvičenie, upozorňujú Slovenské elektrárne. Cvičenie bude zamerané na vyhlásenie simulovanej udalosti v areáli jadrového zariadenia (nazvanej Núdzový stav na území jadrového zariadenia), varovanie zamestnancov a precvičenie ochranných opatrení ako zhromažďovanie, ukrytie a evakuácia, povedala hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová. Núdzový stav na území jadrového zariadenia oznámi dvojminútový stály tón sirén. "Príslušné orgány a organizácie boli o príprave cvičenia a plánovaných akustických signáloch písomne vopred vyrozumené," ukončila Burdová.

logo V Bohuniciach zaznejú sirény, atómku čaká havarijné cvičenie

Video: Real vyhral šláger LM, Arsenal senzačne otočil zápas

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Jednoznačným triumfom Realu Madrid na trávniku FC Liverpool 3:0 sa skončil šláger stredajšieho programu futbalovej Ligy majstrov 2014/2015. Atraktívny duel B-skupiny spoznal víťaza už v prvom polčase, v ktorom v drese obhajcu trofeje otvoril skóre duelu portugalský kanonier Cristiano Ronaldo (70. gól v LM, rekordér Raúl už iba o jeden viac, pozn.) a po ňom sa ešte v prvej štyridsaťminútovke dvakrát presadil francúzsky útočník Karim Benzema. V drese domácich celý duel absolvoval stopér a kapitán slovenskej reprezentácie Martin Škrtel. Real je s plným počtom deviatich bodov na čele skupiny a mieri pevným krokom do osemfinále. Borussia Dortmund triumfovala v Istanbule nad Galatasarayom v rámci D-skupiny až nečakane presvedčivo 4:0, keď dvakrát trafil presne Gabončan Pierre-Emerick Aubameyang. Nemeckému tímu (má 9 bodov a skóre 9:0) sotva unikne postup ďalej. Dokonca až 5:0, ale doma a s omnoho ľahším protivníkom, si finalista uplynulého ročníka Atlético Madrid poradil so švédskym Malmö. Viac o tohtotýždňových zápasoch Ligy majstrov: Video: Bayern v LM vyhral 7:1, Chelsea 6:0 a Šachtar 7:0 Adriano je sklamaný z fanúšikov, používali rasistické urážky Nemci vynášajú Bayern do nebies, Rím vyplienil za noc Video: Liga majstrov bola v znamení rekordov, padlo 40 gólov Londýnsky Arsenal v úplnom závere otočil duel na trávniku Anderlechtu Brusel. V 89. min vyrovnal Kieran Gibbs a v nadstavenom čase rozhodol o troch bodoch pre "kanonierov" striedajúci Lukas Podolski. Mierne favorizovaný Juventus Turín prehral na ihrisku OIympiakosu Pireus 0:1. Nemecký Leverkusen dvoma presnými zásahmi v druhom polčase zdolal Zenit Petrohrad a výrazne sa priblížil k postupu z C-skupiny. Bulharský Ludogorec Razgrad v stretnutí proti švajčiarskemu Bazileju hral už od 18. min presilovku o jedného muža, keď červenú kartu videl Serey Die, ale gól z nej vyťažil až v nadstavenom čase zásluhou Jordana Mineva (1:0). V stretnutí AS Monaco - Benfica Lisabon diváci márne čakali na presný zásah. Výsledky stredajších stretnutí 3. kola hlavnej fázy futbalovej Ligy majstrov 2014/2015: A-skupina: Atlético Madrid (Šp.) - Malmö FF (Švéd.) 5:0 (0:0) Góly: 48. Koke, 61. Mandžukič, 63. Griezmann, 88. D. Godín, 90.+ Cerci, ŽK: 45.+ D. Godín - 68. E. Johansson, 72. M. Rosenberg, rozhodoval: Jug (Slovin.) Zostavy: Atlético: Moyá - Juanfran, Miranda, D. Godín, Siqueira - Mario Suárez - Arda Turan (68. Raúl García), Ňíguez, Koke, Griezmann (72. C. Rodríguez) - Mandžukič (77. Cerci) Malmö: R. Olsen - Tinnerholm, E. Johansson, Helander, Ricardinho (90.+ P. Konate) - Halsti - M. Eriksson (87. Thern), E. Adu, E. Forsberg (66. Kroon) - Kiese Thelin, M. Rosenberg Olympiakos Pireus (Gréc.) - Juventus Turín (Tal.) 1:0 (1:0) Gól: 35. Kasami, ŽK: 44. Botía, 56. Masuaku - 38. Lichtsteiner, 59. Pogba, 66. Marchisio, rozhodoval: Mažič (Srb.) Zostavy: Olympiakos: R. Jiménez - Elabdellaoui, Botía, Abidal, Masuaku - Milivojevič, Maniatis, Kasami (90.+ Jannulis), N'Dinga - A. Domínguez (84. Fuster), Mitroglu (69. Afellay) Juventus: Buffon - Ogbonna (77. Pereyra), Bonucci, Chiellini - Pirlo (57. Marchisio) - Lichtsteiner, Vidal, Pogba (87. Giovinco), K. Asamoah - Morata, C. Tévez Tabuľka A-skupiny: 1. Atlético Madrid 3 2 0 1 8:3 6 2. Olympiakos 3 2 0 1 4:4 6 3. Juventus 3 1 0 2 2:2 3 4. Malmö 3 1 0 2 2:7 3 B-skupina: Ludogorec Razgrad (Bul.) - FC Bazilej (Švaj.) 1:0 (0:0) Gól: 90.+ Minev, ŽK: 24. Minev, 86. Moti, 90.+ Espinho - 43. T. Xhaka, 45.+ D. González, 67. Embolo, 85. F. Frei, 90.+ Schär, ČK: 18. Die (Bazilej), rozhodoval: Aytekin (Nem.) Zostavy: Ludogorec: Stojanov - Júnior Caicara, Terziev, Moti, Minev - Djakov, Espinho - Abalo (77. Misidjan), Marcelo Nascimento da Costa, M. Aleksandrov (81. Wanderson) - Bezjak (68. Younés) Bazilej: Vaclík - T. Xhaka, Schär, Marek Suchý, Aliji (75. Ajeti) - F. Frei - Calla (84. Hamoudi), El Neny, Die, D. González (87. Sio) - Embolo FC Liverpool (Angl.) - Real Madrid (Šp.) 0:3 (0:3) Góly: 30. a 41. Benzema, 23. C. Ronaldo, ŽK: 35. T. Kroos (Real), rozhodoval: Rizzoli (Tal.) Zostavy: Liverpool: Mignolet - G. Johnson, Škrtel, Lovren, A. Moreno - J. Allen, Gerrard, J. Henderson (67. Can) - Sterling, P. Coutinho (68. L. Markovič) - Balotelli (46. Lallana) Real: Casillas - Arbeloa, Varane, Pepe, Marcelo (85. Nacho) - James Rodríguez, T. Kroos (81. Illarramendi), Modrič, Isco - Benzema, C. Ronaldo (75. S. Khedira) Tabuľka B-skupiny: 1. Real Madrid 3 3 0 0 10:2 9 2. Ludogorec 3 1 0 2 3:4 3 3. FC Liverpool 3 1 0 2 2:5 3 4. Bazilej 3 1 0 2 2:6 3 C-skupina: Bayer Leverkusen (Nem.) - Zenit Petrohrad (Rus.) 2:0 (0:0) Góly: 58. Donati, 63. K. Papadopulos, ŽK: 57. Wendell - 7. Fajzulin, 15. Javi García, 16. Hulk, 90.+ Criscito, 90.+ J. Rondón, ČK: 79. Wendell (Leverkusen) po 2. ŽK, rozhodoval: Kuipers (Hol.) Zostavy: Leverkusen: Leno - Donati, Ömer Toprak, Spahič, Wendell - Bellarabi (86. Brandt), L. Bender, Reinartz, Son Heung-Min - Hakan Calhanoglu (82. Jedvaj) - Kiessling Zenit: Lodigin - Aňukov, E. Garay, Lombaerts, Criscito - Javi García, Witsel (82. Keržakov) - Danny, Fajzulin (62. Šatov), Hulk - J. Rondón AS Monaco (Fr.) - Benfica Lisabon (Portug.) 0:0 ŽK: 71. R. Carvalho, 78. Kurzawa, 90.+ Y. Ferreira - 8. Eliseu, 26. L. López, 36. Salvio, ČK: 76. L. López (Benfica), rozhodoval: Marciniak (Poľ.) Zostavy: Monako: Subasič - Fabinho, Raggi, R. Carvalho, Kurzawa - Joao Moutinho (83. B. Silva), Toulalan, Kondogbia - Dirar, Berbatov (34. Martial), Ocampos (62. Y. Ferreira) Benfica: Artur - Maxi Pereira, Luisao, L. López, Eliseu - A. Almeida - Salvio, N. Gaitán (79. César Martins) - Enzo Pérez (88. Samaris), Lima, Talisca (68. Bebé) Tabuľka C-skupiny: 1. Leverkusen 3 2 0 1 5:2 6 2. AS Monaco 3 1 2 0 1:0 5 3. Zenit Petrohrad 3 1 1 1 2:2 4 4. Benfica 3 0 1 2 1:5 1 D-skupina: Anderlecht Brusel (Belg.) - Arsenal FC (Angl.) 1:2 (0:0) Góly: 71. Najar - 89. Gibbs, 90.+ Podolski, ŽK: 80. Deschacht - 9. Monreal, 66. Welbeck, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.) Zostavy: Anderlecht: Proto - Vanden Borre, Mbemba, Deschacht, Acheampong - Tielemans, Defour - Najar, Praet (88. Dendoncker), I. Conté - Cyriac Gohi Bi (83. Matías Suárez) Arsenal: D. Martínez - Chambers, Mertesacker, Monreal, Gibbs - Flamini (75. Oxlade-Chamberlain) - Alexis Sánchez, Ramsey, Wilshere (84. Podolski), Santi Cazorla - Welbeck (75. J. Campbell) Galatasaray Istanbul (Tur.) - Borussia Dortmund (Nem.) 0:4 (0:3) Góly: 6. a 18. Aubameyang, 41. Reus, 83. A. Ramos, ŽK: 25. Sneijder, 68. Kaya (obaja Galatasaray), rozhodoval: Lahoz (Šp.) Zostavy: Galatasaray: Muslera - Camdal, Kaya, Chedjou, Telles (62. Öztekin) - Felipe Melo - Hamit Altintop (61. Džemaili), Sneijder, Selcuk Inan - Pandev (78. Colak), Burak Yilmaz Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Hummels (69. Ilkay Gündogan), Papastathopulos - S. Bender (55. Ginter), Kehl - Mchitarjan, Kagawa (82. A. Ramos), Reus - Aubameyang Tabuľka D-skupiny: 1. Dortmund 3 3 0 0 9:0 9 2. Arsenal 3 2 0 1 6:4 6 3. Anderlecht 3 0 1 2 2:6 1 4. Galatasaray 3 0 1 2 2:9 1

logo Video: Real vyhral šláger LM, Arsenal senzačne otočil zápas

Ruský Iljušin narušil vzdušný priestor Estónska a Lotyšska

TALLINN 22. októbra (WEBNOVINY) - Estónska vláda v stredu informovala o predvolaní si ruského veľvyslanca, od ktorého žiadala vysvetlenie utorňajšieho narušenia estónskeho vzdušného priestoru ruským strojom sovietskej výroby Iljušin II-20. Ministerstvo zahraničných vecí to označilo za závažné narušenie ich priestoru. Ruské lietadlo pobudlo v cudzom vzdušnom priestore jednu minútu a opustilo ho po tom, ako ho stíhačky NATO pripravené v Litve zachytili. Ešte v utorok lotyšská vláda oznámila dvojnásobné vyslanie stíhačiek NATO v reakcii na narušenie svojho vzdušného priestoru nad Baltským morom rovnakým ruským strojom. Členské krajiny NATO si striedajú plnenie povinnosti kontroly vzdušného priestoru nad bývalými sovietskymi krajinami - Lotyšskom, Estónskom a Litvou. S Ruskom má trio krajín napäté vzťahy ešte od začiatku 90. rokov, kedy sa po 40 rokoch vymanili spod kontroly rozpadávajúceho Sovietskeho zväzu. Napätie sa ešte zvýšilo po vypuknutí krízy na východe Ukrajiny. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

logo Ruský Iljušin narušil vzdušný priestor Estónska a Lotyšska

Video: Slovák parádnym sólom rozhodol o víťazstve Legie v EL

KYJEV 22. októbra (WEBNOVINY) - Slovenský futbalový reprezentant do 21 rokov Ondrej Duda rozhodol o víťazstve Legie Varšava 1:0 v stredajšom dueli 3. kola hlavnej fázy Európskej ligy 2014/2015 na ihrisku Metalistu Charkov. Devätnásťročný sninský rodák sa v 28. min v rohu pokutového územia pekne uvoľnil cez dvoch protihráčov a chladnokrvne zakončil. Kuriozitou stretnutia boli dve nepremenené penalty. Prvú nedal v 52. min hosťujúci Ivica Vrdoljak, ktorý zlyhal už vo svojom treťom pokuse zo štyroch v tejto sezóne v rámci pohárovej Európy. Na druhej strane nevyužil v 69. min šancu na vyrovnanie Jaja. Legia vedie tabuľku L-skupiny bez zaváhania, vo všetkých troch doterajších zápasoch si pripísala víťazstvo 1:0. L-skupina: Metalist Charkov (Ukr.) - Legia Varšava (Poľ.) 0:1 (0:1) - hralo sa v Kyjeve Gól: 28. Duda, rozhodoval: Mažeika (Lit.) Brankár Dušan Kuciak a Ondrej Duda (obaja Legia) odohrali celý zápas. Duda skóroval a v 84. dostal ŽK. Tabuľka L-skupina: 1. Legia 3 3 0 0 3:0 9 2. Trabzonspor 2 1 0 1 2:2 3 3. Lokeren 2 1 0 1 1:1 3 4. Metalist 3 0 0 3 1:4 0

logo Video: Slovák parádnym sólom rozhodol o víťazstve Legie v EL

Polícia chytila opitého vodiča, po dvoch dňoch v cele zomrel

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Po tom, ako polícia v nedeľu 19. októbra zadržala opitého vodiča, po dvoch dňoch v policajnej cele zomrel. Policajti tvrdia, že zadržaného kontrolovali pár minút predtým a všetko bolo v poriadku. Muža chytili ako v nedeľu šoféruje opitý a namerali mu takmer 2,5 promile alkoholu. Informovala o tom v Televíznych novinách televízia Markíza. Muž bol v policajnej cele na Račianskej ulici v Bratislave viac ako dva dni. Keď ho muži chceli predviesť pred sudcu, vraj už nedýchal. K mužovi privolali rýchlu zdravotnú službu. Sanitka prišla do 14 minút, pričom policajti muža zatiaľ oživovali. Čo sa v cele stalo by mali mať policajti na kamerovom zázname. Podľa policajtov monitorujú každú celu samostatne. Ako dodala pre televíziu Markíza bratislavská policajná hovorkyňa Karina Považanová, policajti kontrolujú správanie osoby v cele najmenej raz za hodinu. Polícia tvrdí, že zadržaný sa nesťažoval, že by mal nejaké zdravotné problémy. Podľa lekára musia policajti vodiča nechať pred zadržaním v cele vyšetriť buď na urgentnom príjme, alebo ho musí prezrieť lekár záchrannej služby. Lekár už nariadil pitvu. Zadržanému podľa predbežnej správy zlyhalo srdce. Či polícia dodržala predpísané postupy, by mal preveriť prokurátor.

logo Polícia chytila opitého vodiča, po dvoch dňoch v cele zomrel

Šefčovič navrhol piliere pre realizáciu energetickej únie

ŠTRASBURG 22. októbra (WEBNOVINY) - Európska energetická únia, ktorej budovanie bude mať na starosti slovenský podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, je považovaná za novú myšlienku, politológovia sa ňou však začali zaoberať už dávnejšie a od plynovej krízy v roku 2009 púta zvýšenú pozornosť politikov. Samotný pojem podľa neho zaznel prvýkrát v roku 2010 na stretnutí vtedajšieho predsedu Európskeho parlamentu (EP) Jerzyho Buzeka s niekdajším šéfom EK Jacquom Delorsom, zatiaľ čo budúci stály predseda Európskej rady Donald Tusk zámer oživil na jar tohto roka. Predseda novej EK Jean-Claude Juncker ho v záujme získania podpory zo strany európskych lídrov a parlamentu identifikoval ako jeden z "kľúčových projektov", ktoré by mali byť súčasťou jeho programu pre nasledujúcich päť rokov, povedal Šefčovič krátko po tom, ako EK v novom zložení v stredu odsúhlasili členovia EP. Šefčovič navrhol päť pilierov energetickej únie "Úloha spočíva v tom, ako to preniesť z teoretickej roviny k praktickému napĺňaniu," vysvetlil staronový podpredseda EK pre agentúru SITA v štrasburskom sídle EP, kde poslanci rozhodovali o Junckerovom tíme v rámci svojho plenárneho zasadnutia. Okrem konceptov Buzeka, Delorsa a Tuska vychádza Šefčovič aj z nedávno prijatej Európskej stratégie energetickej bezpečnosti z dielne dosluhujcúcej komisie či záverov jarného summitu EÚ, pričom navrhol päť pilierov, na ktorých by mala byť budúca energetická únia postavená. Prvý z nich tvoria "posilnená (energetická) bezpečnosť, posilnená solidarita a posilnená dôvera" medzi členmi EÚ navzájom pri vyjednávaní o energetických kontraktoch. "Odporúčal som, aby sme oveľa vehementnejšie začali využívať inštitút, ktorý som nazval Európskou energetickou diplomaciou, to znamená, že musíme to vnímať ako zahranično-politickú a bezpečnostnú prioritu, ako niečo, čo bude permanentne figurovať vo všetkých kontaktoch, ktoré európski predstavitelia aj v oblasti zahraničnej politiky budú mať na prvých miestach," povedal Šefčovič. Za jeden z ďalších pilierov svojho konceptu označil dokončenie vnútorného trhu, aby bol možný "voľný pohyb energií", čomu dnes bránia "pocit národnej suverenity a veľmi veľa technických bariér". Rovnako dôležité považuje aj pokračovanie v znižovaní energetických potrieb EÚ, presadzovanie takzvanej dekarbonizácie v záujme ochrany životného prostredia a podporovanie príslušného výskumu. Konkrétne opatrenia chce Šefčovič predstaviť najneskôr na jar budúceho roka. Energetická únia je jedna z Junckerových priorít Juncker v minulotýždňom dokumente týkajúcom sa Šefčovičovej nominácie na daný post potvrdzuje, že vytvorenie Európskej energetickej únie je jedným z jeho prioritných projektov. Ako ciele definuje spoločné využívanie energetických zdrojov, spojenie infraštruktúr a "zjednotenie sily" EÚ pri vyjednávaní s tretími krajinami. "Potrebujeme diverzifikovať naše energetické zdroje a zredukovať vysokú energetickú závislosť viacerých z našich členských štátov. Chcem zachovať otvorenosť európskeho energetického trhu našim susedom. Ak sa však cena energie z východu stane privysokou, či už komerčne alebo politicky, Európa by mala byť schopná rýchlo prepnúť na iné dodávateľské kanály," napísal Juncker v zverejnenom liste, pričom zrejme narážal na momentálne problematické vzťahy medzi EÚ a Ruskom pre konflikt na Ukrajine. Šefčovičovi sa rozšírilo portfólio zodpovednosti Šefovič v doterajšej EK pôsobil ako podpredseda zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a podľa pôvodného návrhu Junckerovej zostavy mal byť komisárom EÚ pre dopravu a vesmír, zatiaľ čo portfólio energetickej únie pridelil slovinskej kandidátke Alenke Bratušekovej. Tá nakoniec ako jediná svoju kandidatúru neobhájila pred príslušnými výbormi EP, ktoré pred hlasovaním pléna preverovali pripravenosť kandidátov zastávať navrhované funkcie. Dôsledkom bol presun porfólií medzi Šefčovičom a novou slovinskou kandidátkou Violetou Bulcovou, čo v prípade slovenského komisára znamenalo nutnosť absolvovať dodatočné vypočutia na pôde výborov. Tie sa uskutočnili v pondelok večer, teda necelé dva dni pred konečným hlasovaním EP o Junckerovej komisii v rámci plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. Poslanci v stredu zostavu schválil v pomere 423 ku 209. Ako podpredseda EK bude mať Šefčovič na starosti taktiež koordináciu práce ostatných komisárov, a to predovšetkým v oblastiach boja proti klimatickým zmenám, energetiky, dopravy, vnútorného trhu, priemyslu, podnikania, životného prostredia, námorných záležitostí, rybolovu, regionálnej politiky, pôdohospodárstva, rozvoja vidieka, výskumu, vedy a inovácií. Funkčné obobie novej EK sa začína 1. novembra.

logo Šefčovič navrhol piliere pre realizáciu energetickej únie

Slovensku hrozí silný dážď, meteorológovia vydali výstrahu

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred silným dažďom na východnom Slovensku. Výstrahu prvého stupňa vydal pre okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov, Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné, Snina, Sobrance, Vranov nad Topľou, Prešov, Levoča, Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice-okolie, Košice-mesto, Trebišov a Michalovce. Meteorológovia predpokladajú v týchto okresoch zrážky od 30 do 50 milimetrov, výstraha platí do štvrtku 23. októbra do 3:00.

logo Slovensku hrozí silný dážď, meteorológovia vydali výstrahu

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Ústavný súd rozhoduje, či Gašparovič pochybil v kauze Čentéš
Témou v parlamente budú dane, rokovací deň začne rozprava
AREVA a Schneider Electric vyvíjajú prietokové batérie
Video: Muž sa chcel dostať k Obamovi, chytili ho psy
Tretie Babovřesky uvedú na Slovensku v januári
Športový riaditeľ McLarenu končí, vracia sa k protinožcom
Chabarovsk zaradil Haščáka prekvapivo na listinu zranených
Video: Ochrnutý muž dokáže po transplantácii znova chodiť

Recept dňa

Pohánkový chlieb

400 g hladkej pohánkovej múky
400 ml vody
1 sušené droždie
1 PL cukru
1 PL jablkového octu
1 PL oleja
1 ČL rasce
1 ČL soli

Vo vlažnej vode rozpustite cukor, soľ, ocot a droždie, prisypte rascu. Suroviny miešajte elektrickým šľahačom (nakoniec pridajte olej) a po 2-3 min. miešania vám vznikne živé (dýchajúce) cesto. Nalejte ho do formy na biskupský chlebíček alebo srnčí chrbát vyloženej fóliou na pečenie. Nechajte ho kysnúť 30-40 min.
Cesto treba po 25 min. pozorovať, vyskočí potom náhle hore a chlebík by vám prekysol. Medzitým rozpáľte rúru na 225 °C a chlieb pečte pri tejto teplote asi 10 min. Potom teplotu znížte na 180 °C a pečte asi 40-50 min.
Keď už je zhora chlieb tmavý, vyberte ho z formy, dajte dole igelit a položte chlieb vrchom dole a tak 10 min. dopečte.

TIP: Časy aj teplotu je nutné vyskúšať podľa typu rúry.

Dobrá rada

Tmavé odevy žehlite v smere nite,

alebo cez vlhku látku, najlepšie balvnenú detskú plienku. Vyhnete sa tak lesklým miestam.

Stavebník

STROPNÁ KONŠTRUKCIA Z PREDPäTÝCH KERAMICKÝCH NOSNÍKOV

Najrozšírenejšie sú centricky predpäté prvky z keramických tvárnic. V stropnej konštrukcií tvoria tieto takzvané predpäté keramické dosky len spodnú časť prierezu nosného rebra, na ktorú sú uložené keramické tvarovky.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Poprad, Gánovce, Hozelec, Nová Lesná, Matejovce, Svit, Spišská Teplica, Stará Lesná, Švábovce, Tatranská Lomnica, Veľká Lomnica, Veľký Slavkov, Žakovce
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang