poprad.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Poprad

Aktuálne spravodajstvo

Žiaci budú mať v novom školskom roku 24 dní prázdnin

Školský rok sa začína 1. septembra, vyučovanie sa však začne až od pondelka 5. septembra.BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Školský rok 2016/2017 sa začína 1. septembra. Vyučovanie sa však začne až v pondelok 5. septembra. Žiakov základných a stredných škôl čaká v tomto školskom roku 188 vyučovacích dní. Okrem víkendov a veľkých letných prázdnin budú mať päť voľných dní počas sviatkov a 24 dní školských prázdnin, z ktorých však päť dní pripadne na sviatky. Termíny prázdnin zverejnilo ministerstvo školstva v pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2016/2017. Najbližšie prázdniny na školákov čakajú koncom októbra, keď si od školy oddýchnu od 28. do 31. októbra. Po sviatku 1. novembra do školy nastúpia až v stredu 2. novembra. Po jesenných prázdninách nasledujú približne dvojtýždňové vianočné prázdniny. Žiaci si budú užívať voľné dni od 23. decembra do 5. januára. Začiatok vyučovania po nasledujúcom sviatku a víkende je až v pondelok 9. januára. Tretí februárový deň budú mať žiaci deň voľna po tom, čo si preberú polročné vysvedčenia. Jarné prázdniny odštartujú vo februári v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, od 20. do 24. februára. Ďalší týždeň ostanú doma školáci z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja, ktorí budú mať voľno od 27. februára do 3. marca, napokon sa jarných prázdnin dočkajú aj žiaci z Košického a Prešovského kraja, ktorým sa začínajú jarné prázdniny od 6. do 10. marca. Poslednými prázdninami pred dvojmesačným letným voľnom sú veľkonočné prázdniny. Tie budú od 13. apríla do 18. apríla. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Žiaci budú mať v novom školskom roku 24 dní prázdnin

Polovica Nemcov už nechce Merkelovú za kancelárku

Angela Merkelová je v úrade nemeckej kancelárky od roku 2005 a zatiaľ neoznámila, či sa bude uchádzať o ďalší mandát.BERLÍN 28. augusta (WebNoviny.sk) - Polovica obyvateľov Nemecka si neželá, aby kancelárka Angela Merkelová odslúžila ďalšie funkčné obdobie. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, z ktorého cituje agentúra DPA. Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Emnid pre noviny Bild am Sonntag, ukázal, že 50 percent respondentov bolo proti ďalšiemu funkčnému obdobiu Merkelovej. Podporu jej vyjadrilo 42 percent opýtaných. Oproti tomu 70 percent stúpencov Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), ktorej je Merkelová predsedníčkou, chce, aby líderka ostala na čele tohto politického subjektu aj po budúcoročných parlamentných voľbách. S touto víziou nesúhlasí 22 percent respondentov. Kancelárka zatiaľ neoznámila, či sa bude uchádzať o ďalší mandát. Merkelová je v úrade nemeckej kancelárky od roku 2005, v súčasnosti stojí na čele veľkej koalície so stredoľavicovou Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD). Ak by sa Merkelová opäť ujala postu nemeckej kancelárky, mohla by eventuálne prekonať rekord v čase strávenom v úrade, ktorý drží bývalý kancelár Helmut Kohl. Politik bol kancelárom 16 rokov, v rokoch 1982-1998. Merkelová svoje oznámenie o kandidatúre plánovala pôvodne na začiatok tohto roka, ale odložila ho v dôsledku utečeneckej krízy a problémov s CSU. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polovica Nemcov už nechce Merkelovú za kancelárku

Video: Autor škorpiónskeho kopu oslávil päťdesiatku

Niekdajší kolumbijský brankár René Higuita sa narodil 27. augusta 1967 v Medellíne.MEDELLÍN 28. augusta (WebNoviny.sk) - Kolumbijský futbalový excentrik René Higuita oslávil v sobotu jubilejné 50. narodeniny. Rodák z Medellínu (nar. 27. augusta 1967) sa po celom svete preslávil neuveriteľným brankárskym zákrokom, tzv. škorpiónskym kopom, ktorý vytiahol v medzištátnom stretnutí proti Anglicku 6. septembra 1995. Priznal, že kop nebol výsledkom náhleho vnuknutia, ale roky starostlivo pripravovaný. Na bránkovú čiaru padajúci lob z kopačky Jamieho Redknappa zneškodnil vo Wembley tak, že tesne pred dopadom lopty za svoj chrbát podskočil a vykopol ju pätami dopredu ponad hlavu. Zákrok okamžite dostal prívlastok "škorpiónsky" podľa zvieracieho šťúra známeho zahnutým bodcom a patrí medzi najpamätnejšie okamihy futbalovej histórie. "Inšpirovali ma deti hrajúce futbal na ulici či v parku. Videl som ich, ako pilujú zakončenie v záklone \'nožničkami\', nuž som sa pri nich pristavil a nadhodil, že nebolo by od veci vyskúšať to isté, ale opačnou stranou. A v ten osudný deň v Anglicku som dostal presne tú loptu, na ktorú som čakal dlhých päť rokov," priznal s odstupom času bývalý 68-násobný reprezentant Kolumbie, ktorý počas dlhoročnej kariéry pravidelne zahrával priame aj pokutové kopy. V drese národného mužstva skóroval trikrát. Higuita svoj kúsok po 20 rokoch zopakoval vlani v septembri, tentoraz však nie na zelenom trávniku. Loptu, ktorá naňho smerovala z vody, vo výskoku odvrátil pätami ponad vlastnú hlavu a pristál v bazéne. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Autor škorpiónskeho kopu oslávil päťdesiatku

V Kyjeve našli mŕtveho novinára z Ruska, zrejme sa zastrelil

Alexander Ščetinin údajne poslal e-mail svojmu príbuznému s tvrdením, že plánuje spáchať samovraždu.KYJEV 28. augusta (WebNoviny.sk) - Pôvodom ruského novinára Alexandra Ščetinina našli v nedeľu mŕtveho v jeho kyjevskom byte, informovala agentúra UNIAN s odvolaním sa na spravodajský portál Kyjev Operativnyj. "Alexandra našli na balkóne jeho priatelia, ktorí mu prišli zablahoželať k narodeninám," uviedol portál. Podľa neho novinár utrpel strelné poranenie hlavy a pod stoličkou sa našla pištoľ. Podľa zdrojov agentúry UNIAN polícia prípad vyšetruje ako samovraždu. Ščetinin údajne poslal e-mail svojmu príbuznému s tvrdením, že plánuje spáchať samovraždu. Ščetinin založil tlačovú agentúru Novyj region, ktorá sa v roku 2014 rozdelila na uralskú a ukrajinskú redakciu. Vzdal sa ruského občianstva v prospech ukrajinského a usadil sa v Kyjeve. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Kyjeve našli mŕtveho novinára z Ruska, zrejme sa zastrelil

Zoznamu naj filmov 21. storočia vládne Mulholland Drive

Medzi najlepšie filmy za uplynulých 16 rokov sa v ankete BBC Culture dostali napríklad Stvorení pre lásku, Čierna krv či Cesta do fantázie.BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Mysteriózna dráma Mulholland Drive (2001) režiséra Davida Lyncha je podľa ankety BBC Culture najlepším filmom 21. storočia. Prvenstvo získala v rebríčku sto najlepších snímok za posledných 16 rokov, ktoré vybralo 177 kritikov a kritičiek z 36 krajín sveta. Snímka v hlavnej úlohe s Naomi Watts tak predbehla oscarové filmy ako Spotlight (2015), 12 rokov otrokom (2013) a Táto krajina nie je pre starých (2007), pričom prvý menovaný skončil na 88. mieste, druhý na 44. mieste a tretí sa umiestnil desiaty. Druhou najlepšou snímkou sa stala romantická dráma Stvorení pre lásku (2000), treťou zase Čierna krv (2007) a štvrtú priečku obsadil japonský animovaný film Cesta do fantázie (2001). Prvú päťku uzatvára 12-ročný projekt Richarda Linklatera Chlapčenstvo (2014). Top desiatku najlepších snímok doplnili Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004), Strom života (2011), Raz dva (2000) a Rozchod Nadera a Simin (2011). 20 najlepších filmov 21. storočia podľa ankety BBC Culture: 1. Mulholland Drive (David Lynch, 2001) 2. Stvorení pre lásku (Kar-wai Wong, 2000) 3. Čierna krv (Paul Thomas Anderson, 2007) 4. Cesta do fantázie (Hayao Miyazaki, 2001) 5. Chlapčenstvo (Richard Linklater, 2014) 6. Večný svit nepoškvrnenej mysle (Michel Gondry, 2004) 7. Strom života (Terrence Malick, 2011) 8. Raz dva (Edward Yang, 2000) 9. Rozchod Nadera a Simin (Asghar Farhadi, 2011) 10. Táto krajina nie je pre starých (Joel a Ethan Coenovci, 2007) 11. Vnútri Llewyna Davisa (Joel a Ethan Coenovci, 2013) 12. Zodiac (David Fincher, 2007) 13. Potomkovia ľudí (Alfonso Cuarón, 2006) 14. Akt zabitia (Joshua Oppenheimer, 2012) 15. 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni (Cristian Mungiu, 2007) 16. Holy Motors (Leos Carax, 2012) 17. Faunov labyrint (Guillermo Del Toro, 2006) 18. Biela stuha (Michael Haneke, 2009) 19. Mad Max: Zbesilá cesta (George Miller, 2015) 20. Synecdoche, New York (Charlie Kaufman, 2008) Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zoznamu naj filmov 21. storočia vládne Mulholland Drive

Martin Otčenáš má zlato zo stíhačky na MS v letnom biatlone

Dvadsaťdeväťročný popradský rodák Martin Otčenáš celkovo má na letných MS medailovú bilanciu už 3-0-2.OTEPÄÄ 28. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský reprezentant Martin Otčenáš nadviazal na svoj sobotňajší triumf v šprinte a v nedeľu v čase 34:26,2 min s náskokom 28,1 sekundy pri troch streleckých chybách získal zlatú medailu aj v stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km na majstrovstvách sveta v letnom biatlone dospelých a juniorov v estónskom Otepää (26. - 28. augusta). Odporúčame: Otčenáš s náskokom získal zlato na MS v letnom biatlone Dvadsaťdeväťročný popradský rodák Otčenáš obhájil svoje prvenstvo v tejto disciplíne spred dvanástich mesiacov z rumunského Cheile Gradistei a celkovo má na letných MS medailovú bilanciu už 3-0-2. Člen VŠC Dukla Banská Bystrica Otčenáš bol okrem spomenutých troch víťazstiev tretí v rýchlostných pretekoch v ruskom Ťumeni 2014 a minulý rok. Majstrovstvá sveta v letnom biatlone - Otepää (Est.): Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Martin Otčenáš (SR) 34:26,2 min (3), 2. Sergej Kľachin (Rus.) +28,1 s (2), 3. Alexander Žirnyj (Ukr.) +48,6 (2), 4. Karol Dombrovskij (Litva) +1:28,6 min (3), 5. Vladimir Semakov (Ukr.) +1:36,7 (3), 6. Krasimir Anev (Bul.) +1:49,2 (2),... 8. Matej Kazár +2:26,7 (4), 22. Tomáš Hasilla +4:18,2 (7), 34. Michal Kubaliak +5:34,2 (6), 43. Michal Šima (všetci SR) +7:40,2 (8) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Martin Otčenáš má zlato zo stíhačky na MS v letnom biatlone

Slovan na dva mesiace prišiel o útočníka Smoleňáka

Útočník Radek Smoleňák sa v Olomouci podrobil operácii.BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Český hokejový útočník v službách slovenského účastníka Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) Slovana Bratislava Radek Smoleňák nepomôže svojmu zamestnávateľovi približne dva mesiace. Referuje o tom sobotňajšie vydanie denníka Šport. Dvadsaťdeväťročný rodák z Prahy utrpel v pondelkovom úvodnom vystúpení v rámci nového ročníka KHL 2016/2017 na ľade tíme Ak Bars Kazaň zlomeninu kľúčnej kosti. V piatok sa v Olomouci podrobil operácii zraneného miesta. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovan na dva mesiace prišiel o útočníka Smoleňáka

Agnieszka Radwanská vyhrala turnaj v New Havene

Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová vo finále turnaja v New Havene podľahla Poľke Agnieszke Radwanskej.NEW HAVEN 27. augusta (WebNoviny.sk) - Poľská tenistka Agnieszka Radwanská ako najvyššie nasadená hráčka sa stala víťazkou dvojhry na turnaji WTA Premier Connecticut Open presented by United Technologies v americkom New Havene. Dvadsaťsedemročná rodáčka z Krakova zdolala v sobotňajšom finálovom stretnutí o takmer šesť rokov mladšiu desiatku singlového "pavúka" Elinu Svitolinovú z Ukrajiny za 97 minút 6:1, 7:6 (3). Vo finále štvorhry v New Havene si druhý najvyššie nasadený indicko-rumunský tandem Sania Mirzová, Monica Niculescová poradil s nenasadenou ukrajinsko-taiwanskou dvojicou Kateryna Bondarenková, Čchuang Čchia-ťüng za 91 minút 7:5, 6:4. Dvojhra - finále: Agnieszka Radwanská (Poľ.-1) - Elina Svitolinová (Ukr.-10) 6:1, 7:6 (3) za 97 minút Štvorhra - finále: Sania Mirzová, Monica Niculescová (India/Rum.-2) - Kateryna Bondarenková, Čchuang Čchia-ťüng (Ukr./Taiw.) 7:5, 6:4 za 91 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Agnieszka Radwanská vyhrala turnaj v New Havene

Atentátnik sa chcel odpáliť počas bohoslužby v Medane

V batohu útočníka objavili logo pripomínajúce znak teroristickej organizácie Islamský štát. Muž sa údajne priznal, že nekonal sám a že útok mu nariadili.JAKARTA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Samovražedný atentátnik sa v nedeľu pokúsil odpáliť nálož v katolíckom kostole v Indonézii, informovali agentúry DPA a AP. K incidentu došlo počas bohoslužby v meste Medan, metropole provincie Severná Sumatra. Podľa polície páchateľ vstal z lavičky a rozbehol sa k oltáru za kňazom. Zároveň aktivoval nálož v batohu, ktorá však nevybuchla. Explodovala len rozbuška, ktorá ho zranila. S horiacom batohom však pokračoval v behu, vytiahol nôž a bodol kňaza do ľavej ruky. Útočníka vzápätí spacifikovali veriaci. Motív útoku nebol bezprostredne známy. Polícia však v batohu útočníka objavila logo pripomínajúce znak teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Muž sa údajne priznal, že nekonal sám a že útok mu nariadili. Indonézia, štát s najväčším počtom obyvateľov hlásiacich sa k islamu, zažila už množstvo útokov zo strany islamských radikálov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Atentátnik sa chcel odpáliť počas bohoslužby v Medane

Bigotnosť aj rasizmus. Clintonová a Trump na seba útočia

Prezidentskej kampani v Spojených štátoch dominuje v týchto dňoch ostré vzájomné útočenie.WASHINGTON 28. augusta (WebNoviny.sk) - Prezidentskej kampani v Spojených štátoch dominuje v týchto dňoch ostré vzájomné útočenie. Hillary Clintonová a Donald Trump sa obviňujú z bigotnosti, rasizmu, mentálnej neschopnosti i zlého zdravotného stavu. Donald Trump v rozhovore pre stanicu CNN označil Clintonovú a jej politiku voči Afroameričanom a hispánskej komunite za bigotnú. Hillary Clintonová reagovala vyjadrením, že je to práve Donald Trump, kto vniesol do kampane a spoločnosti nenávisť. "Postavil svoju kampaň na predsudkoch a paranoji," uviedla. Postoje a vyhlásenia na tému prisťahovalcov a imigračnej politiky boli od začiatku centrom kampane Donalda Trumpa a medzi verejnosťou, politikmi a komentátormi vyvolávali najviac pozornosti. Okrem obvinení z nenávisti používajú kandidáti na vzájomný boj aj zdravie Hillary Clintonová na predvolebnom mítingu vyhlásila, že Trump dal do centra pozornosti nenávistné skupiny a pomohol radikálom prevziať kontrolu nad Republikánskou stranou. "Jeho neúcta voči hodnotám, ktoré robia našu krajinu veľkou, je veľmi nebezpečná," uviedla. Podľa Trumpa Clintonová vykresľuje slušných Američanov ako rasistov. "Útočí na voličov, ktorí nechcú nič iné než lepšiu budúcnosť... Neútočí len na mňa, ale na všetkých slušných ľudí... Chcú hlasovať za zmenu a ona ich odstrašuje," povedal Trump na mítingu. Okrem obvinení z nenávisti používajú kandidáti na vzájomný boj aj zdravie. Hillary Clintonová tvrdí, že Donald Trump nie je mentálne v poriadku. Ten sa bránil zverejnenou lekárskou správou z konca minulého roka, podľa ktorej bude v prípade volebného úspechu najzdravšou osobou, aká bola kedy zvolená za prezidenta. Trump môže prekonať rekord Reagana Lekár, ktorý správu vystavil, však teraz pre televíziu NBC vyhlásil, že nad správou strávil len päť minút. Ponáhľal sa, lebo pred domom naňho čakala limuzína. "V tom zhone, myslím si, že niektoré slová nevyzneli presne tak, ako boli myslené," uviedol Harold Bornstein a dodal, že zdravie Donalda Trumpa nie je ani lepšie ani horšie než zdravie priemerného človeka, ktorý každý deň cvičí. "Nefajčí, nepije - to je jednoducho najlepšia výhoda, ktorú môžete mať na zdravý život. A má tiež dobrú rodinnú históriu," spresnil lekár. Donald Trump na druhej strane poukazuje na podľa neho zlé fyzické aj psychické zdravie svojej súperky. "Chýba jej mentálna a fyzická sila," vyhlásil. Clintonová podobne ako Trump zverejnila správu od svojej lekárky. Podľa nej je Clintonová "zdravá žena, ktorá v súčasnosti trpí len zníženou funkciou štítnej žľazy a sezónnymi alergiami. Je vo výbornom fyzickom stave a schopná slúžiť ako prezidentka Spojených štátov," uvádza sa v správe. Sedemdesiatnik Donald Trump by sa v prípade zvolenia stal najstarším prezidentom Spojených štátov. Rekord zatiaľ drží Ronald Reagan, ktorý bol v čase nástupu do úradu o osem mesiacov mladší od Trumpa. Hillary Clintonová by počas inaugurácie v januári budúceho roka mala 69 rokov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bigotnosť aj rasizmus. Clintonová a Trump na seba útočia

Kurdskí militanti vypálili rakety na letisko v Diyarbakire

Diyarbakir sa nachádza v oblasti, kde žije početná komunita Kurdov, ktorí vedú proti tureckej vláde dlhoročné povstanie.ANKARA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Podozriví kurdskí militanti vypálili v sobotu rakety na letisko v tureckom meste Diyarbakir ležiacom v juhovýchodnej časti krajiny. Bezprostredne neboli hlásené žiadne obete, informovala agentúra Reuters. Štyri rakety dopadli na policajné kontrolné stanovisko. Personál i cestujúci sa skryli v budove terminálu. Útok sa odohral krátko pred polnocou miestneho času. Incident si nevyžiadal prerušenie chodu letiska ani odklady letov. K zodpovednosti za útok sa bezprostredne nikto neprihlásil. Diyarbakir sa však nachádza v oblasti, kde žije početná komunita Kurdov, ktorí vedú proti vláde dlhoročné povstanie. Útok prišiel iba deň po tom, ako Turecko začalo vojenskú inváziu do susednej Sýrie zameranú na zatlačenie extrémistov z tzv. Islamského štátu (IS) a prevenciu pred územnými ziskami kurdských bojovníkov. Ankara sa totiž obáva, že kurdské milície zaberú miesto po IS a hodlá zastaviť kurdské sily získaním kontroly nad súvislým pásmom sýrskeho územia na svojich hraniciach. Takýto vývoj by podľa Ankary znamenal posilnenie postavenia vzbúrencov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) na tureckom území. PKK, ktorá po prvý raz povstala proti tureckému štátu v roku 1984, je Tureckom, ako aj Spojenými štátmi a Európskou úniou považovaná za teroristickú organizáciu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kurdskí militanti vypálili rakety na letisko v Diyarbakire

Družica Juno sa priblížila rekordne blízko k Jupiteru

NASA plánuje v najbližších dňoch zverejniť fotografie z misie.BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Družica Juno amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v sobotu priblížila rekordne blízko k Jupiteru. Zariadenie sa dostalo do vzdialenosti 4 200 kilometrov nad vrchol mračien tejto planéty. NASA plánuje v najbližších dňoch zverejniť nové fotografie z misie. Úlohou družice je zistiť, ako funguje planéta zložená predovšetkým z vodíka a hélia. "Ide o prvú príležitosť pozrieť sa zblízka na kráľa našej Slnečnej sústavy a pochopiť, ako funguje," uviedol Scott Bolton zo Southwest Research Institute. Družica letela k Jupiteru päť rokov, počas ktorých prekonala 2,8 miliardy kilometrov. Jupiter svojím chemickým zložením pripomína hviezdu. Je približne 300-krát väčší ako Zem a svoju obežnú dráhu okolo Slnka prejde za dvanásť pozemských rokov. Okolo vlastnej osi sa otočí za desať hodín. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Družica Juno sa priblížila rekordne blízko k Jupiteru

Wildersova strana sľubuje deislamizáciu Holandska

V straníckom dokumente sa v súvislosti s deislamizáciou krajiny hovorí aj o zákaze Koránu, mešít, moslimských škôl, ale aj záchytných zariadení pre žiadateľov o azyl.HAAG 28. augusta (WebNoviny.sk) - O nutnosti deislamizácie Holandska, ale aj o vyhostení žiadateľov o azyl a migrantov z moslimských krajín nielen z tejto krajiny, ale aj z územia Európskej únie sa okrem iného hovorí v predvolebnom programe euroskeptickej Strany slobody (PVV) známeho odporcu islamu Geerta Wildersa. Práve tento pravicový subjekt ako prvý z relevantných holandských politických strán zverejnil svoj program pred voľbami, ktoré sa v Holandsku uskutočnia v marci 2017, vyplýva z informácií tlačovej agentúry MTI. V straníckom dokumente sa v súvislosti s deislamizáciou krajiny hovorí aj o zákaze Koránu, mešít, moslimských škôl, ale aj záchytných zariadení pre žiadateľov o azyl. Vyzýva sa v ňom tiež na zákaz nosenia moslimských šatiek pod hrozbou trestného stíhania. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že v Holandsku je v súčasnosti práve PVV najpopulárnejšou politickou stranou. Znalci pomerov však upozorňujú, že Wildersove názory by aj v prípade volebného víťazstva PVV výrazne sťažili, ak nie znemožnili dosiahnutie dohody o koaličnej spolupráci s ďalšími stranami. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Wildersova strana sľubuje deislamizáciu Holandska

Záujem o dovolenku na slovenskom vidieku rastie

V minulom roku dovolenkovalo na slovenskom vidieku 86 340 turistov.BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Počet návštevníkov, ktorí sa v minulom roku rozhodli dovolenkovať na slovenskom vidieku, vzrástol oproti roku 2014 o 32,4 percenta. Informovala o tom Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). V roku 2015 navštívilo slovenský vidiek spolu 86 340 ľudí. Domácich turistov prišlo 70 856, čo predstavuje nárast o 31,5 percenta a zahraničných turistov bolo 15 484, čo je o 36,5 percenta viac. "Súvisí to s celkovým zvýšením návštevnosti Slovenska v roku 2015, ktorý bol z hľadiska počtu turistov rekordným. V rámci vidieckeho cestovného ruchu sa výrazne rozšírila aj ponuka ubytovacích zariadení vidieckeho typu a to až o 39,6 percenta oproti roku 2014. Celkovo, návrat k prírode a k tradíciám oslovuje čoraz viac ľudí, ktorí radi navštevujú takéto zariadenia. Salaše, farmy a ranče rozširujú svoju ponuku o atraktívne podujatia alebo celodenné tematické programy, ktoré lákajú najmä početnú skupinu rodín s deťmi," uviedla pre agentúru SITA Zuzana Onufer z komunikačného odboru SACR. Zahraniční aj domáci turisti strávili na slovenskom vidieku v priemere 2,3 noci. Celkový počet prenocovaní sa zvýšil o 33,2 percenta na 196 075. Ako vyplýva zo štatistiky, celkové tržby prevádzkovateľov vidieckych turistických zariadení sa zvýšili o 58,2 percenta, čo predstavuje 4 319 691 eur. Vzhľadom na rastúci vývoj návštevnosti Slovenska v tomto roku SACR predpokladá, že aj zariadenia vidieckeho cestovného ruchu v porovnaní s minulým rokom prilákajú vyšší počet dovolenkárov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Záujem o dovolenku na slovenskom vidieku rastie

RTVS oslavuje, pre divákov má pripravených viacero noviniek

RTVS oslávi 90. výročie rozhlasu a 60. výročie televízie.BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si túto jeseň pripomenie 90. výročie začiatku rozhlasového vysielania na Slovensku a tiež 60. výročie televízneho vysielania. Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, pri tejto príležitosti usporiadajú 13. a 14. novembra dva galavečery a tiež uvedú množstvo starších filmov, inscenácií a seriálov. Okrem toho pripravili aj novú reláciu Zlaté časy. Na Jednotke budú môcť diváci a diváčky vidieť každý štvrtok večer známe snímky ako Živý bič (1966), Tri gaštanové kone (1966) či trilógiu Červené víno (1972). Na Dvojke zas od 5. septembra uvedú v rámci Návratu bratislavských pondelkov viaceré televízne inscenácie ako aj staršie seriály Tisícročná včela (1983) alebo Alžbetin dvor (1986), pričom tieto digitálne vyretušovali a odvysielajú ich v HD kvalite. V rámci osláv spomínaných výročí RTVS pripravila aj novú reláciu Zlaté časy s moderátorskou dvojicou Elena Vacvalová a Dano Heriban, ktorí budú uvádzať staré ukážky z archívu televízie. RTVS okrem toho pripravila na jeseň aj viacero noviniek. Na Jednotke každý pondelok večer odvysielajú nové slovenské či slovensko-české koprodukčné filmy ako Eva Nová (2015), Wilsonov (2015), Vojtech (2015), Učiteľka (2016) či Agáva (2016), pričom sedem z nich uvedú v premiére, ďalšie zas v obnovenej premiére v HD kvalite. Novou reláciou bude Strom želaní, ktorý bude uvádzať Matej "Sajfa" Cifra, pokračovať budú programy ako Nikto nie je dokonalý, Milujem Slovensko či seriál Doktor Martin (2015), ktorého druhá sezóna odštartuje v nedeľu 28. augusta úvodným filmom. Na Dvojke zas uvedú dokumentárne seriály Prvá, Zlatá lýra a Trabantom z Austrálie do Ázie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo RTVS oslavuje, pre divákov má pripravených viacero noviniek

Pred rokom našli pri Parndorfe dodávku s mŕtvymi utečencami

Mŕtvi z malého nákladného auta objaveného pri rakúskom Parndorfe boli súčasťou vlny utečencov a migrantov, ktorí cez západný Balkán smerovali do Nemecka.VIEDEŇ 28. augusta (WebNoviny.sk) - V sobotu uplynul rok od nálezu, ktorý otriasol svedomím Európy, keď sa 27. augusta 2015 našla na krajnici pri rakúskej obci Parndorf neďaleko slovenských hraníc dodávka s rozkladajúcimi sa telami 71 migrantov, pochádzajúcich z Iraku, Sýrie a Afganistanu. Ako a prečo títo ľudia zomreli, sa už pravdepodobne nikto nedozvie, napísala vo štvrtok na svojej webovej stránke stanica BBC. Mŕtvi z malého nákladného auta objaveného pri rakúskom Parndorfe boli súčasťou vlny utečencov a migrantov, ktorí cez západný Balkán smerovali do Nemecka. Ich smrť prispela k otvoreniu hraníc medzi jednotlivými európskymi štátmi, čo umožnilo zástupom ľudí hľadajúcich lepší život voľný priechod. Napriek tomu, že väčšinu tiel obetí vydali rakúske úrady ich príbuzným, 13 z nich je pochovaných na moslimskom cintoríne v 23. viedenskom obvode. Na všetkých hroboch je vyznačený dátum úmrtia 27. august 2015. Obrazom: V nákladiaku so slovenskými nápismi našli desiatky mŕtvych utečencov Všetci utečenci sa zrejme udusili Podľa rakúskej polície 71 ľudí natlačených vo vzduchotesne uzavretom nákladovom priestore malého volva s obrázkami údenárskych výrobkov a slepačej hlavy na bočniciach nemohlo vydržať dlho. Rakúske úrady sa domnievajú, že sa všetci pravdepodobne udusili v priebehu hodiny, odkedy sa nadránom 25. augusta na maďarsko-srbskom hraničnom priechode Röszke vydali na svoju poslednú cestu. Za volant nákladného auta sa posadil majiteľ prepravnej spoločnosti menom Mitko, Bulhar žijúci v Maďarsku, ktorý miestnej polícii nebol neznámy. Jeho vodič bol v ten deň chorý, preto sa rozhodol, že vozidlo s migrantmi bude šoférovať sám. Nevedel však, ako nechať zadné dvere na nákladovom priestore čiastočne pootvorené, aby tam mohol prúdiť vzduch. Predtým, ako z Röszke vyrazil na 850 kilometrov dlhú cestu do nemeckého Mníchova, dvere nechtiac zabuchol, čím 71 ľudí tiesniacich sa vo vozidle odsúdil na smrť. Mitko (29), ktorý sa predtým živil prepravou bulharských občanov na ich pracoviská v západnej Európe, pašovaním lacných cigariet zo Srbska do Bulharska a príležitostnými krádežami, využil migračnú vlnu, ktorá v rokoch 2014-2015 začala naberať na intenzite, a presedlal na pašovanie ľudí. Doteraz nie je jasné, kedy Mitko zistil, že utečenci, ktorých preváža, sú mŕtvi. V deň, keď so svojím vozidlom prechádzal cez Maďarsko do Rakúska, bolo horúco. Skutočnosť, že niečo nie je v poriadku, si pravdepodobne uvedomil až vo chvíli, keď sa autom začal šíriť zápach rozkladajúcich sa tiel. Mitko čaká v maďarskom väzení na proces Podľa rakúskeho policajného hovorcu policajná hliadka, ktorá auto na odpočívadle našla, si sprvu myslela, že ide o nehodu alebo poruchu, avšak jej členovia nikde nevedeli nájsť vodiča. Policajti si až potom všimli, že z nákladového priestoru auta presakuje krv a iné telesné tekutiny. Až keď auto otvorili, zistili, že sa v ňom nachádzajú desiatky tiel v pokročilom štádiu rozkladu. Nákladné auto s telami migrantov dali rakúske úrady medzičasom odtiahnuť do mestečka Nickelsdorf na rakúsko-maďarských hraniciach, kde sa začal proces ich identifikácie. Len niekoľko dní po hrôzostrašnom náleze otvorilo Rakúsko svoje hranice s Maďarskom a umožnilo tak tisíckam migrantov, ktorí tam uviazli, pokračovať v ceste do Nemecka. Paradoxne mnohí z nich prechádzali okolo miesta, kde bola zaparkovaná osudná dodávka, na ktorej ešte stále pracovali forenzní experti. Mitko spolu s ďalšími piatimi podozrivými - štyrmi Bulharmi a jedným Afgancom - čaká v maďarskom väzení na proces, ktorý by sa mal po ukončení policajného vyšetrovania začať na jeseň v meste Kecskemét. Podľa polície mu hrozí až 16 rokov väzenia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pred rokom našli pri Parndorfe dodávku s mŕtvymi utečencami

Toto sú najväčšie hrady na Slovensku, Spišský je až šiesty

Archeológovia brali do úvahy pôvodnú rozlohu hradísk v čase ich najväčšieho rozmachu.NITRA 28. augusta (WebNoviny.sk) – Najväčším hradom na Slovensku je Nitriansky hrad. Zistili to archeológovia na základe dlhoročných výskumov. Zostavili svoj vlastný rebríček, v ktorom sa Spišský hrad ocitol až na šiestom mieste. Archeológovia brali do úvahy pôvodnú rozlohu hradísk v čase ich najväčšieho rozmachu. O tom, kam až jednotlivé hradiská siahali, vypovedajú archeologické nálezy. "Ukázalo sa, že Nitriansky hrad siahal v stredoveku až po Župný dom a Horný Palánok a až do polovice 15. storočia mal rozlohu 8,5 hektára," povedal Peter Bednár z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Dnes už z neho zostala len malá časť. Za Nitrianskym hradom nasledujú Bratislavský hrad a Devín, ktoré majú oba okolo 6,8 hektára. Štvrté miesto patrí Košickému hradu s rozlohou zhruba 6,5 hektára, nasleduje Zvolen – Pustý hrad so 4,7 hektára a Spišský hrad so štyrmi hektármi. Nitriansky hrad sa stal na rozhraní 8. a 9. storočia sídlom Nitrianskeho kniežatstva. S najväčšou pravdepodobnosťou tu stál prvý kresťanský kostol na Slovensku, ktorý dal postaviť knieža Pribina. Vysvätený bol okolo roku 830. V 11. a začiatkom 12. storočia bol spolu s Ostrihomom jedným z dvoch sídiel uhorských kráľov. Nitriansky hrad bol v tom období oveľa rozsiahlejší ako dnes a patril k najvýznamnejším hradom v strednej Európe. Opevnený bol celý hradný kopec. Význam Nitrianskeho hradu v tomto čase potvrdzuje Maurova legenda z rokov 1064 - 1070, ktorá spomína na hrade Baziliku svätého Emeráma, do ktorej uložili pozostatky svätého Ondreja a Beňadika. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Toto sú najväčšie hrady na Slovensku, Spišský je až šiesty

Na SNP sme stále hrdí, no stúpa počet tých, ktorí nie sú

Z prieskumu vyplýva, že podľa vekových kategórií respondentov pociťujú najnižšiu mieru hrdosti na SNP respondenti mladší ako 35 rokov.BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) - Väčšina ľudí je na Slovenské národné povstanie (SNP) hrdá, relatívne najvyššiu mieru hrdosti pociťujú ľudia nad 65 rokov a voliči politických strán SNS, KDH a Smer-SD. Osemdesiatdva percent respondentov je presvedčených, že Slovenské národné povstanie bolo udalosťou, na ktorú by sme mali byť hrdí, pričom štyria z desiatich opýtaných si myslia, že na SNP by sme mali byť určite hrdí (42 %) a 40 percent respondentov si myslí, že na SNP by sme mali byť skôr hrdí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorá zisťovala, ako hrdí sú občania SR na Slovenské národné povstanie. O výsledkoch prieskumu agentúru SITA informoval Martin Slosiarik z agentúry Focus. Opačný postoj k SNP zaujala približne desatina opýtaných (10,5 %). S názorom, že na SNP by sme skôr nemali byť hrdí, sa stotožnilo sedem percent opýtaných, názor, že na SNP by sme určite nemali byť hrdí, zdieľajú tri percentá respondentov. K otázke sa nevedelo vyjadriť takmer osem percent respondentov. Z prieskumu tiež vyplýva, že podľa vekových kategórií respondentov pociťujú najnižšiu mieru hrdosti na SNP respondenti mladší ako 35 rokov, respektíve vo veku 18 až 24 (71 %) a 25 až 34 rokov (78 %). Podľa príslušnosti k politickej strane pociťujú najnižšiu mieru hrdosti na SNP voliči Mosta-Híd (20 %), hnutia Sme rodina - Boris Kollár (17 %) a Ľudovej strany Naše Slovensko (13 %). Do tejto skupiny patrí aj 18 percent nevoličov. V porovnaní s výskumom z roku 2009 stúpol podiel respondentov, ktorí uviedli, že by sme nemali byť hrdí na SNP, a to zo šesť na desať percent, a podiel respondentov, ktorí uviedli, že by sme naň hrdí byť mali, sa takmer nezmenil (2009 - 83 % a 2016 - 82 %). Agentúra Focus robila prieskum v dňoch 11. až 16. augusta na vzorke 1 002 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Respondentov sa pýtali: "Onedlho v auguste bude 72. výročie Slovenského národného povstania (SNP), ktoré bolo v roku 1944. Myslíte si, že SNP bolo udalosťou, na ktorú by sme mali byť hrdí alebo nie?" Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na SNP sme stále hrdí, no stúpa počet tých, ktorí nie sú

Video: Real Madrid vyhral 2:1, Atlético s druhou remízou

Tri body pre \'biely balet\' zabezpečil rozhodujúcim gólom Toni Kroos.MADRID 27. augusta (WebNoviny.sk) - Futbalisti Realu Madrid na vlastnom ihrisku zdolali hráčov Celty Vigo 2:1 v sobotňajšom stretnutí 2. kola najvyššej španielskej súťaže. "Biely balet" sa dostal do vedenia v 60. min, keď sa presadil Álvaro Morata. Hosťom sa podarilo vyrovnať už o sedem minút neskôr zásluhou Fabiana Orellanu. Tri body napokon zostali v hlavnom meste po zásahu nemeckého reprezentanta Toniho Kroosa z 81. min. Hráči Atlética Madrid nezužitkovali prevahu na trávniku na pôde Leganés a museli sa uspokojiť s bezgólovou remízou. Výsledky sobotňajších stretnutí 2. kola najvyššej španielskej futbalovej súťaže 2016/2017: Eibar - Valencia 1:0 (0:0) Gól: 62. Pedro León Osasuna - San Sebastián 0:2 (0:1) Góly: 45.+ Juanmi, 81. Unai García (vlastný) Real Madrid - Celta Vigo 2:1 (0:0) Góly: 60. Morata, 81. T. Kroos - 67. Orellana Leganés - Atlético Madrid 0:0 Tabuľka: 1. Real Madrid 2 2 0 0 5:1 6 2. La Coruňa 2 1 1 0 2:1 4 3. Leganés 2 1 1 0 1:0 4 4. FC Barcelona 1 1 0 0 6:2 3 5. FC Sevilla 1 1 0 0 6:4 3 6. Las Palmas 1 1 0 0 4:2 3 7. Gijón 1 1 0 0 2:1 3 8. Eibar 2 1 0 1 2:2 3 9. San Sebastián 2 1 0 1 2:3 3 10. Málaga 2 0 2 0 3:3 2 11. Atlético Madrid 2 0 2 0 1:1 2 12. Alavés 1 0 1 0 1:1 1 .Villarreal 1 0 1 0 1:1 1 .Granada 1 0 1 0 1:1 1 15. Espanyol 2 0 1 1 6:8 1 16. Osasuna 2 0 1 1 1:3 1 17. Betis Sevilla 2 0 1 1 2:6 1 18. Bilbao 1 0 0 1 1:2 0 19. Celta Vigo 2 0 0 2 1:3 0 20. Valencia 2 0 0 2 2:5 0 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Real Madrid vyhral 2:1, Atlético s druhou remízou

Marek Ďaloga rozšíril v KHL rady bratislavského Slovana

Ofenzívne ladený obranca len nedávno ukončil svoje pôsobenie v ruskej Kazani.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - HC Slovan Bratislava angažoval do svojho kádra slovenského hokejového reprezentanta Mareka Ďalogu. Platnosť zmluvy musí ešte potvrdiť Centrálna hráčska matrika (CIB) v Moskve. Ofenzívne ladený obranca len nedávno ukončil svoje pôsobenie v ruskej Kazani, podľa oficiálnej webstránky Slovana by sa mohol v "belasom" drese fanúšikom predstaviť už v pondelok 29. augusta na domácom ľade proti Torpedu Nižnij Novgorod. Odporúčame: Tomáš Jurčo je po operácii chrbta, úvod sezóny má ohrozený Zvolenský rodák M. Ďaloga prišiel do Kazane pred rokom, kontrakt mal do konca ročníka 2016/2017. V minulej sezóne odohral 33 stretnutí KHL vrátane play-off, v ktorých strelil jeden gól a na ďalších päť prihral. V druhej polovici ročníka ho výrazne limitovali zdravotné ťažkosti. Pre problémy s kolenom vynechal aj májové majstrovstvá sveta v Rusku. Ruské zdroje tvrdili, že v poriadku nebol ani pred začiatkom tejto sezóny. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Marek Ďaloga rozšíril v KHL rady bratislavského Slovana

Turecko ohlásilo prvého padlého vojaka pri ofenzíve v Sýrii

Cieľom operácie bolo vytlačiť militantov Islamského štátu z Džarábulusu a obmedziť postup kurdských síl západne od rieky Eufrat.ISTANBUL 27. augusta (WebNoviny.sk) - Jeden turecký vojak bol zabitý a traja ďalší zranení pri útoku kurdských povstalcov v severnej Sýrii, oznámila turecká štátna tlačová agentúra Anadolu. Podľa tureckých médií ide o prvého padlého Turka v súčasnej sýrskej operácii. Odporúčame: Turci zaútočili na sýrsku dedinu, ktorú obsadili Kurdi Kurdskí militanti zaútočili v sýrskom meste Džarábulus na dva turecké tanky raketami. Turecká armáda naň reagovala, dodala Anadolu bez akýchkoľvek podrobností. Oznámili to agentúry DPA a AP. Turecká armáda začala v stredu v Sýrii v spolupráci s jednotkami Slobodnej sýrskej armády a koaličnými lietadlami pozemnú operáciu pod názvom (Ochranný) Štít Eufratu. Jej cieľom bolo vytlačiť militantov Islamského štátu z Džarábulusu a obmedziť postup kurdských síl západne od rieky Eufrat. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turecko ohlásilo prvého padlého vojaka pri ofenzíve v Sýrii

V tradičnom derby gól nepadol, \'Ruža\' deklasovala Michalovce

Súboj dávnych rivalov medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava sa skončil bezgólovou remízou.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Sobotňajší zápas dvoch odvekých rivalov FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava sa skončil nerozhodne 0:0 v rámci 7. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Takmer 8000 divákov v trnavskej City Arene videlo rušný a zaujímavý duel, so šancami na oboch stranách, ale gólu sa nedočkali. Odporúčame: Trnavčan Tambe zaujal, dostal pozvánku do kamerunského tímu Útočník Adam Zreľák údajne odchádza zo Slovana Bratislava V prvom polčase zrazil kapitána Spartaka Mikoviča v pokutovom území brankár hostí Mucha, ale jedenástka sa nepískala a v následnej dorážke neuspel Halilovič. V drese "andelov" mohol skórovať Tambe, ale svoju predchádzajúcu chybu odčinil stopér Slovana Saláta, ktorý pri jeho pokuse na čiare zachránil. V drese "belasých" sa v prvom dejstve nepresadili Priskin ani Soumah, ktorého veľkú príležitosť vyrazil brankár Spartaka Jakubech na žrď. V 85. min nervózneho stretnutia videl z rúk arbitra Chmuru červenú kartu kamerunský útočník Trnavy Tambe, na bezgólovom rezultáte sa však už nič nezmenilo. Futbal - Fortuna liga 2016/2017 - 7. kolo - sobota: FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava 0:0 ŽK: 17. Mikovič, 39. E. Halilovič, 62. Jirka, 84. Godál - 17. Priskin, 21. V. Savičevič, 26. De Kamps, 30. Soumah, 45.+ F. Kubík, ČK: 85. Tambe (Trnava), rozhodovali: Chmura - Brendza, Chládek, 7637 divákov Zostavy: Trnava: A. Jakubech - A. Kadlec, Greššák, Godál, Horník - I. Schranz (59. Jirka), Éder Araújo, A. Sloboda, Mikovič - E. Halilovič (77. L. Mihálik, 90.+ M. Košťál) - Tambe Slovan Bratislava: J. Mucha - J. Kotula, Saláta, Sekulič, Ligeon - V. Savičevič (69. G. Scott), De Kamps - Schet, Soumah (89. F. Oršula), F. Kubík (61. De Sa) - Priskin Futbalisti Ružomberka potvrdili úlohu favorita a hladko zdolali Michalovce 4:0. Domáci sa ujali vedenia v 15. min - presadil sa Erik Daniel. Ďalších zásahov sa diváci dočkali až po zmene strán. V 51. min trafil z priameho kopu kapitán Marek Sapara. O šesť minút neskôr zvýšil na rozdiel triedy Martin Nagy. Zverenci trénera Norberta Hrnčára mali aj ďalšie príležitosti, ale Jakub Mareš napálil loptu iba do spoluhráča Martina Chriena a Dominik Kružliak z uhla netrafil bránku. Ružomberok však napokon pridal aj štvrtý gól: Mareš sa tentoraz z bezprostrednej blízkosti nepomýlil - 4:0. Ružomerok sa s 13 bodmi dostal na tretie miesto v tabuľke, "Zemplínčania" majú na konte o päť bodov menej a figurujú na 9. mieste. MFK Ružomberok - MFK Zemplín Michalovce 4:0 (1:0) Góly: 15. E. Daniel, 51. Sapara, 57. Martin Nagy, 81. J. Mareš, ŽK: 38. A. Leško, 63. Vajs (obaja Michalovce), rozhodovali: Prešinský - Hancko, Pozor, 1860 divákov Zostavy: Ružomberok: Macík - P. Maslo, J. Maslo, D. Kružliak, Kolčák - Chrien (82. Lačný), Martin Nagy - E. Daniel, Sapara (74. Ďubek), Gál-Andrezly - J. Mareš (84. Faško) Michalovce: P. Macej - Koscelník, Kristi Qose, Sipľak, Podhorin - T. Sedlák - Kunca (77. Kushta), I. Žofčák (62. Turík), A. Leško (61. Vajs), Mensah - Škutka Futbalisti ŽP Šport Podbrezová hrali doma s FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble iba nerozhodne 1:1, ale udržali si líderské postavenie v tabuľke. "Železiari" po bezgólovom prvom polčase prehrávali od 88. min, keď sa presadil striedajúci legionár ViOn-u zo Stredoafrickej republiky Jesus Konnsimbal. Domáci brankár Martin Kuciak inkasoval v lige po 574 minútach. Hráči ŽP Šport sa však nevzdali a v závere sa dočkali vyrovnávajúceho presného zásahu. Po zákroku na Viazanka ukázal hlavný arbiter Pavlík na "biely bod" a Argentínčan v domácom drese Pablo Podio bez problémov prekonal 42-ročného veterána medzi žrďami Pavla Kováča. Zlatým Moravciam patrí po sobote v neúplnej tabuľke 10. miesto so ziskom 5 bodov. ŽP Šport Podbrezová - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:1 (0:0) Góly: 90. Podio (z pok. kopu) - 88. Jesus Konnsimbal, ŽK: 85. P. Vajda, 90.+ Kostelný - 89. Válovčan, 90. Kapor, rozhodovali: Pavlík - Ferenc, Hrmo, 1654 divákov Zostavy: Podbrezová: M. Kuciak - M. Turňa, Krivák, J. Kostelný, Djordjevič - P. Vajda, Podio - Viazanko, M. Kochan (85. K. Kuzma), Breznaník (72. J. Pančík) - P. Šafranko (59. Opoku Bernadina) Zlaté Moravce: Pavel Kováč - Obročník, Ranko, Kapor, Pintér - Bariš - Boszorád (81. Karlík), T. Kostadinov, Guilavogui (61. Konnsimbal), Gešnábel (61. Válovčan) - Rejdovian Tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy 2016/2017 po sobotňajších stretnutiach 7. kola: 1. ŽP Šport Podbrezová 7 4 3 0 7:2 15 2. MŠK Žilina 6 4 1 1 12:6 13 3. MFK Ružomberok 7 4 1 2 15:10 13 4. ŠK Slovan Bratislava 7 4 1 2 10:9 13 5. FC Spartak Trnava 7 2 4 1 8:6 10 6. FK Senica 7 3 1 3 7:5 10 7. AS Trenčín 6 3 0 3 10:9 9 8. Spartak Myjava 6 2 2 2 5:6 8 9. MFK Zemplín Michalovce 7 2 2 3 3:8 8 10. FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 7 1 2 4 7:8 5 11. 1. FC Tatran Prešov 6 1 1 4 1:11 4 12. DAC 1904 Dunajská Streda 7 0 2 5 7:12 2 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V tradičnom derby gól nepadol, \'Ruža\' deklasovala Michalovce

Video: Súboj Slovákov vyhral Hamšík, Kucka s červenou kartou

Úradujúci taliansky futbalový majster Juventus Turín nezaváhal ani v druhom stretnutí nového ročníka Serie A, v sobotňajšom 2. kole zvíťazil na pôde Lazia Rím tesne 1:0. O jediný presný zásah duelu sa postaral v 66. min nemecký reprezentant Sami Khedira.RÍM 27. augusta (WebNoviny.sk) - V sobotňajšom dueli 2. kola najvyššej talianskej futbalovej súťaže Serie A 2016/2017 medzi mužstvami SSC Neapol a AC Miláno sa zrodilo víťazstvo domácich 4:2. V súboji na štadióne San Paolo stáli proti sebe aj dvaja spoluhráči zo slovenskej reprezentácie: kapitán "Partenopei" Marek Hamšík odohral plnú minutáž, Juraj Kucka nastúpil v základnej zostave, no v 75. min zamieril predčasne pod sprchy. Dvadsaťdeväťročný rodák z Bojníc neudržal v krátkom čase nervy na uzde - najprv dostal žltú kartu za odkopnutie lopty a následný "červený trest" si vykoledoval štipľavými poznámkami smerom k hlavnému rozhodcovi. Okrem Kucku nedohral ani ďalší vylúčený hráč "Rossoneri" - francúzsky útočník M\'Baye Niang. Neapol viedol po prvom polčase 2:0 - oba zásahy dosiahol poľský reprezentant Arkadiusz Milik. Milánčania sa však nevzdali a po góloch M\'Bayeho Nianga a Susa krátko po prestávke vyrovnali. V 74. min rozhodol o triumfe Neapola José Callejón. Výsledkovú definitívu dal v nadstavenom čase "vlastencom" Alessio Romagnoli, hoci loptu s najväčšou pravdepodobnosťou dostal za bránkovú čiaru až Callejón. Montellu nahnevali červené karty Milánskeho kouča Vincenza Montellu po stretnutí mrzelo, že jeho hráči po nádejnom priebehu nezískali aspoň bod. "Som spokojný s výkonom môjho mužstva, ale čo z toho? Po takomto výkone sa nám jednoducho nesmie stať, že odídeme domov s prázdnymi rukami. Prvých dvadsať minút sme boli jasne lepší ako Neapol, ale po vedúcom góle domácich sme stratili pôdu pod nohami. Po prestávke sme správne zareagovali a dvoma zásahmi sme ukázali, že sme skvelý tím. Musíme popracovať na tom, aby sme vedeli zahrať dobre celých 90 minút," vyhlásil Montella pre Sky Sport Italia. Štyridsaťdvaročného vicemajstra Európy z roku 2000 nahnevalo, že milánske mužstvo nedokončilo zápas s jedenástimi mužmi, pričom medzi riadkami naznačil, že hráči by si mali vstúpiť do svedomia. "Dve červené karty boli pre nášho súpera darčekom. Už nebudem akceptovať neustále výhovorky smerom k rozhodcom. S desiatimi hráčmi bolo náročné niečo vymyslieť. Keď sme prišli ešte o jedného hráča, bolo to, ako keby sme sa snažili vyliezť na obrovskú horu," doplnil Vincenzo Montella. Sarri chválil Milika Podľa kormidelníka SSC Maurizia Sarriho zaslúžene zvíťazilo lepšie mužstvo. "Výsledok odráža dianie na ihrisku. Celý zápas sme mali pod kontrolou, až na päť minút chaosu na začiatku druhého polčasu, keď protivník vyrovnal z 0:2 na 2:2. Musím pochváliť súperovho brankára Gianluigiho Donnarummu. Bol najlepším hráčom AC Miláno," cituje portál football-italia.net slová 57-ročného rodeného Neapolčana. Na strane vicemajstra sa dvomi gólmi zaskvela letná akvizícia z Ajaxu Amsterdam - Poliak Arkadiusz Milik. Veľa nechýbalo a napodobnil by svojho útočného partnera z národného tímu Roberta Lewandowského, ktorý v piatok hetrikom prispel k triumfu Bayernu Mníchov nad Werderom Brémy (6:0). "Milik na mňa urobil naozaj dobrý dojem, ako človek aj ako hráč. Stále je v procese adaptácie, učí sa taliančinu, ale ide mu to dobre. Či je to nový Gonzalo Higuaín? Nie, bolo by nespravodlivé porovnávať prvotriedneho útočníka s 22-ročným chlapcom, ktorý iba začína veľkú kariéru. Podľa mňa sme mohli mať aj dvoch dvojgólových strelcov. Ak by to bolo na mne, štvrtý zásah by som pripísal Josému Callejónovi," dodal Maurizio Sarri. Výsledky sobotňajších stretnutí 2. kola Serie A: Lazio Rím - Juventus Turín 0:1 (0:0) Gól: 66. S. Khedira SSC Neapol - AC Miláno 4:2 (2:0) Góly: 18. a 33. Milik, 74. Callejón, 90.+ Romagnoli (vlastný) - 51. Niang, 55. Suso, ČK: 75. KUCKA, 87. Niang (obaja AC Miláno) obaja po druhej ŽK Marek Hamšík (Neapol) odohral celý zápas, Juraj Kucka (AC Miláno) nastúpil v základe a v 75. min po druhej ŽK dostal červenú kartu. Tabuľka: 1. Juventus 2 2 0 0 3:1 6 2. Neapol 2 1 1 0 6:4 4 3. AS Rím 1 1 0 0 4:0 3 4. FC Janov 1 1 0 0 3:1 3 5. Chievo Verona 1 1 0 0 2:0 3 6. Bologna 1 1 0 0 1:0 3 7. Sassuolo 1 1 0 0 1:0 3 . Sampdoria 1 1 0 0 1:0 3 9. Lazio Rím 2 1 0 1 4:4 3 10. AC Miláno 2 1 0 1 5:6 3 . Pescara 1 0 1 0 2:2 1 12. Atalanta 1 0 0 1 3:4 0 13. FC Turín 1 0 0 1 2:3 0 14. Fiorentina 1 0 0 1 0:1 0 . Crotone 1 0 0 1 0:1 0 . Palermo 1 0 0 1 0:1 0 . Empoli 1 0 0 1 0:1 0 18. Cagliari 1 0 0 1 1:3 0 19. Inter Miláno 1 0 0 1 0:2 0 20. Udinese 1 0 0 1 0:4 0 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Súboj Slovákov vyhral Hamšík, Kucka s červenou kartou

Dvaja Guinejčania sa nevrátili z Ria, jeden je nezvestný

Rovnaký scenár mali aj OH 2012 v Londýne, keď účasť na podujatí využilo na emigráciu viac ako tucet afrických športovcov vrátane Guinejčanov.KONAKRY 27. augusta (WebNoviny.sk) - Prezident olympijského výboru v africkej Guinei Atef Chaloub potvrdil, že sa z OH 2016 v Riu de Janeiro nevrátila dvojica športovcov. Plavec Amadou Camara sa stratil dva dni pred plánovaným odletom z Brazílie a v súčasnosti je nezvestný. Džudistka Mamadama Bangourová odkázala, že chce hľadať šťastie v zahraničí. Jej priateľ pod podmienkou anonymity z obavy o svoju bezpečnosť dodal, že Bangourová sa hanbí za svoj športový výkon a pokúsi sa zamestnať vo vyspelejšej krajine. Rovnaký scenár mali aj OH 2012 v Londýne, keď účasť na podujatí využilo na emigráciu viac ako tucet afrických športovcov vrátane Guinejčanov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dvaja Guinejčania sa nevrátili z Ria, jeden je nezvestný

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Ako sa vyhnúť žehleniu bez použitia sušičky

prádlo avivážujeme. Najlepšie nechať chvíľu v pračke - odložiť odstreďovanie. Najlepšie vybrať prádlo hneď po dopraní. Podstata je v sušení. Sušiť na RAMIENKU. Mikiny a tričká vyvesiť na ramienko a rukou do šírky aj dĺžky ponaťahovať trošku. Vysuší sa krajšie ako ožehlené. Ale bez aviváže to nejde.

Stavebník

Nanášanie vonkajšej štruktúrovanej omietky

Na stavebnom trhu sa pohybuje množstvo firiem zaoberajúcich sa fasádnymi prácami. Ako to už však v takýchto prípadoch býva, líšia sa ich kvalita. Štrukturálna omietka vyzerá po nanesení skúsenou rukou veľmi pekne a dá objektu slušivý kabát. Naopak na omietke nanesenej neistými rukami sú ihneď viditeľné všetky kazy a spokojnosť s odvedenou prácou nebude pozitívna. Dovoľujeme si preto pripojiť niekoľko rád a tipov, ako tieto omietky nanášať.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Poprad, Gánovce, Hozelec, Nová Lesná, Matejovce, Svit, Spišská Teplica, Stará Lesná, Švábovce, Tatranská Lomnica, Veľká Lomnica, Veľký Slavkov, Žakovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang